Japonia e vlerëson Kosovën të sigurt për të udhëtuar, përjashtohen tri komunat në veri

Periskopi.com Lajme

Japonia e vlerëson Kosovën të sigurt për të udhëtuar, përjashton tri komunat në veri

Ministria e Punëve të Jashtme e Japonisë ka përmirësuar vlerësimin për Kosovën.

Ajo e ka futur atë si vend të sigurt për të udhëtuar, duke e listuar atë në përditësimin e fundit të “Informacion mbi sigurinë e udhëtimit jashtë shtetit”.

Ambasada e Kosovës në Japoni ka ngritur shpesh këtë temë duke paraqitur dëshmi dhe argumente për zhvillimet pozitive të Kosovës në aspektin e sigurisë.

Kjo ambasadë thotë se ky përmirësim i vlerësimit të sigurisë mund të ndikojë në rritjen e numrin e turistëve dhe investitorëve, raporton Periskopi

Në udhërrëfyesin për siguri të udhëtimit jashtë shtetit këshillohet kujdes në rast të udhëtimit në tre komunat veriore. / Periskopi

http://www.anzen.mofa.go.jp/info/pcinfectionspothazardinfo_180.html#ad-image-0

 

 

 

 

Zëvendëspresidenti amerikan: Flota amerikane po mbërrin në Japoni

Periskopi.com Lajme

 

Aeroplanmbajtësja amerikane ”Carl Vinson” dhe flota e saj do të mbërrijnë në Detin e Japonisë për disa ditë, njoftoi sot zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, në sfondin e tensioneve mes Koresë së Veriut dhe SHBA-së.

“Anija, e shoqëruar nga dy destrojerë dhe një anije raketahedhëse, do të jetë në Detin e Japonisë brenda disa ditëve, para fundit të muajit”, theksoi Pence nga Sidnej.

“Atje ku regjimi koreano-verior nuk duhet të gabojë është se SHBA-ja ka burimet, personelin dhe praninë në këtë rajon të botës për të mbrojtur interesat tona dhe sigurinë e këtyre interesave si dhe të aleatëve tanë”, shtoi ai.

Ndërkohë që ekziston kërcënimi për një provë të gjashtë bërthamore nga ana e regjimit të izoluar, dy palët po tregojnë muskujt që prej disa javësh.

Më 8 prill, Uashingtoni përmendi hapur kërcënimin koreano-verior si dhe njoftoi se grupi aeronaval ishte nisur drejt Gadishullit Korean, ku Donald Trump kishte premtuar dërgimin e një armate shumë të fuqishme si masë mbrojtëse.

Hoxhaj: Kosova dhe Japonia po e thellojnë bashkëpunimin ekonomik

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar sot ambasadorin japonez jo rezident për Kosovën në Vjenë, Kiyoshi Koinuma.

Periskopi.com Lajme

Duke e falënderuar për përkrahjen e vazhdueshme që Japonia e ka ofruar në shtetndërtimin e Kosovës, ministri Hoxhaj ka theksuar se dy vendet po e thellojnë bashkëpunimin ndërmjet me tyre me qëllim të forcimit të marrëdhënieve bilatarele duke përfshirë këtu bashkëpunimin ekonomik por dhe në fusha të tjera të interesit të dyanshëm.

Në këtë drejtim ambasadori japonez Kiyoshi Koinuma, në emër të Qeverisë së tij gjatë qëndrimit në Kosovë, së fundmi ka nënshkruar disa kontrata me përfaqësues të nivelit lokal me qëllim të realizimit të projekteve të tyre komunale në interes të qytetarëve të Kosovës.

Pasi parashikoi tërmetin në Japoni, ka një tjetër lajm të tmerrshëm

A besoni në fuqinë e parashikimit?

Periskopi.com Lajme

Frank Hoogerbeets është njeriu i cili në bazë  të njohurive astrologjike, ka parashikuar në vitin 2016 tërmetin e tmerrshëm që shkatërroi Japoninë.

Tani, përsëri, ky njeri ka njoftuar se do të mund të përsëritet një tërmet i të njëjtës madhësi në ishullin japonez. Hoogerbeets ka paralajmëruar se gjatë ditëve të para të marsit do të jetë një ndryshim i madh në përqasjen e planeteve që do të shkaktojë ndryshim të aktivitetit sizmik dhe me shumë gjasa edhe jashtë Japonisë.

Lajmi ka shkaktuar tmerr në ata që kanë kujtime shumë të fshehura të tërmetit shkatërrimtar të 2016.

Japonezët ndihen të frikësuar për jetën e tyre dhe po përgatiten për t’u përballur me një katastrofë.

Shpresojmë se natyra nuk do të jetë e egër këtë 2017 dhe të paktën fatkeqësitë natyrore të mbesin në periferi, jashtë zonës së banimit.

Shpërthen zjarri në një rafineri nafte në Japoni

Në qytetin e Aridi në jug të ishullit japonez Honshu, ka shpërthyer zjarri në një rafineri nafte.

Periskopi.com Lajme

Zjarrfikësit raportohet se kanë arritur te vendi i ngjarjes, ku po provojnë në çdo formë që t’i ndalin flakët, transmeton Klan Kosova.

Nuk ka informacione nëse nga kjo ka pasur viktima në njerëz deri tash.

Sipas autoriteteve lokale është dhënë urdhër që të bëhet evakuimi i rreth tre mijë njerëzve për rreth kësaj zone.

Japonia hap ambasadë në trojet shqiptare (Foto)

Kosova dhe Shqipëria kanë ambasadat e tyre në Japoni e normalisht edhe ambasadorët, por Japonia nuk kishte deri më tani një të tillë në trojet shqiptare.

Periskopi.com Lajme

Ajo tashmë është hapur, raporton Periskopi

Në rrugën e ambasadave në Tiranë valon tashmë flamuri japonez, e kjo konsiderohet si një epokë e re në marrëdhëniet midis dy kombeve të vjetra.

Ambasador rezident mësohet se do të jetë, Makoto Ito. / Periskopi.com

Ambasada e japonie 15871936_1846107155669638_4605082312469808450_n

Presidenti Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori japonez

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pranuar sot letrat kredenciale nga ambasadori jo rezident i Japonisë për Republikën e Kosovës, Kiyoshi Koinuma.

Periskopi.com Lajme

Presidenti ka falënderuar ambasadorin Koinuma për mbështetjen që Japonia i ka dhënë në nivelin politik dhe në zhvillimin ekonomik të Kosovës, përmes fondeve dhe granteve të ndryshme.

“Japonia ka qenë ndër vendet e para që ka njohur Kosovën dhe na ka përkrahur vazhdimisht në fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtarë”, u shpreh Presidenti Thaçi. “Ne do të vazhdojmë me këtë bashkëpunim të shkëlqyeshëm dhe intensifikim të marrëdhënieve bilaterale, sidomos të shkëmbimit ekonomik dhe kulturor”.

Ambasadori Koinuma u shpreh i gëzuar me detyrën e tij të re dhe konfirmoi dëshirën e tij për të thelluar bashkëpunimin me Kosovën.

“Viti 2019 shënon dhjetëvjetorin e vënies së marrëdhënieve bilaterale në mes dy vendeve. Do të shendojmë këtë me bashkëpunim më intensiv”, u shpreh Ambasadori Koinuma.

Presidenti Thaçi ka uruar ambasadorin Koinuma për detyrën e re. “Dera ime do të jetë gjithmonë e hapur”, u shpreh Presidenti Thaçi.

 

Haxhiislami, personi që po e ndryshon perceptimin e japonezëve për Kosovën

Jeton në Japoni, drejton një biznes të fuqishëm atje por asnjëherë nuk ndalet së punuari për traditat shqiptare.

Teuta GASHI Lajme

Micky Haxhiislami, në një intervistë për Periskopi.com tregon se si ndikoni në marrëdhëniet Kosovë-Japoni mos-emërimi i gjatë i ambasadorit të Kosovës atje, për prodhimet e Kosovës që gjenden në tregun japonez dhe angazhimin e tij për komunitetin shqiptar.

Shpejt i bëhet 14 vite që jeton në Japoni, thotë se në mbarë Japoninë jetojnë diku rreth 55 shqiptarë, ndoshta 40 nga Shqipëria dhe 15 nga Kosova.

Udhëheqësi i kompanisë INTERMEDICO JAPAN CO., LTD., që u hap në vitin 2003, tregon se është e specializuar për të zbuluar, zhvilluar dhe plasuar në treg produktet e reja që mbrojnë dhe rrisin cilësinë e jetës.

Haxhiislami që gjithmonë merr pjesë në organizimet për 28 nëntor në Japoni, këtë vit ishte në Prishtinë.

Ai tregon për Periskopin se si mori pjesë në panairin “Blej Shqip” dhe për cilin produkt e kishte marrë malli

Pjesë nga intervista me të:

Periskopi: Pse këtë vit për 28 nëntor në Kosovë, kur gjithmonë keni organizuar ndonjë ngjarje për këtë datë në Japoni?

Haxhiislami: Nga 12-18 nëntor isha në Gjermani ku me partneret tonë Japonez mora pjesë në panairin më të madh të prodhimeve medicinale që quhet MEDICA, i cili mbahet për çdo vit në Dusseldorf, dhe pas këtij panairi vendosa ta kthej rrugën për Kosovë qe të kaloj pakës kohë me familje dhe miqtë e mi të shumtë. Në ndërkohë pata edhe fat që këtë28 nëntor ta përjetoj në Prishtinë pas një kohe mjaftë të gjatë.

Vizitova panairin “Blej Shqip” më pëlqeu edhe pse mendoj që organizimi ka mundur të jetë më i mirë. T’ju them të drejtën për të gjitha ato produkte më kishte marr malli, por ato ushqimore më bënë më shumë përshtypje, sidomos turshitë.

Periskopi: Cilat produkte nga Kosova ndodhen në tregun japonez?

Haxhiislami: Aq sa unë e di, verërat e Bodrumit të Vjetër nga Rahoveci janë produktet e vetme për momentin që ndodhen në tregun Japonez, edhe pse në sasi mjaftë të vogël. Sidoqoftë ato ndodhen në shitje ‘online’ dhe është mirëpritur mjaft pozitivisht nga çdo individ që ka pas rast ta shijoj.

Periskopi: Kompania që drejtoni është e fokusuar në teknologjinë transdermale, çfarë është qëllimi?

Haxhiixlami: INTERMEDICO JAPAN CO., LTD., e cila është e specializuar në prodhimin dhe shitjen e produkteve inovative medicinale, kozmetike dhe kujdes shëndetësor. Kryesisht jemi të fokusuar në teknologjinë transdermale. Po përpiqemi që të ndërtojmë kulturën e përdorimit të barnave, nga ajo orale në atë përmes lëkurës (transdermale), ashtu që ta mbrojmë shëndetin e njeriut duke eliminuar efektet anësore dhe mbrojt dëmtimin e organeve tretëse/digjistive të përdoruesit.

Periskopi: A do të mund të bëhej një biznes i tillë në Kosovë?

Haxhiislami: Besoj që po, edhe pse fatkeqësisht ende nuk kemi hasur në ndonjë distributor të mirëfilltë që do interesohej të merret me këto produkte dhe ti plasojë ato me sukses në trojet shqiptare e më gjerë. Unë mendoj se arsyeja pas kësaj ngecje është që prodhimet e këtilla nuk sjellin përfitime financiare për një afat të shkurtë kohor, sepse siç e ceka edhe më lartë, këtu përfshihet ndërrimi i kulturës, prandaj do edhe kohë, kurse ne si popull fatkeqësisht çfarëdo biznesi qe nuk sjellë fitime të shpejta, e konsiderojmë si jo-atraktiv.

Periskopi: Përveç tjerash, promovon historinë dhe kulturën shqiptare çdo ditë në “Albanian Vintage Photography, people, cities, culture and history”, pse kjo faqe?

Haxhiislami: Ideja e krijimit të kësaj faqe erdhi nga një mik i imi i vjetër nga Peja, Merkur Beqiri. Së bashku, me dy miq tjerë, poashtu nga Peja, Mergim Harxhi dhe Jeta Nushi, filluam me postime në tetor të vitit 2011, pra ne katër jemi edhe edhe administratorët e faqes.

Qëllimi primar i kësaj faqe është që përmes fotografive të vjetra të përcjellura me përshkrime të shkurta dhe informacione tjera të ndërlidhura me historinë tonë, të mësojmë sa më shumë për të kaluarën tonë.

Personalisht unë i dedikoj çdo ditë së paku 30 minuta për postime dhe mirëmbajtjen e faqes. Fatëmirësisht tani kemi edhe shumë anëtarë të cilët me postimet dhe komentet e tyre kontribuojnë pa masë për çdo ditë në mbajtjen e kësaj faqe sa më aktive.

Periskopi: Kush mundet aty me postu dhe çka?

Haxhiislami: Në këtë faqe mund të postoj çdo anëtar, mirëpo vetëm fotografi të vjetra me motive shqiptare. Gjithashtu, fotot duhet të jenë të një rezolucioni / kualiteti mundësisht sa më të lartë.

Periskopi: A vërtetohen ato fotografi paraprakisht?

Haxhiislami: Natyrisht që fotot vërtetohen paraprakisht, mirëpo ndodh nganjëherë që përshkrimet në burimet prej nga fotot rrjedhin, mos të jenë të sakta. Mirëpo përmes ndihmës së anëtarëve të shumtë, ne shpesh vijmë tek informatat/identifikimet/verifikimet e sakta.

Periskopi: Nga ata që njeh dhe punon me ta, cili është mendimi i japonezëve për Kosovën?

Haxhiislami: Personalisht njoh një numër mjaft të madh te njerëzve me ndikim në Japoni dhe fatmirësisht shumica e tyre kanë një opinion pozitiv për Kosovën. Mirëpo në përgjithësi ende ka pak njohuri për Kosovën në Japoni, edhe pse pas pavarësisë kjo njohuri është në ngritje e sipër, kryesisht fal aktiviteteve të shoqatës miqësore Japonezo-Kosovare të cilën s’ bashku me bashkëshorten time dhe disa miq tjerë, unë e udhëheqi nga marsi i vitit 2008. Gjithashtu në këtë drejtim luan rol pozitiv edhe hapja e ambasadës së Kosovës në Japoni në prill të vitit 2010, si dhe programet e ndryshme televizive për Kosovën, kryesisht ne lidhje me sportin dhe kulturën, që emitohen në kanalet kryesore televizive Japoneze.

Periskopi: A ka ndikuar në këtë marrëdhënie mos emërimi i gjatë i ambasadorit të Kosovës në Japoni?

Haxhiislami: Marrëdhëniet Kosove-Japoni besoj që janë relativisht të mira, mirëpo besoj se këto marrëdhënie duhen të përforcohen shumë më tepër.

Sa i përket mos emërimit të ambasadorit për një kohë të gjatë, në bazë të asaj qe unë di dhe dëgjoj, kjo ka ndikuar mjaftë negativisht në avancimin e këtyre marrëdhënieve. Mos të harrojmë se ambasada është hapur më shumë se 6 vite më parë, mirëpo ajo ka qenë pa ambasador më shumë se gjysma e kësaj kohe.

Periskopi: Vlerësohet se Japonia është vend i zhvilluar, na i thuaj disa veti të tyre në punë?

Haxhiislami: Vetitë e punës së japonezëve nuk mund të hasen askund tjetër në botë.

Si pikë e parë kanë respekt tepër të madhe për punësuesin, aq sa edhe kur prezantohen në një mënyrë e humbin identitetin e tyre personal, sepse çdo prezantim fillon me emrin e kompanisë ku ata punojnë, si psh ‘Intermedico Japan no Takei-san desu’, qe dmth jam Takei “ dhe i  takoj” Intermedico Japan, e jo jam Takei “dhe punoj për” Intermedico Japan.

Gjithashtu një veti tjetër shumë interesante është se asnjë punëtor nuk e përfundon punën para se ta përfundon atë shefi/mbikëqyrësi/menaxheri, sepse konsiderohet si një veprim shumë i pasjellshëm.

Dhe në fund dua ta ceki që shërbimet ne Japoni janë me të mirat në botë, jashtë imagjinatës njerëzore. Në Japoni i kushtojnë tepër rëndësi dhe kujdes të pafundmë sjelljeve dhe mënyrës se si myshteriu/klienti trajtohet./ Periskopi

 

Micky Haxhiislami 10914865_10152958784595631_8613138971420927260_o 305497_10151294821375631_92888358_n 10155445_10152381125290631_3778889458331301506_n 10624905_10152675879555631_1483814351055741107_n 14484951_10205337560677897_434529659832897353_n

 

 

Japonia përgatitet për luftë bërthamore me Korenë e Veriut

Qytetarët japonezë janë duke u këshilluar se si t’i mbijetojnë një sulmi bërthamor, pas rritjes së frikës nga Koreja e Veriut dhe Rusia.

Periskopi.com Lajme

Siç raportoi MailOnline dje, tensionet janë duke u rritur me Rusinë, lidhur me vendosjen e raketave në ishujt e diskutueshëm të Paqësorit.

Tani është zbuluar se Japonia është duke u ndjerë nën presion gjithashtu edhe nga Kim Jong-Un, i cili po vazhdon të kryejë një seri testesh, transmeton Gazeta Express.

Si rezultat i kësaj, Kryeministri japonez Shinzo Abe, ka lëshuar disa pamflete për t’i këshilluar njerëzit se çfarë të bëjnë nëse ndodh ndonjë sulm bërthamor – duke i  urdhëruar ata që të shkojnë në qendrat tregtare nëntokësore.

Pamfletet mund të shkarkohen nga faqja zyrtare e Mbrojtjes Civile të Japonisë. Sipas The Sun, pamfleti përshkruan masat emergjente që duhet qytetarët japonezë t’i ndërmarrin në rast se ndonjë raketë bërthamore gjuhet në vend.

Madje, Agjencia për Teknologji dhe Logjistikë e Përvetësimit të Ministrisë së Mbrotjes së Japonisë tashmë ka instaluar disa bateri anti-raketore në Tokio, duke u mbështetur në lazer për të mbrojtur veten nga sulmet me raketa.