Lajmi i fundit: Vriten dy amerikanë në Jordan, po hynin në bazë ushtarake

Një trajner ushtarak amerikan dhe një oficer jordanez janë plagosur pas një përleshje me armë jashtë bazës ajrore Prince Faisal.

Periskopi.com Lajme

Dy trajnerë ushtarak amerikanë u vranë në Jordani të premten kur po tentoni me veturë të hynin në bazën ushtarake pa leje dhe forcat jordaneze kanë shtënë me armë duke i ndaluar ata, ka thënë një burim i kësaj ushtrie.

“Ka pasur të shtëna armësh në hyrje të bazës ushtarake, pa asnjë përpjekje nga ana e veturës së trajnerëve për të hyrë në portë po zbatuar urdhrin e rojeve në hyrje”, i ka thënë një burim ushtarak agjencisë së lajmeve Reuters, raporton Periskopi

Një amerikanë i tretë dhe një oficerë jordanez thuhet se janë plagosur gjatë të shtënave.

Incidenti ndodhi në Prince Faisal bazë ajrore në al – Jafr, në jug të Jordanit.