Presidenti i Filipineve-ushtarëve: Mund të përdhunoni deri në tri femra, unë shkoj në burg për ju

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Filipineve është ndeshur me kritika të ashpra, pas një shkakaje të “pavend” për përdhunimin, me ushtarët duke nxitur edhe reagimin e vajzës së Hillary Clinton.

Duke folur në një kamp pas vendosjes së ligjit ushtarak në të gjithë jugun e vendit, ai u tha oficerëve se atyre u lejohej të përdhunojnë deri në tre femra.

Kjo ishte shakaja e dytë për përdhunimin nga Presidenti Rodrigo Duterte që prej shpalljes së kandidaturës së tij, raporton “BBC”

Vajza e Bill dhe Hillary Clinton, Chelsea, shkroi në Tëitter se “përdhunimi nuk ishte për të qeshur”.

Një grup humanitar i të drejtave të njeriut reagoi gjithashtu dukë thënë se komentimi i tij ishte “i pështirë” .

“Unë do të ha burg për ty, nëse ti përdhunoni tri gra, do të them se e kam bërë unë….,por nëse martohesh me katër, gjej vend kur te futesh “, tha zoti Duderte në atë që presupozohet të ishte një “shaka”.

Filipine: Grupi i armatosur mysliman i nxori më se 150 vetë nga burgu

Dhjetëra persona të armatosur të ndërlidhur me një grup mysliman, kanë depërtuar me forcë në një burg në Filipine, sot herët në mëngjes, me ç’rast e kanë vrarë një rojtar dhe i kanë liruar më se 150 të burgosur, ka thënë policia.

Periskopi.com Lajme

Filipinet, shtet në Azinë Juglindore, me popullatë shumicë katolike, për disa dekada është e përfshirë nga kryengritjet myslimane në ishujt e saj jugor.

Personat e armatosur kanë hapur zjarr kundër rojtarëve në burgun e qytetit Kidapavan, në orët e para të mëngjesit, u ka thënë mediave një udhëheqës i burgut.

Prej 1,511 të burgosurve, 158 ia dolën të ikin nga burgu, ndërsa katër vetë u zunë nga policia.

Autoritetet po e vazhdojnë operacionin e ndjekjes.

Komandanti i grupit të armatosur i takonte Frontit Çlirimtar Islamik, thanë udhëheqës të burgut.

Presidenti i Filipineve i thotë Obamas që “të shkojë në ferr”

“Presidenti amerikan Barak Obama mund të “shkojë në ferr” bashkë me kritikat e tij për luftën brutale kundër drogës në Filipine”, ka thënë presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte.

Periskopi.com Lajme

Vërejtjet erdhën pasi SHBA dhe Filipinet filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake.

SHBA ka deklaruar se  kishte një “aleancë të fortë” me Filipinet.

Duerte përshkroi gjithashtu Uashingtonin si një aleat jo të besueshëm.

“Në vend që të na ndihmoni, ju na kritikoni, kështu që ju mund të shkoni në ferr, zoti Obama, ju mund të shkoni në ferr”, ka thënë Duerte.