Zyrtare: Drita kompleton transferin e radhës

Drita ka prezantuar edhe përforcimin e dytë në afatin kalimtar të janarit.

Periskopi.com Sporti

Është Armend Kastrati që u rikthye nga Hajvalia.

Mesfushori i mirënjohur bëhet përforcimi i dytë i gjilanasve pas Qëndrim Sejdiut.

Ndryshe, Drita zë pozitën e dhjetë të renditjes tabelore të ligës elitare kosovare me 14 pikë.

 

Dy skuadrat nga Gjilani mposhtin dy skuadrat nga Prishtina

Sot në Vala Superligën e Kosovës ka qenë dita e gjilanasve.

Periskopi.com Sporti

Gjilani ka shënuar një fitore të madhe kundër ekipit të Prishtinës. Ndeshja është zhvilluar në ritme të shpejta dhe ka qenë mjaft atraktive. Kjo është fitorja e parë nga paslufta kundër Prishtinës.

Deri në minutën e ’58 rezultati ishte 0:0, kurse në atë minutë ka qenë Haxhimusa që ka shënuar për 1:0.

Në anën tjetër Hajvalia ka pësuar nga Drita në Kizhnicë.

Drita në minutën e ’80 shënoi sulmuesi brazilian i Dritës, Edenilson Bergonsi. Kjo është fitorja e dytë në krye me trajnerin Ismet Munishi.

Prishtina dështon të fitojë

Prishtina nuk ka mundur të fitojë ndaj skuadrës së Hajvalisë.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja e zhvilluar në Kizhnicë përfundoi me rezultat të barabartë, 0:0.

Vendësit u mbajtën shumë mirë dhe madje në minutat shtesë patën dy raste ideale për të shënuar golin e fitores, por nuk ia arritën.

Prishtina mbetet e dyta me 31 pikë, ndërsa Hajvalia renditet në vendin e 11-të me shtatë pikë.

Hajvalia bëhët me trajner të ri

Emin Bajrami do ta udhëheqë Hajvalinë pas largimit të Sunai Keçit.

Periskopi.com Sporti

Hajvalia nuk ka humbur kohë dhe është angazhuar për të gjetur pasardhësin e Keçit, duke e emëruar ish lojtarin e skuadrës, Emin Bajrami.

“Unë besoj fuqishëm në këta djem. Atyre iu ka humbur besimi dhe motivi. Unë i njoh shumicën dhe i di cilësitë. Do të mundohemi që të luftojmë për barazh dhe më pas s’do të diskutohet qëndrimi në elitë”, deklaroi Bajrami për “GazetaOlle.com”.

 

“E kam marrë ekipin në momentin më të vështirë duke parë gjendjen financiare dhe mungesën e lojtarëve, por unë do të mundohem ta shpëtojë Hajvalinë, sepse kjo skuadër nuk e meriton rënien nga Superliga”, shtoi ai. /Periskopi.com

Feronikeli mposht Hajvalinë

Feronikeli ka arritur një fitore të madhe. Skuadra kampione e Kosovës në futboll ka mposhtur si mysafire Hajvalinë me rezultat 3:2.

Periskopi.com Sporti

Pjesa e parë solli plot katër gola. Mentor Zhdrella kaloi Feronikelin në epërsi në minutën e 11-të.

Por, vetëm një minutë më vonë Hajvalia barazoi me autogolin e Behar Maliqit.

Por, “Nikli” riktheu avantazhin kur Blerand Kurtishaj shënoi nga afërsia në minutën e 35-të.

Pothuajse njësoj si tek rasti i golit të parë, Hajvalia barazoi menjëherë nëpërmjet Halimit.

Pas intervalit u shënua vetëm edhe një gol por ai ishte i fitores.

Mendurim Hoti realizoi në minutën e 49-të për fitoren e madhe të skuadrës së Afrim Tovërlanit.

Liria mposht Gjilanin, Hajvalia dhe Besa ndajnë pikët

Janë zhvilluar dy ndeshjet e para të javës së nëntë në Vala Super Ligën e Kosovës në futboll.

Periskopi.com Sporti

Liria ka mposhtur Gjilanin me rezultat minimal 1:0.

Golin e vetëm në këtë sfidë e shënoi Visar Berisha nga penaltia.

Në ndeshjen tjetër ndërmjet Hajvalisë dhe Besës nuk u shënua asnjë gol, duke përfunduar 0:0. /Periskopi.com