Me këngë e raki, serbët u kthyen në Beograd (Foto)

Shoferi i trenit serb, së bashku me udhëtarët tjerë ndonëse nuk e arritën qëllimin, po këndojnë e cakërrojnë gotat me raki sikurse po festojnë diçka.

Periskopi.com Lajme

 

Të tjerë po qëndrojnë në telefonat e tyre ose duke punuar në laptop.

Gjithsesi nuk harrojnë të shkrepin edhe ndonjë fotografi si kujtim nga udhëtimi i tyre i ndalur në gjysmë.

Kjo është rruga e kthimit të serbëve për në Beograd, pas qëndrimit prej tre orësh në Rashkë, njofton Klan Kosova.

Pamjet e marra nga mediat serbe.

Këngëtarët me të njohur krijuan këngën më të mirë për Ramush Haradinajn (Video)

Ishte koha kur komandanti i UÇK-së, po gjykohej për herë të parë nga Tribunali i Hagës për krimet që më vonë u vertetuar që nuk i ka kryer.

Periskopi.com Showbiz

Të gjithë që besonin në pastërtinë e luftës së UÇK-së, prisnin një vendin pozitiv nga Tribunali. Shumë protesta u mbajtën në të gjitha qendrat e Kosovës në mbështetje të komandantit të Zonës Opertative të Dukagjanit, Ramush Haradinaj.

Të gjithë njëzëri kërkonin lirimin e tij, ndërkohë kolonë zanore e këtyre organizimeve u bë kënga “Bollë ka folë kulla”, shkruan Magazina.al.

Grupi i këngëtarëve të mirë që kishte Kosova, siç janë Adelina Thaçi, Linda Hakaj, Vullnet Sefaja, Malsori, Mentor Mripa dhe Fahrush Azemi u bënë bashkë dhe kënduan këngën dedikim Ramush Haradinajt por edhe kullës ku ai është rritur.

Kjo këngë, muzikën e së cilës ka bërë Ilir Tolaj kurse tekstin Radije Hoxha, e kënduar para shumë vjetësh, është edhe sot shumë aktuale, kur lideri i AAK-së, ndodhet në Francë pas një ndalese që atij i është bërë me fletarrest të lëshuar nga Serbia.

“Nuk ka gjyq që m’gjykon” thotë Ramush Haradinaj përmes këngës (Tekst&Video)

Ua sjellim këngën e Gold AG, kushtuar Ramush Haradinajt gjatë kohës kur gjykohej nga Tribunali i Hagës.

Periskopi.com Showbiz

Më poshtë është teksti i plotë i këngës:

 

Ju qoj t’fala n’Shqiptari se ska qka m’ban mu TRIBUNALI

Se apet KOSOVEN teme e mbroj me gjak e nuk e fali

Se jom bir i kti veni luftoj kur m’thirr vatani

Gueril jom si Enveri si Shkelzeni e Luani

M’rriti kulla me KANUN jom djal prej DUGAGJINI

Na e lan t’part ni amanet pej shkive nuk na tremet syni

Ni pushk e maj n’dor se zemra don liri

Zoti m’fali si SHQIPTAR e kjo tok quhet SHQIPNI

Nale turrin o dushman se kom me veti ni DEQAN

Kthehen shkijet n’arkivola nisja kanges GLLOGJAN

Jom PRIZREN dhe GJAKOVË e kom PEJËN me RUGOV

MITROVICA osht e jona ta jap besen oj KOSOVË

E kom rrugen per MORIN armatim e kam TROPOJËN

Thuj armiqve ” MIR SE VIN ” se me BARUT ja mushi gojen

Ni allti e ni sharki hala n dor e ka SHQIPTARI

Cofni shkije n’Beograd se HARADINAJ o ktu pari

 

Reff:[2x]

Jooo nuk ka gjyq qe m gjykon

Me prit o vendi im

Se n’zemer po me vlon

NI KOSOVË ME DUGAGJIN

 

N’ket jet mat mire a ka se me ra per venin ton

Kom me veti t’ri e t’reja jena bashk ni bataljon

Vjen LLAPI me GOLLAK e DRENICA me REQAK

Qohet SHKUPI E LUGINA me GILAN e KARADAK

Pi TETOVE e n’BOLETIN e kem ni komb e ni qendrim

Knojn trimat naper male nuk jetohet n’okupim

I kom gjall more Armik me PASHTRIK e KAQANIK

ILIRIDA qohet n’kam jom SHQIPTAR dej n’SELANIK

Kto fjal qe i thom mos i harro pash mu o vlla

Dije djemt e DUGAGJINIT nuk e dojn jeten me shka

E boj SHIPNIN NATYRALE se kerkun se du kufinin

Nese vdes mos um kaj amanet po jav la gjinin

SHQIPONJA n’zemer jeton mrena naper gjak

KUQ E ZI SHIPTAR me emer si me dek se mdoket pak

Nese mes pa armantim dije plum e boj gurin

AMANET TA LO KOSOV RUMA GJUHËN E FLAMURIN

 

Reff:[5x]

Jooo Nuk ka gjyq qe m’gjykon

Me prit o Vendi im

Se n’zemer po me vlon

Ni Kosove e Dukagjin

Emocionuese: Këngëtari nga Shqipëria i dedikon një këngë Astrit Deharit (Video)

Periskopi.com Lajme

Bashkim Rodoni, ka qenë i ftuar në emisionin Top Show në Top Cannell, me ç’rast i ka dedikar një këngë nga albumi i tij, aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, i cili ditë më parë vdiq në burgun e Prizrenit.

top-show

Rodoni tregon se ai është deportuar nga Kosova pasi ishte i afërt me aktivistët e VV-së.

Arsyet e deportimit të tij ishin “rrezik për marrëdhëniet ndërkombëtare” dhe “ rrezik për shëndetin publik”.

Ai tregon se në 10-vjetorin e LVV-së ai ishte në Prishtinë dhe kishte bërë kolonën zanore të filmit dokumentar të VV-së për këtë përvjetor.

Më pas, Rodoni këndoi këngën emocionuese, ndërsa mbrapa tij shfaqej fotografia e Astrit Deharit./Periskopi/

 

 

Edona Reshitaj sjell rrugët e qytetit të dashurisë (Video)

Këngëtarja e njohur shqiptare Edona Reshitaj ka publikuar projektin e saj më të ri me titull “Në rrugët e këtij qyteti”.

Periskopi.com Showbiz

Në këtë projekt, Edona ka realizuar muzikën dhe tekstin.

Për klipin interesant është kujdesur “A&G Production”.