Zëvendëskryeministri i ‘sinqertë’ studentëve ua këput shpresat për punësim në sektorin publik

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi ditë më parë ligjëroi para studentëve të Kolegjit “AAB” mbi temën “Rrugëtimi i suksesshëm i një biznesi”.

Periskopi.com Lajme

Kelmendi pasi lavdëroi biznesin e suksesshëm të tij, tha se sektori privat është e ardhmja e vendit, duke ua bërë me dije studentëve se dyert e sektorit publik janë të mbyllura për ta.

Ai kërkoi nga studentët që të studiojnë, mirëpo mos të shpresojnë të hyjnë në punë në Qeveri, ngase siç u shpreh ai vendet në institucione janë plotësuar dhe ka vende vetëm nëse dikush vdes ose shkon në pension të rregullt, shkruan KosovaPost.

“Ju keni me qenë një pjesë e madhe  e njerëzve të sektorit privat. Sektori privat është e ardhmja e Kosovës. Qeveria dhe vendet në institucione janë plotësuar numerikisht dhe ka vende vetëm për ata që vdesin ose shkojnë në pension. Prandaj mos pritni që ka me pasë Qeveria vende pune në të ardhmen për ju, por ju keni me qenë baza e e zhvillimit të Kosovës”, u shpreh Kelmendi para studentëve.

Ja si i mashtron konsumatorët kompania ‘Elkos’ e zëvendëskryeministrit (FOTO)

Rrjeti i supermarketeve ETC që drejtohet nga biznesmeni dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi, raportohet se po i mashtron qytetarët.

Periskopi.com Lajme

Kompania Elkos Gropu, me objekt në Ferizaj, i mashtron qytetarët duke promovuar produkte me zbritje çmimi, nga 2.79 euro në 1.99, ndërsa në arkë konsumatorët paguajnë 2.79 euro, pa zbritjen që promovohet.

Lexuesit e “Zeri.info”, kanë dërguar fotografi, të produkteve të cilat kanë dal në aksion me një çmim me të ulet sesa çmimi i produktit, si dhe faturat, ku shihet se pagesa është bërë me çmimin paraprak dhe jo me ata që është në aksion.

Zëvendëskryeministri ua shet qytetarëve mishin pa afat, e vet as nuk flet për ta

Zëvendëskryeministri i sapoemëruar në Qeverinë e Kosovës, Ramiz Kelmendi, nuk ka dashur të flasë për 6 mijë kilogramët e mishit të gjetur pa afat në qendrën tregtare ETC në Pejë dhe Fabrikën e Përpunimit të Mishit “ELKOS” në këtë qytet, ku ai është pronar.

Periskopi.com Lajme

Ka thënë se përgjigjen për këtë duhet marrë në menaxhmentin e kësaj kompanie, shkruan sot Koha Ditore.

“Ajo i përket menaxhmentit të Grupit ELKOS, aty mundesh me ia parashtru këtë pyetje edhe nëse e keni lexuar informatën, ata kanë kthye përgjigje të caktuar për këtë çështje. Prandaj ju falënderoj për pyetje po përgjigjen e gjeni në…(ELKOS v.j.)”, ka thënë Ramiz Kelmendi pas takimit që ka pasur me kryetarin e Komunës së Podujevës, Agim Veliu.

Më 1 nëntor, mediat kishin raportuar se Agjencia e Ushqimit dhe e Veterinës kishte asgjësuar në prani edhe të Policisë së Kosovës rreth 6 mijë kilogramë mish pule, peshk e prodhime peshku me afat të skaduar në ETC në Pejë dhe në Fabrikën e përpunimit të mishit “ELKOS në të njëjtin qytet, që nuk i dihej as origjina. Zyrtarët e AUV-it kishin njoftuar se lënda do të shkojë në gjykatë.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramiz Kelmendi që po i helmon qytetarët

Periskopi.com Lajme