Ushqimet që rregullojnë metabolizmin

Periskopi.com Shëndeti

Metabolizmi është procesi i shndërrimit te ushqimeve dhe pijeve që ne konsumojmë, në energji.

Çdonjëri mund të rrisë ritmin e rënies në peshë, duke fuqizuar ritmin e metabolizmit, por për të bërë këtë, duhet të konsumoni ushqime që aktivizojnë hormonet e duhura për të përshpejtuar këtë proces.

Hudhra – Hudhra përmban një antioksidant që quhet glutathione, që ndihmon mëlçinë në pastrimin e organizmit nga kimikatet që shpërqendrojnë ose ndërpresin formimin e hormoneve dhe ngadalësojnë metabolizmin. Mënyra më e mirë për të shtuar hudhrën në dietën tuaj është ta përzieni atë me ushqimet e përditshme.

Brokoli – Brokoli është i pasur me fibër dhe ujë. Kjo do të thotë që, nëse hani brokoli do të ndiheni të ngopur shpejt, dhe si rrjedhojë nuk do t’ju pushtojë dëshira e çmendur për të ngrënë pa fund. Përmbajtja e lartë e fibrës tek brokoli ndihmon yndyrnat të lëvizin më shpejt në sistemin tretës duke garantuar që organizmi të ketë më pak mundësi për të përthithur yndyrna me tepricë.

Frutat e mali – Frutat e pyllit si boronicat, manaferrat, mjedra përmbajnë një substancë të quajtur anthocianinë. Kjo përmbajtje i bën frutat e pyllit të kenë vlera të mëdha në përshpejtimin e metabolizmit në mënyrë që ju të humbni peshë me shpejt, por në mënyrë më të shëndetshme.

Fasulja – Fasulja e thata ndihmojnë metabolizmin tuaj të funksionojë në mënyrë efikase duke ngadalësuar ritmet e rritjes së nivelit të sheqerit në gjak.

Drithërat e plota – Ushqimet me drithëra të plota, siç janë elbi apo tërshëra janë efikase në rënien në peshë, sepse ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur më shpejt se ushqimet e tjera. Fibra në drithërat e plotë, mban në nivele të qëndrueshme insulinën duke ngadalësuar çlirimin e sheqerit në gjak.

Krishti ishte i martuar, kishte dhe fëmijë

Periskopi.com Lajme

Një dorëshkrim antik pretendon në mënyrë sensacionale se Krishti ishte martuar me Mary Magdalenen, bile edhe kishte pasur fëmijë me të.

Ekzistojnë dëshmi të shkruara që e sugjerojnë këtë. Për më tepër, dorëshkrimi e quan Josephin, sikur edhe Krishtin, djalë të Zotit.

Duke pritur që të rizbulohet në Bibliotekën britanike, është një dorëshkrim antik i Kishës së hershme, të kopjuar nga një murg anonim.

Dorëshkrimi është të paktën 1,450 vjet i vjetër, apo edhe daton nga shekulli i parë i erës së re. Ky dokument është shkruar në gjuhën antike siriane dhe flet për jetën sociale, familjare dhe politike të Krishtit.

Edhe pse edhe më parë janë zbuluar ungjij të humbur, asnjëri prej tyre nuk ka bërë bujë kaq të madhe në mesin e dijetarëve, sikur ky për të cilin e kemi fjalën.

11 lloje fotografish që ndriçojnë botën tonë

Periskopi.com Galeria

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Different Types of Photography

Different Types of Photography

Different Types of Photography

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Type of Photography

Type of Photography

Type of Photography

Types of Photography

Types of Photography

Types of Photography

Different Types of Photography

Different Types of Photography

Different Types of Photography

Type of Photography

Type of Photography

Type of Photography

Different Types of Photography

Different Types of Photography

Types of Photography

Type of Photography

Types of Photography Styles

Types of Photography Styles

Types of Photography

Types of Photography

Types of Photography

5 mite mbi meshkujt në të cilat femrat besojnë

Periskopi.com +18

Femrat thjesht nuk dinë për meshkujt aq sa mendojnë që dinë, prandaj shpesh njëra-tjetrës u japin këshilla të shumta për atë se çka vërtet dëshirojnë meshkujt. Janë këto disa mite më të shpeshta për të cilat femrat janë të bindura që janë të vërteta:

Do ta humbni besimin e tij nëse do të bëni seks në takimin e parë

Është e vërtetë që është krejtësisht njësoj se a do shkoni në dhomën e gjumit pas takimit të parë apo pas të njëqindenjëtit. Seksi nuk ka kurrfarë lidhjeje me respektimin.

Çdo situatë është e ndryshme vetvetiu, po ashtu siç dallojnë njerëzit midis tyre. Nëse vendimin e merrni jo në bazë të asaj që ju dëshironi, por çka mendoni se personi tjetër do të mund të mendonte, zhgënjimi do të jetë i pashmangshëm.

Meshkujt dëshirojnë t’i ndjekin femrat 

Meshkujt thjesht ndiejnë kënaqësi kur trajnojnë guximin e tyre duke iu afruar vajzave të ndryshme të panjohura dhe duke i ftuar për t’u takuar, duke rrezikuar me të rast refuzimin dhe poshtërimin.

Në situatat e këtilla vetëm femrat kënaqen, sepse ato janë që kanë mundësinë të zgjedhin dhe të vendosin.

Mashkulli nuk mund të ketë mike, sepse gjithmonë do të dëshirojë seks me të 

Ideja që meshkujt dhe femrat nuk mund të bëhen miq për shkak të tensioneve seksualet, cilat mes tyre ekzistojnë, është marrëzi e vërtetë.

Shumica e meshkujve kanë mike me të cilat nuk do të mund as të imagjinojnë se do të mund të ndajnë diçka intime.

Meshkujt dëshirojnë që disa gjëra t’ia lënë fantazive 

E vërtetë, ata dëshirojnë ta shohin femrën në pantallona dhe në fanellë të ngushtë dhe të bëhen kureshtar se çka ka nën to, mirëpo gjithsesi më shumë i eksitojnë femrat me rroba të poshtme të brendshme me dantella apo vetëm të mbështjella me peshqir, kur sapo dalin nga dushi.

Meshkujt u frikësohen femrave të pavarura 

Disa po, por disa jo. Kjo ide është temë debati midis meshkujve, mirëpo më parë do të mund të llogaritet si jo e vërtetë, posaçërisht kur është fjala për ata më të rinj se 40 vjeç.

Ka të tillë që zgjedhin vetëm dama të tilla. Meshkujt të cilët kanë besim në veten dëshirojnë që pranë vetes të kenë partnere të fuqishme dhe të pavarur.

Ja 12 kushte për të pasur respektin e të tjerëve

Periskopi.com Lajme

“Nëse kërkon të respektohesh nga të tjerët, gjëja më e mirë është të respektosh veten. Vetëm kështu do të mund të fitosh respektin e të tjerëve,” Fyodor Dostoyevsky.

Po merr respektin që meriton? Apo, njerëzit tuaj të afërt duket se kërkojnë t’ju ulin, përkufizojnë a anashkalojnë?

Ja 12 mënyra për të fituar respektin që meritoni:

 1. Përpiqu për veten dhe të tjerët

Edhe të rriturit mund të abuzohen verbalisht apo keqtrajtohen. Çohu me qëndresë dhe tregoji njerëzve së kjo sjellje është e papranueshme. Mos u bëj bashkëpunëtore në heshtje për gjërat që të shqetësojnë.

 1. Përgjigju – Mos reago

Të lidhesh me emocionet e tua është diçka pozitive dhe e fuqishme. Mos reago në momente konfuzioni dhe trishtimi. Jepi vetes kohë të përpunosh ndjenjat në një mënyrë që të përgjigjesh në një mënyrë të shëndetshme.

 1. Thuaj shpesh “Jo”.
 2. Mos harxho kohë nga koha e askujt.
 3. Përcakto kodin tënd të moralit dhe jeto sipas tij.
 4. Respekto kodin moral të njerëzve të tjerë.
 5. Trajtoji njerëzit me mirësjellje dhe në mënyrë të barabartë.
 6. Ji i sinqertë. Ruaj kufijtë e tu.
 7. Mos u merr me thashetheme.
 8. Kërko falje atëherë kur e ndjen.
 9. Jepi prioritet veprimit/veprave.
 10. Qëndroji angazhimeve. Mbaje fjalën.

Zvicerani lë shtetin e tij, erdhi për të jetuar në Kosovë (Video)

Periskopi.com Lajme

Ky është zvicerani që e la Zvicrën dhe erdhi me familje të jetojë dhe të punojë në Kosovë.

Zgjodhi një fshat të Komunës së Gjilanit për ta vazhduar jetën…

Për më shumë ndiqeni intervistën e tij:

https://www.youtube.com/watch?v=YY1FwO_rDTE

Horoskopi zbulon kombinimet më të këqija të mundshme të dashurisë!

Periskopi.com Showbiz

Me disa persona të njëjtin çast gjejmë gjuhë të përbashkët, ndërsa me disa të tjerë, sado që të përpiqemi që të krijojmë ndonjë komunikim, energjitë nuk na përputhen.

Yjet na tregojnë që disa shenja horoskopi thjesht nuk janë të përshtatshme, prandaj po e japim listën që kombinimet e dashurisë për astrologjinë janë më të këqijat.

Lexojini:

Dashit nuk u përshtaten Binjakët, Peshqit dhe Virgjëreshat

Demi nuk pajtohet mirë me Deshët, Shigjetarët dhe Binjakët

Për Binjakët, të këqij janë Demat, Gaforret dhe Peshqit

Gaforrja është kombinim i keq me Deshët, Binjakët dhe Shigjetarët

Luanit nuk u përshtaten Binjakët, Bricjapët dhe Peshqit

Për Virgjëreshën janë të këqij Deshët, Peshoret dhe Ujorët

Peshores nuk u përshtaten Virgjëreshat, Akrepat dhe Gaforret

Akrepat nuk përshtaten me Deshët, Shigjetarët dhe Binjakët

Për Shigjetarët kombinimi më i keq është lidhja me Demat, Gaforret dhe Virgjëreshat

Bricjapit nuk i përshtaten Deshët, Binjakët dhe Shigjetarët

Ujorit nuk u përshtaten Demat, Gaforret dhe Virgjëreshat

Peshqit më së keqi përshtaten me Deshët, Luanët dhe Binjakët.

FOTO-ja e çiftit që përloti mijëra njerëz

Periskopi.com Uncategorized

Një fotograf australian ka kapur një moment të radhë dhe emocionues kur një çift i sapomartuar shpërthyen në lot gjatë realizimit të setit fotografik. Fotografia është pëlqyer tej mase dhe ka prekur dhjetëra mijëra njerëz anekënd botës.

Më 30 Prill fotografiJames Day po realizonte setin fotografik të dasmës së Adrian dhe Rosyln në Bowral, Australi. Por, kur po përgatitej të shkrepte fotot në perëndim të diellit, ai vendosi të dilte nga korniza e monotones dhe të provonte diçka më reale.

“Ndaloni së pozuari. Vetëm shijoni perëndimin e parë të diellit si burrë dhe grua”, u tha Day të sapomartuarve, sipas një postimi në Facebook.

“Kam një pyetje për ty, – i tha dhëndrit – , por dua që përgjigjen t’ia thuash Roslynit dhe jo mua. Nga miliarda njerëz në planet, ti ke zgjedhur ta kalosh pjesën tjetër të jetës me Roslyn. Mund t’ia thuash pse?”

Në këtë moment Adriani i pëshpëriti arsyen në vesh nuses dhe lotët nisën të rrjedhin në fytyrën e saj.

Po çfarë i tha? Kjo nuk ka rëndësi. Nuk pati rëndësi as për fotografin, i cili po ashtu u përlot.

Gjithçka përfundoi me një përqafim të të treve.

“O Dashuri, ti je kaq e çmuar”, shkroi fotografi në postimin e tij në Facebook.

Më pas, Day tha për Hupost se i kishte kërkuar dhëndrit t’ia thoshte nuses në vesh sepse “ajo ishte diçka vetëm për veshët e saj.”

Që kur u postua në Facebook, fotoja prekëse është shpërndarë nga më shumë se 33 mijë persona dhe është pëlqyer nga 151 mijë të tjerë./tvklan.al

Katër arsye përse nuk është problem nëse ti fal i pari

Periskopi.com Lajme

Sa herë që përmendet emri i dikujt me të cilin akoma nuk ke zgjidhur një problem zemra jote rreh më fort. Dhe ti pyet veten se si shkuan gjërat deri në këtë pikë? Sepse nuk ta kishte marr ndonjëherë mëndja se do të qëndroje pa folur me shokun tënd të ngushtë, për kaq shumë kohë. Dhe jo vetëm me miqtë e tu, ndonjëherë edhe me familjarët.

Asnjëherë nuk duhet të kërkosh falje vetëm për inerci apo për të rënë rehat. Gjithashtu kur e kupton që përfundimisht e ke gabim është koha për të gjetur personin ndaj të cilit e ke bërë këtë gabim. Të jesh i pari që kërkon falje do të thotë që e vlerëson marrëdhënien më shumë se egon tënde. Kështu që ngrije telefonin, dërgo një mesazh që kërkon falje pasi të kesh lexuar katër arsye të cilat tregojnë se nuk ka asnjë problem nëse je ti i pari që kërkon të falur.

 1. Ti e ke kuptuar që e kishe gabim

Studiuesit kanë gjetur se ka dy lloje kryesore të pendimit: pendim me veprim dhe pendim pa veprim. Njerëzit që u morën në studim u ndjenë keq për veprimet e tyre si p.sh të folurit keq për dikë pas shpine. U penduan për veprime që nuk i kanë ndërmarrë si p.sh të ishin atje kur miqtë e tyre vërtet ua kishin nevojën. Kur ti e lëndon dikë, edhe pse jo qëllimisht, vijnë keqardhja dhe pendesa. Por mos u paralizo me pendesën tënde. Mos u druaj asnjëherë nga të kërkuarit falje kur e di se duhet ta bësh. Ti supozon se personi tjetër nuk do donte më kurrë që të fliste përsëri me ty, por si do të veproje nëse e di që falja ju çliron që të dyve?

 1. Falja të ndihmon ty të shmangësh agresivitetin

Lejoje veten që të udhëhiqesh nga sinqeriteti dhe reflektimi. Të kërkosh falje i pari pas një mosmarrëveshje të mundëson ty të jetosh në mënyrë të sigurt. Shumë shpesh ne bëjmë gabime, ose një zënkë shfaqet papritur. Dhe ne e shtypim inatin dhe fajin dhe i lejojmë këto ngjarje të acarohen. Këto dy hajdutë të paqes sonë krijojnë një vullkan të ngadaltë dhe aspak të këndshëm. Ne e gjejmë më vonë veten duke bërë komente agresive, duke vepruar të acaruar dhe të zemëruar si një mënyrë për të çliruar presionin shtypës. Por ti ktheje sjelljen tënde agresive pasive në një veprim të drejtpërdrejtë që është të kërkuarit falje. Kjo gjë do të çlirojë dhe do të kthejë paqen, ty edhe personit me të cilin je përfshirë në konflikt.

 1. Historia juaj e përbashkët do ta bëj më të lehtë që të pajtoheni

Gjatë një zënke temperamentet humbasin dhe që të dyja palët thonë gjëra për të cilat më vonë do të pendohen. Apo mundet që zënka ka qenë më e thellë se motivi nga i cili u shkaktua. Ju të dy mund të jeni të acaruar dhe të lënduar ndërkohë që shkoni nëpër qoshe për të shëruar plagët. Por të rrish i zemëruar dhe të vazhdosh zënkën nuk ka një perspektivë të gjatë. Në fakt, një studim gjeti se sa më e thellë të jetë historia e marrëdhënies dhe lidhja midis dy njerëzve, më e lehtë është që të ndodh ripajtimi. Nëse këtë periudhë je duke mos komunikuar me mikun tënd më të mirë mos nguro t’i kërkosh falje sepse reagimi i tij nuk do të jetë negativ, përkundrazi do të preket nga veprimi juaj.

 1. Krenaria jote nuk do të thyhet

Përpjekjet e mëdha për të ruajtur egon na bëjnë të ngjajmë me gjirafat të cila e mbajnë kokën  e tyre larg nga kafshët e tjera. Duke mbajtur një qëndrim të tillë ndaj njerëzve nuk do të mund të kemi marrëdhënie të mira. Është e vështirë të luftosh me egon tënde por nëse e bën do të fitosh marrëdhënien që kishe me mikun tënd dhe gjithashtu për këtë nuk ke përse të sakrifikosh krenarinë. Ti mbetesh po aq me vlerë dhe integritet edhe kur kërkon falje. Ulja e krenarisë në këtë rast është vetëm një mentalitet jo një e vërtetë.

Më thuaj numrin e këmbës, të të them sa vjet do jetosh

Periskopi.com Shëndeti

Njerëzit me këmbë më të vogël duhet të kenë një jetëgjatësi më të shkurtër se ata me madhësi të këmbës më të mesme, të cilët jetojnë më gjatë.

Shkencëtarët kanë studiuar se si madhësia e këmbës ndikon në jetëgjatësinë dhe kanë gjetur rezultate të papritura. Për disa, megjithatë, ky studim shkon përtej të çuditshmes.

Dr. Hans Bjors, epidemiolog nga Stkoholm, ka thënë se është e mahnitshme, por madhësia e këmbës mund të parashikojë jetëgjatësinë, transmeton Indeksonline.

Për këtë është bërë një studim me një grup prej 800 njerëz të përbërë nga burra dhe gra. Ndërsa, studimi i ri përfshinte një grup të vogël njerëzish.

Ne kemi përdorur të dhënat kompjuterike për të krahasuar njerëzit nga të gjitha fushat e Suedisë. Ne kemi studiuar se sa vjeç ishin ata kur vdiqën, dhe shkaku i vdekjes me ç’rast gjetëm se madhësia e këpucëve definitivisht është e lidhur me jetëgjatësinë e jetës- ka thënë mjeku.

Megjithatë, edhe pse me sa duke ekziston një lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe jetëgjatësisë, nuk ka asnjë lidhje në mes të madhësisë së këpucëve dhe sëmundjeve të mundshme që një person mund të marr.

Sipas biologes, Elizabt Blackburn dhe psikologes, Elisa Epel me sa duket ka një këshillë për humbje peshe që njerëzit duhet ta respektojnë në mënyrë që njerëzit të mbetesin në formë të mirë dhe të ruajnë rinin e tyre, raporton Express.co.uk, transmeton Indeksonline.

Ju mund të na besoni, sepse ne i kemi kushtuar kësaj vite të tëra për të kuptuar procesin  e plakjes.

Këto hulumtime kanë arritur të kuptojnë se si dikush kanë shkëlqim të shëndetit dhe rinisë, ndërsa bashkëkohësit tjerë kanë rrudha, flokë gri dhe duke më të rraskapitur. Siç duket, sipas tyre çelësi për të ngadalësuar moshën qëndron në kromozome.

Shkencëtarët kanë dhënë një tabelë që tregon se kjo është shkalla e viteve në lidhje me këpucët.

Njerëzit mund të jetojnë më gjatë se sa lidhja e tyre me madhësinë e këpucëve vetëm nëse jetoni në një mënyrë të shëndetshme, theksojnë studiuesit./Indeksonline/

Kjo është tabela e jetëgjatësisë sipas numri të këmbëve:

Gratë:

Nr. 35= 67-69 vjet

Nr. 36= 70-76 vjet

Nr. 37= 77-82 vjet

Nr. 38= 78-84 vjet

Nr. 39= 73-75 vjet

Nr. 40= 70-72 vjet

Nr. 41= 67-70 vjet

Nr. 42= 66-69 vjet

Burrat:

Nr. 38= 66-69 vjet

Nr. 39= 67-72 vjet

Nr. 40= 72-75 vjet

Nr. 41= 73-77 vjet

Nr. 42= 75-82 vjet

Nr. 43= 74-79 vjet

Nr. 44= 67-72 vjet

Nr. 45= 66-69 vjet

Kjo është biografia e bujshme e Talat Xhaferit, kryeparlamentarit të Maqedonisë

Periskopi.com Lajme

Talat Xhaferri, ushtaraku egocentrik  i Armatës së Jugosllavisë dhe më pas Armatës së Maqedonisë së fundi është kandidati që pritet të zgjidhet për kryetar të Parlamentit të Maqedonisë.

Ai u lind më 15.04.1962 në fshatin Forinë të Gostivarit.  Shkollimin fillor e kreu në Çegran, fshatin fqinj, ndërsa pas kësaj shkoi në Beograd, ku kreu gjimnazin ushtarak. Pas kësaj vazhdoi karrierën e formësimit ushtarak, ashtu që u regjistrua dhe studjoi në Akademinë Ushtarake të Këmbësorisë të APJ – drejtimi këmbësori në Beograd dhe më pas Sarajevë. Karrierën e tij e ka vazhduar në disa kazerma ushtarake të asaj kohe të Armatës Popullore të Jugosllavisë, ku thuhet se ka qenë në Nish, Sarajevë, etj. Me pavarësimin e Maqedonisë, ai kthehet në vendlindje dhe inkuadrohetg në Armatën e Maqedon isë, duke qenë oficer i lart dhe pas një periudhe zgjidhet komandant i njësiteve të këmbësorisë në kazermën e Tetovës.

Më 28 prill të 2001, derisa po zhvillohej konflikti i armatosur në Maqedonisë mes forcave maqedonase të sigurisë dhe UÇK-së, Xhaferri braktis radhët e Armatës së Maqedonisë dhe kaloi në radhët e UÇK-së. Ai në këtë periudhë u njoh me nofkën komandant Forina, transmeton INA.

Gjatë viteve të përfshirjes në politikë në radhët e BDI-së, duke u zgjedhur deputet, zëvendësministër i mbrojtjes në vitin 2008 dhe ministër i mbrojtjes në shkurt të 2013.

Rikthehet si deputetë në mandatin e kaluar, ndërsa me rizgjedhjen në si deputet në zgjedhjet e fundit, ai është propozuar për postin e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë. Xhaferi është shqiptari i dytë në post pas Vullnet Starovës i cili ishte kryetar i Kuvendit të Republikës Socialiste të Maqedonisë në kuadër të federatës së Jugosllavisë nga viti 1986 – 1991. Në përgatitjen e fundit profesionale shkruan se ai ka mbrojtur titullin e magjistrit të mbrojtjes, në  Fakultetin filozofik, Universiteti “Shën  Cirili dhe Metodi”, Shkup. (INA)

Gazetari francez: Nëse bisedoni me një serb, jeta u shkurtohet 15 minuta

Periskopi.com Lajme

Guillaume Meris, drejtor i një radioje franceze është irrituar me koalicionin e fashistes Le Pen me serbët ka reaguar ashpër nga këtyre të fundit.

Ai thotë se nëse flisni me një serb, jeta ju shkurtohet për 15 minuta.

“Ata janë popull gjenocidin, kanë masakruar boshnjakët, kroatët dhe shqiptarët”, ka thënë ai.

Mediat serbe kanë filluar reagimet madje kanë bërë ftesë tek serbët q ëtë dërgojnë mesazhe te radioja.

“Pra, serbët, kolektivisht janë vrasës”, tha ai./ Periskopi

Gjesti më i madh sportiv në Kosovë që keni parë, ia shpëtojnë jetën shoferit

Periskopi.com Video

Analisti shqiptar i lë të gjithë pa fjalë! Poston foto me gruan dhe ish-gruan

Periskopi.com Showbiz

Analisti shqiptar ia ka dalë të lërë gjithkënd pa fjalë kur ka publikuar një foto me ish bashkëshorten e tij dhe bashkëshorten aktuale.

E kemi fjalën për analistin Andi Bejtja që përmes kësaj fotoje ka nxitur edhe “furtunën” e reagimeve në rrjetet sociale.

Shumë as që e konceptojnë një marrëdhënie të tillë mes palëve por ja që për analistin, kjo është tërësisht e mundshme.

Mësohet arsyeja pse Memli Krasniqi i është futur politikës (Video)

Periskopi.com Showbiz

Memli Krasniqi, dikur hip hop artistë  grupit ‘Ritmi i rrugës’ ka kohë që i është futur politikës.

Ai është i vetmi ministër në qeverinë e Kosovës, që adhuruesit e tij të muzikës kaluan direkt në votues të tij në profesionin e tij të tanishëm.

Aktualisht, ai është ministër në Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

Por, se cila është arsyeja pse Memli Krasniqi i është futur politikës, mund ta kuptoni nga intervista në linkun më poshtë.

Doni të dini sa vite jetë ju ka ngelur, bëni këtë test

Një tjetër vit që ikën… Por a do të dëshironit të dinit edhe sa kohë ju ka mbetur në këtë botë? Përgjigjuni këtyre 14 pyetjeve në këtë pyetësor (Kliko këtu), të realizuar nga një grup ekspertësh të statistikave dhe shkencëtarë nga Universiteti i Pensilvanisë, për të gjetur moshën se kur do të vdisni.

Periskopi.com Lajme

Rezultatet janë të bazuara nga të dhënat e mbledhura nga 500 mijë shembuj përgjatë 10 viteve nga Instituti i Shëndetësisë së SHBA dhe Asosacioni Amerikan i Personave në Pension. Pra ato janë të dhëna statistikore.

Përse kaq shumë pyetje?

Sepse siç shpjegon e përditshmja britanike “The Independent”, të ardhurat, edukimi dhe statusi i lidhjes influencojnë në jetëgjatësinë tonë dhe këto janë pikërisht faktorët tek të cilët mund të infuenconi në mënyrë pozitive, për të jetuar më gjatë. Ndërsa këshillat e ekspertëve për një jetë të gjatë janë: Mos pini duhan, vendosni rripin e sigurimit dhe kokoren dhe merruni me aktivitet fizik. Në fund, bini në dashuri. “Njerëzit që janë të lumtur dhe kanë një lidhje të mirë jetojnë mesatarisht 5 vite më gjatë se ata që nuk janë të lumtur”./tvklan.

E konfirmon edhe shkenca: Gruaja ta shkurton jetën!

Shkencëtarët danezë kanë konfirmuar diçka që tashmë është dëgjuar shpesh në shoqëri, që gruaja ta shkurton jetën.

Periskopi.com Shëndeti

Ata arritën në përfundim se meshkujt e moshës mesatare kanë rrezik tri herë më të lartë të vdesin, nëse jetojnë me gra që vazhdimisht ankohen për ta, shkruajnë mediat daneze, transmeton Indeksonline.

Studimi përfshiu 9 mijë e 857 burra dhe gra të moshave 36 deri në 52 vjet, të cilët kanë jetuar me një partner me të cilin shpesh janë përleshur, e që nuk jetojnë më për shkak se ishin nën stres të vazhdueshëm.

Kjo pasi që meshkujt nuk janë të prirur i gratë që të ankohen te miqtë, por mbajnë gjithçka për vete.

Eli Fara flet për momentet e vështira në jetën e saj: Kështu ishte e shkruar (Video)

Shpesh i shohim të postojnë foto me njëra tjetrën, teksa Marina e cilëson këngëtaren Eli Fara edhe si “motër”, por a është e tillë marrëdhënia mes tyre?

Periskopi.com Showbiz

E ftuar në emisionin “Tek Unë me Arjola Shehun”, Eli rrëfehet për lidhjen e saj të veçantë me Marinën:

“Nuk eshte se jemi shoqe, eshtë pak e vështirë të bëhesh shoqe nënë e bijë, por Marina është një vajzë mjaft e dashur edhe e edukuar. Është njerëzore Marina, shumë sociale, shumë e hapur, nuk ka mendjemadhësi, përshtatet me të gjithë dhe i do shumë njerëzit.”

Këngëtarja është bërë nënë në një moshë fare të re, vetëm 18 vjeç, por siç edhe Eli tregon ajo nuk do të ndryshonte asgjë në jetën e saj:

“Kështu ishte e shkruar, unë nuk do ndryshoja asgjë. Jam përpjekur të bëj më të mirën në çdo situatë. Ndonjëherë të bie për pjesë çdo lloj gjëje dhe ndoshta atje është e bukura e jetës, t’ja dalësh edhe kur ka shumë fortuna në jetën tënde.” Intv./Albeu.com/

 

4 rregulla për të luftuar jetën sedentare

Jeta sedentare është kthyer në vrasësin e heshtur të kohëve moderne. Teknologjia dhe telekomunikaconi, gjithmonë e më shumë po bëjnë që barrierat fizike të shuhen e nga ana tjetër, në të kryejmë gjithmonë e më pak lëvizje.

Periskopi.com Lajme

Kjo do te thotë me shume probleme fizike, me shume shanse për t’u prekur nga sëmundje qe vijnë si pasoje e mungesës se aktivitetit fizik. Megjithatë me pak vullnet dhe pak kohe ne dispozicion u mund ta ndryshoni stilin e jetës suaj.

Ja cilat janë gjerat qe mund t’ju shpëtojnë jetën!

 1. Shmangni ashensorin

Vetëm pak minuta kohe me tepër ju kushton zbritja apo ngjitja ne këmbë e shkalleve te banesës ku jetoni. Mos harroni qe lëvizja ndihmon ne humbjen e kalorive dhe një qarkullim me te mire te gjakut.

 1. Bojkotoni autobusin

Nëse behet fjale për distance te afërta, zgjidhni ecjen me këmbë dhe jo autobusin. Por, edhe nëse pikëtakimi është larg, se paku një apo stacion kryejeni ne këmbë. Detyrimet dhe punët e vogla te jetës se përditshme mundohuni t’i zgjidhni pa lëvizjen e makinës. Do ta ndieni qe ne pak kohe ju do te jeni me energjike dhe ne forme.

 1. Mos u dorëzoni as në zyre

Çfarë dëmton me tepër është zyra dhe karrigia e punës. Gjate qëndrimit ne zyre çdo një ore, ngrihuni nga vendi i punës dhe kryeni lëvizje sado te vogla qofshin. Mos mendoni se këto gjëra ju marrin shume kohe. Jave veprime te vogla, por qe sjellin ndryshimin e madh ne jetën tuaj.

 1. Mbani larg telefonin

Nëse doni te takoni dike e te flisni për pune a çështje personale, shmangni bisedat telefonike. Zgjidhni takimet nëse koha nuk premton dhe për me tepër rrugën bëjeni ne këmbë.

Nga Eroll Velija

Sa nga këto produkte që ka zbuluar NASA i keni në shtëpi dhe nuk e dini?

Duke menduar që gjate tërë kohës jeta në hapsirë është një sfidë e vërtetë për astronautët, NASA gjithëmonë ka menduar të zbuloj materiale të ndryshme për të lehtësuar dhe përshatur me jetën në hapësirë me atë në planetin tokë. Por cilat janë ato materiale që ka zbuluar NASA dhe i kemi rastësisht në shtëpi, pa e kuptuar që janë zbulime nga NASA? Për më shumë lexoni si më poshtë vijon:

Periskopi.com Lajme

Super Soake

Në pamje duket shumë e njohur, por me siguri nuk e keni ditur se kjo lodër e prezantuar në vitin 1989 është zbuluar nga NASA me gjasë për të argëtuar astronautët në hapësirë.

Memory Foam (shpuza memoruese)

Ky zbulim i NASA-s është njëri ndër zbulimet që si qëllim ka pasur përmirësimin e gjumit tek astronautët pasi që është i butë dhe përshatet me formën e trupit duke lehtësuar kështu presionin në nyje dhe shtyllën kurrizore. Ky produkt po ashtu përdoret në shumicën e dyshekëve dhe shtresave në Dormeo.

Insulation (izolatori)

Zbulim ky që në shtëpitë tona gjendet në mure apo edhe në disa rubinetë që shërben si izolues i fortë. Veçanërisht përdoren për izolimin e çdo faktori të jashtëm atmosferik.

Materiali nga i cili prodhohen rrobat e zhytjes

Ky material njihet si nje nga materialet më të hollë dhe termo-rregullues, i përshatshëm për kushtet atmosferike në hapësirë apo gjatë zhytjes në ujëra të thella.

Fshesa pa kabllo

Ky është ndër zbulimet më befasues të zhvilluar nga NASA, një fshesë që nuk ka nevojë për kabllo.

Filtruesit e ujit

Pasi që në atmosferë sasia e ujit që mund të mbartet është e limituar dhe qëndrimi afatgjatë i ujit mund të shkaktoj ndryshime në cilësinë e tij, NASA është përkujdesur që astronautët mos të pijnë ujë të ndotur.

Trakat e vrapimit

Që astronautët të qëndrojnë në formë gjatë kohës që janë në hapësirë, NASA ka zbuluar trakat e vrapimit. Kjo për faktin se mundësitë që muskujt të humbasin fuqinë e tyre në hapësirë nga mos aktiviteti është shumë e madhe.

super-soaker11485279476 renew_eucalyptus_topper_061485279475 shutterstock_insulation11485279474 ribbed-swimsuit11485279472 shutterstock_cordless-vacuum11485279470 shutterstock_water-filter11485279469 2784459111485279466