Më 11 qershor zgjedhjet, po këtë datë ndodh diçka e madhe për vendin

Periskopi.com Uncategorized

Qeveria e Kosovë është në detyrë, kjo ngase u rrëzua me mocion votë-besimi, e tashmë data e zgjedhjeve është caktuar. Pritet të mbahen më 11 qershor, të dielën.

Në këtë datë, përveç që është muaji i shenjtë  Ramazanit, do të jetë edhe një ngjarje e madhe, raporton Periskopi

Në këtë datë është ndeshja Kosovë-Turqi.

Kjo ndeshje, në pamundësi të mbahet në Kosovë, për shkak të mungesës së një stadiumi me standarde të FIFA-së, do mbahet në Shkodër.

Pra, llogaritet se shumë njerëz nuk do të jenë në Kosovë atë ditë ngase do shohin nga afër ndeshjen.

Ndeshja e parë mes këtyre dy vendeve ka përfunduar 3-0 për Turqinë.

Në ndeshje mund të jetë edhe vet presidenti Thaçi, kur dihet miqësia që ka me shtetin turk dhe se si e quan vëlla Erdoganin./ Periskopi

Për herë të parë Tirana bie nga kategoria, lojtarët shpërthejnë në lot (FOTO)

Periskopi.com Sporti

Është mbyllur në barazim 0-0 në stadiumin “Loro Boriçi” një nga duelet më të rëndësishëm në historinë e Vllaznisë dhe Tiranës.

Me këtë rezultat Tirana ra një kategori më poshtë së së bashku me Korabin. Rënia e Tiranës u ndikua edhe nga fitorja 2-1 e Laçit me Teutën dhe ajo 3-0 e Flamurtarit me Korabin.

Pas përfundimit të takimit që u drejtua nga Mazzoleni një arbitër italian ka shpërthyer festa në Shkodër.

Ndërsa lojtarët e Tiranës kanë shpërthyer në lot.

Kjo eshte hera e pare qe Tirana bie nga kategoria. /lapsi

ZYRTARE/ Tragjike, Tirana bie nga Kategoria Superiore

Trajneri i Prishtinës shqelmon fëmijën 14 vjeç

Periskopi.com Sporti

Ndeshja e Ligës Rajonale të Prishtinës në futboll, ndërmjet ekipeve të grupmoshës 15-vjeçare “2 korriku” dhe FC Prishtina, të shtunën përfundoi me sulmin e trajnerit Ali Osmani ndaj lojtarit 14-vjeçar të “2 Korrikut”, L.B.

Trajneri i “2 Korrikut”, Mustafë Pronaj, tha për Insajderin se pas rezultatit 1:1, lojtarët ishin përleshur me njëri tjetrit kurse Ali Osmani e ka sulmuar me këmbë në gjoks lojtarin e tij, i cili  ka qenë i shtrirë për toke.

Sipas Pronajt, lojtari 14-vjeçar kishte mbetur për disa minuta pa ndjenja, ndërsa ka kërkuar ndihmë në QKUK.

“Lojtari jonë pasi është sulmu me këmbë në gjoks nga trajneri Ali Osmani ka pasur probleme me frymëmarrje dhe nuk ka qenë në gjendje të qëndrojë në këmbë, derisa ka kërkuar ndihmë në QKUK”, tha ai.

Trajneri i skuadrës U-15 të “2 Korrikut” konfirmon se gjendja mjekësore e 14-vjeçarit është e mirë, tashmë.

“Tash gjendja shëndetësore e lojtarit është e mirë, pasi fatmirësisht nuk ka pasur të thyer asgjë”, tha Pronaj.

E trajneri i Prishtinës U-15, Ali Osmani, i cili akuzohet se sulmoi 14-vjeçarin, në një prononcim për Insajderin ka pohuar sulmin ndaj L.B. Ka thënë se nuk e ka pasur ndonjë qëllim të keq ndaj 14-vjeçarit.

“Unë e kam shkelë atë fëmijën, nuk e mohojë atë që e kam shkelë me qëllim, por në atë moment kam rrëshqit duke i ngreh fëmijët dhe e kam qit pak kamën kështu. Po jo edhe ashtu që e kam lënë pa ndjenja, sepse ai djali ka qenë shtrirë kur kam hyrë unë aty”, ka thënë Osmani.

Sipas Osmanit, gjatë përleshjes mes futbollistëve të mitur të “2 Korrikut” dhe Prishtinës, L.B kishte qenë i shtrirë në momentin që ai kishte mbërritur në turmën me futbollistë.

“E kam cekur edhe tek kryetari i tyre. Faktikisht e kam shkelur atë fëmijën pak. Momentin që kam hi ai fëmija ka qenë shtritë. Edhe i kam ndarë fëmijët se kanë qenë duke sjellë në të. E unë e kam qëllimin me familjen e fëmijës më u pajtu e me i kry disa hesape”, ka thënë Osmani.

Trajneri i Shkollës së Futbollit Prishtina ka mohuar ta ketë lënë pa ndjenja 14-vjeçarin e skuadrës kundërshtare.

“Nuk është e vërtetë. Djali është çu në këmbë ka ecë, normal. Unë do të ulem do të diskutojë me familjen e djalit, dhe do të dalë me një komunikatë”, ka treguar Osmani.

Me rregullat e futbollit, trajnerit të një skuadre futbolli nuk i lejohet të futet brenda fushave të lojës. Por, Osmani ka thyer edhe këtë rregull për t’u përfshirë në përleshje.

E trajneri i “2 Korrikut” U-15, Mustafë Pronaj tha se lidhur me këtë rast është duke përgatitur raportin që do ta dorëzojë në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK).

Edhe policia e Kosovës është njoftuar me këtë rast.

Më 11 qershor zgjedhje në Kosovë, po këtë datë ndodh diçka e madhe për vendin

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Kosovë është në detyrë, kjo ngase u rrëzua me mocion votë-besimi, e presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar liderët e partive të enjten, më 11 maj. Pas takimit vendosën që data e zgjedhjeve të jetë 11 qershor.

Në këtë datë, përveç që është muaji i shenjtë  Ramazanit, do të jetë edhe një ngjarje e madhe, raporton Periskopi

Në këtë datë është ndeshja Kosovë-Turqi.

Kjo ndeshje, në pamundësi të mbahet në Kosovë, për shkak të mungesës së një stadiumi me standarde të FIFA-së, do mbahet në Shkodër.

Pra, llogaritet se shumë njerëz nuk do të jenë në Kosovë atë ditë ngase do shohin nga afër ndeshjen.

Ndeshja e parë mes këtyre dy vendeve ka përfunduar 3-0 për Turqinë.

Në ndeshje mund të jetë edhe vet presidenti Thaçi, kur dihet miqësia që ka me shtetin turk dhe se si e quan vëlla Erdoganin./ Periskopi

Berisha kishte biseduar me De Biasin para se të zgjedhte Kosovën

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Besart Berisha në konferencë për media sot ka zbuluar se kishte biseduar me trajnerin e Shqipërisë, Gianni de Biasi para se të zgjedhte kë të përfaqësonte.

Periskopi.com Sporti

Ylli i futbollit australian ka thënë se ka respekt për De Biasin, por zgjodhi Kosovën pasi dëshiron t’i ndihmojë.

“Kam pasur bisedë me De Biasin para se të vij në Kosovë. Kam respekt për De Biasin, por Kosova ka pasur nevojë për mua dhe ardhur t’i ndihmoj”, është shprehur Berisha.

Liverpool në epërsi ndaj United (Video)

Periskopi.com Sporti

Liverpooli ka kaluar në penallti ndaj Manchester Unitedit, duke shënuar nga penalltia me anë të Milner.

http://www.dailymotion.com/video/x58lfpl_james-milner-penalty-goal-hd-manchester-united-0-1-liverpool-15-01-2017-hd_sport

Futbollistët e Prishtinës shkojnë në stërvitje me Porsche

Trajneri gjerman i Klubit të Futbollit Prishtina, Lindtz Lindemann ka rrëfyer për mediumin gjerman Mitteldeutsche Zeitung, aventurën e tij të deritanishme në Kosovë me skuadrën më të trofeshme kosovare.

Periskopi.com Sporti

Lindemann ka thënë se futbolli në Kosovë është i një niveli të kënaqshëm, duke potencuar faktin se ka futbollistë në skuadrën e Prishtinës që shkojnë në stërvitje me Porsche.

“Ne kemi lojtarë të cilët më parë kanë luajtur me skuadra profesioniste në Rusi dhe Ukrainë. Ata vijnë në stërvitje me Porsche”, ka thënë me krenari Lindemann për mediumin gjerman Mitteldeutsche Zeitung.

Tekniku gjerman më tej ka thënë se në skuadrën e njohur të Kosovës ekziston një atmosferë e mirë ekipore.

“Kemi një ekip të mirë. Futbollistët gjimonë këndojnë ndonjë serenatë kur ndonjëri prej futbollistëve ka ditëlindjen”, ka thënë ai, raporton Insajderi.

Lindemann megjithatë ka theksuar faktin se në Kosovë ka edhe parregullësi që atij nuk i pëlqejnë. Ka thënë se kompania që ka të drejtën televizive për transmetimin e ndeshjeve të Superligës së Kosovës, “Digitalb”, sipas Lindemann “përckaton çdo gjë rreth ligës”.

“Televizioni privat përcakton çdo gjë. Pra, diçka që ka ndodhur është se një lojë të ligës, e cila në fakt ishte planifikuar të luhej të mërkurën, është përcjellë në mënyrë spontane për të martën, dhe ne e kemi kuptuar një ditë para ndeshjes. Kjo është ndonjëherë e bezdisshme”, thotë Lindemann.

Lindemann është ankuar edhe për vonesat e futbollistëve në stërvitje, duke thënë se stërvitjet shpeshherë ndodh që të fillojnë me vonesë.

“Edhe me orën, lojtarët nuk janë gjithmonë të saktë, trajnimi fillon me vonesë. Përndryshe ata janë shumë të gatshëm”, ka thënë ish-trajneri i skuadrës gjermane Hallescher.

Në Turqi ndeshje futbolli për dëshmorë, luan edhe futbollisti i Kosovës (FOTO)

Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, Herolind Shala ka marrë pjesë në një ndeshje speciale në Turqi.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja miqësore për t’i thënë stop terrorizmit u zhvillua në stadiumin e Besiktasit ‘Vodafone Arena’.

Ylli i Kosovës, Herolind Shala e ka nisur ndeshjen nga minuta e parë në ekipin e futbollistëve të huaj që luajnë në kampionatin turk si Samuel Eto’o, Nigel De Jong dhe Wesley Sneijder.

Pasi skuadra e përbërë nga futbollistë turq shënuan gol nga penalltia, të gjithë futbollistët u mblodhën së bashku dhe nderuar viktimat e sulmeve terroriste në Turqi.

‘Kamishi’ jep dorëheqje, bashkë me të edhe Hoxha

Bekim Haxhiu dhe Murat Hoxha, zyrtarë të lartë të Federatës së Futbollit të Kosovës kanë dhënë dorëheqje nga postet e tyre.

Periskopi.com Sporti

Koha Ditore në burime brenda FFK-së merr vesh se kjo do të zyrtarizohet në konferencën që do të mbahet prej orës 17:00.

Haxhiu, që është edhe deputet i Kosovës, ka ushtruar postin e nënkryetarit.

 

 

 

Himni zyrtar i Dardanëve – “Unë të dua sa Kosovën” (Video)

Tifo-grupi i përfaqësueses së Kosovës, “Dardanët”, kanë lansuar edhe himnin e tyre zyrtar në përkrahje të futbollistëve kosovarë.

Periskopi.com Sporti

Kënga, e titulluar “Dardanians – Unë të dua sa Kosovën”, është një ripërpunim i këngës së vjetër të grupit “Minatori” me po të njëjtin emër, por që i është ndryshuar teksti në disa pjesë për t’ju përshtatur rrethanave.

Për më tepër, dëgjojeni në videon më poshtë:

 

https://www.youtube.com/watch?v=A6y2RrNwrfw

Spanja zbarkon në Tiranë (Video)

Kanë zbarkuar mbrëmjen e sotme në aeroportin e Rinasit dy kombëtaret e futbollit, Spanja dhe Shqipëria.

Periskopi.com Sporti

Iberikët mbërritën në Shqipëri rreth 60 minuta me vonesë për shkak të motit të keq, ndërsa lojtarët dhe stafi teknik nuk kanë pranuar që të japin asnjë prononcim për mediat.

I vetmi që ka përshëndetur në aeroport ka qenë sulmuesi i Chelsea, Diego Costa.

Ndërsa për t’u veçuar ka qenë edhe një episod me gazetarët spanjollë, të cilët ngatërruan daljen në aeroport, teksa fillimisht u futën te salla VIP dhe më pas përfunduan te kabinat e policisë.

Por me ndihmën e punonjësve të aeroportit kanë gjetur daljen e saktë dhe më pas kanë udhëtuar me ekipin e tyre kombëtar drejt Shkodrës, të shoqëruar nga forcat RENEA.

Në Shkodër ekipi spanjoll do të akomodohet te ‘Grand Hotel Europa’. E ndërsa sonte do të qetësohen nga rruga, nesër spanjollët do të zhvillojnë seancën e parë stërvitore për të qenë gati për të dielën.

Edhe kombëtarja shqiptare ka mbërritur po sonte në Rinas nga Lihtenshteini dhe udhëtoi direkt drejt Shkodrës.

Dy ekipet do të ndeshen ditën e diel në orën 20:45 në Shkodër për eliminatoret e Rusi 2018.

Aktualisht Shqipëria kryeson grupin, ndërsa Spanja dhe Italia ndodhen në vendin e dytë.

Tre krerët e lartë të shtetit, shkelin sërish ligjin, dalin njëherësh jashtë shtetit

Në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër sonte nuk mund të jenë të gjithë fizikisht, por së paku do të jenë me zemër dhe pranë televizionit për të parë ndeshjen Kosovë-Kroaci.

Periskopi.com Lajme

Por ata që nuk e kanë lëshuar një rast të tillë t’iu ikë nga duart janë krerët e shtetit.

Lajmi.net merr vesh se sonte në stadiumin e Shkodrës për të parë këtë ndeshje janë Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi, i cili këtë edhe e ka deklaruar më herët, raporton lajmi.net

Por atje sonte janë edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. E përveç tij, drejt qytetit kryesor të veriut të Shqipërisë ka udhëtuar edhe kryeministri i vendit, Isa Mustafa.

Në anën tjetër, dalja e tre zyrtarëve të lartë të shtetit është kundër Ligjit të Protokollit të Shtetit, pasi praktikisht vendi mbetet pa asnjërin prej zyrtarëve të lartë.

Kjo është e sanksionuar në Ligjin Nr. 03/L-132 për protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës, saktësisht, kreu IV që flet për ceremonialin zyrtar të autoriteteve të larta të shtetit.

Kjo do të thotë se në rast të ndonjë ngjarje të jashtëzakonshme në Kosovë, askush nuk do të jetë në gjendje të japë ndonjë urdhër, pasi kështu parashikohet me ligj.

Në këtë Ligj, në nenin 19, pika 4, saktësisht shkruan se “ Protokolli i Shtetit vihet ne dijeni paraprakisht për çdo lëvizje të personaliteteve kryesore, Presidentit, Kryetarit të Kuvendit dhe Kryeministrit jashtë shtetit. Vizitat bashkërendohen në mënyrë që të mos jenë të tre njëkohësisht jashtë vendit”.

Arsyeja pse Protokolli i Shtetit që funksionin në kuadër të Ministrisë së Punëve të jashtme e që merret me të gjitha përgatitjet e vizitave brenda e jashtë vendit të zyrtarëve të lartë shtetërorë, përfshirë edhe ministrit të Punëve të Jashtme është që vendi të mos mbetet me vakuum institucional.

E kjo nuk është hera e parë që Presidenti, kryeministri e Kryetari i Kuvendit, shkelin këtë ligj.

Kështu kanë vepruar edhe me rastin e ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan, javë më parë.

Në atë meshë ishin të pranishëm që të tre, duke e lënë vendin në mëshirën e askujt.

Ipet kartoni i parë i gjelbër në futboll

Ndryshimet në rregullat e futbollit po vazhdojnë. Tashmë ka nisur që lojtarët të ndëshkohen edhe me karton të gjelbër.

Periskopi.com Sporti

Kjo ka ndodhur në Serie B.

Futbollisti i Vicenzas, Cristian Galano është ‘ndëshkuar’ nga gjyqtari me karton të gjelbër për shkak të sjelljes së tij të mirë në fushë.

Kartoni i gjelbër futet në vazhdën e ndryshimeve në futboll që po i aplikon FIFA. /Periskopi.com

Gazetari thotë se KF Prishtina nuk ekziston prej vitit 2004

Periskopi.com Sporti

KF Prishtina e kishte nisur projektin e saj të ri me emrimin e kryetrajnerit Kushtrim Munishi. Ky i fundit kishte qenë lojtar i shquar dhe trajner i grupmoshave të reja në skuadrën prishtinase. Por megjithë punën e mirë dhe rezultatet e shkëlqyera, ai u shkarkua.

Prishtina ishte në vendin e parë, prandaj çështja nuk ishte aspak te rezultatet. Gazetari i njohur sportiv, Driton Latifi, në një postim në Facebook, e ka akuzuar kryesinë e Prishinës për amatorizëm dhe për mashtrim. Ai e ka lavdëruar punën dhe karakterin e ish-trajnerit të Prishtinës duke e quajtur lehtësim faktin që ky i fundit u largua nga Prishtina.

Latifi, thotë se prej 2004-ës, Prishtina e vjetër nuk ekziston. “Ti po largohesh jo nga klubi yt, po nga nje grumbull i mashtruesve qe mendojne se mund ti mashtrojne te gjithe dhe gjithmone, gje qe nuk ka shans te ndodh… sepse klubi yt nuk ekziston nga viti 2004.” – shkruan gazetari prishtinas.

Largimi i Munishit në një moment të tillë, la shije të hidhur te futbolldashësit kosovarë. Duket se ende asgjë nuk po ndryshon sa i përket profesionalizimit të tij. Kur klubi më i madh në vend, sillet kaq amaterçe atëherë çfarë mund të pritet prej klubeve të tjera?

Periskopi

20 vjetori i Arsene Wenger në Arsenal: Periskopi ofron fakte të cilat dëshmojnë se ai është ndër trajnerët më të mirë të të gjitha kohërave

Periskopi.com Sporti

Nesër, më 22 shtator, Arsene Wenger i mbush 20 vite në Arsenal. Në atë periudhë, Arsenali lëngonte rëndë nga dështimet dhe pamundësitë për t’u bërë skuadër elitare. Deri më 22 shtator, madje nuk kishte pasur as trajner. Rice e kishte udhëhequr ekipin përkohësisht pas largimit të Bruce Rioch, i cili ishte larguar pas një viti duke e parë situatën e Arsenalit të pashpresë shkaku i mungesës së financave dhe transferimeve.

Dhe e dini ku shkoi? E la punën e trajnerit në Arsenal dhe shkoi si ndihmëstrajner në Queens Park Rangers. Ja në cilat nivele ishte Arsenali.

Për t’iu ilustruar edhe më mirë se çfarë klubi ishte Arsenali pa Wengerin po iu tregojmë rezultatet e saj në vitet 90.
1995/96 – Vendi i pestë (5)
1994/95 – Vendi i dymbëdhjetë (12)
1993/94 – Vendi i katërt (4)
1992/93 – Vendi i dhjetë (10)

As vitet e mëposhtme nuk janë më mirë. Edhe kur u bë kampion, Arsenali dështoi të ndërtonte konsistencë. Shihni pra se në cilat nivele ishte Arsenali para ardhjes së Wenger.

Arsenali ishte ndjeshëm më poshtë nivelit të Newcastle United, Manchester United dhe Liverpool. Mungonin rezultatet por edhe financat.

Dhe dita kur u bë Wenger trajner, 22 shtatori, tregon se ai erdhi në një kohë kur ishte i mbyllur afati kalimtar. E mori një skuadër që shihej nga të gjithë si e dështuar.

Dhe e dini se ku përfundoi? Në vendin e tretë. Kjo, besoni apo jo, ishte një mrekulli për atë klub në atë periudhë.

Në sezonin vijues Arsenalit iu largua një legjendë si Paul Merson, i cili e konsideronte Middlesbrough-në si ekip më me perspektivë se Arsenalin. 4,5 milionë i fitoi Arsenali për këtë largim. Megjithatë, Wenger me pak para, bëri blerje të mira si Petit, Boa Morte, Overmars dhe Grimandi.

Dhe me këta lojtarë bëri historinë. Arriti të fitonte titullin e kampionit duke e mposhtur përbindshin e asaj kohe Manchester United dhe ekipet më të mëdha të asaj periudhe si Liverpool dhe Newcastle.

Se suksesi nuk ishte rastësor ai e dëshmoi në vitet e tjera duke e forcuar gradualisht ekipin dhe duke ia ndërruar nivelin. Vit pas viti, Arsenali nisi t’i shkrinte epërsitë e Manchester Unitedit ndaj saj dhe arriti ta kalonte, jo vetëm ekipin e Leedsit, Evertonit e Newcastle-it, por edhe atë të Liverpoolit.

Shihni konsistencën e ekipit të Wenger:
1996/97 – Vendi i tretë (3)
1997/98 – Kampion (1)
1998/99 – Vendi i dytë (2)
1999/00 – Vendi i dytë (2)
2000/01 – Vendi i dytë (2)
2001/02 – Kampion (1)
2002/03 – Vendi i dytë (2)
2003/04 – Kampion
2004/05 – Vendi i dytë (2)

Arsenali nuk i shpenzoi as 10 milionë funte të plota në tre vitet e para të Wengerit në klub. Më 1999 klubi e shiti në Real Madrid, Nicolas Anelkan dhe i përfitoi 23,5 milionë funte. Kjo i lejoi klubit të blinte Thierry Henryn, për vetëm 11 milionë dhe t’i shpenzonte edhe afër 10 të tjera në lojtarë si Sylvinho (4), Suker (3,5) e Luzny (1,8).

Falë punës së Wenger, Arsenal nuk ishte më i njëjti ekip. Rezultatet i pamë, por klubi u ngrit mjaft shumë edhe për nga ana financiare – dimensioni kryesor i klubit prej viteve 90-të e tekëndej.

Ekipi i viteve 2002-2005 ishte i jashtëzakonshëm. Loja e bukur e Arsenalit, për të cilën ky klub është i njohur, ishte edhe e efektshme. Arsenali përfitoi famë të jashtëzakonshme ndërkombëtare. Nga një klub lokal i veriut të Londrës u bë një ekip i madh ndërkombëtar.

Sezoni 2003/04 ishte mbresëlënës. Arsenal e fitoi titullin pa asnjë humbje të vetme. Ky rekord nuk është thyer akoma nga asnjë ekip në ligat elitare europjane.

Arsenal ia doli mbanë të kalonte Manchester Unitedin. Në vitet 2004 dhe 2005 megjithëse shpenzonte shumë më pak se ekipi i Ferguson, ia doli të ishte para tyre në tabelë. Kjo bëri që United ta ndjente veten të rrezikuar dhe të shitej. Kjo i revoltoi ashpër tifozët lokalë të asaj skuadre.

Ndërkohë që Arsenal mbeti e pashitur dhe e fuqishme. Një kombinim ky, i panjohur për klubet e suksesshme europjane.

Por Arsenali nuk e fitoi më titullin. Dymbëdhjetë vjet kanë kaluar nga viti 2004 dhe Arsenal nuk është kurorëzuar më me titull. Ndërkohë që Wenger është kritikuar nga shumë tifozë të Arsenalit dhe trajnerë kundërshtar për këtë gjë.

Çfarë ngjau për këto dymbëdhjetë vjet?

Arsenali e ndërtoi një stadium të mrekullueshëm, ultramodern, që i zë 60 mijë njerëz. Ky stadium i kushtoi klubit 390 milion funte. Dhe kjo gjë, shpesh heshtet nga kritikët e Wenger. Ndërtimi i stadiumit është një punë shumë e madhe. Kërkon goxha shumë sakrificë. Shihni problemet që i patën Tottenham, Liverpool, Valencia e Roma me fillimin e ndërtimit të stadiumeve të tyre. Madje edhe një ekip si Chelsea, me pronar miliarderin Abramovich, nuk mundi të rrezikonte për ndërtimin e një stadiumi të ri.
Gjiganti italjan, Juventus, e ka ndërtuar një stadium që ka kushtuar vetëm 120 milion. Pra më shumë se tri herë më lirë se ai i Arsenalit.(periskopi.com)

Por për këto dymbëdhjetë sezone, Arsenali pati rezultate të jashtëzakonshme. Dhe një ngritje të vazhdueshme. Në asnjë sezon nuk përfundoi jashtë top-katërshit. Wenger ia doli mbanë që edhe në kushte mjaft të zorshme, të kompononte ekipe mjaft të mira. Nga hiçi, i nxorri shumë lojtar si Fabregas, Clichy, Sagna, Koscielny, tash Bellerin dhe i bëri superyje. Arsenali vazhdoi të luante bukur pavarësisht mungesës së parave, për t’u krahasuar me Unitedin dhe Chelsean në fillim, e pastaj edhe me Cityn.
Në vitin 2006, klubi i Wenger shkoi në finale të Ligës së Kampionëve por humbi nga Barcelona falë gabimit të gjyqtarit Terje Hauge, i cili më vonë e kishte pranuar gabimin. Lehmann ishte bërë lojtari i parë që ishte përjashtuar nga loja në historinë e Ligës së Kampionëve dhe atë vetëm pas pesëmbëdhjetë minutash – duke e lënë Arsenalin të hendikepuar gjatë pjesës më të madhe të lojës.

Arsenali i viteve të fundit është liruar nga kufizimet financiare dhe po e forcon veten në tregun e transferimeve.

Shumë tifozë të Arsenalit, pa mbamendje dhe ndoshta edhe pa mendje, në fund të sezonit të fundit e kritikuan Wengerin për mungesë suksesesh. Por kush i përcakton pritshmëritë e një klubi, tifozët apo bordi? Padyshim që ky i fundit. Arsenali përgjatë dhjetë viteve të fundit, nuk ka qenë një ekip konkurent i Manchester Unitedit, Chelseat ose Liverpoolit.

Duke marrë parasysh vendin ku është dhe vendin ku ishte Arsenal, Wenger mund të konsiderohet si një prej trajnerëve më të mirë në botë të të gjitha kohërave. Trofetë nuk janë gjithçka: fundja, trajneri më i suksesshëm në botë, pas tre-katër vitesh mund të jetë Luis Enrique, por duhet shtruar pyetja: a është ai më i miri? Jo, në asnjë formë.

Ligë të Kampionëve ka fituar edhe Roberto Di Matteo por ai sot e drejton një ekip të pashpresë nga Liga e Dytë.

Nuk mund të gjejmë asnjë trajner që e kishte këtë impakt në një skuadër si Wenger. Ai e bëri Arsenalin një ekip me reputacion të jashtëzakonshëm ndërkombëtar. Dhe ai ofroi jo vetëm numra por edhe lojë. Kjo është veçantia e tij.

Periskopi.com

ANALIZË: SI E SHKATËRRUAN FUTBOLLIN TIFOZËT SIPËRFAQËSOR?

Periskopi.com Sporti

Futbolli anglez ishte krejtësisht i ndryshëm kur ishte larg nga vëmendja dhe popullariteti ndërkombëtar. Skuadrat elitare si Liverpool, Manchester United ose Arsenal nuk ishin asnjëherë gjithaq elitare. Shpesh rrëshqitnin në pozitat e fundit dhe luftonin për mbijetesë. Apo mbesnin prapa ekipeve si Everton, Leeds, Sheffield e t j.

United-i i Fergusonit në gjashtë vitet e para, kishte pasur pozita inferiore ani pse kishte bërë investimet më të mëdha në ligë. Liverpooli i të shtatëdhjetave dhe gjashtëdhjetave poashtu rrëshqiste vazhdimisht. Për Arsenalin, as të mos flasim. Madje edhe në të nëntëdhjetat, pa ardhjen e Wenger, kjo skuadër kishte rezultate të tmerrshme.

Paramendojeni sesi reflektohej kjo në popullaritetin ndërkombëtar. Te një fans ndërkombëtar. Japonezi nga Tokjo, për shembull, bëhej me Arsenalin në të tetëdhjetat por klubi e zhgënjente vazhdimisht. Kështu ndodhte me secilin ekip.

Federata e Anglisë kishte nevojë emergjente për popullaritet ndërkombëtar. Aty ishin paratë. Prandaj, e shtroi nevojën për konsistencë në rezultate te klubet e mëdha prej të shtatëdhjetave e tutje. I fabrikoi ekipet e mëdha duke i favorizuar.

Që të ndiqej futbolli anglez duhej që klubet lokale të mundeshin. Por kjo strategji ishte kundër futbollit tradicional anglez. Komercializimi i hovshëm që ndodhi, i la shumë skuadra të mëdha angleze jashtë. U qendërzuan ekipe si United, Liverpool dhe me ardhjen e Wenger, Arsenal – por u dëmtuan ekipe tjera tradicionale si Leeds United, Sheffield Wednesday, Everton, West Bromwich Albion e të tjera.

Tifozët nuk ishin të interesuar të ndiqnin skuadrën e tyre që fundosej në tabelë. Prandaj, masës iu dhanë vazhdimisht vetëm tre-katër klube të cilat qëndronin në krye të paprekura.

Futbolli u ndryshua me rrënjë nga kërkesa e kësaj mase tifozësh ndërkombëtar për ekipe që kishin rezultate. Nuk ndiqej më futbolli, loja, aksionet, golat, nuk lëshonte kurrfarë ndjenje procesi i krijimit të suksesit, e vetmja gjë që kishte rëndësi ishte REZULTATI.

Kështu u prodhuan ekipe stërdominuese si Real Madrid, Barça, Bayern e Juventus dhe ekipe dominuese si City, United, Chelsea e të tjera. Ekipet e vogla nuk kanë asnjë shansë të ngriten nëse nuk shiten te ndonjë miliarder si puna e Glazer, Abramovich apo Al Khelaifi.

Ajo që mësojmë këto ditë është se paratë e bëjnë një ekip të madh. Më saktë, transferimet. Por pse i kushtohet kaq shumë vëmendje vetëm rezultateve? Sepse kjo është ajo që kërkohet. Tifozët e sotëm janë aq sipërfaqësor sa madje ashiqare e kanë postuluar idiotësinë e tyre: tifozi nuk mendon por bërtet.

Prandaj, tifozët e sotëm nuk merakosen sesi vjen Real Madridi, Barça, City, Juventusi apo ndonjë tjetër drejt suksesit. Ata duan rezultate. Dhe janë aq hipokritë saqë edhe në raste kur favorizohen nga referët e mohojnë. Edhe kur nuk ka asnjë element të gabimit të gjyqtarit, guxojnë ta fajësojnë atë.

Por kjo po e shkatërron futbollin. Dhe futbolli është thjesht argëtim. Mundohet të ndërtojë ndjenjë. Por cila është ndjenja që e ndërton suksesi i Real Madridit sot? Ose i Barcelonës?

Kërkimi i verbër i rezultateve po e çon futbollin, këtë lojë të bukur, drejt humnerës. Madje situata është bërë aq shqetësuese sa tifozë të shumtë nuk i ndjekin fare ndeshjet e ekipit të zemrës: thjesht i shohin rezultatet.

|Periskopi.com

A ka vdekur Liga e Kampionëve?

Periskopi.com Sporti

Barcelona dhe Celtic janë dy ekipe me traditë në garat europjane. Por katalunasit i mposhtën skocezët 7 me 0. Ky është deklasim aq i skajshëm sa edhe mund të ndjell epsh.

Epërsitë e ekipeve të mëdha ndaj ekipeve të vogla po thellohen vit pas viti. Për secilin është e qartë se ky format i garës është plotësisht i pakuptimtë. Pse duhet luajtur Barcelona kundër një ekipi njëqind herë më të dobët? Ose, pse duhet garuar në një garë bashkë me Rostov, Ludogorets, Basel, Legia, Club Brugge, CSKA, Koebenhavn? Pse duhet lejuar

Liga e Kampionëve nuk ka më asnjë kuptim. Të gjithë e dinë se Celtic nuk ka asnjë gjasë për të fituar garën. As Legia. As Rostov. Madje madje, as Leicester, Spurs, Porto, Arsenal, Gladbach, Besiktas apo Napoli.

Liga e Kampionëve është rezultat i një injorance shumë të madhe nga ana e UEFA-së së korruptuar që nuk ia doli të krijonte diçka më të hajrit.

Një fans i flaktë i Barcelonës nga Kosova, më zbuloi se nuk ndjente asgjë kur ekipi i tij i zemrës fitonte diçka. Përnjëmend, a ka kuptim fitorja kur e ndërton në atë mënyrë? A ka kuptim të  gëzohesh kur e ke përballë Celtic-un ose ndonjë skuadër të ngjashme? Jo, nuk ka. Madje edhe kur vjen puna te përballjet klasike, Madrid-Barça, nuk ka më ndjenjë. Është vyshkur.

Të gjithë ju që e ndjekni Ligën e Kampionëve, duhet t’i shtroni vetes një pyetje: cilët janë konkuruesit e këtij sezoni? Dhe do të vëreni se në garë, realisht, janë vetëm tri ekipe: Bayern, Real Madrid dhe Barcelona.

Ja pse kjo garë nuk ka kuptim. Vetëm në gara ku të gjitha skuadrat janë në të njëjtat nivele financiare mund të prodhohet luftë e vërtetë dhe për rrjedhojë, futboll i vërtetë e ligë e vërtetë. //periskopi