100 shqiptarë u helmuan me ëmbëlsira, mes tyre edhe fëmijë

Periskopi.com Lajme

Të paktën 100 persona janë helmuar në Peshkopi, pasi kanë konsumuar tortë, me të cilëve edhe fëmijë.

Lajmi konfirmohet nga spitali rajonal i Peshkopisë, ndërsa 45 nga të helmuarit janë shtruar në spital, 15 prej tyre fëmijë. Personat e tjerë që kanë shfaqur shenja helmimi janë larguar drejt banesës pasi kanë marrë ndihmën mjekësore.

Personat që kanë konsumuar torët dyshohet se kanë qenë në një gëzim familjar. Drejtoria e Shëndetit Publik me konstatimin e rastit ka marrë mostrat dhe i ka dërguar në Tiranë për ekzami.

Gjithashtu në bashkëpuni8m me Inspektoratin e Sigurisë Ushqimore ka bllokuar pastiçerinë ku dyshohet se janë shitur tortat./ Ballkanweb

Helmohen nxënësit në shkollë, policia jep detaje nga ngjarja

Policia e Tiranës ka dhënë detaje për ngjarjen që ndodhi sot në shkollën 9 vjeçare në Kamëz “Jashar Hoxha’ ku mbetën të helmuar 4 nxënës.

Periskopi.com Uncategorized

Sipas njoftimit zyrtar ka qenë drejtoresha e shkollës ajo që ka telefonuar në numrin e emergjencave 112, duke thënë se 4 fëmijë në shkollë kanë pasur probleme shëndetësore. Menjëherë në shkollë është dërguar grupi hetimor, ku Drejtoresha e kësaj shkolle ka pretenduar se mos ka patur lëndë narkotike një nga nxënësit.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr 5, kanë kontrolluar të gjithë shkollën, nga ku ka rezultuar se në shkollë nuk është konstatuar asnjë lëndë e dyshuar narkotike.

Nga kontrolli i imtësishëm dhe aroma e ndierë nga shërbimet dyshohet se aroma ka qënë kimikat (në formë të gaztë) që përdoret për pastrim.

Nxënësit të cilët kanë shfaqur probleme me shëndetin, kanë marrë mjekimin e nevojshëm në Spital. Sipas deklaratave të tyre aroma ka qenë shumë e fortë, shkruan Lapsi.al.

Nga deklarimi i mjekut të Spitalit, figuron se këto shqetësime nuk kanë ardhur si pasojë e aromës së ndonjë lëndë narkotike por nga aroma e ndonjë kimikati të fortë. Shërbimet e policisë po punojnë për evidentimin e llojit të kimikatit të futur në shkollë.