Santos peshkon te gjigandët europian

Përveç Bastian Schweinsteigerit, trajneri Dorival Junior ka emëruar Franck Ribery, Yaya Toure dhe Francesco Totti në listën ambicioze të emrave të yjeve botërore të futbollit që ai është i interesuar për t’i transferuar te skuadra braziliane, Santos.

Periskopi.com Sporti

Dorival zbuloi muajin e kaluar se ai i rekomandoi klubit të nënshkruajë me një lojtar me emër të madh dhe kishte sugjeruar të mënjanuarin e Manchester United, Schweinsteiger si një objektiv të mundshëm.

Ndërsa, financat e një marrëveshje të tillë mund të jenë përtej Santosit, trajneri i skuadrës shpreson se ata mund të tërheqin një lojtar të kalibrit të lartë për të rritur profilin e tyre ndërkombëtare.

Anësori i Bayern Munichut, Ribery, mesfushori i Manchester Cityt, Toure dhe veterani i Romës, sulmuesi Totti janë në mesin e atyre që udhëheqin listën e Dorivalit.

Megjithatë, ai sugjeroi se lojtarë të tillë do të duhet të jenë të gatshëm për të marrë një prerje të paguajnë për një të kaluar Santos që do të vijnë për të realizua.

“Unë punoj në të vërtetë, por unë duhet të provoj dhe të ndërtoj ekipin më të mirë të mundshëm. Unë mendoj për atë si një lëvizje të marketingut, të cilat mund të fitojnë anëtarët e rinj apo një partner të interesuar për imazhin e lojtarit”, ka thënë Dorival në një intervistë për Lance.

“Kjo është ana e shëndetshme e futbollit, që duan shumë e më shumë. Pastaj vjen bordi duke kërkuar për një emër të ri, një njeri i cili është poshtë dhe dëshiron të ringritë karrierën e tij”, përcjell Telegrafi.

“Ribery është njëri nga këta, që mund të jetë një emër, dhe Toure i Manchester Cityt. Totti është një tjetër, në qoftë se ai do vinte do të tërhiqte vëmendjen e të gjithëve. Ne jemi duke diskutuar disa emra. Ndonjëherë lojtari vetë është duke kërkuar për një vend të ri dhe është i predispozuar për një situatë të re financiare”, përfundoi trajneri i Santosit.

Ndryshe , Santos përfundoi i dyti në kampionatin brazilian ,Campeonato Brasileiro, duke siguruar një vend në Kupën Libertadores të vitit 2017.

Ribery: Greizman ende jo i klasit botëror

Ylli françez i Bayern Munchen, Franck Ribery ka folur rreth yllit në rritje të Atletiko Madrid, Antonie Greizman.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i “los colchoneros” ka fituar këpucen e artë në kampionatin e kaluar europian të mbajtur në Francë “Euro 2016”.

Anësori  Franck Ribery  ka thënë se Greizman duhet ende të punojë dhe të mbajë në vazhdimësi formën që  të futet në garë për lojtarin më të mirë në botë.

“Greizman ishte fantastik në sezonin e kaluar” tha Ribery për Bild.

“Por duhet të mbash të njëjtën formë për disa sezona rresht, që të jesh i klasit botëror. Unë mendoj se duhet të përformosh 10, 12 apo 15 nëse dëshiron të jesh i klasit botëror”.

Greizman në këtë sezon ka shënuar 6 gola në 8 paraqitje për Atletiko Madrid. / Periskopi.com

Sneijder’it dhe Ribery’s iu ‘vodhën’ nga një ‘Top i Artë’

Periskopi.com Sporti

Wesley Sneijder dhe Franck Ribery do të ishin fitues të nga një ‘Topi të Artë’, nëse do të merreshin parasysh vetëm votat e gazetarëve.

Formati i Topit të Artë ka ndryshuar që nga vitit 2010, pasi gazeta France Football dhe FIFA vendosën që ta ndajnë vetëm një shpërblim për lojtarin më të mirë në Evropë.

Nëse do të ishin llogaritur vetëm votat e gazetarëve, në vitin 2010, Topin e Artë do ta fitonte Wesley Sneijder, i cili me Interin fitoi të gjithë trofetë, shkruan e përditshmja spanjolle AS.

Ai mori 293 pikë nga gazetarët, duke lënë prapa Iniestan, Xavin dhe Messin. Por, ky i fundit fitoi Topin e Artë me vota të trajnerëve.

Njësoj ndodhi edhe më 2013. Franck Ribery ishte më i votuari me 524 pikë por fitues u shpall Ronaldo, falë votave nga trajnerët. /Periskopi.com