Zbulimi i shekullit, ja çfarë është gjetur në Egjipt

Periskopi.com Lajme

Arkeologët në Egjipt kanë gjetur më shumë se 1.000 statuja dhe 10 sarkofagë në varrezën e një sundimtari në pjesën perëndimore të bregut të lumit Nil.

Ministria për Antikitete njoftoi se varreza ishte bërë gjatë periudhës së Mbretërisë së Re, prej 1.500 deri 1.000 vjet Para Erës së Re,  transmeton AP.

Shefi i misionit arkeologjik, Mustafa el Vaziri tha se në një dhomë ishin gjetur statuja të mbretërve nga dinasti të ndryshme.

Vaziri theksoi se arkeologët besojnë se do të gjejnë edhe statuja të tjera.

Luxor, Egipat – 18. april 2017:Arheolozi u Egiptu pronašli su više od 1.000 statua i deset safkofaga u drevnoj plemićkoj grobnici u gradu Luxoru na zapadnoj obali rijeke Nil ( Stringer – Anadolu Agency )

Sulmet ndaj kishave në Egjipt

Periskopi.com Lajme

Në shtatë vitet e fundit në Egjipt janë kryer 33 sulme ndaj kishave, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas sulmeve në kishat në qytetet Tanta dhe Aleksandria të Egjiptit, erdhën në rend dite edhe një herë sulmet ndaj kishave dhe ngjarjet e përjetuara në këtë vend. Radhitja e sulmeve të kryera gjatë 7 viteve të fundit është siç vijon:

10 Janar 2010:

Si pasojë e sulmit në kishë në qytezën Neca Hammadi të qytetit Kana në jug të Egjiptit, nga persona të armatosur ndaj një grupi në kishë, 7 persona humbën jetën, kurse dhjetëra të tjerë ishin plagosur.

1 Janar 2011:

Pas një shpërthimi përballë kishës Kopte të Shenjtorëve në Aleksandria, 24 persona mbetën të vrarë ndërsa 79 të tjerë ishin plagosur.

7 Prill 2013:

Në rajonin el-Abbasiyye të kryeqytetit Kajro, në Katedralen Shën Marku, e cila është qendra kryesore e Ortodoksëve Koptë, në një sulm që ndodhi gjatë ceremonisë së varrimit të atyre që humbën jetën gjatë një përleshjeje mes muslimanëve dhe të krishterëve në qytetin Qaljubijje, humbën jetën 7 persona, një prej tyre musliman.

14 Gusht 2013:

Forcat e sigurisë kishin shpërndarë përkrahësit e presidentit të zgjedhur Muhammed Mursi, të cilët kishin organizuar demonstrata në sheshet Rabia dhe Nahda. Njëkohësisht me këtë ngjarje, më 14 gusht të vitit 2013, në qytete të ndryshme të këtij shteti, u dogjën apo u shkatërruan më shumë se 26 kisha.

20 Tetor 2013:

Në një sulm me armë gjatë një ceremonie martesore në kishën Shën Mary, në lagjen El-Verrak të qytetit Giza, 4 persona humbën jetën, kurse 18 të tjerë ishin plagosur.

11 Dhjetor 2016:

Në një shpërthim në Kishën Petrine, në afërsi të Katedralës Koptike Ortodokse në Kajro, 29 persona u vranë kurse dhjetëra të tjerë u plagosën.

9 Prill 2017:

Në sulmin e parë, ku shënjestër ishte kisha Shën Gjorgji në qytetin Tanta, jetën e humbën 27 persona, kurse 78 mbetën të plagosur. Ndërsa në shpërthimin e dytë, në një afërsi të kishës Shën Marku në Aleksandria humbën jetën 16 persona, kurse 41 u plagosën.

Zbulohet varri i një faraoni egjiptian 3.100 vjet i vjetër

Në qytetin Suhaxh të Egjiptit është zbuluar vendbanimi dhe varri i një faraoni që i përket vitit 3.100 para erës sonë.

Periskopi.com Lajme

Drejtori i Departamentit të monumenteve egjiptiane të Ministrisë së monumenteve historike të Egjiptit, Mahmud Afifi, në një deklaratë tha se në punimet gërmuese në qytetin antik Abidos në Suhaxh, 400 metra në jug të tempullit të parë Siti të dinastisë mbretërore të 19-të është gjetur një varr dhe vendbanim që i përkasin periudhës së fillimit të dinastisë, raporton Anadolu Agency (AA)

Afifi ka vënë në dukje se vendbanimi i cili është përcaktuar se i përket viteve 3.100 para erës sonë, ka mundësi që të jetë një zonë ku kanë qëndruar personat që kanë ndërtuar varret mbretërore të dinastisë në Abidos.

Sipas tij, gjatë gërmimeve në vendbanim janë gjetur edhe gjësende të përdorura në jetën e përditshme.

Gjithashtu Afifi tërhoqi vëmendjen se zbulimi në fjalë mund të nxjerrë në pah shumë informacione në lidhje me historinë e Egjiptit dhe qytetit antik Abidos.

Raportohet se lideri i Vëllazërisë Myslimane po keqtrajtohet në burg

Familja e liderit të burgosur të Vëllazërisë Myslimane, Mohamed al-Beltagi ka publikuar një sërë shkeljesh dhe keqtrajtimesh të cilat i janë bërë atij në burgjet e Egjiptit.

Periskopi.com Lajme

Beltagi u arrestua në vitin 2013 menjëherë pas përmbysjes me anë të një grushti shteti ndaj presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Egjiptit, Mohamed Morsi, raporton AA

Atij i janë shqiptuar disa dënime, të cilat Beltagi i konsideron të motivuara politikisht.

Në një deklaratë të publikuar, familja e tij thotë se Mohamed al-Beltagi është mbajtur për dy muaj rresht në një qeli pa dritare.

“Në muajin gusht ai është detyruar nga dy gardianë të heq rrobat nga trupi, është torturuar dhe është fotografuar lakuriq”, akuzon familja e cila gjithashtu akuzon presidentin Abdel-Fattah al-Sisi për vrasjen e bijës së Beltagit. Asma u vra nga forcat e sigurisë gjatë një proteste pro-Morsi në vitin 2013.

Autoritetet egjiptiane nuk kanë komentuar mbi akuzat për keqtrajtimin e liderit të burgosur të Vëllazërisë Myslimane.