Gjenerali amerikan: Nuk ka dyshim se Rusia po furnizon talibanët me armë

Periskopi.com Lajme

Gjenerali amerikan në Afganistan ka thënë që nuk ka dyshim që Rusia është duke ia siguruar armët talibanëve.

Në deklaratën më të fuqishme të bërë për përfshirjen e Rusisë në luftën e Afganistanit, gjenerali John Nicholson ka thënë që “nuk është për të hedhur poshtë” përfshirja e Moskës, përfshirë dhënia e armëve talibanëve.

Ai ka folur në Kabul përkrah James Mattis, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, i cili ka thënë se Amerika duhet të konfrontojë Rusinë për veprimet e saj në Afganistan, aty ku Bashkimi Sovjetik luftoi dhe humbi një luftë të përgjakshme në vitet 1980.

Një zyrtar i paidentifikuar ushtarak amerikan tha se Rusia po furnizonte talibanët me armë automatike dhe me armë të tjera të mesme.

Armët po përdoren për të sulmuar forcat afgane të sigurisë në provincat jugore të Helmandit, Kandaharit dhe Uruzgan, tregojnë raportet e inteligjencës./ arbresh.info

Gjurmët e Gjeneralit Xhevad prapa krimeve të luftës në Aleppo

Ndërkaq, në krye të grupeve që kanë sulmuar me armë të rënda dhe fluturake pa pilot pa zgjedhur civilë apo luftëtarë, ka dalur të jetë një komandant iranian, Gjeneral Xhevad

Periskopi.com Lajme

Rol të madh ne mospengimin e masakrës ndaj civilëve që po vazhdon me muaj në rajonin e Aleppit lindor në Siri dhe sabotimin e armëpushimit ka pasur komanduesi i terroristëve të huaj, gjenerali iranian Sejid Xhevad, raporton Anadolu Agency (AA).

Boshtin kurrizor të sulmeve të regjimit në lindje të Aleppos e përbëjnë terroristët e huaj pro-regjimit të cilët janë pozicionuar në këtë vend afërsisht para tri viteve.

Afërsisht shtatë mijë terrorist të Hizbullahut nga Libani dhe Iraku, Brigadës Fatimijun nga Afganistani, Brigadës Bakir dhe Brigadës së Lëvizjes Nuxheba nga Iraku, kanë ushtruar dhunë të madhe ndaj vendasve në Aleppo.

Ndërkaq, në krye të grupeve që kanë sulmuar me armë të rënda dhe fluturake pa pilot pa zgjedhur civilë apo luftëtarë, ka dalur të jetë një komandant iranian, Gjeneral Xhevad.

Veçanërisht, në muajt e fundit ku krimet e luftës në Halep vazhdimisht kanë qenë temë diskutimi në opinionin ndërkombëtar, figura qendrore e sulmeve ishte Gjeneral Xhevad.

Grupet nën urdhrin e Xhevad kanë qenë shkaktar i rritjes së vdekjeve duke e penguar evakuimin e qindra mijëra civilëve dhe familjeve të luftëtarëve të bllokuar në sipërfaqe të ngushtë në Aleppo.

Qëllimi për “asgjësimin kolektiv të të rrethuarve” ka hasur në reagimi në opinionin botëror. Prej shumë shteteve dhe organizatave ndërkombëtare, në mesin e të cilave edhe OKB, erdhi alarmi se “po vazhdojnë të kryhen krime lufte”.

Grupet terroriste pro-regjimit, më 13 dhjetor pranuan armëpushimin dhe planin e evakuimit nën presionin e Rusisë, ndërsa më pas filluan ta sabotojnë. Marrëveshja e arritur sërish dy ditë më parë, u prish nga ana e grupeve nën komandën e Xhevad.

Guximi i terroristëve të huaj shkoi deri në vrasjen e katër personave duke hapur zjarr ndaj civilëve që filluan të evakuohen. Pasi u bë e qartë se autokolona do të dilte nga rrethimi, terroristët sektarianë sulmuan lagjen Rashidin ku autokolona do të kalonte pas 20 minutave.

Akti i fundit i Xhevad-it për goditjen e tentativave të Turqisë dhe Rusisë ishte pengmarrja e 800 personave në autokolonën e gjashtë të evakuimit.

Gjenerali iranian ka vendosur në tryezën e pazarllëqeve edhe Fua-n dhe Kefreja-n që janë të rrethuara nga opozitarët, por që ndihmohen nga regjimi. Shqetësimet janë mbi atë se gjenerali do të vazhdojë me sabotimet e tij dhe të shpërfillë jetën dhe sigurinë e dhjetëra mijëra civilëve.

18 zona nën rrethimin e regjimit

Dy qytezat me popullsi totale shiite prej gjithsej 15 mijë banorësh, kontrollohen nga militantët e Hizbullahut dhe Gardianëve të Revolucionit Iranian. Duke qenë se qytezat janë të rrethuara nga opozitarët, regjimi dërgon intensivisht ndihma nga ajri. Në këtë mënyrë plotësohen nevojat e civilëve.

Ndërkaq, opozitarët të cilët tërheqin vëmendjen për ndihmat e mëdha nga ajri drejt qytezave në fjalë, tregojnë se gjendja humanitare nuk mund të krahasohet me atë të Aleppos. Opozitarët theksojnë se nën rrethim të regjimit ndodhen edhe 18 zona dhe se forcat e regjimit mund të tentojnë masakra në 18 vendbanime nëse pranohen kërkesat për Fua-n dhe Kefreja-n.

Gotovina merr post publik në Kroaci, serbët në sulm

Ish-gjenerali kroat Ante Gotovina i cili doli i pastër pas një procesi gjyqësor në Hagë për aksionin “Rrufeja”, sot ka marrë një post publik në Kroaci.

Periskopi.com Lajme

Nga sot ai do të jetë këshilltar special i zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Mbrojtjes, Damir Krstiçeviq, transmeton koha

Sipas VeçernjeListit, Gotovina formalisht do të jetë përgjegjës për Sistemin e Sigurisë së Atdheut.

Për këtë ka reaguar i pari i Shoqatës së Serbëve të Rajonit, Miodrag Linta.

Ai ka thënë vendimi i Qeverisë së Kroacisë është drejtuar kundër marrëdhënieve të mira fqinjësore midis Serbisë dhe Kroacisë.