5 mite mbi meshkujt në të cilat femrat besojnë

Periskopi.com +18

Femrat thjesht nuk dinë për meshkujt aq sa mendojnë që dinë, prandaj shpesh njëra-tjetrës u japin këshilla të shumta për atë se çka vërtet dëshirojnë meshkujt. Janë këto disa mite më të shpeshta për të cilat femrat janë të bindura që janë të vërteta:

Do ta humbni besimin e tij nëse do të bëni seks në takimin e parë

Është e vërtetë që është krejtësisht njësoj se a do shkoni në dhomën e gjumit pas takimit të parë apo pas të njëqindenjëtit. Seksi nuk ka kurrfarë lidhjeje me respektimin.

Çdo situatë është e ndryshme vetvetiu, po ashtu siç dallojnë njerëzit midis tyre. Nëse vendimin e merrni jo në bazë të asaj që ju dëshironi, por çka mendoni se personi tjetër do të mund të mendonte, zhgënjimi do të jetë i pashmangshëm.

Meshkujt dëshirojnë t’i ndjekin femrat 

Meshkujt thjesht ndiejnë kënaqësi kur trajnojnë guximin e tyre duke iu afruar vajzave të ndryshme të panjohura dhe duke i ftuar për t’u takuar, duke rrezikuar me të rast refuzimin dhe poshtërimin.

Në situatat e këtilla vetëm femrat kënaqen, sepse ato janë që kanë mundësinë të zgjedhin dhe të vendosin.

Mashkulli nuk mund të ketë mike, sepse gjithmonë do të dëshirojë seks me të 

Ideja që meshkujt dhe femrat nuk mund të bëhen miq për shkak të tensioneve seksualet, cilat mes tyre ekzistojnë, është marrëzi e vërtetë.

Shumica e meshkujve kanë mike me të cilat nuk do të mund as të imagjinojnë se do të mund të ndajnë diçka intime.

Meshkujt dëshirojnë që disa gjëra t’ia lënë fantazive 

E vërtetë, ata dëshirojnë ta shohin femrën në pantallona dhe në fanellë të ngushtë dhe të bëhen kureshtar se çka ka nën to, mirëpo gjithsesi më shumë i eksitojnë femrat me rroba të poshtme të brendshme me dantella apo vetëm të mbështjella me peshqir, kur sapo dalin nga dushi.

Meshkujt u frikësohen femrave të pavarura 

Disa po, por disa jo. Kjo ide është temë debati midis meshkujve, mirëpo më parë do të mund të llogaritet si jo e vërtetë, posaçërisht kur është fjala për ata më të rinj se 40 vjeç.

Ka të tillë që zgjedhin vetëm dama të tilla. Meshkujt të cilët kanë besim në veten dëshirojnë që pranë vetes të kenë partnere të fuqishme dhe të pavarur.

5 mite mbi meshkujt në të cilat femrat besojnë

Periskopi.com +18

Femrat thjesht nuk dinë për meshkujt aq sa mendojnë që dinë, prandaj shpesh njëra-tjetrës u japin këshilla të shumta për atë se çka vërtet dëshirojnë meshkujt. Janë këto disa mite më të shpeshta për të cilat femrat janë të bindura që janë të vërteta:

5 shkaqe kryesore për të cilat femrat aktrojnë orgazmën!

Periskopi.com +18

Esenca e aktrimit të orgazmës qëndron në faktin që femra kërkon që seksi sa më parë të përfundojë, ndërsa partneri të mos ndihet i zhgënjyer.

Është e vërtetë që femrat aktrojnë orgazmën. Në një hulumtim i cili ka përfshirë më shumë se 30.000 femra, pothuajse të gjitha kanë pranuar që së paku një herë në jetë kanë aktruar.

orgfem4

Motivi i cili fshihet pas mashtrimit  është vetëm një: femra dëshiron që seksi të përfundojë sa në parë, ndërkaq me atë rast të mos lëndohet partneri. Mirëpo arsyet mund të jenë shumë të ndryshme.

  1. Lodhja dhe detyrimi

orgfem1

Shkaku më i shpeshtë është lodhja. Në kohën e sotme femrat në shtëpi dhe në punë kanë aq përgjegjësi sa që pas një dite të lodhshme më me dëshirë do të bënin një dush apo të lexonin një libër të mirë, mirëpo megjithatë nuk dëshirojnë edhe ta refuzojnë egoizmin e paskrupullt të partnerit i cili për atë natë ka plane të tjera.

Disa femra as që marrin guximin të refuzojnë, sepse do të shkaktonin grindje apo madje edhe mavijosje në kokën e tyre. Binduni që seksi me urdhër nuk bën pjesë në afrodiziakë dhe me siguri nuk do t’ju ndihmojë të përjetoni orgazmën.

  1. Monotonia dhe dhembjet

AA036864

Është e mundshme gjithashtu që seksi i cili ka filluar vrullshëm dhe me afsh pas një kohe të caktuar të shuhet. Mashkulli nuk dëshiron të heqë dorë para se ta çojë në kulmim andaj edhe përpiqet shumë, ndërkaq partneren e kaplon monotonia.

Nëse kësaj i shtohen edhe dhembjet e mundshme dhe pakënaqësitë e tjera për shkak të fërkimit të gjatë, aktrimi i orgazmës duket që është i pashmangshëm, i cili mund të ndërpresë atë akt të çmendur.

  1. Tendosja

orgfem3

Shumicës së femrave për të arritur orgazmën nuk i ndihmon vetëm teknika, por patjetër duhet të ndiejnë lidhshmëri të veçantë me partnerin e cila me kalimin e kohës rritet.

Gjithashtu, është me rëndësi shtendosja. Prandaj nuk befason fakti që më së shumti aktrim të orgazmës ka, para së gjithash, gjatë seksit në fillim të lidhjes, përkatësisht në seksin vetëm për një natë.

  1. Problemet shëndetësore

orgfem6

Disa femra për shkak të arsyeve fiziologjike përkatësisht psikologjike as që janë të afta të përjetojnë orgazmën. Studiuesit thonë që 10 deri 15 për qind e femrave kurrë nuk përjetojnë orgazmën, ndërkaq 10 deri  15 për qind e tyre orgazmën e përjetojnë ekskluzivisht nëpërmjet vetëkënaqjes.

  1. Kërkimi i intimitetit

sb10064404bp-001

Arsyeja më e thellë mund të fshihet në atë që femra në seks pikërisht nuk kërkon të përjetojë orgazmën, por dëshiron vetëm pak intimitet – përqafime të fuqishme, prekje të buta dhe puthje të zjarrta. Prandaj, meshkulli patjetër duhet që çdo ditë, jo vetëm nën çarçafë, të angazhohet që partnerja e tij e dashur të ndihet e dashuruar.

Mos harroni – të gjithë ne jemi aktorë, ndërkaq shtrati është vetëm një ndër skenat botërore.

Këto janë femrat vrasëse më të famshme të historisë

Vrasja e Kim Jong-nam ka habitur botën. Vëllai 45-vjeçar i diktatorit Kim Jong-un ishte gati të hipte në një fluturim për në Macau, ku ai jeton në mërgim, kur u vra në Kuala, në aeroportin internacional Lumpur. Vrasja e tij ka bërë bujë ndërkombëtare, veçanërisht për shkak të rrethanave.

Periskopi.com Lajme

Besohet se Kim është vrarë nga një helm vdekjeprurës që njihet si ricin. Ky lloj helmi është përdorur për të vrarë disidentin bullgar Georgi Markov, i cili ishte qëlluar me në pjesën e pasme të kofshës së tij në Waterloo Bridge të Londrës në vitin 1978. Ai ndërroi jetë katër ditë më vonë.

Për vrasjen e Kim Jon-nam janë arrestuar 3 persona, ndër ta edhe një femër e cila konsiderohet se kreu aktin.

Megjithatë, ky nuk është rasti i parë që në historinë njerëzore vrasjet bëhen nga femrat. Ja cilat janë 7 gratë vrasëse që njeh historia:

Shi Jianqiao

Kur një oficer ushtarak kinez i njohur si Shi Congbing u vra kreu i Zhilit, Sun Chuanfang në vitin 1925, vajza e tij Shi Jianqiao vendosi të hakmerrej. Babai i saj jo vetëm që u vra nga Sun, por atij iu pre koka dhe ekspozua në një pikë në një stacion të trenit lokal.

Në shenjë hakmarrje, Shi gjurmoi për Sun dhe e vrau me tre plumba. Në vend se të largohej nga skena e ngjarjes, ajo vendosi që të qëndrojë dhe të justifikojë veprimin e saj për kalimtarët, duke u ofruar atyre edhe nga një fletushkë në të cilën shpjegohej rasti. Në fund, ajo u pal për krimin e bërë në vitin 1936.

Mata Hari

Margaretha MacLeod u bë e njohur si kërcimtare ekzotike dhe shëtiti mbarë Evropën me numrin e saj ‘valle të shtatë vellove’. Megjithatë, për një numër të madh të njerëzve ajo njihet si Mata Hari, ‘spiunia më e madhe e shek.20’.  Ajo është akuzuar për dorëzimin e sekreteve ushtarake të aletave të saj në duart e Gjermanëve, duke shkaktuar kështu edhe vdekjen e 50 mijë ushtarëve francezë. Ajo ishte punësuar nga inteligjenca gjermane në vitin 1914, për shkak të lidhjeve me burrave të nivelit të lartë, si dhe për aftësinë e saj për të udhëtuar e lirë nëpër Evropë si shtetase holandeze. Pasi u zu rob nga britanikët, ajo u ekzekutua nga francezët në vitin 1917. Është përfolur se ajo e hoqi pallton e saj dhe zbuloi trupin e saj lakurqi për të shpërqendruar skuadren e pushkatimit

La Tigera

Idoia Lopez Riano, me nofkën La Tigresa është njohur për aftësitë e saj seksuale dhe ka qenë një nga kryesore në fushatën e dhunshme për pavarisënë baske nga Spanja në vitet 1980.

Ajo ishte përgjegjëse për sulmin me bombë ku mbetën të vrarë 12 roje civile në vitin 1986 dhe për një sulm tjetër që shkaktojë vdekjen e më shumë se 5 personave.

Gjithashtu, ajo është akuzuar se ka joshur policët para se kolegët e saj të shtienin drejt tyre dhe në këtë mënyrë ajo u bë një ndër gratë më të kërkuara të grupi terrorist që ndryshe njihej si ETA. Në vitin 2003, ajo u dënua me më shumë se 1,5000 vjet burg për krimet e saj dhe në vitin 2011 ajo u përjashtua nga ETA, pasi kërkoi falje për veprimet e saj.

Marie Sukloff

Marie Sukloff ishte një fshatare që jetojne në Rusi, në fillim të shek.20, në të njejtën kohë kur Guvernatori i Përgjithshëm Fyodor Dubasov  kishte për synim dhe vrau disa hebrenjë. Ajo u bashkua me një grup dhe një natë në vitin 1914, ajo u përcaktuar për të vrarë Dubasovin.

Një mik i saj hodhi bombë në karrocën e Guvernatorit, por mëqë ajo ran ë dëborë nuk ia doli të shpërthente, atëherë Skuloff me plot guxim e kapi atë dhe e hodhi nga dritarja. Guvernatori mbeti i vdekur në vend, ndërsa Sukloff u la ‘në mes të rrugës me një grumbull mbeturina’. Ajo mbijetoi plagët dhe më vonë u burgos për vrasjen e tij.

Kim Hyun-hui

Kim Hyun-hui është 55-vjeçare nënë e dy fëmijëve dhe vrasëse masive. Kur ishte vetëm 19-vjeç ajo u rekrutua nga universiteti në Phenian për t’u bërë agjente e Koresë së Veriut.

Për gjashtë vite, ajo u trajnua që të fliste dhe të vepronte si një japoneze, deri në vitin 1987, kur Koreja e Jugut po përgatitej për mbajtjen e Lojrave Olipmike në Seul.

Kim II-sung dhe djali i tij Kim Jong-il ishin të vendosur për të parandaluar lojrat, prandaj Hyun-hiu ishte urdhëruar që të sulmonte një avion të Koresë së Jugut.

Ajo vendosi bombë në fluturimin 858 dhe para se avioni të ateronte, ekspodoi duke lënë të vdekur 115 persona në bord. Hyun-hui u kap nga autoritetet e Koresë së Jugut dhe e pranoi krimin. Ajo u dënua me vdekje në vitin 1989, por Presidenti Roe Tae-Woo kishte vendosur ta falte. Tani ajo është martuar me një ish-spiun të Koresë së Jugut, ka dy fëmijë, por vazhdon të jetojë me frikën e hakmarrjes ngë Pheniani.

Charlotte Corday

Në vitin 1793, gjatë Mbretërimit të Terrorit të Francës, në aristokrate e re e njohur si Charlotte Corday, e morri vendimin për të vrarë gazetarin më me ndikim në atë kohë, Jean-Paul Marat. Ajo besonte se gazeta e tij L’ami du Peuple, ishte përgjegjëse për masakrat e shtatorit, ku rreth 1400 të burgosur ishin vrarë nga një gjakderdhje brutale. Për të shmangur përshkallëzimin e një lufte civile, ajo u nis për të vrarë Marat. Në sulmin e planifikuar mirë, ajo shkroi se vrasja ‘i adresohet popullit francez, miqve të ligjit dhe të paqes’ dhe në këtë formë sqaroi motivin e saj, para se të udhëtonte në Paris me një thikë të madhe.

Ajo arriti të kishte qasje te Marat nën preteksin se kishte informacione mbi një kryengritje të planifikuar. Përderisa ai po shkruante informacionet e rrejshme, ajo nxorri thikën dhe e goditi në gjoks. Katër ditë pas vrasjes, Corday u ekzekutua, ndërsa Marat u përjetësua si një martir nga jakobinët.

Brigitte Mohnhaupt

Në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë, Brigitte Mohnhaupt ishte anëtare e grupit terrorist komunistë të Gjermanisë Perëndimorë, fraksionit Ushtria e Kuqe (RAF), që sulmoi gjermanët për dekada të tëra, duke lënë të vdekur të paktën 30 persona.

Monhnhaupt, një anëtare afatgjatë e organizatës militante, ishte e përfshirë në vrasjen e figurave kryesore gjermane, duke përfshirë industrialistin Hanns Martin Schleyes, kreun e Dresdner Bank, Juergon Ponto dhe prokurorin federal, Siegfries Buback.

Në vitin 1985, vrasësja që u përshkrua ‘si gruaja më e keqe dhe më e rrezikshme në Gjermaninë Perëndimore’, u dënua me burg të përjetshëm, edhe pse ajo kishte shprehur ‘keqardhje’ për krimet e bëra. Megjithatë, 24 vjet më vonë, pas shumë polemikave, ajo u lirua me kusht.

Djali i bosit të drogës, që po ‘çmend’ femrat anembanë botës

Jordan Barrett është i ri, mjaft i pashëm, por me një të kaluar dhe prindër për të cilët nuk është dhe aq krenar. Ai është model dhe këtë vit është zgjedhur si “Top Modeli i Vitit” nga sajti Models.com.

Periskopi.com Showbiz

Bukuroshi që po çmend femrat anë e mbanë globit është i biri i Adrian Barrett, një trafikanti droge, i cili u dënua me 8 vite burg kur i biri ishte 17-vjeç.

Tani 20-vjeçari australian është në qendër të vëmendjes mediatike dhe është spikatur falë fytyrës interesante e syve të akullt. Ai ka rënë në sy që në moshën 14-vjeçare teksa ishte në një dyqan dhe kërkonte një çakmak për të ndezur një cigare.

1-10 1-11 1-12

Femrat që bëjnë më shumë seks kanë diçka më shumë se të tjerat

Femrat të cilat shpesh bëjnë seks kanë kujtesë më të mirë, kanë treguar hulumtimet. Shkencëtarët kanadezë kanë gjetur lidhjen midis seksit dhe hipokampusit zonë në tru e cila kontrollon emocionet, kujtesën dhe sistemin nervor.

Periskopi.com Shëndeti

Në hulumtim kanë marrë pjesë 78 femra nën moshën 30-vjeçare, transmeton Telegrafi.

Atyre u janë treguar fotografitë e fytyrave të njerëzve dhe fjalë abstrakte, ndërkaq kanë pasur për detyrë të mbajnë në mend sa më shumë fotografi dhe fjalë.

Rezultatet kanë treguar që femrat të cilat kanë më shpesh seks janë më të mira në kujtesë dhe në fjalë abstrakte, mirëpo se a kanë shpesh seks apo jo nuk ka ndikuar në mbajtjen në mend të fytyrave të njerëzve.

Është e njohur që seksi ul tensionin dhe stresin dhe vetvetiu u ndihmon njerëzve që të mendojnë pa ngarkesa të cilat i shkakton stresi.

Kështu, truri nuk është i ngarkuar me informacione të panevojshme, andaj mbajtja në mend e informacioneve të reja është më e mirë.

 

Kosova mëson shortin për Botërorin 2018

Përfaqësuesja e Kosovës në volejboll (femrat), i ka mësuar sot kundërshtarët e kualifikimeve për Botërorin 2018.

Periskopi.com Sporti

Në fakt, vashat kosovare do të jenë pjesë e Grupit C, së bashku me Bullgarinë, Turqinë, Rumaninë, Zvicrën dhe Malin e Zi, njofton Zëri.

Kualifikimet do të zhvillohen në periudhën 30 maj – 4 qershor 2017 dhe në fazën tjetër do të kualifikohen ekipet e para.