Guardiola ndikoi të transferohem në City

Sulmuesi i ri i Manchester Cityt, Gabriel Jesus, ka thënë se ka refuzuar oferta të majme të shumë klubeve vetëm që të shfrytëzonte mundësinë që të punojë me trajnerin Pep Guardiola.

Periskopi.com Sporti

19-vjeçari iu bashkua zyrtarisht Cityt gjatë verës pas transferimit nga Palmeiras, por do të nisë të luajë për klubin e ri nga janari i këtij viti, përcjell Koha.net

“Ka pasur shumë oferta, por nuk do të them emra. Vendimi për t’iu bashkuar Cityt u mor nga unë, me familjen deh agjentin tim – dhe nuk ishte oferta më e mirë financiarisht. Kemi konsideruar shumë gjëra, por në fund më pëlqeu shumë projekti i Cityt dhe jam i lumtur që jam në një ndër ligat më të mira të botës. Nuk mund të mohoj që Guardiola më ndihmoi në vendim”, ka thënë Jesus për “FourFourTwo”.

Jesus udhëhoqi Brazilin në triumfin në Lojërat Olimpike.

 

Jesus fiton ‘Topin e Artë’ në Brazil (Foto)

Gabriel Jesus është fitues i ‘Topit të Artë’ si lojtari brazilian i vitit dhe çmimin e sulmuesit më të mirë.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i talentuar brazilian, i cili nga janari pritet t’i mbroj ngjyrat e skuadrës angleze, Manchester Cityt, sot ka fituar çmimin më të madh individual në Brazil, si lojtari i vitit, përcjell Telegrafi.

Suksesi i sulmuesit 19-vjeçar erdhi pasi ka udhëhequr skuadrën e Palmerias të fitoj titullin në kampionatin brazilian, Serie A.

jesus

 

Jesus kontribuoi me 12 gola për skuadrën e tij, me të cilën është përshëndetur si është më së miri, teksa u zgjodh edhe sulmuesi më i mirë, duke mposhtur Robinho.

Me fitimin e këtij çmimi, Jusus iu bashkua elitës së futbollistëve brazilian që e kanë fituar ‘Topin e Artë’ në Brazil, si Romario, Ronaldinho, Neymar, Pele dhe Zico.

Ylli i ri i Manchester City ka kërkuar këtë numbër ta ketë në fanelë

Gabriel Jesus pritet t'i thotë lamtumirë vendlindjes së tij, Brazilit dhe familjes derisa po i afrohet kompletimit të transferimit te Manchester City

Periskopi.com Sporti

Por ai nuk do të vijë në Ishull i vetëm.

Ylli nga Amerika e jugut ka zbuluar se ai do të sjellë në Angli disa prej pjestarëve të familjes së tij.

Jesus, i cili ka lindur në Sao Paulo, ka thënë se po të mundte, do t’a sillte të gjithë lagjen e tij në Premier League, transmeton Sportali.net.

“Do të shkoj me nënën time, vëllanë dhe po i marr edhe dy shokë që janë gjithmonë me mua, që kanë luajtur futboll me mua prej kur kam qenë i vogël. Shpresoj që ata të më ndihmojnë shumë këtu,” ka thënë Jesus.

Ai kishte bartur fanellën me numrin 33 te Palmeiras dhe ka zbuluar se i ka thënë Cityt se dëshiron të njejtin numër kur të vijë në “Etihad”.

Ai shtoi: “U kam thënë atyre është e vështirë pa numrin 33. E dua atë numër sepse e kam përdorur që prej kur jam promovuar te Palmeiras.”

Gilberto: Gabriel do të shkëlqejë në futbollin anglez

Ish mesfushori i Arsenal, Gilberto Silva ka folur për talentin e madh të Brazilit që tashmë është lojtar i Manchester City.

Periskopi.com Sporti

Gilberto Silva ishte pjesë e ekipit të pa mposhtur në vitin 2004 me Arsenal, ku për 49 ndeshje nuk kishin shijuar humbjen duke u shpallur kampion të Premier Ligës. Ai ka shprehur mbështetjen e tij për yllin e ri Gabriel Jesus që për momentin është në Palmerias, por do të bashkohet me skuadrën e Manchester City në janar.

“Jam shumë i lumtur për Gabriel Jesusin. Është e rëndësishme që të vijë në Angli dhe të adaptohet shpejtë. Ai duhet t’i marr me vete gjëra e mira që i ka mësuar në Brazil”.

“Anglia është një vend ndryshe. Moti është ndryshe, gjithçka është ndryshe. Ai i ka të gjitha mundësitë që këtu të bëhet lojtar i madh”, ka thënë Gilberto.

Jesus në 72 paraqitje për Palmeiras ka shënuar 27 gola. /Periskopi.comjesus