Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg takon liderët e Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm te NATO-s, Jens Stoltenberg po qëndron sot në Prishtinë, me ç’rast po zhvillon takime të ndara, fillimisht me Komandantin e KFOR-it, Gjeneral Majorin, Giovanni Fungo dhe më pas edhe me udhëheqësit më të lartë të Kosovës, presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Isa Mustafa.

Periskopi.com Lajme

Në ora 11:30, Stoltenberg ka në agjendë një dreke pune me presidentin Thaçi. Kurse më pas do të pritet nga kryeministri Isa Mustafa.

Rreth orës 14:00 kryeministri Mustafa dhe sekretari Stoltenberg do të mbajnë konferencë të përbashkët për media.

Kjo vizitë e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s ka zgjuar interesim të veçantë për shkak të zhvillimeve globale politike, tendencave të Rusisë për shtrirjen e ndikimit në Ballkan dhe rolit të NATO-s në këtë pjesë të Evropës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO javën e ardhshme viziton Kosovën

Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, pritet të vizitojë Kosovën më 3 shkurt.

Periskopi.com Lajme

Do të ketë takime me Presidentin dhe Kryeministrin dhe si do të vizitojë trupat e KFOR’it.

Kjo vizitë e Stoltenberg vjen pas tensioneve të fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./ Syri

Stoltenberg: Keqardhje për viktimat, por NATO bombardoi Serbinë për t’i mbrojtur civilët

Pas bisedave në selinë e NATO, Jens Stoltenberg, sekretar i Përgjithshëm i NATO-s ka shfaqur keqardhje “për viktimat civile gjatë bombardimeve të NATO –s në vitin 1999 (Serbi), por këtë NATO ka bërë për të mbrojtur viktimat civile (në Kosovë)

Periskopi.com Lajme

Pas bisedave në selinë e NATO, Jens Stoltenberg, sekretar i Përgjithshëm i NATO-s ka shfaqur keqardhje “për viktimat civile gjatë bombardimeve të NATO –s në vitin 1999 (Serbi), por këtë NATO ka bërë për të mbrojtur viktimat civile (në Kosovë)”, transmeton Koah.net.

“Mund ta kujtojmë të kaluarën, por duhet të mendojmë në të ardhmen”, citon “novosti” të ketë thënë Stoltenberg.

NATO e shqetësuar me nisjen e luftanijeve ruse drejt Sirisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se është i “shqetësuar”, pasi Rusia ka nisur një avionmbajtës dhe një task forcë, drejt Detit Mesdhe, me qëllim që t’i bashkohet sulmeve ruse dhe siriane në qytetin e Alepos.

Periskopi.com Lajme

Një anije që bartë avionë dhe shtatë anije luftarake ruse janë nisur nga Deti Norvegjez për në Detin e Veriut dhe do të kalojnë përmes Kanalit Anglez, në rrugën e tyre drejt Sirisë.

Admirali Vyacheslav Popov, ka thënë se task forca do të mbërrijë në destinacion “për më pak se një javë”.

Sekretari i mbrojtjes i Britanisë së Madhe, Michael Fallon ka thënë më herët se “këto anije janë pranë ujërave tona dhe ne do ta vëzhgojmë udhëtimin e tyre”, me qëllim që Britania të jetë e sigurt.