Zyrtare: Matheu Boniface transferohet nga Trepça 89′ në Partizan

15 herë kampioni i Shqipërisë, Partizani ka transferuar sulmuesin 22-vjeçar, Matheu Boniface.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi nigerian në gjysmën e parë të sezonit ishte pjesë e klubit të Superligës së Kosovës, Trepça’89.

Boniface në sezonin 2015/16 ishte pjesë e klubit qipriot, Aris Limasol.

Klubi njofton se Boniface ka nënshkruar kontratë deri në fund të sezonit 2017/18.

Futbollistët afrikanë te skuadra kosovare

Kampionia vjeshtore e Superligës së Kosovës në futboll, Trepça '89, në janar do t'i testojë gjashtë lojtarë nga Gana. Kështu ka bërë të ditur kryetari i klubit mitrovicas, Abedin Zeka, të dielën.

Periskopi.com Sporti

Ai shpreson që procedura e pajisjes me viza për futbollistët ganezë të përfundojë para 5 janarit. Zeka thotë se bëhet fjalë për reprezentues të U-21 e U-19 të Ganës, shkruan Koha Ditore.

“Jemi në procedurë për t’i pajisur me viza, dhe shpresojmë që kjo procedurë të kryhet para 5 janarit. Bëhet fjalë për futbollistë cilësorë të cilët janë në U-21 dhe U-19 të Ganës. Por të gjithë do të jenë në test. Pa miratimin e trajnerëve nuk do t’u ofrohet kontratë”, ka thënë Zeka.

I pari i 89-shit ka thënë se përforcime me vendorë do të bëhen vetëm nëse bëhet fjalë për ndonjë futbollist të talentuar që nuk ka gjetur hapësirë te klubet e tjera.

 

 

 

 

 

 

Batatina: E mposhtim Trepçën ‘89

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka deklaruar se janë favoritë në derbin ndaj Trepçës ’89.

Periskopi.com Sporti

Llapi e pret sot ‘minatorët’ në kryendeshjen e Vala Superligës së Kosoës.

“Jemi dy ekipe të forta,me një diferencë të vogel në pikë,kjo një ndeshje e rëndësishme por ne kemi një ekip më të kompletuar, i kam të gjithë lojtarët nuk kam mungesa si me Dritën dhe mendoj që do të fitojmë .”

“I ftoj të gjithë qytetarët e Llapit të jenë në “Zahir Pajaziti” edhe pse kushtet për ta par ndeshjen nuk janë të mira ,Legjendat janë duke u bërë gati për ndeshje,besoj se do të jenë të pakten 5000.”

“Vitin tjetër besoj se do ta kemi një stadion me 7000 ulse dhe kushtet do të jen shum të mira për ta përkrahur Llapin ” – tha Batatina. /Periskopi.com/