Fadil Vokrri largohet nga KOK-u?

Derisa Halil Sulejmani i Federatës së Atletikës së Kosovës dhe Erolld Belegu i Federatës së Basketbollit të Kosovës kishin tërheq kandidaturat për nënkryetarë në shenj pakënaqësie me fitoren e Hasanit, Fadil Vokrri i kishte hyrë garës. Mirëpo, delegati i Federatës së Xhudos, ministri Memli Krasniqi u bë nënkryetar i parë me 52 vota.

Periskopi.com Sporti

Kurse, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës u emërua nënkryetar i dytë me 41 vota. Kurse, këshilltari politik i Krasniqit, Shasivar Haxhijaj, me vetëm dy vota më pak sesa Vokrri u bë nënkryetar i tretë, ndërsa Gazemend Maxhuni me 36 vota mori postin e nënkryetarit të katërt.

Burimet e “Zërit” kanë bërë me dije se Vokrri nuk i konsideron reale dhe normale këto rezultate, nga të cilat ndihet edhe i nënçmuar, për çka mund të tërhiqet nga posti i nënkryetarit të KOK-ut.

“Fadil Vokrri sipas të gjitha gjasave do të tërhiqet sepse nuk është në rregull që Memli Krasniqi të jetë nënkryetari i parë, kurse Vokrri me një bagazh të madh sportiv të bëhet nënkryetar i dytë, madje me vota thuajse të barabarta me Shasivar Haxhijajn. Paramendojeni, janë 36 delegatë që nuk e kanë votuar Fadil Vokrrin”, tha një burim i “Zërit” i afërt me Vokrrin.

 

 

Vëllai i Fadil Vokrrit tregon pse nuk përfshihet në futbollin kosovar

Ka dy vjet që nuk është i përfshirë fare në futboll dhe për këtë ka disa arsye, por njëra prej tyre është më e forta, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Sporti

Është ky Adil Vokrri, vëllai i vogël i Fadil Vokrrit, kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK). Pasi u tërhoq nga futboll aktiv para 14 vjetësh, Adili i ishte përkushtuar zejes së trajnerit ku edhe pati suksese për aq kohë sa punoi. Por, prej vitit 2014 ai është distancuar.

“Ka dy vjet që vetëm po rri larg futbollit dhe për këtë ka shumë gjëra, por e para është vëllai im që është në krye të FFK-së, Fadili. Që do të thotë se suksesi im si trajner nuk e ka vlerën për shkak se njerëzit menjëherë do të fillojnë të mendojnë ndryshe, ndonëse askush nuk mund t’i kontestojë gjërat që i kam arritur, qoftë si futbollist apo trajner”, thotë Adili 47-vjeçar.

Vokrri takon presidentin e klubit të madh europian

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, ka takuar presidentin e PSG-së, Nasser Al-Khelaifi, shkruan Gazeta Olle.

Periskopi.com Sporti

Me të në takim ishin edhe ambasadori i Kosovës në Paris, Qëndrim Gashi dhe aktivisti Ismet Mehmeti.

Zbulohet stadiumi se ku do të luajë Kosova me Finlandën

Përfaqësuesja e Kosovës edhe ndeshjen e radhës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Rusi 2018”, do ta zhvillojë në Shkodër.

Periskopi.com Sporti

Kundërshtari i tyre është Islanda, me të cilën përballet më 24 mars të vitit të ardhshëm.

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, ka bërë të ditur se nuk do të ketë ndryshim të stadiumit.

“Jo nuk ka ndryshim. Edhe me Islandën luajmë në Shkodër”, ka deklaruar Vokrri për Gazetën Olle.

Nga “Loro Boriqi” i Shkodrës për në “Elbasan Arena” të Elbasanit ishte shpërngulur më 12 nëntor Kombëtarja shqiptare, e cila në këtë stadium luajti me Izraelin.

Kosova ishte folur se do të mund të zhvillojë ndonjë ndeshje edhe në Shkup dhe Elbasan, por për momentin duket se Shkodra do të mbetet foleja e Kosovës, deri në rinovimin e stadiumit të Prishtinës.

Vokrri reagon pas dënimit nga FIFA, ka një mesazh për tifozët

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, ka komentuar dënimin prej 30 mijë frënga nga FIFA-s, për thirrjet raciste të tifozëve kosovarë dhe atyre kroatë në ndeshjen Kosovë – Kroaci.

Periskopi.com Sporti

Thirrjet “Mbyte mbyte serbin”, iu kushtuan me dënim nga FIFA si Kosovës ashtu edhe Kroacisë.

“Në qoftë se ne me të vërtetë duam të konkurrojmë në nivele të tilla, tifozët duhet të jenë më të kujdesshëm”, ka thënë Vokrri për BIRN-in, raporton Gazeta Olle.

“Unë u bëj thirrje tifozëve që të jenë shumë të kujdesshëm, pasi me këtë shumë parash ne do të mund të investonim në gjëra që duhen bërë”, ka shtuar i pari i futbollit kosovar.

Vokrri flet pas seancës së CAS për Kosovën

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, ka komentuar seancën e sotme të Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv (CAS) në Lozanë, e cila u mblodh pas kërkesës së Federatës së Futbollit të Serbisë.

Periskopi.com Sporti

Pala serbe ka paditur UEFA-n, e cila më 3 maj, në Kongresin e Budapestit pranoi Kosovën si anëtare të saj, me 28 vota pro, por kjo sipas palës serbe është në kundërshtim me statutin e UEFA-s, pasi Kosova nuk është anëtare e OKB-s.

Për këtë arsye, CAS ka thirurr sot drejtuesit e Federatës Serbe dhe avokatët e tyre, derisa në seancë ishin edhe zyrtarët ligjorë të UEFA-s, por jo edhe Federata e Futbollit e Kosovës, e cila nuk është ftuar fare.

“Është mbajtur një seancë gjyqësore në të cilën ne nuk kemi qenë të ftuar, pasi Federata Serbe ka paditur UEFA-n. Ndoshta do të ishte mirë të ishim të paktën si vëzhgues, por nuk jemi ftuar. Nuk besoj se kjo çështje mund të përbëjë ndonjë shqetësim sa i përket pranimit tonë”, ka deklaruar Vokrri për “GazetaOlle.com”.

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka dhënë verzionin e saj, duke konfirmuar dëgjimin e palës serbe, dhe se shumë shpejtë do të dalë me një vendim.

Vokrri tregon nëse do të shkarkohet Bunjaku

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka folur rreth mundësisë që trajneri Albert Bunjaku të shkarkohet.

Periskopi.com Sporti

I pari i kësaj Federate ka lënë të kuptohet se selektori do të vazhdojë punën.

“Thëniet nuk ndalen kurrë në futboll dhe nuk do të ndalen as tek ne”, deklaroi Vokrri.

“Mirëpo ne do ta vazhdojmë punën dhe ajo çka është me rëndësi është që ky ekip i ri, që ka një të ardhme të ndritur, do të vazhdojë me punën e tij dhe sigurisht që në vitet e ardhshme do të jetë një ekip i cili do të jetë edhe më kompetitiv sesa që është sot”, shtoi ai.

Pas humbjes nga Ukraina dhe Kroacia kanë qarkulluar spekulime se Bunjaku mund të shkarkohet nga posti aktual. /Periskopi.com

Vokrri: Ndoshta Shqipëria e ftoi këtë talent vetëm për të mos ia lënë Kosovës

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri dyshon se Kombëtarja Shqiptare e ftoi talentin kosovar, Liridon Latifi, vetëm që ai të mos luajë për Kosovën.

Periskopi.com Sporti

“Ndoshta, Latifi është ftuar që vetëm të mos luajë për Kosovën, edhe pse unë nuk dua ta besoj një gjë të tillë”, tha Vokrri.

“Por, nëse është bërë për atë arsye, atëherë kjo është për keqardhje”, shtoi ai. /Periskopi.com

Vokrri: Këta dy kroatë i kanë ndihmuar shumë Kosovës

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka thënë se Kroacia i ka ndihmuar shumë Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Këtë Vokrri e thotë vetëm dy ditë para sfidës që Kosova e zhvillon ndaj Kroacisë në Shkodër, në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2018, ndërsa përmend edhe emra të kroatëve që i kanë ndihmuar Kosovës.

“I ndjeri Vlatko Markovic, e pas tij edhe Davor Suker na kanë ndihmuar shumë që të kemi mundësi të luajmë në kualifikime”, deklaroi Vokrri për mediat kroate.

“Beteja jonë ishte e gjatë, por gjatë asaj rruge Kroacia ishte këshilltarja jonë. Këtë do ta mbajmë në mend përgjithmonë”, shtoi ai. /Periskopi.com

Vokrri jep një lajm të keq para ndeshjes me Kroacinë

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka dhënë një lajm aspak të mirë.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se në skuadrën e Kosovës nuk do të ketë prurje të reja para ndeshjes ndaj Kroacisë, e cila zhvillohet këtë të enjte.

“Sa i përket skuadrës së Kosovës, tregimi ka përfunduar”, deklaroi Vokrri.

“Ajo që kemi tani janë futbollistët më të mirë dhe pas tyre nuk do ta ftojmë më askë tjetër”, shtoi ai. /Periskopi.com

FFK marrëveshje bashkëpunimi me Federatën Gjermane të Futbollit

Federata e Futbollit të Kosovës ka nënshkruar sot memorandumin e bashkëpunimit me Federatën Gjermane të Futbollit.

Periskopi.com Sporti

Kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri e ka quajtur si privilegj të madh arritjen e një marrëveshje të tillë me një superfuqi në futboll si Gjermania.

“Për neve është një privilegj i madhe që të jem partner të një superfuqie në futboll siç është DFB. Këtë privilegj do ta ruajmë edhe kultivojmë edhe më shumë duke mos harruar mbështetjen që na ka dhënë DFB-ja në procesin e pranimit në UEFA dhe FIFA. Këta do të jenë mysafirë tonë në ndeshjen e parë si mikpritës kundër Kroacisë. Sot përmes këtij nënshkrimi të memorandumit po formalizojmë këtë bashkëpunim disavjeçar. Një falënderim i veçantë për vëllezërit Shoshi dhe Fehmi Konxhelin, pa ndihmën e të cilëve nuk do të realizohej ky bashkëpunim. Milkoreit është një pjesë e Kosovës tashmë, ndërsa edhe pjesa tjetër delegacionit dëshiroi që të kalojnë si në shtëpinë e tyre”, tha Vokrri. /Periskopi.com

Vokrri: Kroatët do t’i presim si vëllezër

Periskopi.com Sporti

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka folur për përballjen e madhe të 6 tetorit kundër Kroacisë.

Ndeshja në fjalë do të zhvillohet në stadiumin e Shkodrës ‘Loro Boriçi’, dhe Vokrri pohon se kroatët do të priten si vëllezër, pasi jemi shtete mike.

“Të gjithë po e presim, do të jetë ditë historike për ne. Më bëhet qejfi që Kroacia është kundërshtar në debutimin tonë si vendës. Do të jetë shumë emotive, pa marrë parasysh që do të luajmë në Shqipëri”, tha Vokrri.

“Kroacia dhe Kosova janë shtete mike, shumë të afërta, për të mos thënë vëllazërore. Ashtu do të priten kroatët, me të gjitha nderimit si vëllezër. Asgjë nuk do t’iu mungojë. Kurse në fushë do të mundohemi t’iu shkaktojmë problem, por nuk është e lehtë”, shtoi ai. /Periskopi.com

Ministri Shala pret Vokrrin dhe kreun e ‘Dardanëve’

Periskopi.com Sporti

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në takim drejtuesit e FFK-së, të kryesuar nga Fadil Vokrri si dhe drejtuesit e tifozëve të Kombëtares së Kosovës, “Dardanët”.

Në takim u diskutua rreth përgatitjeve për organizimin e ndeshjes në futboll, që do të zhvillojë Kosova kundër Kroacisë, në kuadër të kualifikimeve për Botërorin “Rusia 2018.

Ministri Shala inkurajoi FFK-në dhe grupin e tifozëve “Dardanët” për një organizim sa më të mirë të kësaj ngjarjeje në futboll, pasi që është ndeshja e parë historike që Kosova e luan si nikoqir në një garë zyrtare siç janë kualifikimet për botëror.

Shala u shpreh se ministria do të përkrah në format që është e nevojshme këtë ngjarje të shumëpritur. Siç është mbështetur në të kaluarën në vazhdimësi, FFK-ja dhe Kombëtarja e Kosovës në futboll, kjo gjë nuk do të mungojë as në të ardhmen, tha ministri.

Ndërsa,kryetari Vokrri shprehu falënderimin ndaj Ministrit Shala, për përkushtimin dhe punën që po bën në përkrahje të futbollit në Kosovë. Ai tha se presim që organizimi i ndeshjes kundër Kroacisë do të jetë në nivelin më të larët të mundshëm dhe do të jetë një ngjarje e paharruar për futbolldashësit dhe tërë qytetarët e Kosovës. Do të dëshmojmë se dimë të organizojmë dhe se e kemi merituar pjesëmarrjen dhe garimin në arenën ndërkombëtare të futbollit.

Ndërkaq, përfaqësuesit e tifozëve të Kombëtares së Kosovës “Dardanët” e informuan ministrin Shala me përgatitjet që janë duke bërë për ndeshjen kundër Kroacisë, dhe premtuan se do të krijojnë një atmosferë të jashtëzakonshme dhe do të shfaqin përkrahjen e pakursyer për Kombëtaren e Kosovës në futboll.

tifozi

Vokrri reagon pas zgjedhjes së Presidentit të ri të UEFA

Periskopi.com Sporti

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri thotë se zgjedhja e Aleksander Ceferinit në postin e Presidentit të UEFA-s është një lajm i mirë për futbollin e Kosovës.

Ai shton se FFK-ja i ka dhënë mbështetje publike kandidaturës së Ceferin.

“Ky është lajm i mirë për futbollin e Kosovës pasi që kemi raporte të shkëlqyera me  Ceferinin. Ne publikisht i kemi ofruar mbështetjen Ceferinit për president të UEFA-s, që pas shpalljes së kandidaturës së tij”, ka thënë Vokrri. /Periskopi.com

Sheremeti demanton Vokrrin

Periskopi.com Sporti

Aktori Kushtrim Sheremeti ka dematuar Kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrrin, i cili kishte thënë se në ndeshjen ndërmjet Kombëtares Shqiptare dhe Serbisë të zhvilluar në tetor në Loro Boriçi, nuk kishte flamuj të Kosovës.

Ata kishin pasur një debat paksa të ashpër në emisionin Rubikon, ku Vokrri kishte thënë se në atë ndeshje nuk kishte pasur asnjë flamur të Kosovës.

Ndërsa Sheremeti ka këmbëngulur se aty kishte flamur të Kosovës, dhe tashmë ka publikuar edhe fotografi në rrjetin social Facebook, ku shihet një gjë e tillë.

flamuri i kosoves /Periskopi.com

Vokrri-Xhakës: Nuk kam pse të kërkoj falje

Periskopi.com Sporti

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka reaguar pas letrës së shkruar nga Ragip Xhaka, drejtuar FFK-së, e i cili kërkoi një kërkimfalje nga këta të fundit, pasi sipas tij, ai bashkë me djalin e tij, Granitin janë ndier shumë të fyer me akuzat që i janë bërë rreth të ardhmës së tij me Zvicrën.

Vokrri thotë se nuk ka pse t’i kërkojë falje askujt, ndërsa insiston se lojtarët që duan të luajnë për Kosovën duhet të bëjnë kërkesën në FIFA.

“FFK asnjëherë nuk e ka quajtur tradhtar Granit Xhakën e as ndonjë tjetër. Unë ende i qëndroj asaj që ata lojtarë që dëshirojnë të luajnë për Kosovën, duhet të bëjnë kërkesë individuale në FIFA”, tha fillimisht Vokrri për Gazetën Express.

“Unë as ne si FFK nuk kemi çfarë ti kërkojmë falje askujt. Ata lojtarë që kanë dashur të luajë për Kosovën kanë bërë kërkesë dhe ajo kërkesë u është pranuar”. /Periskopi.com

Vokrri: I kemi ftuar yjet të vijnë

Periskopi.com Sporti

Kryetari i Federatës të Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka zbuluar se ky institucion i ka bërë thirrje yjeve nga Kosova që luajnë për Zvicrën dhe disa kombëtare tjera, që të vijnë të luajnë për Reprezentacionin e Kosovës.

“Ne u kemi bërë apel lojtarëve që të vijnë të luajnë për Kosovën dhe kërkesa duhet të bëhet individualisht në FIFA”, ka deklaruar Vokrri gjatë një konference për media të mbajtur në Prishtinë.

Ditë më parë u konfirmua se Milot Rashica dhe Alban Meha do të luajnë për Kosovën. /Periskopi.com