Serbët provokojnë në Graçanicë: ‘Kosova është zemra e Serbisë’

Periskopi.com Lajme

Serbët kanë provokuar përsëri. Ndeshja miqësore bamirëse ndërmjet Crvena Zvezdës dhe Graçanicës është përshkuar me mesazhe politike provokuese nga tifozët serbë.

“Kosova është zemra e Serbisë”, ka qenë mesazhi që tifozët e kanë shpalosur në miqësoren që u zhvillua të martën në Graçanicë, ndërkohë që u pa edhe harta e Kosovës dhe në mes të saj tifozët serbë, që po ashtu kanë bërë thirrje dhe brohoritje antishqiptare.

Rreth dy mijë shikues e kanë përcjellë ndeshjen në fjalë, ndërsa tifozët serbë nga Kosova i kanë mirëpritur heronjtë e tyre të gjigantit serb, Zvezda.

Drejtuesit e këtij klubi kishin marrë leje nga Federata e Futbollit të Kosovës për zhvillimin e kësaj ndeshjeje, sipas tyre bamirëse, por që zakonisht kthehet në politike, pasi nuk mungojnë transparentet provokuese.

FFK nga ana e saj e ka dhënë lejen me kusht që mos të ketë provokime dhe transparente që kanë prapavi politike, por më kot. Kjo është hera e tretë që Zvezda zbarkon në Kosovë për ta zhvilluar miqësoren me Graçanicën. /Zëri

Shkarkohet komandati i Policisë së Kosovës në Graqanicë!

Sot komandanti i policisë në Graqanicë, Bratisllav Trajkoviq zyrtarishte është shkarkuar nga ky pozicion dhe është transferuar në një pozicion tjetër në kuadër të policisë së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ky shkarkim – transfer i tij, siç merr vesh “Gazeta Blic” nga burime të saj, është bërë për shkake të joefikasitetit në punën e tij dhe vlerësimin jo adekuat rreth punës se tij si komandant i policisë në Graqanicë./GazetaBlic.com/

Kafshët po keqtrajtohen në strehimoren e Graçanicës (Video)

Strehimorja e qenve në Graçanicë është shndërruar në një vend ku keqtrajtohen kafshët, thonë aktivistët për mbrojtjen e kafshëve.

Periskopi.com Lajme

Si argument për këto pohime organizata për mbrojtjen e kafshëve PARK kanë këto fotografi që thuhet se janë bërë në këtë strehimore.

Aktivistët për mbrojtjen e kafshëve pohojnë se u alarmuan kur pamjet e këtyre qenve qarkulluan në rrjete sociale, njofton Klan

Madje, sipas aktivistëve, përgjegjësit në këtë strehimore nuk po bashkëpunojnë me ta, madje disa herë edhe nuk ishin lejuar të hyjnë brenda.

Problem me qentë endacak kanë shumë komuna të Kosovës, ku së fundmi u bë edhe sterilizimi e kastrimi i tyre.