Fidel Castro vdiq sikur të kish jetuar- i vlerësuar nga njerëz idiot

Fidel Castro ka vdekur si ai jetoi; në tingujt e idiotëve të dobishëm duke bërë kompromise për krimet e tij. (Ky nuk është termi im: Ishte Lenini ai i cili i quajti liberalët e komunizmit “idiotë të dobishëm.”)

Nga Jonah Goldberg Opinione

Medalja e artë në Olimpiadën e Idioteve ndoshta duhet të shkoj për Justin Trudeau, kryeministër i Kanadasë, i cili në një deklaratë, shprehu “dhimbjen e thellë”  të tij për vdekjen e  “presidentit që shërbeu më gjatë në Kubë”.

Fidel Castro ishte një udhëheqës i cili i shërbeu popullit të tij për gati një gjysmë shekulli,” shprehet Trudeau, duke përsëritur. “Një figurë e diskutueshme, mbështetësit dhe kritikët e Kastros duhet të njohin përkushtimin e tij të madh dhe dashuri për popullin kuban i cili kishin një dashuri të thellë për ‘el Comandante” (komandantin).  Castro nuk i ka shërbyer, por ai vendosi një komb të nëpunësve, shpesh mizorisht, duke krijuar fitime të turpshme për vete dhe familjen e tij.

Kur njerëzit mendojne se Hitleri ndërtoi autostradë dhe Musolini bëri treni në kohë, ata janë zakonisht ironik. Por për të dëgjuar disa prej mbrojtësve te Castro-s. Ne do të na duhej  peshorja  e drejtësisë, e cila mund të bënte bilancin e tmerreve të Castros. Për sa kohë që kujdesi shëndetësor rëndomtë është i lirë dhe shkollat janë gjoja për të mësuar të gjithë. Në Amerik,  homoseksualët, gazetarët dhe klerikët, ashtu si në Kubë, mund të vuajnë në burg ose internim, por të paktën ata do të jenë në gjendje për të lexuar akuzat kundër tyre.

Kolegu i fox News Geraldo Rivera ka shkruar në Twitter se : “Konservatorët janë tallur me pamjen e nuancuar të Fidel Castro-s. Shumë të tjerë u prekën, për Kastron për ata ai ishte një njeri i famshëm ndërkombëtar.

Por në mesin e të majtëve të rëndë, radikal, Kastro është dytësore. Për ta, Revolucioni Fidelit ka dhënë shpresën të hollë, dhe se Amerika ishte në anën e gabuar të historisë. Ky ishte një simbol i rezistencës – intelektuale, politike dhe shpirtërore. Po ashtu ata e donin Kubën për shumë nga arsyet që ata urrejnë Izraelin të majtët mendojnë – gabimisht – se Izraeli është një zgjerim i kolonializmit perëndimor, ndërsa Kuba ishte një refuzim i saj.

Castro e ka kuptuar këtë më mirë se kushdo, dhe kjo është arsyeja se pse ai ishte në gjendje ti “shërbejë” popullin e tij për kaq gjatë./Përshatur nga opinion.al/ Los Angels Times

Metodat që përdori CIA për të vrarë Kastron

Për disa, Fidel Castro ishte heroi revolucionar që i largoi imperialistët amerikanë nga brigjet e Kubës. Për disa të tjerë ishte diktator i pamëshirshëm që ka mohuar të drejtat e njeriut e që e çoi botën në prag të luftës bërthamore.

Periskopi.com Lajme

Por, nuk ka mëdyshje për një sukses të tij: amerikanët kurrë nuk mundën ta vrisnin!

Për SHBA-të ishte i papranueshëm një shtet komunist në jug të Floridës që do të mund të përdorej si bazë për raketat atomike që do të mund të godisnin qytetet amerikane. Ndaj, donin ta hiqnin qafesh.

Një hetim i Senatit amerikan i vitit 1975, tregon se në vitet 1959-1965, CIA së paku tetë herë ka tentuar ta vriste liderin kuban, transmeton Telegrafi.

Por, Fabian Escalante, që ishte shef i shërbimit sekret të Kubës, thotë se Castron hiq më pak se 638 herë kanë tentuar ta vrasin. Në librin e tij “Executive Action: 634 Ëays to Kill Fidel Castro” thotë se tentimet e tilla nuk janë ndalur deri në vitin 2000.

Më poshtë mund t’i lexoni disa nga rastet më të veçante të atentateve kundër tij.

Uniforma vdekjeprurëse për zhytje

Castro ishte një zhytës i pasionuar i cili kënaqej duke eksploruar ujërat e Karaibeve. CIA ka zhvilluar një plan që presidentit kuban t’ia dhuronte rrobat e zhytjes me pluhur helmues. Ky plan ishte bërë në vitin 1961, gjatë pushtimit në Gjirin e Derrave. Castros rrobat është dashur t’ia dhurojë avokati amerikan James B. Donovan, gjatë bisedimeve për shkëmbimin e të burgosurve. Por, meqë kishte miqësi me Donovanin, ai i dhuroi diçka tjetër – pa helm.

Eksplozivi në guacë

A ka më lehtë për ta vrarë një zhytës të pasionuar, sesa t’i vendosësh eksploziv në një guacë bukur? Ajo është dashur të jetë e madhe për të mbajtur eksplozivin dhe me ngjyra të ndritshme të cilat Castro nuk do t’i rezistonte. Plani ishte që eksplozivi të aktivizohej kur Castro do ta merrte atë në duar.

Cigaret puro shpërthyese, puro e helmuar, puro me LSD …

Në shumë fotografi, Castro shihet duke shijuar purot e famshme kubane. Kështu, amerikanët përgatitën puro me helm, e edhe të tillë që do t’i eksplodonte në fytyrë. Sipas një raportimi, më 1960 prodhohet puroja e helmuar. Ato ishin me Botulinum, helm aq i fortë sa që vret posa e vë cigaren në gojë. Pasi kjo puro dështoi, atëherë CIA provoi një tjetër me drogën LSD.

Femra fatale

Një klasik në zhanrin e vrasjeve, por në rastin e Castros ishte e dështuar e me kthesë romantike. Ish-e dashura e tij, Marita Lorenz, thotë se CIA në vitin 1959 e rekrutoi për t’ia vënë Castros hapat helmues me Botulinum. Por, ato i kishte vënë në kutinë e kremit për fytyrë dhe ishin shkrirë. Në intervistën për Vanity Fair, ajo tregon se çfarë ndodhur natën kur duhej ta vriste Castron në dhomën e fjetjes në hotelin Hilton Havana: “Përtypte puro, u shtri në shtrat dhe pyeti: A ke ardhur të më vrasësh? Bash këto fjalë. I thash se po. Atëherë ma dha revolen e mbushur. Por, nuk mund ta bëjë. Më tha: Nuk mund të më vrasësh, sepse askush nuk mundet. Më përqafoi dhe bëmë dashuri”.

Lapsi helmues

Prapë “akteri” kryesor është Botulinumi. Por, këtë herë është vendosur në lapsin kimik, me gjilpërën me helm. Gjilpëra ishte aq e hollë sa që Castro as që do ta vërente se vrasësi e ka ther në lëkurë, transmeton Telegrafi.

Vrasësi “Milkshake”

Ndonëse duket qesharake që një pije e ëmbël amerikane mund të vrasë, Escalante shprehet se CIA këtë herë ishte më afër realizimit të planit. Plani i vitit 1963 ishte që një kapsulë me helm të futet ose akullore ose në “Milkshake” që do t’i shërbehej Castros, sërish në Hilton Havana. Agjenti i CIA-s u punësua si kamerier dhe ai duhej ta merrte kapsulën e ngjitur për frigoriferi. Por, fati deshi që e kishin ngjitur fort dhe ajo u shpërbë.

Podiumi në Panama

Kjo thuhet se është një nga përpjekjet e mëvonshme për vrasje. CIA kishte mbështetje të madhe nga migrantët që kishin ikur nga Kuba pas revolucionit komunist. Në vitin 2000, Castro vizitoi Panamanë. Nën podiumin ku mbante fjalim ishin fshehur 50 kilogramë eksplozivë, por ato u hetuan nga shërbimi sekret i Kubës – para se të arrinte Castro.

Helmi në një facoletë

CIA duket se shumë e donte Botulinumin. Në një tjetër rast, vrasja e liderit kuban është menduar duke ia hedhur këtë helm në facoletën e tij.

Shkatërrimi i mjekrës

Pasi ata nuk arritën ta vrisnin, CIA tentoi t’ia prishte imazhin Castros duke ia shkatërruar mjekrën. Kështu, CIA mendonte se do t’i bindte kubanët se ai është i dobët. Plani ishte ky: kur këpucët e Castros do të shkonin në pastrim, ato të spërkaten me pluhur depilues. Nga ky pluhur do t’i binin mjekra, vetullat dhe flokët. Varianti tjetër ishte të mbuloheshin këpucët me LSD, para se ai t’i drejtohej kombit, kjo drogë t’i shkaktojnë halucinacione që të flas budallallëqe.

Por, përkundër të gjitha këtyre tentimeve, Castro e mbijetoi pleqërinë e vonshme. /Telegrafi

Mbi 20 liderë të huaj do të marrin pjesë në ceremoninë mortore të Fidel Kastros

Së paku 25 liderë të huaj do të marrin pjesë në ceremoninë mortore të liderit kubanez, Fidel Kastro, kumtoi dje Ministria kubaneze e Punëve të Jashtme.

Periskopi.com Lajme

Ceremonia mortore do të mbahet më 4 dhjetor.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë kumtoi se presidenti amerikan Barak Obama nuk do të shkojë në Kubë për varrimin e Kastros.

“Nënpresidenti Xhozef Bajdën gjithashtu nuk do të marrë pjesë”, deklaroi zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Xhosh Ernest.

Pallati i Eliseut gjithashtu kumtoi se presidenti francez, Fransoa Hollande nuk do të marrë pjesë në varrim.

Franca do të prezantohet nga i dërguari i posaçëm i presidentit francez për Amerikën Latine, Zhan Pjer Bell, si dhe nga ministrja e Mjedisit Jetësor dhe Energjetikës, Segolen Rojal.

Intervistë me Fidel Kastron: Për komunizmin, vdekjen e vet dhe historinë e mjekrës

Në maj 1975, isha mes gazetarëve që shoqëruan një senator amerikan në një udhëtim në Kuba.

Barbara Walters Intervista

Në atë kohë, takova Fidel Kastron, i cili kishte një zakon të zhdukej e të dilte papritur në stilin e rojeve vetmitare.

Gjatë një prej shfaqjeve të tij në publik, e pieta nëse mund ta intervistoja gjerësisht.

Kastro ra dakord që në çdo kohë në të ardhmen që ai do të jepte një intervistë televizive për një reporter amerikan, do të isha unë.

Ai më premtoi se do lidheshim brenda vitit, por kurrë nuk më sqaroi brenda cilit vit.

Prita për dy vjet. Çdo disa muaj shkruaja ose telefonoja në misionin kubanez në OKB në Nju Jork, duke u kujtuar atyre premtimin e Kastros. Më në fund, përgjigja erdhi “po” dhe unë u ktheva në Kubë më 16 maj, 1977.

Gjeta një Fidel Kastro të sjellshëm. Ai më kërkoi falje që më bëri të pres kaq gjatë dhe tha se dëshironte të bashkëpunonte tani me mua.

Kastro (që u kërkoi gjithë pjesëtarëve të ekipit ta thërrisnin Fidel, përveç kohës së intervistës) më sugjeroi disa vende ku ai do na shoqëronte personalisht. Zgjodha Gjirin e Derrave dhe malet Maestre ku ai jetoi me një ushtri të vogël luftëtarësh guerrillë për tre vjet përpara se të vinte në pushtet.

….Kastro flet anglisht me ndalesa dhe pranoi të fliste këtë gjuhë vetëm në pyetjen e fundit, për shkak se nuk shprehej dot mirë. Pjesa më e madhe e pyetjeve u dha në spanjisht me përkthim simultant.

Kastro veçanërisht dukej i dëshiruar të vinte në dukje gjatë intervistës se ai ishte revolucionar dhe komunist shumë përpara se të vinte në pushtet. Ai këmbënguli se gazetarët që shkruanin të kundërtën nuk tregoheshin korrektë. Ai u bë komunist, siç tha, përmes leximeve në kolegj. Kastro nuk dëshiron që amerikanët të besojnë se ai do të ndryshonte filozofinë e tij nëse marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kubës përmirësohen.

Specialja prej 1 ore “Flet Fidel Kastro” u shfaq në ABC News mbrëmjen e 9 qershorit, 1977. Por në një veprim të paprecedent, Kastro e shfaqi të gjithë intervistën prej pesë orësh, së bashku me diskutimet tona, argumentet dhe konfliktet që patëm, në televizionin shtetëror të Kubës. Pjesa e vetme që ai kishte fshirë ishte pyetja ime nëse ishte i martuar dhe përgjigja e tij evazive “jo formalisht”.

Më poshtë janë disa pjesë të intervistës të shkëputura nga transkripti i viti 1977.

Kur do të kenë marrëdhënie normale vendi juaj dhe imi?

Unë besoj se Karteri personalisht duhet të heqë shumë pengesa të brendshme. Historia ka provuar se çdo ndryshim në politikën amerikane ka nevojë për kohë dhe se duhen kaluar pengesa.. nuk është e mundshme që në katër vjetët e ardhshëm të rivendosen marrëdhëniet nëse duam rivendosjen e tyre mbi baza serioze dhe solide. Ndoshta në mandatin e dytë të Karterit, midis viteve 1980-1984.

Supozojmë se embargoja hiqet… a do të thotë kjo marrëdhënie të normalizuara?

Mendoj se do të jetë një hap drejt marrëdhënieve normale. Atëherë ne mund të ulemi me kushte të barabarta dhe të diskutojmë diferencat midis Shteteve të Bashkuara dhe Kubës. Mund të diskutohen shumë probleme.

A do të lejoni kubanezët të vizitojnë vendin tim, familjet e tyre?

Jo derisa marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të normalizohen.

A ka ndonjë mënyrë për të liruar të burgosurit amerikanë?

Nuk mund ta angazhoj veten tani për të marrë ndonjë masë, por nëse ka diçka që mund të merret në konsideratë, kjo do të bëhet. Ju nuk mund të shpresoni se ne do i lirojmë të gjithë, pasi mes tyre janë disa agjentë të rëndësishëm të CIA-s… dhe duke folur për gjeste, kam dëshuar se jeni shqetësuar për disa nga këta agjentë të CIA-s që janë në burg dhe kjo është humane: dhe pyes veten përse nuk ka pasur asnjëherë përpjekje për të liruar Lolita Lebron, për shembull, dhe një grup patriotësh nga Puerto Rican që janë në burg për më shumë se 25 vjet në Shtetet e Bashkuara?

Mendoni se një ditë SHBA do të jenë një vend socialist?

Kështu mendoj. Pak kohë më parë, Shtetet e Bashkuara ishin një koloni angleze. Nëse një anglez pyetej nëse SHBA do të ishin të pavarura, ai do të kishte thënë “jo”, se do të ishin gjithnjë një koloni angleze.

Por më pas, kolonitë e çliruan veten por mbajtën skllavërinë.  Pronarët e skllevërve do të kishin thënë se skllavëria nuk do të përfundonte kurrë, por ja që mori fund.

Ndonjë ditë, sistemi kapitalist do të zhduket në SHBA, për shkak se asnjë sistem klasash sociale ka qenë i përjetshëm. Një ditë, shoqëritë me klasa do të zhduken. Por mund të qëndroni i qetë, nuk parashikoj që ndryshimi në SHBA drejt socializmit të ndodhë në një kohë të shkurtër.

A mendoni se do të jeni president deri në vdekjen tuaj?

Nuk e dëshiroj këtë. Por nuk mendoj se kam të drejtën të jap dorëheqjen… do të ishte, sipas meje, egoizëm nga ana ime. Kështu që nuk do mund ta bëja. Nëse do ndjehesha i paaftë, do të kisha detyrimin të veproja kështu, dhe gjëja më e mundshme është që nëse unë vetë nuk e kuptoj këtë, shokët e mi do të më zëvendësojnë. Por përsa kohë kam aftësinë dhe sa kohë jam i dobishëm në pozicionin që kam apo ndonjë tjetër, është kërkesë e revolucionit të vazhdoj punën. Deri kur? Nuk e di se kur do të vdes, nesër, sot, në një aksident, vdekje natyrale… ndoshta nëse do të jem i aftë deri në atë moment, unë mund të jem president derisa të vdes.

A mund të flasim për Kinën? A e konsideroni Kinën mik apo armik?

E konsideroj Kinën një aleat të mirë të Shteteve të Bashkuara.

Kjo do të thotë se është armike e Kubës?

Deri në nivelin që Shtetet e Bashkuara janë armiku ynë. Por ju keni bërë një punë vërtet të mirë diplomatike me Kinën. I keni në anën tuaj tani në të gjitha çështjet thelbësore.

Po thoni se Kina është në xhepin e Shteteve të Bashkuara?

Nuk mund ta them se Kina është në xhepin e SHBA pasi Kina është tepër e madhe që të futet aty.

A mendoni se Mao CeDuni ishte një revolucionar i vërtetë?

Po. Unë besoj se ai ishte një lider i madh revolucionar. Por unë besoj se Mao e shkatërroi me këmbët e veta atë që bëri me kokën e vet për shumë vjet. Jam i bindur për këtë. Dhe një ditë edhe populli kinez, partia komuniste e Kinës do ta kuptojë. Është çështje kohe. Ky është opinioni im modest.

Çfarë mendoni se bëri Mao për të shkatërruar, cilat ishin gabimet e tij?

Së pari, kulti i personalitetit. Ai praktikisht shkatërroi partinë Komuniste kineze. Ai ndërmori një gjueti shtrigash kundër kuadrove më të mirë të partisë. Ai pranoi të shndërrohej në zot dhe tradhtoi solidaritetin revolucionar të popullit. Ky ishte gabimi më i madh i Maos. Unë mendoj se ai ishte një njeri i jashtëzakonshëm, me kapacitet të madh që e transformoi Kinën. Njerëzit që marrin pjesë në këto procese fitojnë pushtet të madh dhe më pas abuzojnë me pushtetin.. edhe unë kam pushtet të madh, por kurrë nuk kam abuzuar me të, dhe nuk e kam përqendruar në duart e mira. E kam shpërndarë. Ia kam dhënë institucioneve revolucionare.

Po Stalini, Lenini? A kishte kult personaliteti. Këta njerëz janë bërë gjithashtu, heronj, legjenda.

Nuk mund të krahasojmë Leninin me Stalinin. Lenini ishte një njeri i jashtëzakonshëm në të gjitha aspektet, dhe nuk ka as edhe një njollë të errët në jetën e tij nga pikëpamja ime. Stalini ka gjithashtu merita të jashtëzakonshme, por gjatë kohës së Stalinit, kulti i personalitetit u zhvilluar dhe ndodhën abuzime me pushtetin.

Si e shpjegoni dominimin sovjetik të vendeve si Çekosllovakia apo Jugosllavia? Si e shpjegoni shtypjen nga sovjetikët të asaj që e quajtën kryengritje në Çekosllovaki?

Unë kam marrëdhënie me këto vende. Këto vende kanë marrëdhënie shumë të ngushta me Bashkimin Sovjetik në fusha si ekonomike, politike dhe ideologjike. Por unë mund të them se janë shtete tërësisht të pavarura. Ajo që e quani dominim është një lloj uniteti që është krijuar brenda këtyre vendeve.

Mendoni se Rusia është një vend i lirë?

Mendoj se është më i liri nga të gjitha vendet.

Kam një pyetje personale: a do ta hiqni ndonjëherë atë mjekër?

Në shkëmbim të çfarë, të ndaljes së bllokadës?

Nëse ne ndalojmë bllokadën, ju do ta rruani mjekrën, eh? Nuk mendoj se kjo do ta bënte Amerikën të hiqte bllokadën, por…

Ne do të nisnim të importonim brisqe Gillete, e drejtë? Nuk e di nëse i prodhojnë ende në Shtetet e Bashkuara, por… e dini përse i rritëm mjekrat? Ne lamë mjekër pasi nuk kishin brisqe rroje në atë kohë. Ndërsa koha kaloi, guerrilët u bënë të njohur nga mjekrat e tyre. Dhe në fund, mjekra u bë simbol. Po tani çfarë ndodh? Kur shfaqen thinjat, së pari duken në mjekër, dhe vihen re më shumë. Ideja ime tani është të pres derisa të jetë tërësisht e bardhë. Dhe atëherë do të marr një vendim, nëse do ta shkurtoj apo do ta heq.

Do doja të kërkoja disa fjalë për popullin amerikan për çfarë të doni. Në anglisht, të lutem.

Ndjej urimet më të mira për popullin e Shteteve të Bashkuara. Sa herë që njoh një amerikan, gjithnjë kam arsye të kuptoj popullin tuaj. Mendoj se amerikanët, gazetarët, punëtorët teknikët janë njerëz të mrekullueshëm. Vërtet. I vlerësoj dhe i admiroj njerëzit e Shteteve të Bashkuara për atë që kanë arritur në teknikë, në shkencë, pasi shoh se është një popull që punon mirë dhe është i ndershëm dhe idealist. Shpresoj që në të ardhmen të kuptohemi më mirë dhe të jemi miq.

 

Intervistë me Fidel Kastron: për komunizmin, vdekjen e vet dhe historinë e mjekrës (viti 1977)

 

Enver Hoxha për Fidel Castron: Ai nuk është marksist

Udhëheqësi komunist shqiptar, Enver Hoxha, nuk duket se ka pasur simpati për Fidel Castron, liderin revolucionar kuban i cili vdiq mbrëmë në moshën 90 vjeçare.

Periskopi.com Lajme

Në një transkript siguruar nga Instituti Wilson-të një takimi me ambasadorin e Republikës Demokratike Popullor të Koresë, An Yong në vitin 1968, Hoxha e quan udhëheqësin kuban një “aventurier”.

“Fidel Castro le të bërtasë me sa ka në kokë. Ai nuk është marksist, ai është një aventurier, jo vetëm për faktin që ka folur kundër Kinës, por edhe për faktin që është anarkist dhe kjo shihet në çdo veprim që ai ndërmerr në ekonomi”, shprehej Hoxha.

Nëntë ditë zie për Kastron, varroset më 4 dhjetor

Autoritetet e Kubës, kanë shpallur nëntë dite zie pas vdekjes se liderit të tyre, Fidel Kastro.

Periskopi.com Lajme

Kastro ka vdekur të shtunën në moshën 90 vjeçare pas një sëmundje të rëndë, ndërsa varrimi i tij do të bëhet më 4 dhjetor.

Ai ka qenë në pushtet për gjysmë shekulli.

10 thënie të paharrueshme të FIdel Kastros

Ikona e revolucionit kuban dhe anti-imperializmit, Fidel Castro u nda dje në mbrëmje nga jeta në moshën 90 ­vjeçare.

Periskopi.com Lajme

Këto janë disa nga thëniet më pikante gjatë rrugëtimit të tij politik:

Idetë nuk kanë nevojë për armë nëse janë në gjendje të masat e mëdha të njerëzve.

Për mua kapitalizmi është i neveritshëm.Është i fëlliqur, vulgar, tëhuajëzues, sepse shkakton luftë, hipokrizi dhe garë.

Revolucioni është një betejë deri në vdekje midis të ardhmes dhe të shkuarës.

Ata flasin mbi dështimet e socializmit, por ku është suksesi i kapitalizmit në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine?

Revolucionari beson te njeriu, te qeniet njerëzore. Ai që nuk beson te qenien njerëzore nuk është revolucionar.

Më dënoni, nuk ka rëndësi. Historia do më shfajësojë.

Rezultati më i jashtëzakonshëm i revolucionit kuban është zgjimi te populli i ndërgjegjes së jashtëzakonshme revolucionare.

Një ditë sistemi kapitalist në SHBA do të zhduket, pasi nuk ka sistem klasor të përjetshëm. Një ditë shoqëria e klasave do të zhduket.

Atletët e mirë nuk e njohin lodhjen. Ata nuk e njohin dekurajimin. Atletët e mirë nuk njohin veçse .

Unë jam marksist­leninist dhe do të vijoj të jem deri në fund të jetës.

Vdes Fidel Castro

Fidel Castro, ish-Presidenti i Kubës dhe lideri i Revolucionit Komunist, ka vdekur në moshën 90-vjeçare, ka njoftuar zyrtarisht vëllai i tij, Raul, raporton BBC.

Periskopi.com Lajme

“Komandanti supreme i revolucionit kubanez ka vdekur në orën 22:29 min këtë mbërmjë”, ka thënë presidenti Raul Castro.

Fidel Castro e bëri Kubën shtet njëpartiak për mëse 50 vjet para se Raul të merrte postin në vitin 2008. Mbështetësve të tij ai u tha se po ia kthente Kubën, popullit. Por ai u akuzua gjithashtu se kishte shtypur opozitën.

Presidenti Castro i tha kombit, në një transmetim televiziv natën vonë në televizionin shtetëror se Fidel Castro kishte vdekur dhe do të digjej të shtunën. Që sot, në ishull do të ketë disa ditë zie kombëtare.