Santos peshkon te gjigandët europian

Përveç Bastian Schweinsteigerit, trajneri Dorival Junior ka emëruar Franck Ribery, Yaya Toure dhe Francesco Totti në listën ambicioze të emrave të yjeve botërore të futbollit që ai është i interesuar për t’i transferuar te skuadra braziliane, Santos.

Periskopi.com Sporti

Dorival zbuloi muajin e kaluar se ai i rekomandoi klubit të nënshkruajë me një lojtar me emër të madh dhe kishte sugjeruar të mënjanuarin e Manchester United, Schweinsteiger si një objektiv të mundshëm.

Ndërsa, financat e një marrëveshje të tillë mund të jenë përtej Santosit, trajneri i skuadrës shpreson se ata mund të tërheqin një lojtar të kalibrit të lartë për të rritur profilin e tyre ndërkombëtare.

Anësori i Bayern Munichut, Ribery, mesfushori i Manchester Cityt, Toure dhe veterani i Romës, sulmuesi Totti janë në mesin e atyre që udhëheqin listën e Dorivalit.

Megjithatë, ai sugjeroi se lojtarë të tillë do të duhet të jenë të gatshëm për të marrë një prerje të paguajnë për një të kaluar Santos që do të vijnë për të realizua.

“Unë punoj në të vërtetë, por unë duhet të provoj dhe të ndërtoj ekipin më të mirë të mundshëm. Unë mendoj për atë si një lëvizje të marketingut, të cilat mund të fitojnë anëtarët e rinj apo një partner të interesuar për imazhin e lojtarit”, ka thënë Dorival në një intervistë për Lance.

“Kjo është ana e shëndetshme e futbollit, që duan shumë e më shumë. Pastaj vjen bordi duke kërkuar për një emër të ri, një njeri i cili është poshtë dhe dëshiron të ringritë karrierën e tij”, përcjell Telegrafi.

“Ribery është njëri nga këta, që mund të jetë një emër, dhe Toure i Manchester Cityt. Totti është një tjetër, në qoftë se ai do vinte do të tërhiqte vëmendjen e të gjithëve. Ne jemi duke diskutuar disa emra. Ndonjëherë lojtari vetë është duke kërkuar për një vend të ri dhe është i predispozuar për një situatë të re financiare”, përfundoi trajneri i Santosit.

Ndryshe , Santos përfundoi i dyti në kampionatin brazilian ,Campeonato Brasileiro, duke siguruar një vend në Kupën Libertadores të vitit 2017.

Maradona ka një këshillë të jashtëzakonshme për Tottin

Një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, Diego Armando Maradona, i ka dërguar një porosi kapitenit dhe legjendës së Romës, FrancescoTotti se duhet të luajë deri në moshën 50 vjeçare.

Periskopi.com Sporti

Gjatë një ndeshjeje humanitare e cila u zhvillua të mërkurën në Romë, Maradona dhe Totti u paraqitën në ekipin e njëjtë. Madje argjentinasi asistoi në një gol të shënuar nga kapiteni verdhekuq.

“Totti është fenomen i vërtetë. Ai duhet të luajë deri në moshën 50 vjeçare. I thash: ‘Francesco të lutem mos e braktis futbollin, sepse do të më mbysë monotonia”, tha Maradona.

Tottin e pengoi e ëma t’i bashkohej Milanit

Legjenda e Romës, Francesco Totti ka zbuluar se si e ëma e tij e ka penguar atë të transferohej te Milani në të kaluarën.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se e ëma e tij kishte frikë që ai të luante te një skuadër larg shtëpisë.

“Ata dëshironin që unë të luaja për skuadrën e tyre. Njeriu nga Milani më pyeti mua nëse mund t’u bashkohesha atyre”, tha italiani.

“Por, nuk ishte vendimi im. Nëna ime ishte shefja, ajo ende është. Si çdo nënë italiane, ajo ishte pak e merakosur. Ajo nuk dëshironte të largohesha nga shtëpia nga frika se do të më ndodhte diçka”. /Periskopi.com