Trudeau arrin në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka arritur në Shtëpinë e Bardhë.

Periskopi.com Lajme

Trudeau po realizon një vizitë zyrtare tek Presidenti i SHBA-së Donald Trump, me të cilin shpreson se do të bindë atë për të bashkëpunuar me Kanadanë për të krijuar masa kontinentale të sigurisë, njofton Klan Kosova.

Detaje të tjera publikohen së shpejti.

Ndryshe nga Trump, Kanadaja hap kufijtë për refugjatët (Foto)

Kanadaja është një ndër vendet që merret si shembull për lirinë, ekonominë, standardin e jetesës dhe mirëqenien sociale.

Periskopi.com Lajme

Ndërsa, kryeministri Justin Trudeau prej kur është në këtë detyrë vazhdimisht merr vlerësime pozitive në gjithçka që bënë, raporton Periskopi

Por kësaj radhe ka befasuar të gjithë.

Ndryshe, që Donlad Trump ka ndaluar hyrjen e refugjatëve, gjë të cilën e ka paralajmëruar që nga koha e fushatës kur kandidonte për president të ShBA0së, Trudeau ka hapur kufijtë e Kanadasë për refugjatët.

Ai thotë se të gjithë janë të mirëpritur në Kanada.

“Ata që ikin nga persekutimi, terrori dhe luft, kanadezët do persekutimi ikur, terrorit dhe të luftës, do të jenë të mirëpritur nga kanadezët pavarësisht besimit që kanë. Diversiteti është forca jonë “, ka thënë ai duke treguar një fotografi se si është takuar me një refugjate fëmijë, raporton Periksopi

Trudeau nuk njihet vetëm për këtë çështje. Në fillim u pëlqye për krijimin e kabinetit, ku 5-% janë gra, nuk ka rëndësi raca e ka edhe persona me aftësi të kufizuara.

Pastaj ai njihet si njeri që del rrugëve këmbë pa probleme dhe udhëton me transport publik, dikur ushtronte boks në ndeshje humanitare, e ndër më të rëndësishmet kur qe pyetur për Ligjin që ndalon mbulesën e femrave, ai kishte thënë se nuk duhet cenuar askujt e drejta e veprimit./ Periskopi

TORONTO, ON - DECEMBER 27:  A Syrian refugee family, sponsored by a local group called Ripple Refugee Project, pose for photos. Lots are: Reemas Al Abdullah, 5 (little girl), Sawsan Al Samman (red coat), Nahla Al Abdullah (older lady), Aya Al Abdullah, 8 (girl), Anais Al Abdullah (brown coat), Mohamad Al Abdullah (white shirt), Oais Al Abdullah (orange sweater) and Abdullah Al Abdullah (black coat). Friends of Syria hosted a dinner for refugees at the Toronto Port Authority.        (Bernard Weil/Toronto Star via Getty Images)
TORONTO, ON – DECEMBER 27: A Syrian refugee family, sponsored by a local group called Ripple Refugee Project, pose for photos. Lots are: Reemas Al Abdullah, 5 (little girl), Sawsan Al Samman (red coat), Nahla Al Abdullah (older lady), Aya Al Abdullah, 8 (girl), Anais Al Abdullah (brown coat), Mohamad Al Abdullah (white shirt), Oais Al Abdullah (orange sweater) and Abdullah Al Abdullah (black coat). Friends of Syria hosted a dinner for refugees at the Toronto Port Authority. (Bernard Weil/Toronto Star via Getty Images)

16251604_10155159189535649_5609931729410904562_o canada-refugees-facebookjumbo-v2 protect_refugee rdheader1 1297798254128_original

Kryeministri kanadez shpërthen në lotë teksa flet me refugjatët sirianë (VIDEO)

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka shpërthyer në lotë derisa ka biseduar me disa refugjatë nga Siria, të cilët ai iu uroi mirëseardhje në Kanada vetëm një vjet më parë.

Periskopi.com Lajme

”Me të ju parë sot këtu, thash me veten që nuk do të emocionohem për këtë, por natyrisht që është një moment i mrekullueshëm për mua” është shprehur Kryeministri Trudeau, gjatë këtij takimi, njofton Klan Kosova.

Është Vanig Garabedian dhe familja e tij të cilët arritën nga Aleppo në Kanada, në dhjetorin e vitit 2015.

Vanig me profesion është doktor sirian derisa ai shpreson se edhe në Kanada do të ushtrojë profesionin e tij.

Ndërkaq Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka thënë se takimi me ta përsëri ishte me të vërtetë emocionues dhe tejet prekës, njofton Klan Kosova.

Ai poashtu gjatë qëndrimit të tij përballë familjes refugjate në fjalë, ka thënë se me këtë rast ka kuptuar se cfarë reflekton për të mirë në Kanada.

Por Vanig dhe pasi ka kaluar një vjet që kur ka arritur në Kanada, ai çdo herë rikujton fjalët që Kryeministri Trudeau i kishte thënë kur ai kishte arritur nga Aleppo.

”Ti po e lë shtëpinë tënde dhe këtu po iu uroi mirëseardhje me dy fjalë ”Mirësevini në shtëpinë tuaj” i kishte thënë kryeministri kanadez një vjet më parë refugjatit sirian dhe familjes së tij të cilët kishin ikur nga gjendja e luftës në Aleppo për një jetë më të mirë në Kanada.

Me të dëgjuar këto fjalë nga kryeministri kanadez, Vanig thotë se nga ai moment ”jam krenar që qëndroj në këtë vend” njofton Klan Kosova.

”Por tani dhe pas një viti, unë ndihem edhe më shumë krenar që jam kanadez tashmë sikurse që jam ndjer gjithmonë krenar që jam një sirian” është shprehur Vanig në takimin e tij me Kryeministrin Trudeau.

Vetëm në vitin e kaluar më shumë se 35 mijë refugjatë sirianë kanë hyrë në Kanada.

Për më shumë ja dhe videoja e më poshtme tregon momentin emocional kur Kryeministri i Kanadasë fillon të qajë në takimin e tij me refugjatët sirianë.

 

Sulmohet kryeministri kanadez Justin Trudeau​

Periskopi.com Video