Italia pushim grave gjatë ciklit menstrual

Gratë të cilat vuajnë nga dhimbjet menstruale në Itali, tani do të marrin pushime në punë, në të njëjtën kohë edhe do të paguhen normalisht, shkruan Huffington Post, transmeton Gazeta Shneta.

Periskopi.com Shëndeti

Ky projektligj është prezantuar nga katër femra në prill të vitit të kaluar, ndërkaq tani po shqyrtohet për tu miratuar.

Lajmi është pritur me entuziazëm nga të gjithë, madje edhe ndërkombëtarët. “Italia, një vend i seksizmit, me një politikë progresive ku do të përfitojnë gratë!, Kjo me të vërtetë është për tu festuar”.

Por prapa gjitha këtyre lajmeve të mira, një numër i madh i grave janë të papuna, në krahasim me meshkujt.

Gratë në Itali kanë shkallën më të ulët të fuqisë punëtore në mesin e të ardhurave ekonomike. Më pak se vetëm 50% e tyre janë të punësuara. Nga to, rreth një e treta janë të punësuara me orar të plotë.

Tani Italia, ka politika miqësore për gratë në këtë vend.

Një pjesë e muajit të pushimit të lehonave, do t’ju paguhet 80% e pagës. Baballarët e këtyre fëmijëve, nuk do të kenë qasje në këtë dobi, por kur nëna të përfundojë pushimin pesë mujor të shtatzënisë, të dy prindërit do të marrin deri në gjashtë muaj 30% të rrogave, gjithashtu do të kenë mundësi të punojnë me orar të reduktuar, në rast se nënat i kanë bebet në gji.

Pushimi i lehonave do të paguhet nga qeveria.

Në rast se legjislacioni kalon, gratë në kohën e menstruacioneve do të marrin pushim kur të jenë me dhimbje, në të njëjtën kohë edhe do të paguhen për këtë. E gjithashtu, frika se ato do të largohen nga puna më nuk ekziston.

Ky do të jetë një hap i madh për të gjitha gratë në Itali, kështu dy gjinitë do të punojnë me të drejta të barabarta. Angazhimi i njërës gjini në punë nuk do shikohet më ndryshe, madje as nëpër letra.

Italianët njerëzit më të shëndetshëm në botë, shqiptarët të 50-ët

Italianët janë njerëzit më të shëndetshëm në botë, sipas Global Health Index nga Bloomering.

Periskopi.com Lajme

Një fëmijë i lindur në Itali, i rritur me një dietë që përfshin makarona, bukë, djathë, mish dhe verë, ka shumë të ngjarë që të jetojë më shumë se 80 vjeç.

The Global Health Index (Indeksi Botërorë i Shëndetit) analizoi 163 vende në total. Analizoi nivelin e shëndetit bazuar mbi gjasat e vdekshmërisë për shkak të sëmundjeve dhe lëndimeve, jetëgjatësinë e moshave të ndryshme dhe propabiliteti për të mbijetuar në kohë të vështira.

Nga këto rezultate janë hequr rreziqet shëndetësore për shkak të sjelljes, që përfshijnë faktorët ambjental, duhanpirjen, obezitetin dhe kequshqimi në fëmijëri. Rezultatet përfundimtare të këtyre analizave tregojnë “nivelin e shëndetit”.

5 vendet e para dhe koeficienti i shëndetit janë:

  1. Italia, 93.11
  2. Islanda, 91.21
  3. Zvicra, 90.75
  4. Singapori, 90.23
  5. Australia, 89.24

Shtetet me nivel më të ulët të shëndetit të njerëzve  nga 50 vendet e para rezultuan:

  1. Sllovakia, 65.10
  2. Barbados, 64.14
  3. Omani, 62.89
  4. Panamaja, 62.39
  5. Shqipëria, 62.01

Siç shihet Shqipëria renditet në vendin e 50 nga 163 vende të marra në analizë; Panamaja është vendi që renditet një vend më lartë Shqipërisë.

Interesant paraqet fakti se një tregues krejtësisht tjetër i Kombeve të Bashkuara për vitin 2017 në lidhje me “nivelin e lumturisë”, i rendit italianët në vendin e 48, nga 155 shtete. Pavarësisht se janë të shëndetshëm dhe jetojnë gjatë, duket se italianët nuk janë shumë të lumtur./Oculus News

Sonte ndeshja e madhe Itali-Shqipëri

Periskopi.com Video
rrahje / Ilustrim

Shqiptarët rrahin barbarisht italianin, për 100 euro

Një italian është rrahur barbarisht nga dy shqiptarë. 36-vjeçari italian është rrahur nga dy shqiptarët me një shufër hekuri dhe grushte. E gjitha kjo ka ndodhur për 100 euro.

Periskopi.com Lajme

Italiani kishte zbuluar se një nga shqiptarët kishte vjedhur 2 kartmonedha 50 euro në punën e tij, para Krishtlindjeve.

Ai më pas iu kishte kërkuar sqarim, ndërsa shqiptarët më pas e kishin thirrur për një takim. Gjatë “seancës së sqarimit” shqiptarët e bënë italianin për spital, duke i shkaktuar fraktura të shumta në trup.

Disa ditë pas ngjarjes italiani ka identifikuar nëpërmjet fotove dy shqiptarët, të cilët janë arrestuar më pas nga policia.

Ata janë kontingjent i njohur për policinë italiane, pasi ishin shpërndarës droge. Shqiptarët e arrestuar janë J.E 22 vjeç dhe N.A 30 vjeç.

‘Kosova po e zhvillon një proces të përfarimit me Bashkimin Evropian në momentet më të vështira të tij’

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim ministrin e ri për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë, Angelino Alfano.

Periskopi.com Lajme

Presidenti Thaçi e falënderoi ministrin Alfano për vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë dhe për mbështetjen e vazhdueshme të qeverisë italiane.

Ai theksoi se Kosova ka arritur suksese të mëdha në konsolidimin e brendshëm dhe të jashtëm të shtetësisë së vet, duke përmendur hyrjen në fuqi të MSA-së si konfirmimin më të mirë të këtyre sukseseve.

“Tani po punojmë për të ardhmen tonë në NATO dhe BE”, u shpreh presidenti Thaçi.

Ministri i Jashtëm i Italisë, Angelino Alfano, duke iu referuar procesit të integrimit evropian të Kosovës, theksoi se paqja mund të arrihet vetëm përmes vlerave evropiane.

“Ju po e zhvilloni një proces të përfarimit me Bashkimin Evropian në momentet më të vështira të tij”, u shpreh ministri i Jashtëm i Italisë, Angelino Alfano.

Presidenti Thaçi theksoi se Brukseli duhet t’i shikojë shtetet e Ballkanit si interes strategjik dhe jo si procese teknike për integrim.

“Ne ndajmë vlerat evropiane dhe jemi evropianë, mirëpo Brukseli po vonohet me ne, sikur që është rasti me liberalizimin e vizave për qytetarët tanë”, u shpreh presidenti Thaçi.

Sipas tij, Bashkimit Evropian mund t’i kërkosh çdo gjë, por jo edhe shpejtësinë, sidomos tash kur është më së shumti e nevojshme, për shkak se antievropianizmi, ekstremizmi dhe radikalizmi po rriten me hapa shumë më të shpejtë.

“Ne kemi konsensus politik dhe popullor kundër çdo ekstremizmi dhe radikalizmi, por edhe për përqafimin e vlerave euroatlantike”, u shpreh presidenti Thaçi.

Kosova dhe Italia mbajnë Forum të përbashkët ekonomik, në Romë me 31 janar

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur sot në takim zyrtar ministrin e Jashtëm të Italisë, Angelino Alfano, me të cilin biseduan për raportet miqësore dhe thellimin e bashkëpunimit në planin ekonomik, mes Kosovës dhe Italisë.

Periskopi.com Lajme

Në takimin dy palësh të ministrave në Prishtinë u konfirmua mbajtja e Forumit të përbashkët ekonomik mes dy vendeve me 31 janar në Romë.

Ministri Hoxhaj dhe homologu i tij italian biseduan edhe për një koordinim të detajuar për projektet e ardhshme në kuadër të Procesit të Berlinit që do të mbahet vitin e ardhshëm në Itali.

Në planin politik, ministri Hoxhaj tha se Italia mbetet mbështetëse e fuqishme e Republikës së Kosovës në përpjekjet për njohjen ndërkombëtare të shtetit, iniciativat për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, si dhe angazhimin e Kosovës në procesin e dialogut.

“Italia mbetet një mbështetëse e fuqishme e Kosovës. Në takimin me ministrin Alfano patëm një koordinim të detajuar të hapave të mëtejmë sa i përket projekteve të ardhshme në procesin e Berlinit. Biseduam edhe për njohjen ndërkombëtare të Kosovës, anëtarësimin në organizata dhe dialogun, ku kemi përkrahjen e plotë të Italisë. Konsideroj se po hyjmë në një etapë të re të bashkëpunimit ekonomik”, ka thënë ministri Hoxhaj.

Të dyja palët u dakorduan për bashkëpunim të ngushtë në luftën kundër terrorizmit ku u vlerësua kontributi i Kosovës në këtë drejtim.

Ministri i Jashtëm italian, ka disa ditë që ka marrë detyrën dhe po e viziton Kosovën në fillim të mandatit./ Periskopi

 

 

 

 

Tërmeti trondit përsëri Italinë

Tronditet përsëri Italia nga lëkundjet e tokës.

Periskopi.com Lajme

“Corriere Della Sera” ka raportuar se një tërmet është regjistruar rreth orës 17:14 mes L’Aquilas dhe Amatrice në një thellësi prej 14 kilometrash.

Mësohet se epiqendra ishte në zonën e Capitignano, pak kilometra nga Montereale, Campotosto, Barete dhe Cagnano Amiterno.

Zyrtare: Ja sa bileta do të jenë për tifozët shqiptarë në ndeshjen Itali-Shqipëri

Shqipëria do të luajë transfertën ndaj Italisë në “Renzo Barbera” të Palermos në muajin kundër Italisë, stadium ky i cili u jep mundësinë të jenë një numër i madh tifozësh shqiptarë.

Periskopi.com Sporti

Sipas rregullores tifozëve shqiptarë u takojnë 5% e kapacitet të stadiumit. Duke bërë një llogari të thjeshtë, rreth 1800 bileta do të jenë për tifozët kuq e zi.
Sektori i miqve në stadiumin “Renzo Barbera” ka një kapacitet prej 2233 vendesh, dhe shpresohet që ky numër të jetë i plotë në dispozicion për tifozët shqiptarë.

Italia mbyll “Call Center”, mbeten pa punë 25 mijë shqiptarë

Periskopi.com Lajme

Parlamenti italian në datën 23 nëntor ka aprovuar ligjin, i cili do të ndalojë funksionimin e Call Center në vendet që nuk janë pjesë e BE, siç është Shqipëria. Pas një séance maratonë, komisioni i posaçëm ka dhënë “Po”-në e parë për projekt-buxhetin 2017-2019 në Itali. Në këtë ligj janë miratuar dhe votuar plot 241 modifikime në thuajse çdo sektor, ndërsa ai që do prekë negativisht vendin tonë është vendimi për sektorin Call Center, ku janë të punësuar mbi 25 mijë vetë, ndërsa pjesa dërrmuese e pronarëve janë italianë. Ndërsa ky vendim pritet të zhvendosë këto biznese drejt Rumanisë, shtet i BE-së, ku dhe tregu i punës është më i lirë se sesa vendet e tjera të Unionit.

Detyrimet

Ndryshimet ligjore, e më saktësisht neni 35 parashikon vendosjen e rregullave të forta sa i përket zhvendosjes së këtyre bizneseve nga Italia. Në këtë nen thuhet : “Nëse një operator privat ekonomik vendos që të ndryshojë vendndodhjen apo t’i japë në përdorim shërbimin një operatori të tretë që nuk është shtet anëtar i BE-së duhet të njoftojë autoritetet e Ministrisë së Punës, si dhe Inspektoratin e Punës, 30 ditë përpara”. Gjithashtu duhet të jepet njoftim edhe për numrin e telefonave të vëna në dispozicion të publikut, por edhe përdorimin e selive në territorin e vendit për garantimin e të dhënave personale.

Ligji parashikon gjithashtu amendime në lidhje me trajtimin fiskal. Kompanitë që janë zhvendosur nga territori Italian përpara hyrjes në fuqi të Parlamenti italian rikthen ligjin e vjetër kundër biznesit Call Center në vendet jashtë BE-së. Ligji nuk favorizon aspak pronarët e mëdhenj, të cilët pritet të zhvendosen nga Shqipëria Vendimi i Italisë për Call Center, 25 mijë shqiptarë rrezikojnë punën këtyre ndryshimeve nuk do të mund të përfitojnë lehtësitë fiskale”. Sindikatat nga ana tjetër, deklarojnë se, ky është hapi i parë drejt rregullimit të sektorit. Ligji i miratuar mbrëmjen e së enjtes bën kështu operativ ligjin e vjetër të vitit 2012. Nga ana tjetër, ligji specifikon se qytetari duhet të informohet nga operatori, se nga cili vend po komunikon, dhe në rast se nuk e bën këtë gjoba e paracaktuar arrin në vlerën e 150 mijë eurove. Për më tepër, në rast se qytetari informohet se operatori lokalizohet në një vend jashtë Unionit, ai ka të drejtë të kërkojë një operator tjetër, që gjendet brenda Bashkimit Europian.

Ligji italian

Ligji i ri i cili pritet të marrë edhe votën përfundimtare të Senatit në 6 dhjetor, synon të kufizojë shpërnguljen e Call Center nga Italia drejt vendeve që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian. Ky modifikim i ligjit ka për synim krijimin dhe shtimin e vendeve të reja të punës në shtetin përtej Adriatikut, i cili sot numëron rreth 80 mijë punonjës, por me një llogaritje që kanë bërë zyrat e statistikave atje, vetëm në 5 vitet e fundit, janë zhvendosur off-shore, në vendet jashtë BE-së, rreth 200 mijë persona. Kjo ka bërë që Italia të shënojë gjatë kësaj periudhe një prej normave më të larta të papunësisë së të rinjve, çka bie në kontrast me vendet si Shqipëria, të cilat kanë shënuar ecuri pozitive në këtë aspekt. Thirrja për të votuar këtë ndryshim nuk është e vonë, pasi prej kohësh sindikatat i kanë bërë presion qeverisë të reflektojë për të ndalur eksodin e të rinjve, të cilët në vendet e Europës e kanë pasur shumë më të lehtë për t’u futur në tregun e punës për shkak të gjuhës italianë, që komunikohet për reklamimin e produkteve, për të cilin edhe paguhen.

Shqipëria e rrezikuar

Me paketën e re, sipërmarrësit italianë kanë disa mundësi për të vendosur për lokacionin e bizneseve filiale, por më favorizuese duken vende të tilla si Rumania dhe Sllovenia, të cilat janë shtete të BE-së, por kanë taksa shumë më favorizuese se Italia. Rritja progresive që u shënua në Shqipëri gjatë 5 viteve të fundit, tashmë rrezikon të prekë fundin. Numri i qendrave telefonike në vitin 2015 arriti në 847, sipas të dhënave të INSTAT, nga 414 që ishin në fund të vitit 2014. Sipas të dhënave nga tatimet, numri i të punësuarve në këtë sektor ka arritur në 25 mijë. Rreth 30% e tyre janë të punësuar në tre Call Center më të mëdha në vend. Pagat mesatare në këtë sektor luhaten nga 30 mijë në 70 mijë lekë në muaj, dhe dyfishohen për menaxherët.

Zyrtare: Ja ku do të luajë Kombëtarja Shqiptare ndeshjen me Italinë

Ndeshja e radhës e skuadrës tonë kombëtare kundër Italisë, do të luhet në Palermo.

Periskopi.com Sporti

Takimi Itali- Shqipëri, i programuar sipas shortit për tu luajtur më datë 24 mars 2017, do të luhet në stadiumin “RenzoBarbera”, shkruan Albeu.

Shqipëria dhe Italia, në nivel ekipesh kombëtare janë ballafaquar vetëm njëherë, në një miqësore të zhvilluar në Gjenovë në nëntor të vitit 2014.

Befasi e madhe, De Biasi-Italia

Përzgjedhësi i Kombëtares Shqiptare, Gianni de Biasi ka konfirmuar se ka qenë pranë emërimit si trajner i Italisë muaj më parë.

Periskopi.com Sporti

Kjo mund të ndodhte pak para emërimit të Venturës në këtë pozitë.

I pari i pankinës së Kuqezinjve thotë se për të arritur në atë post e pengoi vetëm një njeri.

“Isha një hap larg Kombëtares Italiane dhe e di atë që më pengoi, është një njeri i vetëm”, u shpreh De Biasi, duke mos pranuar të identifikojë personin në fjalë. /Periskopi.com

Trajneri i Italisë harron ndeshjen me Spanjën, më e rëndësishme ajo ndaj Shqipërisë

Trajneri i Italisë, Giampiero Ventura ka mbetur i kënaqur pas barazimit ndaj Gjermanisë. Të kaltërit zhvilluan një ndeshje të mirë përballë kampionëve të botës, edhe pse “panzerat” nuk hodhën në fushë formacionin më të mirë.

Periskopi.com Sporti

I pyetur në mikrofonët e “RAI Sport” rreth rivalëve të Spanjës për vendin e parë, Ventura preferoi të qëndrojë me këmbë në tokë, duke i marrë ndeshjet me radhë.

“Ndeshja me Spanjën është ende larg. Më e rëndësishme është përballja e radhës ndaj Shqipërisë. Jam i kënaqur me këtë pjesë të parë të aventurës në stolin e Italisë, nga e cila do të evitoja vetëm ato 15 minuta të ndeshjes me Maqedoninë.

Pjesa e parë e sfidës me Spanjën na mësoi shumë, ndërsa përballjet e tjera edhe pse në pamje dukeshin normale, në të vërtetë nuk ishin të tilla.”

Italia dhe Shqipëria do të luajnë më 24 Mars. Pas 4 ndeshjeve të para në Grupin G kualifikues të Botërorit, të kaltërit ndajnë kreun me Spanjën, në kuotën e 10 pikëve.

Fitojnë Italia dhe Spanja

Italia dhe Spanja dhe shënuar fitore të thella në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror.

Periskopi.com Sporti

Italianët në udhëtim kanë mposhtur Lihtenshtajnin 0:4, e me rezultat të njëjtë Spanja si vendas ka mundur Maqedoninë.

Lista e Italisë, nuk do ta besoni se kush mungon

Kombëtarja italiane e futbollit ka publikuar listën për sfidën ndaj Lichtensteinit të vlefshme për grupin ku bën pjesë edhe kombëtarja jonë si dhe për miqësoren ndaj Gjermanisë.

Periskopi.com Sporti

Trajneri Ventura ka bërë disa përzgjedhje të guximshme duke parë që nuk ka grumbulluar sërish Balotellin që po kalon nëpër një formë të lartë në Francë dhe ka marrë me vete Zazan, Eder apo Gabiadinin që po kalojnë një moment të vështirë.

Listën e plotë mund ta shihni në foton më poshtë:

italia

 

Kosovari lut të birin me lot në sy që të kthehet nga ISIS-i

Periskopi.com Video

Shqipëri-Itali, ky është rezultati

Kombëtarja e Shqipërisë U-17, ka humbur nga Italia në ndeshjen e parë kualifikuese për Kampionatin Evropian me shifrat 1:0.

Periskopi.com Sporti

Golin e vetëm në ndeshje e realizoi Merola në minutën e 62-të.

Për Kombëtaren shqiptare në këtë ndeshje për 90-minuta u aktivizua edhe mesfushori nga Kosova, Alush Gavazaj.

Ndryshe, për Italinë në pjesën e dytë u paraqitën edhe shqiptarët Rilind Nivokazi dhe Alesandro Ahmataj.

Në ndeshjen tjetër të grupit të katërt kualifikues, Serbia e mundi 3:1 Maqedoninë.

Dy shqiptarë që luajnë për Italinë do të luajnë kundër Shqipërisë

Italia U-17 do të ketë në përbërje dy lojtarë shqiptarë që do të vihen përballë bashkëmoshatarëve kuqezi në Raundin Kualifikues për Kampionatin Europian 2017.

Periskopi.com Sporti

Bëhet fjalë për mesfushorin e Çezenës, Alesandro Ahmetaj dhe sulmuesin e Atalantës, Rilind Nivokazi. Ata janë pjesë e listës përfundimtare me 18 emra të shpallur sot nga trajneri Emiliano Bigiça.

Shqipëria do ta ketë pikërisht me të zotët e shtëpisë takimin e parë të Grupit 4.

Ndeshja do të luhet më 26 tetor (ora 15:00) në stadiumin “Bruno Beneli” të Ravenës dhe do të transmetohet nga “Rai Sport 1”. Kuqezinjtë U-17kanë pësuar humbje në dy përballjet e mëparshme me “Axurrët”.

Buffon s’merret me kritikët

Portieri i Italisë dhe Juventusit, Gianluigi Buffon thotë se nuk i interesojnë kritikat që vijnë ndaj tij.

Periskopi.com Sporti

Veterani u fajësua për golin e pësuar në ndeshjen ndaj Spanjës, e cila përfundoi 1:1.

Por, ai thotë se është vetëkritikë dhe se nuk ka nevojë për kritika të të tjerëve.

“Unë nuk do të mbrohem nga kritika të caktuara. Nëse unë kam arritur të ndërtoj këtë lloj karriere, kjo është për shkak se unë jam shumë vetëkritik”, deklaroi Buffon.

“Unë nuk kam nevojë të dëgjoj se si më gjykojnë të tjerët. Unë e njoh veten time. Kundër Spanjës, unë mund të kem bërë më shumë. Por, kundër Maqedonisë besoj se në disa raste jam treguar i madh”, përfundoi ai. /Periskopi.com

De Biasi paralajmëron Italinë

Gianni De Biasi e pranon që objektivi i Kombëtares shqiptare është vendi i tretë në Grupin G për kualifikueset e kampionatit Botëror “Rusi 2018”.

Periskopi.com Sporti

Në një intervistë për radion italiane “Radio 1”, tekniku kuqezi u shpreh se skuadra jonë nuk mendon për vendin e dytë në grup, edhe pse do të provojë ta arrijë.

“Besoj se Spanja ka diçka më tepër dhe do ta fitojë grupin. Edhe Italia është në një nivel më të lartë, ndërsa ne dhe Izraeli do të luajmë për vendin e tretë. Ne nuk mendojmë për vendin e dytë, edhe pse do provojmë ta arrijmë”, tha 60-vjeçari.

Duke komentuar humbjen 2-0 ndaj Spanjës mbrëmë në Shkodër, De Biasi deklaroi: “Të luash kundër Spanjës sot është shumë e vështirë për këdo skuadër. Këtë e provoi edhe Italia. Spanjollët janë një ekip me një grup të përbërë nga lojtarë që vijnë kryesisht nga Reali i Madridit dhe Barcelona. Mbrëmë ne nuk mundëm t’u kundërpërgjigjeshim zotërimit të topit nga ana e tyre siç bëmë me Portugalinë para dy vitesh”.

Ndërkaq, në një intervistë për “Sportmediaset”, trajneri i Kombëtares ka paralajmëruar se në eventualitetin që Shqipëria do të jetë në garë deri në fund për vendin e dytë, Italia duhet të ketë kujdes në përballjen me kuqezinjtë e cila mbyll eliminatoret.

“Nëse do të isha në vend të Italisë do të mundohesha të arrija në atë sfidë me vendin e dytë në xhep, përndryshe do të preokupohesha për ta, pasi do të luajmë në shtëpi dhe do të hedhim gjithçka që kemi në fushë. Ne sigurisht që garojmë në ndjekje të Italisë, është e qartë që kanë diçka më shumë se ne, por nëse nuk do të provoja ta arrija atë, do të lija që tani pankinën”, deklaroi De Biasi, përcjell Panoramasport

Sulmuesi që luante për Italinë lë futbollin, merret me muzikë

Sulmuesi i njohur i cili luante për Italinë, Pablo Osvaldo duket se ka vendosur të ndërrojë profesion.

Periskopi.com Sporti

Këtë e ka konfirmuar agjenti i futbollistët të Boca Juniors.

“Ai ka vendosur të lë futbollit dhe tani është një muzikant në Barcelonës”, deklaroi agjenti i Osvlandos.

Futbollisti në fjalë në të kaluarën ka mbrojtur ngjyrat e skuadrave të njohura italiane si Roma, Juventus dhe Inter. /Periskopi.com