Ymeri hedh dyshime se intervenimi ku vdiq Enver Zymberi u bë për të arsyetuar negociatat

Visar Ymeri, Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje!, ka thënë se ushtria e Kosovës nuk mund të formohet derisa vazhdohet dialogu me Serbinë.

Periskopi.com Lajme

Ymeri këto deklarime i dha në Zona B të Klan Kosovës, derisa ka shtuar se rasti i intervenimit të Institucioneve shtetërore për ngjarjen e së shtunës, ende nuk dihet nëse është sinjal pozitiv apo vetëm aventurë e radhës e qeveritarëve. Kjo pasi sipas tij ardhja e një treni serb në Kosovë është rezultat i negociatave.

“Mos përgatitja e Institucioneve ka një histori që lidhet drejtpërsëdrejti me negociatat. Ajo ka një varësi në kokën e kokave të shtetit. Kemi një mendim privatizues të institucionit. Kur posti shihet vetëm si interes personal atëherë do të kemi këto probleme. Edhe korrupsioni politik, ndryshimi i qëndrimeve kanë të bëjnë me një mendim privatizues”, tha ai.

“Policia në pikën kufitare që u dërgua të shtunën dhe nëse mund të shkojnë të rrënojmë murin, janë pjesë e planit për integrimin veriut apo lloj aventurash të tyre. Rasti i intervenimit të policisë ku pasoi vdekja e Enver Zymberit, ka mundësi  të jetë i planifikuar, në mënyrë që të arsyetoheshin negociatat Serbi- Kosovë. Intervenimi i këtyre institucioneve me aventura të tyre i kushtojnë shumë Kosovës. Këto aventura i kushtojnë shtrenjtë vendit”, tha Ymeri.

Tha se Kosova nuk mund të pres më, duhet krijojë ushtrinë e saj, e sipas tij, nuk mund të bëhet duke biseduar me Vuçiqin.

Rrëfimi i dëshmitarëve për vrasjen e Enver Zymberit (Video)

Radovan Radic e Milovan Vlashkoviq, janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e policit të njësisë speciale, Enver Zymberi.

Periskopi.com Lajme

Të dy të akuzuarit u patën liruar kohë më parë si të pafajshëm nga Gjykata Themelore në Mitrovicë. Por këtë aktgjykim e ka prishur Apeli dhe tani që ata po rigjykohen.

Dëshmitari Isa Salihu, që është edhe polic i njësisë speciale tregoi se si ndodhi ngjarja në vendin e quajtur Klisuricë, njofton Klan Kosova.

Ai tregoi se ku ishte Zymberi, pak minuta para se të vritej.

Salihu, dëshmoi se të shtënat në pikën kufitare në Bërnjakë filluar pasi sepcialët u urdhëruan ta shpartallojnë barrikadën. Pikërisht sipas tij, këto të shtëna ia morën jetën heroit të Kosovës, Enver Zymberi.

Kurse si si u gjet vendi i ngjarjes tregoi polici tjetër, Flmuur Fetahu, i cili kujtoi se skenën e krimit e kishin kontrolluar të nesërmen për vetëm 15 minuta.

Por akuzat e tij i mohoi i akuzuari kryesor, Radovan Radiq.

Shqyrtimi gjyqësor për këtë rast, do të vazhdojë në javën e ardhshme në Gjykatën Themelore në Veri të Mitrovicës.