Alarmi për terrorizëm në Francë blindohet Lourdes

Periskopi.com Lajme

Franca është ende në gjendje alarmi për sa i përket rrezikut të sulmeve terroriste.

Lourdes është blinduar dhe në zonë janë vendosur telekamera sigurie, në një kohë që francezët do të votojnë të dielën për rinovimin e parlamentit.

Pas sulmeve të fundit terroriste edhe në Lurdes janë rritur masat e sigurisë për të garantuar pelegrinët që vizitojnë vendin. Autoritetet franceze kanë fshehur në shumë pika telekamera sigurie në mënyrë që të skanojnë morfologjinë e fytyrës dhe të tregojnë në kohë reale, mes gjithë atyre që hyjnë dhe dalin, të kërkuar nga policia, terroristë të mundshëm dhe persona të dyshuar.

por nuk do të ketë vetëm telekamera sigurise sepse Muzeu i Lurdes do të qëndrojë i mbyllur gjatë natës. Sipas italianes “Il Messagero”, bëhet fjalë për masa esktreme që do lejojnë inspektime të përditshme, si dhe kontrolle të shtuara gjatë ditës. Ndërkohë që persona më të kualifikuar do të kontrollojnë pelegrinët me metal detector.

Monsinjor Ksavier d’Arod de Peirazh, koordinator, u shpreh se për pelegrinët e moshuar, dhe ata të sëmurë, do të ketë një hyrje të veçantë.
Fjalët kyçe: Francë, Sulmet terroriste.

Gjuha frënge mësohet me fjalët “Babai im hodhi bombë”

Periskopi.com Lajme

Në një kurs për azilantët në Belgjikë, gjuha frënge mësohet me fjalët si “Babai im hodhi bombë dhe hyri në burg”, “Jam duke ngrënë sanduiç në burg”.

Materialet e përdorura në një kurs të frëngjishtes në rajonin Anderlecht të kryeqytetit Bruksel në Belgjikë, i quajtur “Erasme” shkaktuan reagime të shumta.

Sipas lajmit të ueb faqes De Redactie, e cila është e lidhur me kanalin VRT, transmetues në gjuhën holandeze, një grua me emrin Catherine Lemaire e cila po e mësonte një azilant irakian, ishte habitur pasi që i kishte parë shembujt e fjalive në librin e punës, transmeton AA

Lemaire ka postuar librin në llogarinë e saj sociale në Facebook, ku në kapitullin “Ushtrimet 16” brenda 15 fjalive ishin shprehjet si “Babai im hodhi bombë dhe hyri në burg”, “Babai im gërhiu dhe hyri në burg”, “Ma tregoi bombën dhe burgun”, “Jam duke ngrënë sanduiç në burg”.

Azilanti irakian, emri i të cilit nuk u bë i ditur, tha se nuk di përse thëniet e tilla ndodhen në libër dhe se ato po ia kujtojnë dhunën nga e cila ka ikur. Kurse mësuesja e gjuhës frënge, Lemaire reagoi ndaj kësaj duke thënë se “Ky është materiali përgjegjës i mësimit i propozuar nga vendi nikoqir me qëllim të integrimit”.

Ndërsa transmetuesi publik RTBF bëri të ditur se përgjegjësi i kursit Bernard Delecluse ka pranuar që kjo përmbajtje është e “gabuar”. Duke njoftuar se ky libër përdoret për tre vite, Delecluse tha se nuk dëshirojnë që ta përdorin librin me përmbajtje të njëjtë, por që është e pamundur që çdo vit dhe për çdo klasë të përgatisin libra e t’i kontrollojnë ato. Ai tha se dëshirojnë që t’i fillojnë hetimet për të gjetur përgjegjësin e rastit.

Ministrja Rajonale e Arsimit, Isabelle Simonis në një deklaratë për media tha se është “shokuar” nga ky rast, por që dëshiron ta presë rezultatin e hetimeve para se të ndërmarrë ndonjë hap.

Krejt çka duhet të dini për zgjedhjet presidenciale franceze

Periskopi.com Lajme

Rreth 47,5 milionë francezë janë thirrur të votojnë për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të Republikës franceze me dy kandidatë në listë kandidatin e qendrës, pro-evropianin, Emmanuel Macron dhe kandidaten e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

Si zgjidhet presidenti?

Presidenti zgjidhet me votim universal të drejtpërdrejtë, me sistem pokitik mazhoritar me dy ture, për një mandat pesë vjeçar.

Ai duhet të marrë mazhorancën absolute shprehur në një apo dy turet, kushdo qoftë përqindja e pjesëmarrjes.

Vota e bardhë, që mundëson shprehjen e refuzimit të zgjedhjes nuk njihet në Francë. Që prej një ligji në vitin 2014, këto vota numërohen të ndara nga votat nyl dhe të aneksuara si të tilla në proces verbalin e çdo qendre votimi, por ato nuk merren parasysh në llogaritjen e votave të shprehura.

Cilët janë kandidatët?

Votuesit duhet të zgjedhin mes dy kandidatëve që kryesuan në turin e parë më 23 prill, pas një zgjedhje shënuar nga eliminimi i partive të mëdha tradicionale e djathta (Republikanët) dhe e majta (Partia Socialiste).

Në turin e parë, Emmanuel Macron, 39 vjeç (Në lëvizje! parti e qendrës) mori 24,1 për qind të votave duke kryesuar Marine Le Pen, 48 vjeçe (Fronti Kombëtar, ekstremi i djathtë) 21,30 për qind.

Si zhvillohet votimi?

46,97 millionë zgjedhës janë regjistruar në listat zgjedhore, 1,3 milionë prej të cilëve jashtë Francës.

Rreth 66 546 qendra votimi do të hapen në orën lokale 08:00 (06:00 GMT) dhe do të mbyllen në orën 19:00 (17:00 GMT), një orë më vonë se zgjedhjet e mëparshme presidenciale. Në disa qytete të mëdha, qendrat e votimit do të qendrojnë të hapura deri në orën 20:00 (18:00 GMT). Votimi do të zhvillohet sot në Antilet franceze, në Guyane (Amerikën e Jugut), në Shën Pjetër dhe Miquelon (arkipelagu francez i Amerikës së Veriut) dhe në Polinesinë franceze (Paqësori i Jugut).

Më shumë se 50 000 policë dhe efektivë, mbështetur nga 7 000 trupa të operacionit Sentinelle (vendosur në mënyrë të përhershme në territorin kombëtar që prej atentave xhihadiste në muajin janar 2015 në Paris) janë mobilizuar.

Është hera e parë në historinë e Republikës së pestë që zgjedhjet presidenciale zhvillohen nën regjimin e gjendjes së urgjencës, vendosur në kuadër të atentateve të 13 nëntorit 2015.

Rezultatet?

Si zakonisht, francezët i kanë sytë të përqendruar në eksranet e televizorit në orën 20:00 (18:00 GMT) për të zbuluar fytyrën e presidentit të ri.

Ligji francez ndalon publikimin e rezultateve, përveç atyre përsa i përket pjesëmarrjes, para mbylljes së votimit, të dielën në orën 20:00 (18:00 GMT) për të shmangur influencimin e zgjedhësve. Mbyllja e vonuar e qendrave të votimit vështirëson punën e instituteve të sondazheve, që do të kenë një orë më pak për të përgatitur vlerësimet e tyre duke nisur nga numërimi i pjesshëm.

Betimi i presidentit të tetë të Republikës së pestë do të zhvillohet më 14 maj, data e përfundimit të mandatit të François Hollande./atsh

Le Pen apo Macron? E gjithë Evropa i ka sytë sot nga Franca

Periskopi.com Lajme

Votuesit francezë do të zgjedhin ditën e sotme presidentin e tyre të ardhshëm, pas një fushatë të paparashikueshme  që e ka përçarë edhe më tej vendin.

Francezët duket se kanë hedhur poshtë dy partitë e mëdha politike që kanë qeverisur për dekada të tëra Francën dhe tani janë në udhëkryq mes Marinë Le Pen dhe  Emanuel Macron.

A do të parapëlqejnë ata një liberal pro evropian, që nuk është zgjedhur kurrë më parë, apo do shkojnë me një sfiduese të estabilishmentit që është zotuar se do të luftojë globalizimin dhe do të ndryshojë marrëdhëniet e Francës me BE?

Raundi i dytë mes kandidatit të qendrës Emmanuel Macron, ish-bankier 39-vjeçar dhe kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, është vendimtar jo vetëm për Francën, por edhe për Evropën .

Qytetarët në disa territore jashtë shtetit dhe shumë franceze jashtë vendit kanë filluar votimin.

Ashpërsohet gjuha e kandidatëve në Francë, Macron thotë se terroristët e duan Le Pen-in

Periskopi.com Lajme

Kandidati për president të Francës, Emmanuel Macron, ka thënë në debatin presidencial që po zhvillohet momentalisht që terroristët e duan kundërshtaren e tij për këtë post, Marie Le Pen.

Ai e citoi një Islamist të ketë thënë se zgjedhja e Le Penit do të ishte dhuratë për lëvizjen e tyre sepse ndarja do të çonte në “luftë civile” në Francë.

“Le Pen po bjen në kurthin e urrejtjes”, tha Macron.

Lajmi i mirë për Ramush Haradinajn, tronditet Serbia

Periskopi.com Lajme

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë sonte se sot ka kaluar afati që prokurori i rastit Haradinaj të ankohej në vendimin e gjykatës franceze për lirimin e ish kryeministrit kosovar.

Kjo i bie që Franca më nuk do ta arrestojë kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj me flet-arrest të Serbisë nëse ai hyn në territorin francez, shkruan lajmi.net.

“Duket se nuk është vendim i rastësishëm (lirimi i Haradinajt). Askush këtu nuk e parashtron pyetjen se a është fajtor Haradinaj, por shtrohet pyetja se a duhet apo jo të ekstradohet në Serbi. Kjo është mosrespektim drastik ndaj viktimave serbe, por këtu nuk flas vetëm për të kaluarën, flas edhe për kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit në rajon”, ka thënë ai.

Sot gjatë gjithë ditës politikanët kryesorë serbë janë marrë me deklaratat e Haradinajt, duke thënë se ai po nxit konflikt të ri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por edhe me gjerë.

Serbia ende e mllefosur me rastin Haradinaj, tre muaj bojkot Francës

Periskopi.com Lajme

Qeveria serbe, siç shkruan “Vecernje Novosti”, ka urdhëruar zyrtarët dhe shërbyesit civilë që në tre muajt e ardhshëm të mos bëjnë asnjë vizitë dhe aktivitet biznesor në Francë.

Siç njoftohet,  ky vendim është një ndër shumë vendimet tjera, si përgjigje ndaj vendimit të Gjykatës së Apelit në Colmar që të refuzoj kërkesën e Serbisë për ekstradimin e ish-liderit të UÇK-së Ramush Haradinaj.

Qeveria serbe ka vlerësuar se ky vendim i gjykatës “nuk ka të bëjë me ligjin dhe drejtësinë” dhe se është “një akt politik”, dhe kjo është arsyeja se pse Serbia ka vendosur të “marrë kundërmasa”.

Zyrtarët serbë do të ulin në minimum kontaktet me kolegët francezë, ndërsa ambasadores së Francës Kristin Moro iu dorëzua një notë proteste në të cilën shprehet qëndrimi i Serbisë se në rastin Haradinaj bëhet fjalë për një vendim të motivuar politikisht, me ç’rast, sipas autoriteteve serbe nuk janë respektuar provat materiale që Serbia i ka paraqitur, ndër të tjera edhe deklaratat e dëshmitarëve të mbijetuar./Periskopi

Gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet e të dielës në Francë

Periskopi.com Lajme

Nëse jeni në BE: BE-ja i ka tashmë “duart e zëna”, pasi po merret me divorcin e saj të afërt nga Britania e Madhe. Së paku dy prej kandidatëve në këto zgjedhje, zotohen se do të nxjerrin edhe Francën nga Bashkimi Evropian. A mundet grupi me 28 vende anëtare, t’i mbijetojë humbjes së dy prej anëtarëve të vet më të pasur dhe më të populluar? Ndoshta jo. “Një qeveri franceze që braktis Euron, do të jetë një goditje politike shumë më e madhe, se sa largimi i Britanisë së madhe nga BE”, thonë analistët.

Nëse jeni në SHBA: Ka një ndjesi që sa vjen e forcohet, se këto zgjedhje presidenciale, ashtu si ato në Amerikë, do të sjellin ndryshime që askush nuk mundet t’i parashikojë. Një vëzhgues politik thotë se francezëve “ u ka ardhur në majë të hundës me të majtën e të djathtën gjatë 30 viteve të fundit” dhe “ata duan të përmbysin tryezën”. Një botë edhe më e paparashikueshme është diçka që shumica e amerikanëve nuk do ta donin. Të dy garat kanë një mori ngjashmërish, me të vërtetë të frikshme: kandidatët alarmues, akuza për korrupsion, dhe gafa. Kaq shumë gafa.

Nëse jeni diku tjetër në botë: Askush nuk dëshiron shumë ndryshime në botë. Po kështu, cilido në një vend të shkretuar nga lufta, në Lindjen e Mesme apo Afrikë, që e sheh Francën si një strehim të sigurtë, mund të shohë që dera do i përplaset në fytyrë. Imigrimi, sidomos nga vendet islamike, mund të jetë çështja madhore e këtyre zgjedhjeve. Disa prej kandidatëve duan që të reduktojnë në mënyrë drastike numrin e atyre që hyjnë në vend. Njëri kërkon madje edhe pezullim të përkohshëm të imigrimit të ligjshëm.

Nëse jeni në tregje: Dy kandidatët kryesorë kanë dy vizione shumë të ndryshme ekonomike. Njëri dëshiron që Franca të hedhë tutje Euron, për të mbrojtur vendet e punës të francezëve. Tjetri është kampion i integrimit më të ngushtë evropian. Tregjet e urrejnë paqëndrueshmërinë. Shikoni se si reaguan ata,  pas zgjedhjeve në Greqi në vitin 2012. Me Britaninë të Madhe që po lë BE-në, Franca është fuqia ekonomike nr. 2. Dhe një ndryshim atje, do i prekë shumë tregjet.

Kur janë zgjedhjet? Raundi 1 është në  23 prill. Më pas, dy kandidatët që kanë dalë të parët, do të përballen në raundin 2, më 7 maj. Po, është një proces me dy hapa. Ndryshon nga Amerika, ku fati i një kandidati për president qëndron në një ditë të vetme. Dhe ndryshon shumë, për shembull, nga zgjedhjet në Indi, që zvarriten për pesë javë.

Cila është lista e personazheve?

MARINE LE PEN: Ajo është udhëheqësja e partisë Fronti Nacional, e ekstremit të djathtë dhe kryesuese në raundin e parë të votimit. Është gjithashtu kontroverse, kryesisht për shkak të historisë së partisë së saj me ksenofobinë dhe antisemitizmin. Ajo është përpjekur që të zbusë imazhin e partisë – me sukses relativisht të pakët. Në prill, për shembull, ajo tha se Franca nuk ishte përgjegjëse për grumbullimin e hebrenjve gjatë kohës së luftës, të cilët më pas ishin dërguar në kampet naziste të vdekjes. Kjo deklaratë nuk u kapërdi kollaj.

Çfarë do ajo? Le Pen do që Franca të dalë nga BE dhe NATO. Ajo dëshiron ta ulë imigrimin në vetëm 10 mijë vetë në vit. Ajo sulmon globalizimin dhe është zotuar të luftojë “Islamin radikal”. Nëse fiton, do të jetë e para Presidente e ekstremit të djathtë në histori.

Fakt interesant: Pasi përfundoi shkollën e lartë në juridik, ajo punoi si avokate publike dhe ndonjëherë mbrojti… imigrantët e paligjshëm.

Fakt tronditës: Në moshën 8 vjeç, ajo i mbijetoi një atentati me bombë që shkatërroi apartamentin e familjes së saj. Atentatorët po përpiqeshin të godisnin të atin, i cili ishte themeluesi i Frontit Nacional.

EMMANUEL MACRON: Ai është surpriza më e madhe në këtë fushë loje me pesë lojtarë. Macron është një centrist, të cilin askush nuk e mori seriozisht në fillim. Ai nuk kishte mbështetjen e ndonjë prej partive më të mëdha politike, kështu që formoi të tijën. Dhe – papritur – ai e gjen veten mu prapa Le Penit në sondazhe.

Çfarë do ai: Macron mbështet masa liberal, miqësore për biznesin, për të nxitur ekonominë. Ai dëshiron të rrisë shpenzimet për mbrojtjen dhe policinë. Macron dëshiron të paguajë më mirë mësuesit dhe kërkon unitet, në një kohë kur Franca është e mbushur me fraktura.

Fakt interesant: Kur ishte 17-vjeç, ai i tha mësueses së tij të shkollës së mesme se do të martohej me të një ditë. Dhe ashtu bëri.

FRANÇOIS FILLON: Ai përfaqëson Partinë Republikane dhe është quajtur “Thatcheri Francez”, për politikat e tij konservatore. Dikur ishte kryesues në garë. Por më pas shpërtheu një skandal në lidhje me anëtarët e familjes së tij, që paguheshin për punë ku nuk shkonin – dhe kjo hodhi në erë gjithçka.

Çfarë do ai: Fillon do që t’i japë fund javës 35-orëshe të punës në Francë, shkurtojë shpenzimet publike, të shfuqizojë taksën mbi pasurinë dhe të reduktojë imigrimin. Dhe, ashtu si Margaret Thatcher, ai nuk ka frikë të përplaset me sindikatat.

Fakt interesant: Fillon jeton në një kështjellë të shekullit të 12-të!

JEAN LUC MELENCHON: Ai përfaqëson partinë Fronti i Majtë, një koalicion i ish-komunistëve, rinisë së pakënaqur dhe revolucionarëve të plakur. melenchon është quajtur “Bernie Sandersi francez”. Ai është oratori më tërheqës ndër gjithë kandidatët, dhe po rritet në sondazhe.

Çfarë do ai: Melenchon dëshiron të rrisë pagën minimale, të rrisë taksat për të pasurit dhe të bëjë më shumë për klasat e ulëta të Francës.

Fakt interesant: Ai ka përdorur holograme gjatë fushatës, me qëllim që të shfaqej në disa tubime njëkohësisht.

BENOIT HAMON: Hamon është kandidati i Partisë Socialiste, dhe ndodhet në vend të fundit në sondazhe. Të qenit socialist në epokën shumë jopopullore të Presidentit francez, François Hollande ka çmimin e vet. Hollande ishte kaq jopopullor, saqë vendosi as të mos kandidojë.

Çfarë do ai: Hamon dëshiron të krijojë të ardhurat bazë universale, legalizimin e kanabisit, dhe të vendosë një “taksë robot,” e cila do të zbatohet për teknologjinë që u merr vendet e punës njerëzve.

Fakt interesant: Një herë ai është quajtur “Beni i vogël” për shkak të gjatësisë së tij.

CILAT JANE ÇESHTJET MADHORE TE FUSHATES?

EKONOMIA: Franca është e zhytur në apati ekonomike. Papunësia është në 10%. Rritja e GDP është e dobët. Ajo ka nevojë për një shkundje të sistemit, por kandidatët, natyrisht, nuk pajtohen se cila duhet të jetë kjo shkundje. Njëri prej tyre, Melenchon, dëshiron një taksë 100% për të pasurit. Një tjetër, Le Pen do të heqë dorë nga Euro.

SKANDALET: Janë kaq shumë! Bashkëshortja e Fillon dhe dy prej fëmijëve të tij të rritur janë akuzuar se kanë fituar më shumë se 1 milion dollarë, për punë parlamentare ku nuk janë shfaqur asnjëherë.

Le Pen ka postuar imazhet e dhunshme të vrasjeve nga ISIS në Tuiter (Në Francë nuk duhet bërë në asnjë mënyrë). Parlamenti Europian tha se ajo mund të ndiqet penalisht për këtë.

Macronit iu desh të kërkojë falje, për dënimin që i bëri të kaluarës koloniale të Francës në Algjeri, si dhe të hedhë poshtë akuzat për një marrëdhënie jashtëmartesore.

IMIGRIMI: Kjo është më e madhja. Eshtë ajo që shtyn çdo gjë tjetër në këto zgjedhje. Shumë votues mendojnë se politikat aktuale të emigracionit kanë përkeqësuar problemet e papunësisë në Francë, dhe kontribuojnë në sulmet vdekjeprurëse terroriste gjatë dy viteve të fundit (më i fundit dje në Paris). Dhe, si në shumë pjesë të Evropës, ekstremit i djathtë po e shfrytëzon këtë çështje, për shkak të popullaritetit në sondazhe.

Atëherë, kush ka më shumë shanse për të fituar?

Le Pen dhe Macron ka të ngjarë të shkojnë në balotazh. Pastaj, Macron mund ta “shkatërrojë” Le Penin, me votuesit e krahut të majtë dhe ata konservatorë – që revoltohen edhe nga mendimi që udhëheqësja e Frontit Nacional mund të drejtojë Francën. Por mos harroni, deri në natën e zgjedhjeve në SHBA vitin e kaluar, askush nuk i dha një shans Donald Trumpit. Sot atë e thërrasim “Zoti President”.

ÇFARE NDODH PAS ZGJEDHJEVE?

PER FRANCEN: Presim qershorin, kur vendi mban zgjedhjet parlamentare. Në Francë, një pjesë e madhe e punës e bën kryeministri. Dhe kryeministri vjen nga partia që ka shumicën në parlament. Pra, pavarësisht se kush është president, ai ose ajo nuk mund të bëjë shumë, nëse partia e vet nuk fiton një pjesë të madhe të vendeve në parlament. Me fjalë të tjera, drama nuk merr fund me këto zgjedhje, transmeton bota.al.

PER PJESEN TJETER TE EUROPES: Pritet shtatori, kur Gjermania mban zgjedhjet parlamentare. Kancelarja Angela Merkel – të cilën shumëkush e konsideron gruan më të pushtetshme në botë – përballet me mundësi reale të humbjes, për shkak të qëndrimit të saj ndaj refugjatëve. Ajo ka qenë në pushtet për 11 vite. Por ajo vetë ka pranuar se politikat e saj të imigrimit e kanë dëmtuar partinë.

Parashikoi fitoren e Trumpit, tash ka një parashikim për Francën: Evropa do të tronditet

Periskopi.com Lajme

Analisti i njohur Charles Gave që parashikoi fitoren e Donald Trump në SHBA kur askush nuk e mendonte, thotë se Marine Le Pen do të fitojë në zgjedhjet e Francës.

Charles Gave, thotë se Le Pen do të dalë fituese.

Rundi i parë i votimeve do të mbahet këtë të diele derisa dy kandidatët e parë do të ballafaqohen në balotazh më 7 maj.

Kandidatja e ekstremit të djathtë në sondazhe është shumë afër Emmanuel Macron, i cili prinë. Ndërkohë kandidati konservator Francois Fillon është pak pas Le Pen, megjithëse u godit së fundi nga një skandal korrupsioni.

LIVE çfarë po ndodh në Paris, evakuohet qendra, dy të vdekur (Video)

Periskopi.com Lajme

Të shtëna me armë në drejtim të policisë, ku një ka ndërruar jetë, një është në gjendje të rëndë.

Sheshi kryesor i Parisit është bllokuar, policia raportojnë se sulmi mbi policët dukej sikur sulm terrorist, raporton Periskopi

Sipas burimeve brenda policisë, mediat raportojnë se personi që ka shtënë në drejtim të policëve është vrarë.

Besohet se edhe dy të tjerë janë të përfshirë në sulm./ Periskopi

 

Flasin dëshmitarët për sulmin në Paris

Periskopi.com Lajme

(I plotësuar) Një polic është vrarë dhe një tjetër është lënduar nga gjuajtjet me armë zjarri në Paris, përkatësisht afër rrugës Champs Elysees.

Policia ka dalë me një raport në të cilin thuhet se ishin së paku dy sulmues, por sulmuesi i cili gjuajti me armë ishte vrarë nga policia. Ata e konsiderojnë këtë sulm si ‘terrorist’.

Një nga dëshmitarët tha për një televizion Francez se dëgjoi të shtëna, dhe pastaj pa një njeri të shtrirë përtokë, më pas zona u evakuua shpejt nga policia.

Dëshmitarë tjerë tregojnë se kanë parë një person të ketë dalur nga makina e tij dhe të ketë shtënë me një ‘Kalashnikov’.

Policia parisiene thonë se sulmuesi kishte target policët që ishin përgjegjës për ruajtjen e zonës afër stacionit të metros ‘Franklin Roosvelt’.

 

………….

(Published 21:40)

Sulmi në Paris besohet se ka motive terroriste

Në zemër të Parisit ka ndodhur një sulm. Të shtëna me armë në drejtim të policisë, ku një ka ndërruar jetë një është në gjendje të rëndë.

Sheshi kryesor i Parisit është bllokuar, policia raportojnë se sulmi mbi policët dukej sikur sulm terrorist, raporton Periskopi

Sipas burimeve brenda policisë, mediat raportojnë se personi që ka shtënë në drejtim të policëve është vrarë.

Besohet se edhe dy të tjerë janë të përfshirë në sulm./ Periskopi

……………

published (21:30)

Vdes një polic nga të shtënat në Paris

Të shtëna më armë kanë ndodhur në Paris, policia në aksion dhe e gjithë qendra e Parisit është mbushur me makinat e ndihmës së parë.

Raportohet se dy policë janë plagosur, njëri nga ta ka ndërruar jetë e tjetri ëhstë në gjendje të rëndë, raporton periskopi

Parisi sërish ka marr pamje tmerri.

Ende nuk dihet arsyeja e sulmit.

Sheshi Champs – Elysees është bllokuar i tëri dhe njerëzit nuk lejohen të kalojnë./ Periskopi

 

Alarmohet sërish Franca, sulm në Paris, dy policë të plagosur

 

 

Sulmohet kandidati për president të Francës (Video)

Kandidati i republikanëve për postin e Presidentit të Francës, François Fillon, është sulmuar sot nga me miell nga një protestues.

Periskopi.com Lajme

Protestuesi ia ka hedhur miellin në fytyrë kandidatit gjatë një tubimi në Strasburg.

Sulmuesi ishte maskuar si mbështetës i tij, për t’iu afruar ish-kryeministrit francez.

Pas sulmit ndaj Fillonit, ai është larguar menjëherë nga sigurimi.

Fillon është pastruar para se të ngjitej në skenë për t’iu adresuar mbështetësve të tij. /Albeu.com/

 

 

 

Mustafa flet për Haradinajn, nuk fajëson Serbinë por Francën

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se është sjellje e padrejtë ndaj zotit Haradinaj dhe është një nënshtrim i padrejtë i Francës ndaj Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Mustafa në televizionin publik ka deklaruar se drejtësia franceze duhet të merr vendim të drejt dhe zoti Haradinaj të lirohet sa më shpejt.

“Duhet të ndalet ky proces i padrejtë. Duhet të ndërpriten këto forma që Serbia po bën ndaj Kosovës. Ne duhet të kemi përkrahje nga shtetet që na njohin’, ka thënë ai. Mustafa ka bërë të ditur se këto problem i ka ndarë edhe me Mogerinin.

“Ne kemi diskutuar për këto lista me të gjitha institucionet relevante të Kosovës. Nuk është mungesë e mos interesimi e Kosovës për z.Haradinaj”, ka thënë ai.

Pacolli ka dy fjalë për Ramush Haradinajn

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, duke komentuar vendimin për Ramush Haradinajn, të cilin gjykata në Colmar të Francës e ka shtyrë deri më 27 prill, ka thënë se është tronditës lajmi se Ramushi duhet të pres ende për të dëshmuar pafajësinë e vet.

Periskopi.com Lajme

Ai në facebook ka shkruar se Haradinaj është i pafajshëm dhe lirimi i tij nuk duhet të vihet në dilemë.

“Është tronditës lajmi se Ramushi duhet të pres ende për të dëshmuar pafajsinë e vet. Ai është i pafajshëm dhe lirimi i tij nuk duhet të vihet në dilemë. Ramush…po te presim!”, thotë Pacolli./ Periskopi

Lekaj ka dy fjalë për Gjykatën franceze

Shefi i deputetëve të AAK-së, Pal Lekaj, ka komentuar vendimin e gjykatës në Colmar të Francës, për ta shtyrë edhe për tri javë vendimin përfundimtar për ish-kryeministrin e Kosovës e ish-komandantit të Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj.

Periskopi.com Lajme

“E papranueshme, e pafalshme e totalisht në kundërshtim me konstitucionalitetin e legalitetin ndërkombëtare e evropian kjo mënyrë e të bërit politikë në emër të drejtësisë, nga kushdo çoftë kundër njerëzve me meritor që Kosova është sot e lirë dhe e pavarur”, ka thënë Lekaj.

“Serbia është gjenocidiale, edhe sot, siç ishte dje, sepse duke dashtë me i fshehë krimet e saja të shkaktuara në Ballkan e sidomos kundër shqiptarëve, bënë të tilla lojëra me fletëarreste. Ramushin mundeni me e vonu, e këtë po e bëni padrejtësisht, por me ndalë asnjëherë”, ka shtuar më tej ai.

Flet Ramush Haradinaj pas seancës (Video)

Vendimi i Ramush Haradinajt do të merret më 27 prill. Kështu ka vendosur para pak minutash Gjykata në Colmar të Francës.

Periskopi.com Lajme

Pas daljes nga gjykata, Haradinaj ka thënë para mediave se nuk e njeh juridiksionin e Serbisë dhe se e vërteta për të është konfirmuar në vitin 2012, raporton Indeksonline.

“Më 28 nëntor 2012 është konfirmuar e vërteta, juridiksionin e Serbisë nuk e njoh. Përgjigjen saherë që e kërkojnë, do ta kenë”, ka thënë Haradinaj.

Vdes personi më i vjetër në Drenicë, gruaja që përjetoi tri luftëra

Ka lënë 400 pasardhës dy ditë më parë kur ndërroi jetë. Ishte nënë e 12 fëmijëve, që për më shumë se gjysmën e tyre e priti vdekjen. Vdiq në moshën 88 vjeçare por ishte e fortë dhe ende jepte këshilla për të gjithë, raporton Periskopi

Periskopi.com Lajme

Kjo është Kadë Franca, personi më i moshuar në Komunën e Drenasit.

Një grua e fortë, siç e përshkruajnë të gjithë ajo la shumë këshilla dhe çdo ditë tregonte përvojat e saj.

Mbiemrin e veçantë Franca, ajo e mori në moshën 15 vjeçare, kur u martua, kohë ajo që vajzat në Kosovës martoheshin edhe në atë moshë.

Jetoi në fshatin Tërstenik dhe kurrë nuk u ndal së bëri punë krahu.

Për të flasin të gjithë, madje edhe kryetari i kësaj Komune, Ramiz Lladrovci.

Një nga nipërit e saj tregon se si asaj prindërit ia mësuan shkrimin dhe leximin ngase nuk kishte mundësi të shkonte në shkollë, e ajo vetëm pak muaj më parë dli edhe zgjedhje dhe votoi.

Jo vetëm kaq, Kada përjetoi tri lufta. Atë të Shaban Polluzhës, Luftën e II Botërore dhe luftën e fundit në Kosovë, të vitin ’99.

Për Periskopi.com nipërit e saj tregojnë se ajo i këshillonte deri pak ditë para se të vdiste, që të mësonin dhe punonin sa më shumë.

“Na thoshte punoni dhe mësoni, madje ishte shumë e rreptë. Thoshte që nëse doni të ardhme të mirë duhet këto dyja’, thotë Brahim Franca, nipi i saj që mbanë emrin e gjyshit, përkatësisht bashkëshortit të Kadës.

Për Kadën dinë të gjithë. Një grua me qëndrim dhe që dha shumë për vendin. Kishte fëmijë ushtarë dhe ndihmoi shumë ushtarët gjatë luftës.

E kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, dy ditë më parë braktisi konventë e VII të PDK’s për të shkuar në varrimin e saj.

“Me dhimbje e mora lajmin se u nda nga ne, Kada Franca, nga Tërsteniku. Ngushëllime të sinqerta Familjes Franca. Nëna Kadë, ishte votuesja më e vjetër në zgjedhjet e fundit në Drenas ku bindshëm fitoi Partia Demokratike e Kosovës. Vullneti i saj për të dhënë kontribut në moshën e saj, ishte dhe mbetet motivim për neve. Ngushëllime!”, tha Lladrovci, raporton Periskopi

Mbiemrin Franca kjo familje e ka nga koha kur Franca ishte në luftë. Atëherë një nga djemtë e tyre ishte në luftë, kanë një tregim interesant për atë kohë, dhe që nga atëherë mbeti ky mbiemër./ Periskopi

Haradinaj largon avokatët e tij

Ramush Haradinajt, që sot iu shty vendimi gjyqësor nga organet e drejtësisë franceze për gjashtë prill, ka dhënë një intervistë ekskluzive për Info Magazine të Klan Kosovës nga Colmari i Francës, ku ka treguar se ai tashmë ka liruar avokatët e tij dhe se vetëm po e pret vendimin – për lirimin e tij, mbase edhe ekstradimin për në Serbi.

Periskopi.com Lajme

“I kam liruar avokatët. Tash e kemi kryer pjesën ligjore. Tash vetëm ka mbetur të dëgjoj një vendim politik të tyre. I kemi dhënë shanse ligjit 60 ditë. Por tani është kthyer në lojë politike”, ka pohuar Haradinaj.

“Nga të gjitha trojet shqiptare në Ballkan. Nga e gjithë diaspora. Është ndjenjë e papërshkrueshme e përkrahjes, e fuqisë që ta japin njerëzit”.

“Njerëzit reagojnë në mënyrën e tyre. Por, ka kufi çdo gjë”.

“Dhe me këtë qasje është kaluar çdo kufi”.

“Por, do të jemi veç më të fortë si shqiptarë. Unë jam i kënaqur që ka një ndjenjë të tillë tek shqiptarët. Është një përkrahje e jashtëzakonshme, që nuk besoj se një popull tjetër e ka”.

Flet Anita Haradinaj, tregon çfarë do të ndodh nesër me Ramushin

Anita Haradinaj thotë se nuk do të jetë në Francë nesër kur pritet të merret vendimi për Ramush Haradinajn.

Periskopi.com Lajme

sipas saj, kudo që të jetë vendimi do jetë njëlloj dhe se ka angazhime ndaj fëmijëve.

“Nuk e di, nuk mund të paragjykoj mbi vendimin, por besoj që Franca do të veproj drejt, pra besoj që do të lirohet”, thotë ajo.

Thotë se nuk ka biseduar me avokatët por vetëm më bashkëshortin e tij, dhe siç i ka thënë ai, nuk ka prova të reja e nuk ka arsye më të shtyhet ky gjykim.

Në një intervistë për Klan Kosova ajo thotë se asnjëherë nuk ka pasur prova kundër Haradinajt, por thjeshtë transkripte të Tribunalit të Hagës.

“DO të shkoj me prit në Aeroport më fëmijët, aty e kemi lënë aty do e marrim. Nuk e di në çfarë orari ateron ai në Prishtinë, te shohim”, thotë Haradinaj.

Ajo thotë se që dy muaj sa Ramush Haradinaj po mbahet në Francë, kanë qenë ditë të vështira./ Periskopi

 

 

 

Haradinaj, për reciprocitet me Serbinë: Ata me fletarreste, ne me fletarreste (Video)

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, akuzat e Serbisë ndaj tij i ka quajtur lojë politike. Ai thotë se Kosova duhet të ketë reciprocitet me Serbinë për fletarrestime.

Periskopi.com Lajme

“Duhet me përdor praktiken e reciprocitetit që e ka përdor Kroacia. Ata fletarreste, ne fletëarreste. Vuçiqi është i kualifikuar për fletarrest. Daçiqi kualifikohet për fletarrest nga Kosova. Pse? Është pjesë e përbashkët e organizatës kriminale, e ka vërtetuar edhe Haga që i ka dënuar njerëzit e tij atje. Për mua është poshtërim me u përmend emri jem me përfaqësuesit e Serbisë. Nuk lejoj. Nuk e ka askush këtë mandat”, ka thënë Haradinaj për RTV21.