Plas gallata me Hashim Thaçin pas dështimit të tij për ushtrinë e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Presidenti Hashim Thaçi sot përfundimisht është tërhequr nga iniciativa e tij për të formuar Ushtrinë e Kosovës me anë të një ligji.

Këtë tërheqje ai e bëri pas presioneve ndërkombëtare, në krye me SHBA-në dhe NATO-n, që kërkojnë formimin e Ushtrisë së Kosovës vetëm me ndryshime kushtetuese.

Lidhur me këtë tërheqje Thaçi ka njoftuar me anë të një letre, të cilën ia ka dërguar kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit.

E në rrjete sociale ka shpërthyer gallata me të.

Më poshtë shihni vetëm disa nga statuset ku tallen me Thaçin ./ Periskopi

 

 

Thaçi: Mbetemi edhe më tutje të izoluar padrejtësisht nga BE’ja

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se, pavarësisht prej vështirësive, nëntë vjet të pavarësimit të Kosovës kanë qenë vite suksesi.

Periskopi.com Lajme

Ai ka vlerësuar se shteti i Kosovës gjatë kësaj periudhe, si në aspektin e brendshëm, po edhe në atë ndërkombëtar, ka avancuar shumë.

Thaçi ka thënë për “Epoka e re” se prioritet shtetëror mbetet anëtarësimi në NATO, në Bashkimin Evropian, por edhe ruajtja e partneritetit special me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai ka theksuar se Kosova mbetet edhe më tutje e izoluar padrejtësisht nga BE’ja.

Në këtë kontekst, Thaçi ka thënë se Kosovës nuk do t’i njihet e drejta e lëvizjes së lirë, pa u përfunduar demarkacioni me Malin e Zi.

Thaçi i ka ftuar të gjithë të ngrihen mbi interesat individuale e partiake, dhe të jenë në shërbim të interesit të shtetit.

Sipas tij, Kosova ka bërë më tepër se të gjitha vendet e tjera në rajon në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Kurse, sa i përket Gjykatës Speciale, Thaçi ka thënë se kjo gjykatë nuk do ta destabilizojë shtetin, por do t’i ndihmojë drejtësisë.

Thaçi nderon serbët e vrarë në Hoçë të Madhe të Rahovecit (Foto)

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka  nderuar 84 serbë të Kosovës të rënë në Hoçë të Madhe të Rahovecit gjatë viteve 1998-2000.

Periskopi.com Lajme

“Sot sapo vumë lule në këtë pllakë përkujtimore për 84 qytetarë serb të  Kosovës,  jemi sot këtu për të kujtuar dhe lutur për viktimat gjatë dhe pas luftës pa dallim nacionaliteti”,njofton Klan Kosova .

Thaçi theksoi më tutje  se familjarët e të  pagjeturve janë shemb ull për të gjithë të tjerët dhe  “duhet të bashkëpunojmë me njëri-tjetrin për të ardhmen e vendit tonë dhe se duhet që njëherë e përgjithmonë ta përfundojmë agoninë e familjarëve”.

“Nga familjarët e pagjeturve dhe takimet që  kemi zhvilluar me ta mesojmë se dhimbja është e njëjtë  për të gjithë, për secilin prind, për secilën familje, për secilin komunitet”.

“Për të vërtetën dhe pajtimin,  për të vërtetën kërkohet sakrificë dhe kërkoj që të gjithë që të ngriten mbi vetveten mbi përkatësinë nacioanale në shërbim të demokracisë, në shërbim të së ardhmes, në shërbim të europianizimit të Kosovës dhe shoqërisë multietnike, në emër dhe shërbim të së ardhmes euroatlantike dhe eurpoiane të Kosovës”.

“Duhet të zbardhet  fati i të pagjeturve, të ngadhënjejë drejtësia e të ndodh pajtimi. Kosova nuk duhet të mbetet peng i së kaluarës së errët por me mirëbesim dhe bashkërisht ta ndërtojmë të ardhmen të gjithë pa dallim, ky është misioni ynë, vizioni ynë që të punojmë të gjithë pa asnjë dallim, qoftë politik, qoftë etnik, qoftë të besimit”, ka thënë ai.

Gjatë muajit korrik, kryetari i shtetit  pati vendosur kurore lulesh në memorialin e 14 qytetarëve serbë të vrarë menjëherë pas luftës  në fshatin Grackë të Lipjanit, vizitë kjo që pati nxitur reagime të mëdha, njofton Klan Kosova.

downloaddadasd

downloaddsds

 

thaci

Hashim Thaçi përzihet në fushatën parazgjedhore në Maqedoni

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi ka vendosur që sot, pikërisht në ditën e parë të fushatës për zgjedhjet e 11 dhjetorit në Maqedoni, të dekorojë mbi 100 personalitete nga Maqedonia për “meritat e tyre në fusha të ndryshme për avancimin e shqiptarëve por edhe të bashkëpunimit të tyre me popujt fqinjë”.

Periskopi.com Lajme

Me këtë rast Thaçi ka zgjedhur të paraqitet përkrah Ali Ahmetit. Kreu i BDI’së menjëherë ka njoftuar duke shfaqur kënaqësi për takimin me “bashkëluftëtarin dhe bashkëveprimtarin” e tij.

Thaçi do të ndajë dekorata në një ceremoni në Shkup mirënjohje “personaliteteve për kontribut në politikë, në të drejta të njeriut, në shkencë, në kulturë e art, por edhe në biznes”.

Por, disa nga subjektet e atjeshme kanë reaguar duke i kërkuar Thaçit që të mos përzihet në fushatën e atjeshme.

Një kërkesë të tillë këto ditë është bërë nga lideri i Lëvizjes për Reforma – PDSH, Zijadin Sela.

Përndryshe, paternalizmi, si nga ana e Tiranës, ashtu edhe nga Prishtina, nuk është gjë e re për shqiptarët e Maqedonisë, sidomos në kohë të zgjedhjeve. Liderët qeveritarë dhe politikë rregullisht në situatat e këtilla u tregojnë “vëllezërve nga Maqedonia”, se cilët janë të preferuarit e tyre, qoftë me pritjet që u bëjnë në Tiranë e Prishtinë, qoftë me mesazhe përkrahjeje përmes medias, apo edhe me dekorime, si këto të fundit të presidentit të Kosovës.

 

 

Thaçi kujton veprimtarinë e Sevdije Ahmetit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar sot punën e aktivistes tashmë të njderë, Sevdije Ahmeti, për të drjetat e gave dhe fëmijëve në Kosovë.

Periskopi.com Lajme

Thaçi ka thënë ajo ishte inspirim për shumë gra që të ngrehin zërin kundër padrejtësive, duke theksuar se vendit do t’i mungojë kontributi i saj.

“Ndarja nga jeta e aktivistes shumëvjeçare për të drejtat e njeriut, Sevdije Ahmeti, ishte lajm shumë pikëllues. Ishte ndër të parat që kishte ngritur zërin për të drejtat e grave dhe fëmijëve në Kosovë, në kohën kur shumëkush kishte zgjedhur heshtjen. Me angazhimin e saj, kishte arritur të dokumentonte edhe shumë abuzime me të drejtat e njeriut në Kosovë. Ajo ishte inspirim për shumë gra të tjera që të ngrehnin zërin kundër padrejtësive. Do të na mungojë kontributi i saj!”, ka shkruar Thaçi në Facebook./Periskopi/

S’ka prokurorë për t’u zbardhur krimet që kërkon Presidenti

Krimet e kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë duhet të presin ende për t’u zbardhur.

Periskopi.com Lajme

Më 9 prokurorë sa ka gjithsej, Prokuroria Speciale e Kosovës nuk ka kapacitet që të hetojë këto krime, pavarësisht se presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kërkuar një gjë të tillë.

Sipas Ehad Miftarit, nga Instituti Kosovar i Drejtësisë, një kërkesë e tillë e shefit të shtetit mund të interpretohet edhe si ndërhyrje në sistemin e drejtësisë.

Ai ka thënë se për shumë vite, liderët e shtetit kanë injoruar organet e drejtësisë dhe një kërkesë e tillë nga Presidenti Thaçi nuk mund të jetë e sinqertë, raporton KTV

Pas marrjes së letrave të dërguara nga Presidenti, i menjëhershëm ka qenë reagimi i kryeprokurorit Aleksandër Lumezi, duke thënë se këto letra “janë prioritet i Prokurorisë”.

Gjatë ditës, Lumezi ka mbajtur takim me të gjithë kryeprokurorët, edhe të Prokurorisë Speciale edhe asaj Themelore, si dhe departamenteve të krimeve të rënda.

E zyrtarë të LDK-së që kishin akuzuar PDK-në dhe SHIK-un për vrasjet e ashtuquajtura politike, kanë heshtur.