Zidane është si vëlla për mua

Sulmuesi francez i Realit të Madridit, Karim Bezema ka folur për bashkëkombasin e tij, njëherësh trajnerin Zinedine Zidane.

Periskopi.com Sporti

Benzema është shprehur se Zidanin nuk e shikon vetëm si trajner por edhe si vëlla.

“Ai është si një vëlla për mua. Është një shembull për mua dhe jam shumë i lumtur që po punojë me të”, ka thënë Benzema, duke treguar se ka qenë vit jo i mirë për të në karrierë. /Periskopi/

Reali në epërsi ndaj Club America (Video)

Real Madrid ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Club America në fund të pjesës së parë.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi sulmuesi francez Karim Benzema në minutën e fundit të pjesës së parë 45’. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=B_rYrw72HtI&feature=youtu.be

Benzema futet në histori të Ligës së Kampionëve

Benzema shënoi një dopiet ndaj Dortmundit, në barazimin në Santiago Bernabeu, që përfundoi me rezultat 2-2

Periskopi.com Sporti

Për Benzeman, ky ishte goli i 50-të personal në Champions League dhe kështu bëhet golashënuesi i 6-të më i mirë në histori të këtij kompeticioni.

Ai ka barazuar shifrat me Henryn me nga 50 gola, ndërsa vetëm C.Ronaldo, Raul, Messi dhe Ruud van Nistelrooy kanë më shumë gola se Benzema në Champions League.

 

Reali shënon edhe golin e dytë ndaj Borussia Dortmund (Video)

Los Blancos ka dyfishuar epërsinë ndaj Dortmund.

Periskopi.com Sporti

Ishte përsëri francezi Benzema që shënoi përsëri për rezultatin 2-0. Ky ishte edhe njëherësh edhe golin i 50 i tij në Liga e Kampioneve. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=SuMHjsD1_XI

Benzema shënon për epërsinë e Real Madridit (Video)

Real Madrid ka kaluar në epërsi ndaj skuadrës gjermane.

Periskopi.com Sporti

Ishte sulmuesi francez Karim Benzema që shënoi golin në minutën e 28′ për rezultatin 1-0. /Periskopi/

http://www.dailymotion.com/video/x54n2t3_goal-karim-benzema-1-0-hd-real-madrid-1-vs-borussia-dortmund-0-uefa-champions-league-7-12-2016_sport

Deschamp i gatshëm të kthejë Benzeman

Trajneri i Francës, Didier Deschamps i hap dyert, sulmuesit të Real Madridit, Karim Benzema.

Periskopi.com Sporti

Në një intervistë për mediat franceze numri Deschamps la të hapura mundësitë që ish lojtari i Lyonit të rikthehet të luajë me ekipin përfaqësues.

Deschamp në fjalën e tij bëri të ditur se arsyeja që ai nuk është mbështetur te Benzema gjatë kësaj periudhe ka patur të bëjë vetëm me faktin se lojtari u përfshi në çështjen Valbuena duke i bërë shantazh këtij të fundit.

Megjithatë trajneri u tregua i gatshëm për të grumbulluar sërish në kombëtaren franceze 28-vjeçarin edhe pse për diçka të tillë duhet të vendosin instancat më të larta të shtetit, sepse skandali në cilin u përfshi i Benzema i kaloi përmasat e futbollit duke u kthyer në një çështje kombëtare, pasi në lojë ishte imazhi i shtetit francez në sytë e Evropës dhe Botës.

“Benzema ka qenë një lojtar shumë i rëndësishëm për kombëtaren franceze, por më pas ndodhën gjëra të çuditshme, kur marr disa vendime të caktuara unë e bëj për të mirën e ekipit”, theksoi trajneri i gjelave.

Benzema ka që nga tetori i vitit 2015 që nuk grumbullohet në kombëtaren franceze por Deschamps la të kuptohet se situata në të cilën ndodhet futbollisti nuk do të jetë e njëjtë pas 4 muajsh apo ndoshta 1 viti.

Zidane ka një super-lajm para derbit me Atleticon

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane ka konfirmuar se sulmuesi Karim Benzema do të përfshihet në skuadër për sfidën e nesërme ndaj Atletico Madrid.

Periskopi.com Sporti

Derbi i kryeqytetit spanjoll por edhe më gjerë, zhvillohet nesër mbrëma.

“Benzema do të jetë në skuadër”, tha Zidane.

“Ne do të presim dhe të shohim nëse ai do të jetë i gatshëm për lojë. Nëse është në ekip nënkupton se mund të luajë nga minuta e parë”, shtoi ai.

Benzema ka pasur probleme kohëve të fundit me dëmtim. /Periskopi.com

Lajm shumë i keq për Real Madridin

Karim Benzema ka pësuar një dëmtim dhe nuk do të luajë në ndeshjen e nesërme ndaj Leganes në La Liga.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi madrilène ka pësuar një dëmtim, të cilin e pësoi në sfidën që Franca e zhvilloi ndaj Polonisë.

Lajmin për mungesën e tij në sfidën e nesërme e ka konfirmuar trajneri Zinedine Zidane.

“Karim nuk do të luajë nesër”, deklaroi Zidane.

“Ai ka disa problem pas ndeshjes në Poloni”, shtoi ai. /Periskopi.com

Reali shënon edhe golin e dytë (Video)

Real Madridi e ka thelluar në 0:2 epërsinë ndaj Legia Warsaw.

Periskopi.com Sporti

Realizator ishte Karim Benzema, i cili në minutën e 35-të shënoi gol pas asistimit të Gareth Bale. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=sTT4zVpFkHw

Zbulohet: Ky është ylli i Realit i cili është i përkëdhelur nga Florentino Perez

Fabio Capello nuk i ka kursyer kritikat në drejtim të Karim Benzema. Sulmuesi francez është gjithnjë në formacionin bazë të ndeshjeve të Realit të Madridit edhe pse këtë vend ndoshta e meritojnë më shumë lojtarët e tjerë.

Periskopi.com Sporti

Sipas Fabio Capellos që e ka drejtuar 2 herë Realin e Madridit, Benzema aktivizohet gjithnjë që nga minuta e parë nga Zidane, për faktin e thjeshtë se ai është i përkëdheluri i Florentino Perez.

“Të jesh i detyruar që të bësh një zgjedhje mes Benzema e Morata-s është një dilemë që çdo trajner e dëshiron ta këtë”, tha Capello për “Fox Sports Italia”. “Mendoj se Zidane e ka gjetur zgjidhjen. E nis ndeshjen me Benzema për të kënaqur presidentin Perez pasi francezi është i përkëdheluri i tij. Më pas ai aktivizon Morata-n që vendos fatin e ndeshjeve”.

Karim Benzema ka shënuar 4 gola në 12 ndeshje ku është aktivizuar, 9 nga të cilat i ka nisur që nga minuta e parë.

Benzema rikthehet në Francë?

Federata Franceze e Futbollit po mendon t’i japë edhe një tjetër mundësi Karim Benzemas për të luajtur për skuadrën përfaqësuese.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i Real Madridi është lënë jashtë edhe në Europianin e këtij viti, për shkak të problemeve gjyqësore që kishte, ku shkak ishte shantazhi ndaj Mathieu Valbuenas.

Lajmin për mundësinë e përfshirjes së Benzema në skuadrën e Francës e ka dhënë Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit, Noel Le Graet.

“Benzema mund të grumbullohet në kombëtare. Nuk më pëlqen që t’i ndëshkoj përjetë njerëzit. Hetimet për çështjen ku ai është i përfshirë po vazhdojnë edhe pse unë mendoj se ato po zgjaten pak, por drejtësia është e tillë. Lojtari nuk ka qenë asnjëherë problem për kombëtaren dhe Deschamps e ka mbrojtur gjithmonë dhe kur nuk ka pasur rezultate të larta”, u shpreh ai. /Periskopi.com

Franca vazhdon ta injoroj Benzeman

Përzgjedhësi i Francës, Didier Deschamps vazhdon ta injoroj yllin e Real Madridit, Karim Benzema.

Periskopi.com Sporti

Ky i fundit nuk gjendet fare në listën për dy ndeshjet e radhës kualifikuese për Botërorin 2018.

Benzema është lënë jashtë skuadrës kombëtare që para Euro 2016, për shkak të një shantazhi që i kishte bërë francezit tjetër, Mathieu Valbuena.

lista-franca /Periskopi.com

Arsenali e do sërish Benzeman

Periskopi.com Sporti

Arsenali nuk është i gatshëm të heq dorë nga transferimi i mundshëm i sulmuesit të Real Madridit, Karim Benzema.

E përditshmja spanjolle Marca raporton se klubi nga Londra e veriut është gati të ofrojë plot 40 milionë funte për francezin.

Raportohet se është trajneri Arsene Wenger, ai i cili e do në skuadër ish-sulmuesin e Lyonit. /Periskopi.com

Benzema më i mirë se Griezmann

Periskopi.com Sporti

Legjenda braziliane e futbollit, Rivaldo beson se Karim Benzema është lojtari më i mirë francez, duke renditur prapa tij yllin e Atletico Madrid, Antoine Griezmann.

“Antoine Griezmann ka pasur padyshim një sezon të madh për klubin dhe për kombëtaren. Megjithatë, unë do të thoja se Karim Benzema është lojtari më i mirë francez”, deklaroi Rivaldo.

“Benzema ka treguar qëndrueshmëri të nivelit të lartë dhe ka dëshmuar se është një ndër sulmuesit më të mirë në botë”. /Periskopi.com