Sulmi i Arabisë Saudite në Jemen vret 82 persona dhe plagos 500 në një ceremoni varrimi

Koalicioni ajror saudit, ka goditur një sallë funerali në kryeqytetin e Jemenit, Sanaa, duke vrarë kështu 82 persona, thonë zyrtarët.

Periskopi.com Lajme

Më shumë se 500 të tjerë u plagosën, citon AP qeverinë e drejtuar nga rebelët Houthi.

Rebelet Houthi janë në luftë me qeverinë  e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, e cila është e mbështetur nga aleanca ushtarake saudite.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se ka përgatitur rreth 300 qese të trupave.

Qindra pjesë të trupave janë gjetur brenda dhe jashtë sallës.

Një dëshmitar i cili i kishte shpëtuar vdekjes, e përshkroi skenës si “liqeu i gjakut”.

Arrihet një armëpushim treditor në Jemen

Grupi Husi i përbërë nga pjesëtarë shiit dhe grupi i ish-presidentit Ali Abdullah Saleh, aleati kryesor i militantëve Husi, janë pajtuar në parim për një armëpushim 72 orësh të propozuar nga i dërguari i Posaçëm i Kombeve të Bashkuara në Jemen.

Periskopi.com Lajme

Sipas burimeve të afërta me Lëvizjen Husi, të cilët kanë folur në kushte anonime, i dërguari i OKB-së, Ismail Ould Cheikh Ahmed, propozoi armëpushimin gjatë një takimi të mbajtur këtë javë në kryeqytetin e Omanit, Muscat.