Dalin skenat në filmin “Fast and Furious 8” ku luan aktori shqiptar, Marko Cakanga

Periskopi.com Kulturë

Në filmin “Fast and Furious 8”, pjesëmarrës me një skenë të vogël ka qenë edhe shqiptari Marko Caka.

Marko ka postuar një foto në Facebook ku ka treguar sekuencat në të cilat ka marrë pjesë në film.

“Per gjithe ata qe do ndjekin filmin “The F of The F” ne kinema keto jane skenat ku marre pjese ne “Preson riot fighting scenes” ,ne grupin e pese policeve operative.. Pak sekonda por ju nuk e imagjinoni dot konkurencen per te marre rolin ne ate skene.

Gjithesesi, per mua fjale te teperta fukarallek dhe per ju me mire..

Shikim te kendshem !

” Une jam vetem ne skenat e nderhyrjes ndersa tek dyluftimet qe predispozohet qe jemi ne, aty jane dublantet (stunts) profesioniste te arteve marciale”, shkruan Caka

Zbulohet traileri i filmit mbi jetën e Tupac! (Video)

Periskopi.com Kulturë

“Duhet të qëndrosh për diçka. Duhet të jetosh për diçka. Duhet të jesh i gatshëm të vdesësh për diçka”.

Këto janë fjalët e para të dëgjuara nga Tupac Shakur në trailerin zyrtar të filmit “All Eyez On Me” në klipin prej 2 minutash e gjysë.

Roli protagonist luhet nga një emër jo shumë i dëgjuar, Demetrius Shipp, por ngjashmëria e tij me reperin e ndjerë të vrarë mbi dy dekada më parë është mbresëlënëse.

Në filmin e jetës së Tupac nuk mund të mungonte as armiku i tij i përjetshëm, me të cilin fillimisht ishin shokë të ngushtë, Biggie Smalls, i luajtur nga Jamal Woolard.

Kujtojmë se nuk është hera e parë që Woolard luan rolin e Biggie, pasi më parë e kishte bërë në biografinë e reperit të krahut lindor.

“Scarface” do të rikthehet, në 2018 del filmi i ri

Ju kujtohet filmi “Scarface”?

Periskopi.com Kulturë

Së shpejti do të dalë një tjetër version i filmit klasik me gangsterë. Universal Pictures njoftoi sot se versioni i ri do të dalë në kinema në gusht të 2018-s.

Megjithatë, nuk është bërë e ditur se cilët aktorë do të interpretojnë në filmin e ri.

Mësohet nëse Sharon Stone ishe vërtet pa të brendshme në skenën ikonike (Video)

Ka shumë pyetje pa përgjigje për disa prej filmave më të famshëm në histori.

Periskopi.com +18

Por njëra i kalon të gjitha: A e tregoi aktorja Sharon Stone vërtet vaginën në filmin “Basic Instinct”?

Më në fund e kemi një përgjigje.

Ishte viti 1992, kur bota e kinemasë mbajti frymën nga ajo skenë. Sharon Stone, e veshur në të bardhë, në atë kohë 34 vjeç, hap këmbët në një karrige.

ImageSharon Stone në Basic Instinct

A ishte vërtet pa mbathje?

Në një intervistë për revistën ‘Playboy’, regjisori Paul Verhoeven i jep fund misterit.

“Po, aty shihet vagjina e Sharon Stone”.

Nuk ka pasur dublante, as mbathje me ngjyrën e lëkurës. Gjithçka natyrale.

Ideja për realizimin e kësaj skene erdhi gjatë një darke. Sharon Stone pranoi menjëherë.

 

Shikojeni trailerin e filmit që i bëri njerëzit për spital (Video)

Një film, i cili bëri për ujë të ftohtë audiencën dhe në disa raste për spital, ka debutuar trailerin e parë.

Periskopi.com Kulturë

Filmi horror “Raë” nga skenaristja dhe regjisorja Julia Ducournau, flet për një studente vegjetariane veterinarie, e cila kthehet në kanibale pasi detyrohet të hajë mish të gjallë si pjesë e një rituali.

Disa prej skenave më të dhunshme shkaktuan panik në Festivalin e Filmit në Toronto, teksa në ekran shfaqej kjo pjesë.

Shumë persona që ishin pjesë e festivalit thuhet se i ra të fikët dhe kishin nevojë për ndihmë mjekësore.

“Raë” do të dalë në kinema më 10 Mars në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e më pas në pjesën të globit./ Periskopi.com

 

Vdes “Drakula” i Turqisë, në moshën 87 vjeçare

Ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare veterani i kritikës filmike Giovanni Scognamillo, duke lënë një bagazh 60 vjeçar të dokumentimit të kinematografisë turke.

Periskopi.com Showbiz

Scognamillo, i njohur ndryshe si njëri nga personazhet e “çuditshëm” të qarkut Beyoglu të Stambollit nga shkaku i manisë së tij për vampirët, ndërroi jetë si pasojë e problemit me sistemin respirator.

Historiani i kinemasë, studiuesi, përkthyesi dhe aktori Scognamillo ka lindur në Stamboll në vitin 1929 në një familje levantine italiane (familje katolike me prejardhje franceze-italiane të ardhur në Turqi).

Me thonjtë e tij të zi dhe mantel të zi, Scognamillo vishej dhe përshkruante veten si një vampir për çka në shtëpinë e tij organizonte ekspozita me piktura vampirësh.

Pikërisht për këtë në vitin 2006 u incizua dokumentari me titull: Giovanni Scognamillo, levantini në Beyoglu.