Surroi: Prokuroria ka qëllim që të mbrojë klanin që e ka kapur Kosovën

Periskopi.com Lajme

“Humbësit e këqij” titullohet kolumna e re e Flaka Surroit, publikuar në portalin Koha. Ajo aty konteston arsyet për rinumërin të LDK-së e PDK-së në Prizren e Prishtinë. Por poashtu, e sulmon Kryeprokurorin e Shtetit, për rastin e njohur të çertifikatës së ‘fallsifikuar’.

Surroi beson që klani i cili kontrollon asetet kryesore në Kosovë, e ka kapur edhe instituticonin kryesor në vend, duke e mbrojtur për rastin në fjalë. Ajo është e mendimit se, një hetim i pavarur për rastin Lumezi, do të sillte një vendim tjetër nga ai që është marrë. Ndër rreshta, ajo ka përmendur një varg rastesh të ndryshme ku inkriminohen institucionet e rendit, duke përfshirë atë të krimeve ekonomike.

Lexo shkrimin e plotë: http://www.koha.net/veshtrime/60039/humbesit-e-keqij/

Surroi: Problemi më i madh i shoqërisë kosovare është ‘mendësia e odave’

Periskopi.com Lajme

Flaka Surroi, në një shkrim të botuar sot në portalin Koha, ka denoncuar atë që ajo e ka quajtur ‘mendësia e odave’. Në këtë kontekst, si shenjë të kësaj mendësia Surroi ka përmendur edhe bërtimën që i kishte bërë së fundi kryeministri Haradinaj një protestuesi.

Ajo ka përmendur edhe 59 zëvendësministrat, të gjithë burra, nga të cilët vetëm katër janë gra. Ajo ka thënë se edhe kjo është një manifestim i mendësisë së ‘odave’ – në të cilat nuk lejoheshin gratë.

Në fillim të tekstit, Surroi tregon një përvojë personale ku kishte qenë në një odë në Drenicë në vitin 1996, dhe si e vetmja grua kishte kontribua në vaksinimin e fëmijëve.

Ajo ka shprehur bindjen se Kosovës i duhet një revolucion social, në mënyrë që problemet e vendit tonë të zgjidhen.

Lexo shkrimin e plotë:

http://www.koha.net/veshtrime/57190/mentaliteti-i-odes-se-burrave/

Surroi ia kujton Thaçit premtimin: A është koha për dorëheqjen

Publicistja Flaka Surroi ka reaguar pas tërheqjes së Hashim Thaçit nga iniciativa për ndërrimin e misionit të FSK-së përmes ndryshimit të ligjit.

Periskopi.com Lajme

I pari i vendit, tash po kërkon që FSK-ja të shndërrohet në ushtri përmes ndryshimeve kushtetuese.

Surroi përmes një statusi në Facebook ia ka kujtuar Hashim Thaçit premtimin që e kishte dhënë që nëse nuk kalon ligji për FSk-në, atëherë ai do të jap dorëheqje.

“Kush nuk e kaloi ligjin tash? A është koha për dorëheqjen e premtuar?”, tha ajo.

Në anën tjetër, SHBA-të dhe NATO kanë kundërshtuar fuqishëm krijimin e ushtrisë përmes ndryshimeve ligjore.

Flaka Surroi tregon përse e plagosën Azem Vllasin

Drejtoresha e Grupit Koha, Flaka Surroi tregon se përse është sulmuar avokati Azem Vllasi.

Periskopi.com Lajme

Ajo thotë se arsye për këtë mund të ketë qenë libri që para pak kohësh e botoi kompania e saj.

Ajo e dënon këtë sulm, raporton periskopi

“Sot vonë kuptova për tentativën për t’ia shuar jetën Azem Vllasit. Nëse arsyeja qenka libri që doli para pak kohësh nga Botimet KOHA, atëherë kjo dëshmon edhe njëherë se sa e lirë është jeta në Kosovë.  Nëse dikujt nuk i pëlqen se ç’thuhet në libër, le ta kundërargumentojë me fjalë, e jo me plumba!”, thotë Surroi.

Surroi kërkon dorëheqjen e Skender Hysenit dhe Dhurata Hoxhës

Drejtoresha e grupit Koha, Flaka Surroi thotë se suspendimet që janë bërë sot në burgun e Prizrenit në lidhje me vdekjen e Astrit Deharit, nuk mjaftojnë.

Periskopi.com Lajme

I quan suspendim me rezëervë dhe këkron dorëheqjen e minsitrit të brendshëm, Skender Hyseni dhe minsitrises së Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

“Ata janë përgjegjës sipas hierarkisë “komanduese” për vdekjen e një të riu në burg, pavarësisht rrethanave, raporteve dhe konstatimeve të kontestuara”, ka shkruar Surroi.

Zyrtare: Suspendohet drejtori i burgut, procedura disiplinore për tre të tjerë në lidhje me vdekjen e Deharit

Flaka Surroi pranon bashkimin vetëm si Federatë, tregon nëse dëshiron të jetë presidente

Udhëheqja e Grupit Koha, Flaka Surroi është për bashkimin e trojeve shqiptare, por, për një shtet federal.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin Oxygen ajo ka thënë se nuk do të pranonte një Shqipëri të madhe me Hashim Thaçin kryetar apo me Edi Ramën kryetar, të tillë thotë se vështirë do e imagjinonte.

“Federatë po, secili ruan njësitë e veta. Jemi të ngjashëm por të ndryshëm, e ato do duhej të ruheshin. Nëse ndonjëherë do bëhej, jam për ‘Republika federale e Shqipërisë'”, tha ajo.

E pyetur nëse e sheh veten ndonjëherë si presidente e Kosovës, kundërshtoi shpejt.

Tha se një e tillë duhet të ketë afinitet dhe dije, kështu duke thënë që vet nuk i posedon./ Periskopi