Trump do të shkarkojë këshilltarin e posaçëm që heton lidhjet me Rusinë?!

Periskopi.com Lajme

 

Një bashkëpunëtor i afërt i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ky i fundit po shqyrton shkarkimin e këshilltarit të posaçëm, Robert Mueller, të cilin Departamenti i Drejtësisë e emëroi muajin e kaluar, për të hetuar lidhjet e Rusisë me fushatën e Trumpit.

“Mendoj se ai është duke shqyrtuar ndoshta shkarkimin e këshilltarit të posaçëm. Mendoj se po e mat këtë opsion”, tha Christopher Ruddy, shef ekzekutiv i Newsmax Media-s dhe mik i Trumpit, për PBS NewsHour.

“Mendoj se është shumë e qartë nga ajo që tha njëri prej avokatëve të tij së voni”, tha Ruddy, me sa duket duke iu referuar avokatit të Trumpit, Marc Kasowitz, i cili ka thënë se Trump është “shfajësuar” me dëshminë e ish-drejtorit të FBI-së, James Comey, javën e kaluar.

Në këtë dëshmi, Comey ka thënë se Trump personalisht nuk ka bashkëpunuar me Rusinë.

“Unë personalisht mendoj se do të ishte gabim shumë i madh shkarkimi i Muellerit”, shtoi ai.

Ruddy po ashtu tha se Mueller ishte në shqyrtim për postin e drejtorit të FBI-së para se të emërohej këshilltar i posaçëm.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer, tha më vonë se Ruddy “nuk ka folur kurrë me presidentin për këtë çështje”.

Ish-këshilltari i Hillary Clintonit këshillon shqiptarët: Mos harroni, Serbia mbetet armiku juaj

Periskopi.com Lajme

Analisti i shquar amerikan David L Philips, drejtor në Columbia University dhe kolumnist në HuffingtonPost e New York Times mbajti ligjëratë dhe diskutim për shumë cështje poltike duke përfshirë: Raportet e Kosovës me Serbinë, Marrëdhëniet e Kosovës me BE, Ndikimi rus në Ballkan, Radikalizmi fetar në Kosovë, Çështja e minoriteteve në Kosovë.

David Philips ka qenë edhe këshilltar i Sekretares Hillary Clinton.

Në Kolegjin Universum, duke folur rreth raporteve mes Kosovës dhe Serbisë ai tha se Serbia po punon haptas dhe në mënyrë sistematike kundër interesave të Kosovës. Në rrafshin ndërkombëtar po mundohet të ndikoj te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur që mos ta ndryshojnë qëndrimin e tyre refuzues. Ky qëndrim armiqësor shihet edhe kur bëhet fjalë për antarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Rasti më i njohur është bllokimi i antarësimit së Kosovës në UNESCO.

Në rrafshin e brendshëm ka themeluar struktura private në veri të lumit Ibër. Unë e quaj këtë okupim të territorit. Këto struktura duhet të zhbëhen dhe nuk mund të kenë vend në Kosovën e pavarur dhe sovrane Analisti Philips rikujtoi se në janar, Beogradi dërgoi në Mitrovicë një tren të dhuruar nga Rusia me mbishkrime nacionaliste duke thënë që Kosova është Serbi. Poashtu duhet të rikujtojmë murin në Mitrovicë i cili u ndërtua nga serbët lokal dhe aty u vendosën foto të Vladimir Putinit. Ky mur më pastaj u rrënua fizikisht por muret psikologjike mbeten ende në këmbë.

Serbia është epiqendra e politikës anti-amerikane ruse që ka si synim destabilizimin se shteteve pro-perëndimore të cilat kanë aspirata për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Në fund David Philips nënvizoi se dialogu deri më tani ka shënuar hapa shumë të vogël dhe duhet të bëhet një rishkim i zabtimit të marrëveshjeve të nënshkruara deri më tani. Dialogu është gjithmonë i mirë por nuk mund të jetë një proces pa fund. Dialogu me Serbinë duhet të ketë si synim të qartë njohjen e ndërsjelltë dhe kjo duhet të ketë mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës./ Periskopi

Këshilltari i Isa Mustafës ‘zbulon’ takimet e shefit të tij me Vetëvendosjen

Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Besnik Berisha ka thënë se përfaqësuesit e subjekteve politike takohen edhe pa prezencën e medieve, kur flitet për çështje të rëndësishme aktuale në vend.

Periskopi.com Lajme

Duke komentuar thellimin e hendekut politik për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe përpjekjet e shoqërisë civile për t’i përafruar qëndrimet ndërmjet palëve, Berisha ka thënë se përpos këtyre takimeve për të cilat është në dijeni opinioni publik, ka edhe takime të cilat bëhen pa prezencën e medieve.

“Ekzistojnë edhe takime pa dijeninë mediatike. Politikanët shpesh herë takohen dhe diskutojnë edhe për gjëra që nuk pajtohen”, ka thënë Berisha.

“Këtu përfshihen të gjitha subjektet politike parlamentare, pra edhe Vetëvendosje”, tha ai.

Këto komente ai i bëri në Klan Kosova ku tha se ka përfaqësues të Vetëvendosjes të cilët nuk pajtohen me politikat e Albin Kurtit dhe lidershipit të subjektit më të madh opozitar.

“Ka përfaqësues politik të Vetëvendosjes të cilët mendojnë ndryshe nga Albin Kurti, dhe komunikimi me ta është në rregull, sikundër që ka edhe përfaqësues të LDK-së që janë më të afërt me opozitën që nga koha e bllokut”, ka thënë Berisha.

“Ky nuk është krim. Nëse ata janë kundërshtarë politik, kjo nuk do të thotë se janë armiq”, tha ai.