Deputeti shqiptar: Turp për FSHF, na tregoni si dhe për kë u shënua goli i tretë i Izraelit (Foto)

Deputeti i PS-së, Erjon Braçe, me një postim të gjatë në rrjetet sociale, ka sulmuar përsëri FSHF-në, e cila sipas tij ia ka arritur qëllimit që të heqë vëmendjen nga rezultati sportiv i ndeshjes me Izraelin.

Periskopi.com Sporti

Sipas tij, duke ia faturuar fajet policisë, FSHF shmang shpjegimet për lojën e dobët dhe deri diku të pakuptimtë të kombëtares në këtë ndeshje.

Ai po ashtu thotë se FSHF’së po i ndihmojnë edhe mediat dhe gazetarët e saj, të cilat nuk merren me problemin real.

Brace po ashtu vë në dyshim edhe ndeshjen në tersi, sidomos golin e tretë, pasi shpjegon se nuk është normale që me dy futbollistë më pak, duke humbur 2:0, trajneri nxjerrë nga loja një mbrojtës dhe një mesfushor, për të inkuadruar dy sulmues, përcjell Express.

Më poshtë mund të lexoni shkrimin e plotë të Braces:

“AS ARBITRI! AS POLICIA!

FSHF ja doli ta largoje vemendjen nga rezultati sportiv i ndeshjes mes Shqiperise e Izraelit.

Prej saj, mediave banale qe shohin pas cdo ngjarjeje 007-tat e sherbimeve te huaja, mediave te vete FSHF-per habi nuk merren fare me garen, rezultatin e saj, tani gjithkush mendon se Shqiperia e humbi ndeshjen prej policise dhe masave te saj.

Eeeeeeej, zgjohuni njerez!

Po tallen me ju! Eshte farse, si gjithnje xhanem.

Ne fillim ju treguan arbitrin, por kur doli qe ai kishte zbatuar rregulloren heshten pak.

Jo gjate, policia vertete qe kish qene ne sherbim me masa ekstreme, por pa asnje ndikim ne fushe, ne gare.

Keta po na thone se policia beri gola.

Jooo!

Per shkak te punes qe bej, padyshim per shkak te interesit, kam mesuar se policia ato dy dite, ka shmangur nje ngjarje qe mund te zhyste Shqiperine e shqiptaret mbare, per 10 vietet qe vijne, ne erresire. Po po, ne erresire!

Jo energjitike jo, ne erresire stere kombetare e nderkombetare.

Eshte e ndyre, plotesisht e papranueshme qe, FSHF dhe mediat e saj- gazetaret e FSHF personalisht, ne dijeni te rrethanave, po delegon fajin per nje rezultat sportiv tek policia.

Po fsheh ndeshjen dhe kjo eshte e turpshme.

Ne fakt per ndeshjen duhet folur, ndeshjen si gare sportive dhe rezultatin e saj po sportiv.

Nuk eshte turp te mundesh, asfare.

Por te gjithe ata qe drejtojne ekipin kombetar, nga Presidenti i Federates, trajneri, zevendestrajneri, ndihmesit, menaxheri duhet te spjegojne vetem nje gje nga ndeshja:

GOLIN E TRETE!

Jo thjesht si gol, por gjithcka deri tek goli i trete;

Me nente lojtare ne fushe, ne dizavantazh te 2 golave, nxjerrjen jashte te nje mbrojtesi nga rreshtimi me kater te tille-Hysajt qe vijonte te vraponte e mbronte pa fund dhe, futja ne fushe e nje sulmuesi; nxjerrjen jashte te nje mesfushori dhe, futjen ne fushe te nje tjeter sulmuesi, te tretin!!!

Te spjegojne, vendosjen e ekipit ne fushe me tre mbrojtes, dy mesfushore e tre sulmues!

Me nente lojtare dhe ne rrezik per te pesuar edhe me!

Ti pergjigjen pyetjes:

KUJT I DUHEJ GOLI I TRETE I NDESHJES, I YNI APO I KUNDERSHTARIT?

Me tre sulmues Shqiperia nuk luajti kunder nje ekipi ndjeshem me inferior, pak jave me pare.

Te humbesh, me nje apo dy gola eshte njesoj thone, por te shpartallohesh nga nje kundershtar direkt dhe nen objektiv, nuk eshte njesoj.

Ne fund, dy fjale per tifozet e Sqhiperise; Eshte sterthene se policia duhet te permiresohet dukshem per sjelljen ne stadium, sjelljen ndaj tifozit, burre apo edhe me shume grua.

Nje trupe e posacme por edhe komunikimi i vazhdueshem me ju, me ne, si tifoze, duhet te jete normalitet per cdo ndeshje.

Por ne nje gje duhet mirkuptim;

Rendi e siguria publike jashte stadiumit se pari, eshte pergjegjesi e pune ekskluzive e policise!!

Ska lidhje me garen, por me sigurine e gjithkujt, tuajen, tonen, te futbollisteve gjithashtu. Sigurine Kombetare mbi te gjitha.

Ky ishte rasti!

Nuk ishte i pashembullt!

Ne France, me pushke ne dore ishte ushtria! Kudo”.

2_1479330948-32101