Haradinaj mund Kadri Veselin në Gjakovë

Periskopi.com Lajme

Kandidati i koalicionit PDK-AAK-Nisma dhe partitë tjera, Ramush Haradinaj ka arritur të marrë me së shumti vota në Gjakovë, sesa liderët e dy partive tjera, Kadri Veseli i PDK-së e Fatmir Limaj i Nisma për Kosovën.

Sipas të dhënave nga rezultatet preliminare, del se lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka marrë 9 mijë e 700 vota.

Ndërsa, lideri i PDK-së, Kadri Veseli, i cili ka qenë edhe bartës i listës, ka marrë 3 mijë e 421 vota.

Shumë më pak se Veseli e Haradinaj, është votuar lideri i Nisma për Kosovën Fatmir Limaj, i cili ka arritur të marrë vetëm 868 vota në të gjitha vendvotimet në komunën e Gjakovës./21Media

Projekt më se i nevojshëm i KEDS-it në Greqinë të Gjakovës

Periskopi.com Lajme

KEDS ka investuar këto ditë në një zonë të thellë të rajonit të Gjakovës, në fshatin Greqinë.

Projekti investiv i KEDS-it në këtë rajon ka ardhur si nevojë e vlerësuar nga kjo kompani, meqë ky fshat dhe ky rajon kishte ndër vite probleme me tension si pasojë e rrjetit të vjetëruar.

Banorët thonë që probleme energjetike të theksuar ka pasur në lagjen Sejdaj të këtij fshati.

“Trafostacioni i ri me fuqi 160 kvA, 2 mijë metra largpërçues (rrjet të tensionit të lartë), 3 mijë e 500 metra rrjet të tensionit të ultë, 36 shtylla të reja betoni, janë vetëm disa nga investimet që tashmë kanë arritur në Greqinë në kuadër të projektit investiv të KEDS-it për këtë zonë” thonë në KEDS.

Punimet nga ana e KEDS-it për këtë rajon nuk do të ndalen me kaq. Shpeshëherë në të kaluarën ky rajon përpos tensionit jo stabil ka mbetur edhe pa furnizim me energji. Kjo për shkak të rrjetit ekzistues shumë të dëmtuar dhe prishjeve në këtë rrjet.

Banorët shpresojnë shumë se problemet me energji tashmë do ti takojnë të shkuarës.

Zani Sejdaj banor i kësaj ane, thotë se pa investimin e KEDS-it as investimet tjera nuk kishin kuptim.

“Kur ke problem me rrymën që është diçka elementare kudo, s’ mund të bëhet fjalë për ndonjë investim jetese askund. Tani do të shohim rezultatet”, shprehet ai.

Përfitues nga investimet e KEDS-it në Greqinë janë mbi 50 ekonomi familjare. Në trafostacionin e ri do të kyçen 26 konsumatorë, gjithashtu edhe 49 të tjerë do të përfitojnë nga ndërtimi i tij.

Projektet investive nga KEDS, gjatë dy viteve të fundit janë lëvdëruar edhe nga kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari Lila.

“Vlerësimet për bashkëpunimin e komunës së Gjakovës me KEDS-in, janë tejet pozitive. Kjo për faktin se kjo kompani gjatë vitit 2015, 2016 dhe fillim vitit 2017 ka arritur të krijojë një sërë investimesh të cilat kanë ndikuar në përmisimin dhe stabilizimin e energjisë elektrike”, ka thënë muaj më parë Lila.

 

Qeveria në largim ndau 200 mijë euro për Aeroportin e Gjakovës

Periskopi.com Lajme

Qeveria në largim e Kosovës ka ndarë 200 mijë euro për Aeroportin e Gjakovës.

Këto mjete janë të dedikuara për mbulimin e shpenzimeve të sigurisë dhe nevojave të tjera emergjente.

Ndarja e tyre u bë në mbledhjen e sotme të Qeverisë.

Mësoni çka shkruhet në letrën e Kusari-Lilës për drejtorët dhe nënkryetarin e shkarkuar të PDK’së (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka prishur koalicionin me PKD’në në Gjakovë.

Ajo i ka dërguar letër kryetarit të degës së PDK’së në Gjakovë, Hajdar Beqës ku e ka njoftuar për këtë vendim dhe për shkarkimin e nënkryetarit të Komunës nga kjo parti dhe tre drejtorëve.

Në dokumentin e siguruar nga Periskopi ajo i ka falënderuar për bashkëpunimin dhe i thotë se Beqës që sikur që e ka njoftuar disa herë deri më tani, kishte pakënaqësi me performancën e drejtorëve të deleguar nga PDK.

Ajo ka shkarkuar nënkryetarin, Ramadan Hotin, drejtorin e Shërbimeve Publike, Shkumbin Kastratin, drejtorin e Arsimit, Diana Qarkaxhijan dhe drejtorin e punëve Inspektuese, Gani Veselin.

Në dokument mes tjerash shkruan:

“Nëpërmjet këtij vendimi, nga sot, ju informoj se është ndërprerë bashkëpunimi me Partinë Demokratike të Kosovës, dega në Gjakovë si dhe rrjedhimisht liroj drejtorët dhe nënkryetarin e Komunës nga detyrat e tyre. Ky vendim është efektiv që nga dita e enjte, 15 qershor me ç’rast janë caktuar personat tjerë tek të cilët do të dorëzohen detyrat”, ka shkruar mes tjerash Kusari-Lila./ Periskopi

 

Mimoza Kusari prish koalicionin me PDK’në, shkarkon nënkryetarin dhe tre drejtorë

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka përjashtuar PDK-në nga koalicioni në këtë Komunë.

Ajo e ka konfirmuar këtë për Periskopin.

Tre drejtorë të komunës së Gjakovës që vinin nga PDK-ja dhe nënkryetari i Komunës, Ramadan Hoti, që po ashtu i takon të njëjtës parti, janë shkarkuar të mërkurën me vendim të kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila.

Drejtorët e shkarkuar janë drejtori për Punë Inspektuese, Gani Veseli, drejtoi i Shërbimeve Publike, Shkumbin Kastrati dhe drejtoresha e Arsimit, Dijana Qarkaxhija.

Lajmin e ka konfirmuar vetë e para e Komunës, Mimoza Kusari-Lila.

“Për shkak të pakënaqësisë në performancën e tyre”, ka thënë ajo./ Periskopi

Penis, kompania më e re e autobusëve që funksionon në Gjakovë (Foto)

Periskopi.com +18

Në rrjete sociale po qarkull një fotografi e një autobusi me mbishkrim banal.

PENIS, quhet kompania që në tabelat e regjistrimit e ka numrin 07, e që nënkupton se funksionon në Komunën e Gjakovës.

Aktori i serialit “O sa mirë”, Jeton ZOgiani e ka shpërndarë këtë fotografi ku edhe kanë filluar reagimet e shumë personave.

Nuk dihet nëse ekziston me të vërtetë apo është foto montazh.

KEDS me dy projekte investive në Llozicë

Periskopi.com Lajme

Investimi i radhës që i vie rajonit të gjerë të Gjakovës nga KEDS, është ai në fshatin Llozicë.

KEDS ka zgjidhur problemin e kamotshëm me dy projekte madhore investive, për mëse 200 konsumatorë të kësaj ane.

Trafostacione të reja, rikonstruktimi i rrjetit të tensionit të ulët, ndërtimi i lartëpërçuesit 10 kilovatësh dhe montimi i 100 shtyllave të reja të betonit, janë disa nga investimet që Llozicës i kanë ardhur në kuadër të dy projekteve të realizuara sipas dinamikës së paraparë, njoftojnë në KEDS.

Në mesin e 194 konsumatorëve përfitues në lagjet Zogaj dhe Foniqt, është edhe Arbnor Dobruna, i cili shprehet i lumtur që projekte të tilla kanë arritur në këtë anë.

“Investimet që shihen, se pari i kanë dhënë gjallëri fshatit. Shpresoj se kanë ulur edhe rrezikun e avarive serioze. Llozica ka pasur nevojë tash e shumë vjet për investime. Këtu në të kaluarën nuk kanë funksionuar as amvisëritë më elementare për jetën, si pasojë e tensionit të ultë dhe jo stabil”, shprehet Dobruna.

Vetëm në lagjen Zogaj KEDS nga ngritur 58 shtylla të tjera të reja nga betoni si dhe ka investuar në shtrirjen e rreth 2 mijë e 500 metrave kabllo të re.

Ditë më parë në një deklarim për media Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari Lila ka përgëzuar KEDS-in për projektet investive që ka shtrirë gjatë vitit 2016 në rajonin e Gjakovës, duke u shprehur se pret projekte të tilla edhe gjatë këtij viti.

Ardian Gjini kandidat për kryetar të Gjakovës

Deputeti nga radhët e AAK-së, Ardian Gjini ka bërë të ditur që do të kandidoj për kryetar të Gjakovës.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë që ka dashuri të madhe për vendlindjen  tij, jeton aty dhe mendon te plaket pikërisht në Gjakovë.

“Zgjedhja për të kandiduar për kryetar të Gjakovës ka qenë “puro” e imja. Fillimisht unë jetoj në Gjakovë dhe do të plakem aty. E dua Gjakovën, e dua tërë Kosovën, mirëpo në mënyrë të veçantë e dua vendlindjen time” ka thënë Ardian Gjini në një intervistë në Zonën B të Klan Kosovës.

Gjini pati edhe kritika për qeverisjen aktuale dhe ato të kaluara në Gjakovë, duke cilësuar që nuk ka pasur kreativitet, përderisa për kryetaren aktuale të Gjakovës ka thënë që vetëm se ka shpenzuar buxhetin.

“Gjakova është qyteti i tretë në Kosovë e ai potencial nuk po arrin me iu dhënë as vetvetes e as Kosovës. Është mëkat për Kosovën një potencial aq të madh me e lënë të fjetur. Ka pasur qeverisje pa kreativitet e kohëve të fundit edhe qeverisje false”.

“Karakteri i Mimoza Kusarit tregohet veç me një ngjarje. Në kohën kur ishte ngrirë Gjakova, Mimoza ka thënë që kripa nuk po bën efekt. Ajo nuk përton me tregu diçka çka nuk është e vërtet. Nuk e konsideroj kundërshtare të denjë Mimozën aspak, ajo ka humb zgjedhjet atje, qysh ditën që është zgjedhë kryetare ngaqë ka pasur për qellim vetëm postin. Krejt çka ka bo ajo është që veç e ka shpenzuar buxhetin” ka thënë Ardian Gjini.

Rrahje në mes familjarëve në Gjakovë, arrestohen 4 persona

Katër persona të një familje janë arrestuar në Gjakovë, pasi që të njëjtit pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes veti.

Periskopi.com Lajme

 

Me urdhër të prokurorit të dyshuarit janë dërguar në mbajtje.

Fillojnë punimet në vendosjen e rrjetit të ri elektrik në Llozicë të Gjakovës

Ekipet e KEDS-it në distriktin e Gjakovës kanë nisur punimet në realizmin e projektit të dytë me radhë atë në TS- Llozica5.

Periskopi.com Lajme

Për shkak të rrjetit të vjetruar është parë e nevojshme që të intervenohet në këtë pjesë të komunës së Gjakovës. Deri tash është ngritur dhe betonuar trafoshtylla. Janë ngritur gjithashtu edhe 4 shtylla të betonit 12 metra. Ekipet e KEDS kanë punuar edhe në rrjet të tensionit të ulet ku janë vendosur 8 shtylla të betonit 9 metërsh.

Sipas inxhinierit të KEDS-it që po mbikëqyr projektin punimet po vazhdojnë ku planifikohet të vendosen edhe transformatorë, shtylla tjera, orman dhe përçues.

Punimet do të përfundojnë së shpejti, ku do të përfitojnë banorët që janë të kyçur në këtë rrjet elektrik.

Konfiskohen tri pushkë pa leje në Gjakovë

Periskopi.com Lajme

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka konfiskuar tri pushkë gjuetie në fshatin Babaj i Bokës në Gjakovë, që po mbaheshin pa leje.

“Gjatë kontrollit në veturën me të cilën ishin duke lëvizur tre të dyshuar meshkuj K/Shqiptarë, janë gjetur dhe konfiskuar tri pushkë gjuetie me 34 copë fishekë. Me vendim të prokurorit të dyshuarit pas intervistimit janë liruar në procedurë të rregullt”, thuhet në raport. /Indeksonline/

Gjakovë: Digjet autobusi, vlera e dëmit 15.000 euro

Një autobus është përfshirë nga flakët në fshatin Osek Hile të Gjakovës.

Periskopi.com Lajme

Policia ka bërë të ditur se zjarri është lokalizuar, ndërsa sipas viktimës deri te zjarri ka ardhur nga një defekt në elektrik.

Nuk raportohet për të lënduar, ndërsa vlera e dëmit të shkaktuar  sipas viktimës është rreth 15.000 euro.

Qytetari ia tregon vendin ambasadorit amerikan, ia kujton vuajtjen e nënave gjakovare (Foto)

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka shkruar sot në rrjetin e tij Twitter, duke shprehur zhgënjimin e tij për protestat e dhunshme në Gjakovë.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se dhuna nuk duhet të jetë e pranishme në protesta.

“I zhgënjyer nga ngjarjet e sotme në Gjakovë, dhuna nuk ka vend në protesta apo në manifestimet paqësore”- ka shkruar Delawie.

Por, ka qenë një qytetar që ia ka postuar një fotografi dhe disa fjalë, duke ia kujtuar atij se çfarë ka ndodhur në Gjakovë dhe se si ende nuk janë shëruar plagët e nënave gjakovare.

Fotografia e postuar është e nënë Ferdonija të cilën e njeh e gjithë Kosova, nën kjo që ia kanë vrarë bashkëshortin dhe katër djemtë dhe jeton e vetme, e që për disa nga anëtarët e saj ende nuk dihet, sepse janë të zhdukur.

Më shumë ka marr pëlqime qytetari që i ka komentuar ambasadorit, se vet ambasadori në postimin e tij./ Periskopi

unnamed

 

Policia arreston nënat gjakovare (Video)

 

Gjakovarët në këmbë kundër pelegrinëve serbë (Foto)

 

 

 

 

Greg Delawie

Delawie i zhgënjyer nga protesta e dhunshme në Gjakovë

Ambasadori i Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, është zgjënjyer nga ngjarjet e sotme në Gjakovë.

Periskopi.com Lajme

Ai ka thënë se dhuna nuk duhet të jetë e pranishme në protesta.

“I zgjënjyer nga ngjarjet e sotme në Gjakovë, dhuna nuk ka vend në protesta apo në manifestimet paqësore”- ka shkruar Delawie në Twitter.

auto_delawie1483721352

Nënkryetari i Gjakovës then heshtjen zgjedhore të Drenasit

Ramadan Hoti, nënkryetar në komunën e Gjakovës që është edhe kryetar i degës së PDK-së në Has, ka thyer heshtjen zgjedhore.

Periskopi.com Lajme

Ai në një postim në rrjetin social facebook, në faqen e tij publike, ka shkruar për Ramiz Lladrovcin duke thurrur lëvdata për të, pavarësisht që nuk ka të drejt vote, raporton Periskopi

Shkrimi i tij:

Të dashur vëllezër e motra të Drenicës, e ndjeva obligim moral të ju drejtohem nga Hasi, juve qytetarë të Drenasit që ta përkrahni kandidatin e juaj për kryetar të komunës z. Ramiz Lladrovci, këtë bir të Popullit i cili e dëshmoj se në çdo situatë pa marrë parasysh çmimin dhe sakrificën është me ne dhe për ne sepse kështu u edukua dhe u rrit në një familje kreshnike gjithmonë në shërbim të Popullit.

Sa më shumë që e përkrahim Ramizin, dëshmojmë se e duam të ardhmen dhe zhvillimin e vendit tonë!.

Ramadan Hoti / Periskopi

hbjj

E tmerrshme gjendja e rrugës që dërgon te varrezat e martirëve në Gjakovë (Foto)

Gjendje e tmerrshme e rrugës që të dërgon në varrezat e martirëve në Çabrat në Gjakovë.

Periskopi.com Lajme

 

Kjo rrugë është premtuar që moti të rregullohet nga të gjithë kryetarët e Komunës së Gjakovës, e sidomos nga kryetarja aktuale Mimoza Kusari-Lila.

Kjo rrugë është e gjatë 700 metra, pra as një kilometër.

E në ditën e pavarësisë, 28 nëntor, kur të gjithë kanë shkuar për të bërë homazhe./ Periskopi

15233714_1364097166943313_820589648_o 15216244_1364097146943315_1235776982_o 15233644_1364097170276646_105568650_o 15292777_1364096823610014_1438816679_o 15224672_1364096940276669_1039739483_o

Rreth 50 lokale mbyllen gjatë marshit “Drejtësi për Astritin” në Gjakovë (Foto)

Shumica e kafiterive në Çarshinë e vogel dhe Çarshinë e vjeter, si dhe lokale të ndryshme afariste në Gjakovë, do të mbyllen në shenjë solidarizimi me protestën e organizuar nga shoqëria civile, përmes së cilës po kërkohet Drejtësi për aktivistin e VV-së, Astrit Dehari, i cili vdiq javë më parë në burgun e Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

“Në këtë listë janë shënuar të gjitha lokalet dhe kafiteritë që vullnetarisht i janë bashkuar  marshit që do të organizohet nga Shoqëria Civile në Gjakovë. Ata në formë simbolike do t’i mbyllin lokalet e tyre përgjatë kohës që mbahet marshi, nga ora 13:30 deri në 14:30”, thuhet në një listë të siguruar nga Periskopi.

lista 15182416_10154765439791306_324086307_o 15182436_10154765440141306_1488020437_o 15183862_10154765439956306_2012643573_o 15204050_10154765440261306_33720754_o 15205630_10154765439876306_1914404825_o 15205742_10154765439906306_779430813_o 15205745_10154765439946306_765602151_o 15215829_10154765440071306_2072339065_o 15215864_10154765440106306_1428407767_o 15215983_10154765440226306_827089051_o 15224668_10154765440266306_2106583589_o 15225143_10154765439796306_578715325_o 15225165_10154765439936306_1964620049_o 15225174_10154765440341306_818180570_o

/Periskopi/

Kusari–Lila: Deri në fund të vitit do t’i funksionalizojmë këshillat iniciues nëpër qytete

Iniciativa e re politike e kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila dhe ish-deputetit të VV-së, Ilir Deda, ndonëse ishte paralajmëruar se do të dalë zyrtarisht në tetor, kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Periskopi.com Lajme

Kursari-Lila në një prononcim për Telegrafin tha se ata në muajin tetor kanë dalë me grupin e parë të asamblistëve të Gjakovës, që u bën pjesë e kësaj iniciative politike.

Ajo tha se për momentin janë të fokusuar në formimin e këshillave iniciues nëpër komunat e Kosovës.

“Jemi duke u përpjekur që këshillat iniciues t’i funksionalizojmë deri në fundin e vitit, e pastaj me vazhdu me pjesët tjera”, ka shtuar ajo.

Kusari–Lila, ka theksuar se aktivitetet që po bëhen me këshillat iniciues nuk janë gjëra të cilat ata i bëjnë publike sepse është punë e cila po bëhet çdo ditë në terren.

Ajo ka folur edhe për prurjet në partinë e re, duke thënë se tash janë në fazën e organizimit, dhe kur është koha e nevojshme, të gjitha do t’i bëjnë publike.

Ndryshe, muaj më parë dy eksponentë të njohur të skenës politike kosovare, Mimoza Kusari – Lila dhe Ilir Deda, pas largimit nga partitë e tyre të mëparshme, Aleanca për Kosovë të Re (AKR) dhe Lëvizja Vetëvendosje (VV), paralajmëruan se shumë shpejt do të dalin më emrin e subjektit të ri politik.

Pavarësisht se tetori ishte muaji kur u tha se kjo parti do të dalë zyrtarisht në skenën politike, kjo ende nuk ka ndodhur. E vetmja gjë që ndodhi në tetor ishte lëvizja e disa asamblistëve të Komunës së Gjakovës në subjektin të cilin pritet ta themelojë e para e kësaj komune. /Telegrafi/

Rrezikohet e ardhmja e aeroportit të Gjakovës

Aeroporti i Gjakovës vazhdon të mos e ketë të përcaktuar të ardhmen e tij. Me probleme të shumta financiare, i njëjti, edhe pse u mor nën menaxhim nga qeveria, nuk do të gëzojë mbështetje as në vitin e ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

I njëjti nuk do të mund të funksionalizohet si aeroport për shërbime të udhëtarëve, pasi kontrata e dhënies me koncesion të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ia pamundëson një gjë të tillë.

KTV-ja merr vesh se në kohën kur është marrë vendimi për transferimin e këtij aeroporti, qeveria nuk ka qenë fare e përgatitur për ta marrë nën menaxhim, madje të njëjtit kishin kërkuar ndihmën e USAID-it për të përgatitur planin e kalimit.

Ekspertë të USAID-it iu kishin thënë zyrtarëve të qeverisë që nëse brenda një viti nuk futet në funksion, e ardhmja e aeroportit rrezikohet së tepërmi.

Gjakova në rrezik, nëse vazhdojnë reshjet shpallet gjendje emergjente

Si pasojë e motit të keq që ka mbizotëruar këto dy ditët e fundit, shoqëruar me shira te rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme, gjendja emergjente në territorin e komunës së Gjakovës është rënduar dukshëm me tendencë të përkeqësimit të mëtejmë.

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e kësaj komune, Mimoza Kusari- Lila njofton se Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, pas verifikimit të gjendjes faktike në teren dhe përkundër disa masave të ndërmarra për tejkalimin e gjendjes, niveli i ujërave në shtretërit e lumenjve Ereniku, Drinit te Bardhe, Krena dhe Llukaci në përroska dhe kanale tjera shkarkuese është në kuotat kritike.

Ndaj nuk përjashtohet mundësia që ne orët e ardhshme gjendja të eskalojë me përmasa të pa parashikueshme.

Sipas vlerësimit të ekspertëve të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, aktualisht gjendja më kritike është në:

  1. rr. “Skender Shehu “ te ura prapa përbri ish – fabrikës “JATEX”, ku uji ka filluar te depërtoj në shtëpitë dhe oborret përreth
  2. Në Dardani ku kanë filluar te mbushen Bodrumet e shtëpive,
  3. Te ish – fabrika e lëngjeve ura nën rrugën magjistrale Gjakovë- Pejë,
  4. Ura poshtë stacionit te veterinarisë ne rrugën “Hysen Mehmeti”,
  5. Po ashtu për shkak të infrastrukturës së dobët pritet të vërshohen edhe shtëpitë-oborret dhe bodrumet te lokacioni “Pika e Zezë” prapa Restorant “Presidenti” e po ashtu edhe në zonat urbane të qytetit si pasojë e mos absorbimit të të gjitha ujërave nga sistemi i kanalizimeve dhe ujërave atmosferik, kuptohet, si pasojë e rreshjeve enorme për m³.
  6. Edhe në zonat rurale, sidomos në regjionin e Rekës së Keqe gjendja është jo stabile. Edhe pse uji në orët e mbrëmjes kishte filluar të tërhiqet, sipas informacioneve nga terreni, nga të rreshurat e mbrëmshme prapë ka filluar të rritet niveli i ujërave sidomos të përroskave të rrëmbyeshme “Labenica” dhe “Gusha” në Rekë të Keqe, ujë ky i cili vjen nga Bokat e maleve përgjatë brezit kufitar.

Komuna e Gjakovës, respektivisht Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim përveç marrjes së masave adekuate të parapara në këto situata, kërkon nga qytetarët e saj të jenë vigjilent dhe aty ku kanë mundësi me veprimet e tyre të kontribuojnë me ndërmarrjen e masave mbrojtëse personale dhe kolektive në kuadër të familjes së tyre dhe të komunitetit ku gravitojnë.

Nëse ky ritëm i reshjeve vazhdon edhe gjatë orëve në vijim, nuk përjashtohet mundësia e Shpalljes së gjendjes Emergjente në territorin e komunës së Gjakovës apo në ndonjë pjesë të saj./ Periskopi