Wenger shpërthen ndaj trajnerëve rivalë

Arsene Wenger shpërthen në fund të vitit duke deklaruar se Pep Guardiola, Jurgen Klopp, Jose Mourinho dhe Antonio Conte deri tani kanë qenë zhgënjyes në çdo aspekt.

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Arsenalit në fillim të sezonit kishte deklaruar se ishte i entuziazmuar nga fakti se do të përballej me disa prej trajnerëve më të mirë në botë. Por sipas tij, asnjë prej tyre nuk ka arritur të prodhojë ndeshjet e paharrueshme për kampionatin anglez.

“Jemi në mes të një kampionati ku konkurrojnë trajnerët më të mirë në botë dhe ka qenë zhgënjyes në çdo këndvështrim të mundshëm. Mendohej se do të ishte një vit i jashtëzakonshëm, por nuk kemi arritur të prodhojmë ndeshjet për të cilat njihet futbolli anglez.

Një sezon në Angli shquhet gjithmonë për 2-3 ndeshje të shkëlqyera, që janë absolutisht spektakolare dhe deri tani ne nuk kemi dhuruar asnjë të tillë”, tha tekniku francez i “topçinjve”.

Klopp tregon gjendjen e Coutinhos

Trajneri gjerman i Liverpool, Jurggen Klopp ka treguar se kur Coutinho do t’iu ritkhehet fushave të gjelbërta.

Periskopi.com Sporti

Klopp në konferencën për shtyp ka folur edhe për gjendjen e brazilianit Philipe Coutihno.

coutinho
Philipe Coutinho, Liverpool

 

“Ndeshja ndaj Cityt është herët [për rikthimin e Coutinhos] dhe jam i sigurt se edhe ndeshja ndaj Sunderlandit do të jetë shumë herët për të”, ka thënë Klopp.

20161229191252798646

Coutinho u lëndua në ndeshjen ndaj Sunderland në fillim të këtij muaji. /Periskopi/

 

Klopp: Chamberlain? Nuk kam çfarë të shtojë

Trajneri i Liverpool, Jurggen Klopp ka folur rreth zërave për një transferim të mundshëm të Chamberlain në Liverpool.

Periskopi.com Sporti

Klopp ka rikonfirmuar se nuk do të shpenzojë në afatin kalimtar të janarit për asnjë lojtarë.

Ox-lade Chamberlain në këtë sezon po luan më shumë dhe ka treguar formë të mirë por që lëndimet po e pengojë ecurinë e tij.

“Zakonisht nuk flas rreth transferimeve, por mund të bëjë një përjashtim”, ka thënë Klopp në konferencën për media. “Është tërësisht e pavërtetë. Nuk është interesante ajo çfarë them unë. [Mediat] tashmë kanë raportuar dhe ju bëni çfarë të doni, por nga ana jonë – nuk kemi çfarë të shtojmë”.

chamboo
Alex Ox-lade Chamberlain, Manchester United

 

“Mendova se kam dhënë mendimin tim për afatin e janarit. Anglishtja ime nuk është aq e mirë sa të përdori fjalë tjera. Prandaj dhe një herë, nëse ne mendojmë se një lojtar mund të na ndihmojë në janar, shkurt, mars, prill dhe maj, ndoshta do të veprojmë. Nuk jam i sigurt nëse do të jetë [lojtar] i rëndësishëm për ne sivjet”.

22-vjeçari në këtë sezon është paraqitur në 23 ndeshje për ‘topqinjtë’ duke shënuar gjashtë gola. /Periskopi/

Liverpool arrinë shifrën magjike nën drejtimin e Jurgen Klopp

Skuadra e Liverpool ka arritur që sonte të shënojë golin e 100-ndtë nën drejtimin e trajnerit gjerman, Jurgen Klopp.

Periskopi.com Sporti

Liverpool sonte mposhti skuadren e Stoke City me rezultat bindës 4 me 1.

lfc

Me këto katër gola të shënuara sonte ata kanë arritur shfirën e 100 golave, prej se trajneri gjerman e morri drejtimin e gjigandit anglez.

klopp_1474824160-2586783
Jurgen Klopp, Liverpool

 

Klopp u emërua si trajner i Liverpool më 8 tetor të 2015. /Periskopi/

Klopp: Për para? Te ne jo, te të tjerët munden të transferohen

Menaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka thënë se klubi nuk do të paguajë shuma të mëdha për çfarëdo lojtari gjatë afatit kalimtar të janarit.

Periskopi.com Sporti

“Të kuqtë” janë lidhur me transferimin e një numri lojtarësh gjatë dimrit, por gjermani ka paralajmëruar se nuk do ta përforcojë ekipin nëse kërkohen më shjmë para sesa që është e nevojshme për një lojtar.

“Nëse ka diçka për ne është e mundshme. Nëse një klubi nuk i duhen paratë, ne nuk kemi shanse për transferime”, ka thënë Klopp.

“Ne nuk bindim lojtarët me para. Ne duam të kemi lojtar që janë gati të zhvillohen. Ky nuk është mesazh për afatin e dimrit, është mesazh për vitet e ardhshme. Ne kemi lojtarë të mirë, por të rinjtë janë të mirëpritur. Nuk ka asgjë të re, nëse ka do t’ju telefonoj. Nëse jo, mos u befasoni”.

Klopp: Ndeshja ndaj Evertonit ishte si finale

Jurgen Klopp ka folur pas fitoren në derbin lokal ndaj Evertonit.

Periskopi.com Sporti

Liverpool ka arritur të marr një fitore të madhe në minutat shtesë ndaj rivalit lokal, me golin e shënuar nga Sadio Mane.

Kjo fitore e ka lumturuar trajnerin e ‘Reds’, por sipas tij ky ishte një futboll i egër dhe skuadra e tij mund të shënonte më parë golin.

“Ishte futboll i egër. Ne mund të kishim shënuar më parë, por në fakt unë nuk shqetësohem”, ka thënë Klopp pas ndeshjes.

“Sidoqoftë, unë jam i lumtur për fitoren”, përfundoi trajneri gjerman.

Klopp: Ky yll i Barcelonës vetëm një rezervistë në skuadrën time

Jurggen Klop dhe ekipi i tij janë në qiellin e shtatë, pasi që janë liderët e ri të Premier Ligës.

Periskopi.com Sporti

Trajneri gjerman në këtë sezon ka arritur të rikthejë skuadrën e Liverpool, në majet e futbollit anglez tashmë janë bërë 12 muaj që e ka drejtim e skuadrës, ku ka arritur të komponojë ekipin siç do ai. Pas fitores ndaj Watford, ai është shprehur se Luis Suarez do ishte vetëm rezervistë i Liverpool.

“Edhe sikur ta kishim Luis Suarezin, ai do të ishte vetëm në bankën rezervë”, u përgjigj në formë shakaje Klopp pas paraqitjes fantastike të djelmoshave të tij, që shkatërruan Ëatfordin duke e mposhtur 6:1.

Liverpool është lider pas javës së 12 të Premier Ligës me 26 pikë. /Periskopi.com

L-R FC Barcelona's Luis Suarez and Liverpool's Jordan Henderson during todays match  during International  Championships Cup match between Liverpool FC and  FC Barcelona played Wembley Stadium London Britain 06 August 2016  (Photo by Kieran Galvin/NurPhoto)

Klopp gëzon tifozët e Liverpoolit

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ka paralajmëruar se klubi nga Anfield Road mund të transferojë futbollistë në afatin kalimtar të janarit.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se do të analizojë rrethanat në të cilat gjendet skuadra dhe klubi, ku më pas do të vendosë rreth transferimeve të mundshme.

“Ne analizojmë tregun gjatë gjithë kohës dhe natyrisht kemi nevojë që të përgatitemi për situata të ndryshme dhe njëra prej tyre janë edhe lëndimet”, ka thënë Klopp.

“Ne jemi të informuar për Kupën e Afrikës prandaj nuk do të befasohemi nga kjo, por do të jetë moment kur do të hyjmë në treg”, ka shtuar trajneri gjerman. /Periskopi.com

Këta janë 10 kandidatët për trajner të vitit

FIFA ka shpallur listën prej 10 kandidatëve të nominuar për çmimin ‘trajneri i vitit’.

Periskopi.com Sporti

Në këtë listë bëjnë pjesë trajnerë të njohur si Pep Guardiola, Diego Simeone, Jurgen Klopp etj.

 

10 kandidatët për trajnerin e vitit

Chris Coleman (Wales)

Didier Deschamps (France)

Josep Guardiola (Bayern Munich / Manchester City)

Juergen Klopp  Liverpool)

Luis Enrique (FC Barcelona)

Mauricio Pochettino (Tottenham Hotspur)

Claudio Ranieri (Leicester City)

Fernando Santos ( Ekipi Portuguese)

Diego Pablo Simeone (Atletico Madrid)

Zinedine Zidane (Real Madrid)     /Periskopi.com

Njihuni me klonin e Jurgen Kloppit

Nuk është vetëm nga fytyra, syzet apo edhe kapela e basebollit ose shikimi i vrazhdët i gjermanit që i bashkonë këta dy trajner.

Periskopi.com Sporti

David Wanger është trajner i Huddersfield Town që nga nëntori i kaluar dhe këtë sezon janë në formë të shkëlqyer,ku janë në garë për t’u rikthyer në Premier Ligë.

wagner
David Wanger, trajner i Huddersfiled Town

Wagner ishte shok dhome me Klopp gjatë kohës si lojtarë në Mainz, po ashtu edhe kumbar në darsëm e trajnerit të Liverpool.

iail
Klopp dhe Wanger, gjatë kohës së tyre në Mainz

Wagner njihet për metodat e tij të ashpra dhe interesante, ai deklaroi “ Gjatë  përgaditjëve për sezonin e ri , kemi ecur nga ishulli në ishull tetë orë rresht, kemi montuar tenda, kemi gjetur ujë, ushqim po ashtu edhe kemi peshkuar”, ai  më tutje  shtoi “ Kemi përgaditur vetë, nuk kemi pasur energji elektrike ,as telefona ,ishte fantastike”.

Këto ishin ushtrimet tona, për  katër ditë rreshtë, pa topa këtë e kemi bërë pasi në  ligën tonë nuk ka zonë të të rahatshme kjo ka ndihmuar në komponimin e ekipit.  Me Klopp kontaktojë së paku dy  herë në javë në telefon, zakonisht flasim rreth futbollit. /Periskopi.com

Klopp & Wagner

 

A e keni pritur këtë deklaratë nga Klopp?

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ka reaguar pas zërave që thonë se ‘reds’ e kanë më të lehtë të garojnë në Premier Ligë, për shkak se nuk luajnë në garat europiane.

Periskopi.com Sporti

Mirëpo, gjermani nuk mendon kështu.

Ai thotë se 80 deri në 90 për qind të skuadrave që bëhen kampione në top-ligat europiane, marrin pjesë në Ligën e Kampionëve.

“Çdokush flet rreth kësaj, por unë mendoj se 80 deri në 90 për qind të skuadrave kampione luajnë në Ligën e Kampionëve”, deklaroi Klopp.

“Pse ndodh kjo? Për shkak se ata kanë cilësi, ata mund të bëjnë rotacione dhe mund të pushojnë kurdo”. /Periskopi.com

Klopp ka disa fjalë për Mourinhon para ndeshjes Liverpool-Man Utd

Jurgen Klopp ka folur fjalë të mira për Jose Mourinhon para derbit Liverpool-Manchester United.

Periskopi.com Sporti

Dy klubet më të trofeshme në Angli zhvillojnë sonte nga ora 21:00 derbin e javës në Premier Ligë.

Ai thotë se Mourinho e kupton se si funksionon futbolli dhe nuk pajtohet se ai është në krizë rezultatesh.

“Ai ka filluar keq te United? Ata fituan tre ndeshjet e tyre të para”, deklaroi Klopp.

“Kur unë u përballa me Real Madridin kur ai ishte trajner, ishte ndeshje e vështirë. Mourinho e di se si funksionin futbolli i suksesshëm. Të pëlqen ose jo mënyrë se si ai luan, pse duhet të ketë kujdes ai?”, shtoi gjermani. /Periskopi.com

Mourinho nuk flet për Kloppin

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka refuzuar të flasë për trajnerin e Liverpoolit, Jurgen Klopp.

Periskopi.com Sporti

Portugezi nuk foli vetëm dy ditë para derbit anglez, ku përballen Liverpool dhe Manchester United.

“Nuk kam asgjë për të thënë”, deklaroi Mourinho.

“Ata janë të mirë”, shtoi ai. /Periskopi.com

Ky është trajneri i muajit në Premier Ligë

Jurgen Klopp është zgjedhur trajneri i muajit shtator në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

I pari i pankinës së Liverpoolit po drejton skuadrën e tij mjaft mirë në këtë sezon, ku po tregon një lojë shumë më sulmuese dhe atraktive sesa në sezonin e kaluar.

Gjatë muajit shtator, Liverpool shënoi tri fitore shumë të rëndësishme, ndaj Leicester City, Chelseat dhe Hull Cityt. /Periskopi.com

Maradona lavëdëron Klopp

Legjenda e futbollit botëror dhe atij argjentinas, Diego Maradona ka folur për trajnerin karizmatik gjerman, Jurgen Klopp.

Periskopi.com Sporti

Ai ka folur për mënyrën se si ai formon lidhjet me lojtarët e tij, mënyra se si organizon stërvitjet dhe lidhja e fortë me tifozët kudo që shkon.

“Më pëlqen ajo që ai bën. Ai është një tip që më jep vetëbesim – sa ishte te Dortmundi dhe tani në Premier Ligë. Klopp gjithmonë avancon”, ka thënë Maradona për “Marca”.

Klopp është para  ndeshjes shumë të rëndësishme të sezonit, ku  do të përballet me  Manchester United të hënën mbrëma në Anfield nga ora 21:00. /Periskopi.com

Statistikat e Klopp kundër Mourinhos

Liverpool dhe Manchester United takohen të hënën me fillim nga ora 21:00 për të zhvilluar derbin e javës në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

Por, cilat janë statistikat e përballjeve ndërmjet dy trajnerëve të njohur me skuadrat e tyre të mëparshme.

Jurgen Klopp dhe Jose Mourinho janë përballur në pesë ndeshje.

Por, nga pesë këto sfida, Klopp ka fituar në tre ndeshje me skuadrat e tij, Borussia Dortmund dhe Liverpool, ndërsa Mourinho ka triumfuar vetëm në një përballje ndaj gjermanit, dhe kjo ka ndodhur në kohën kur ai drejtonte Real Madridin.

Një përballje tjetër mes tyre ka përfunduar me barazim.

Skuadrat e drejtuara nga Jurgen Klopp i kanë shënuar skuadrave të Mourinhos plot 11 gola, ndërsa skuadrat e portugezit kanë shënuar vetëm 7 gola.

Mbetet të shihet se cilit prej trajnerëve të njohur do t’i takojë përballja e së hënës. /Periskopi.com

Balotelli ‘godet’ Klopp’in

Sulmuesi i Nice, Mario Balotelli vazhdon me deklarata interesante.

Periskopi.com Sporti

26-vjeçari problematik kaloi te skuadra franceze në afatin kalimtar të verës, pasi Liverpool nuk interesohej që ta mbante atë në skuadër.

Por, ai thotë se nuk e njeh trajnerin e ‘të kuqve’, Jurgen Klopp.

“Klopp? Unë nuk e njoh atë”, tha Balotelli.

“Ai vetëm më tha që të largohem nga Liverpool në formë huazimi dhe pastaj të kthehem, por unë i thashë: Faleminderit, lamtumirë”, shtoi ai. /Periskopi.com

Klopp mund ta fitojë Premier Ligën

Robert Lewandowski është shprehur i bindur se trajneri Jurgen Klopp mund ta fitojë Premier Ligën me Liverpoolin.

Periskopi.com Sporti

Dyshja në fjalë kanë punuar së bashku te Borussia Dortmund për disa sezone, ndërsa Lewa thotë se e njeh mirë strategun gjerman.

“E kam ndjekur Liverpoolin që prej ardhjes së Jurgen Klopp dhe mund ta shikosh se lojtarët janë të lumtur që të luajnë nën drejtimin e tij”, tha polaku.

“Nën drejtimin e Klopp mendoj se Liverpool mund ta fitojë titullin e Premier Ligës”. /Periskopi.com

Ky është futbollisti që Klopp e pëlqen shumë

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ka zbuluar emrin e një futbollisti, të cilin ai e pëlqen shumë.

Periskopi.com Sporti

Bëhet fjalë për mesfushorin e Manchester City, David Silva.

Gjermani e pëlqen shumë spanjollin, i cili vlerësohet si një ndër futbollsitët kryesorë të ‘qytetarëve’.

“Më pëlqen shumë David Silva”, deklaroi Klopp.

“Ai është futbollist i mrekullueshëm. Ka shumë talent dhe kreativitet. Më pëlqen shumë stili i lojës së tij”, shtoi ai. /Periskopi.com

Klopp e bindi të kalojë në Premier Ligë, por ai zgjodhi Cityn

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Manchester City, Ilkay Gundogan ka zbuluar se ka qenë trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ai i cili e ka bindur atë për të kaluar në Premier Ligë.

Reprezentuesi gjerman u bashkua me ‘qytetarët’ në këtë verë, pas një aventure pesë-vjeçare te Borussia Dortmund.

“Të jem i sinqertë, i kërkova këshillën e Klopp nëse Premier Liga do të ishte destinacioni i duhur për mua”, tha Gundogan.

“Ai më dha një përgjigje pozitive dhe më tha se unë do të ndihesha mirë këtu dhe se Premier Liga do të ishte e përkryer për mua”. /Periskopi.com