Dorëhiqet kryetarja e Këshillit Etik të Universitetit të Prishtinës

Periskopi.com Lajme

Myzafere Limani ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetares së Këshillit të Etikës së Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Këtë e ka konfirmuar për kallxo.com, profesoresha Limani.

Arsyet kanë qenë personale. Për shkak të angazhimit tim kam dhënë dorëheqje. Unë besoj se ata mund të ia dalin edhe pa mua”, tha Limani.

Dorëheqja e Limanit ka ndodhur në seancën e dytë të Këshillit Etik, i cili është në kuadër të UP-së.

E pyetur se kush do ta zëvendësojë, Limani tha se është rregullorja e punës për plotësimin e përbërjes.

“Është rregullorja e punës sipas së cilës stafi e plotëson përbërjen. Këshilli mund të funksionojë me anëtarët e mbetur dhe nuk mund të varet nga një person”, tha ajo.

Ndryshe, Këshilli Etik që nga themelimi i tij ka mbajtur vetëm një seancë për shkak se deri vonë nuk ka pasur Rregulloren për masat dhe procedurat disiplinore ndaj personelit akademik.

Kjo rregullore është miratuar nga menaxhmenti i UP-së më 11 prill 2017.

Dorëheqja e Limanit nuk është akti i parë për stafin e UP-së që drejtohet nga rektori Marjan Dema.

Plas gallata me Hashim Thaçin pas dështimit të tij për ushtrinë e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Presidenti Hashim Thaçi sot përfundimisht është tërhequr nga iniciativa e tij për të formuar Ushtrinë e Kosovës me anë të një ligji.

Këtë tërheqje ai e bëri pas presioneve ndërkombëtare, në krye me SHBA-në dhe NATO-n, që kërkojnë formimin e Ushtrisë së Kosovës vetëm me ndryshime kushtetuese.

Lidhur me këtë tërheqje Thaçi ka njoftuar me anë të një letre, të cilën ia ka dërguar kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit.

E në rrjete sociale ka shpërthyer gallata me të.

Më poshtë shihni vetëm disa nga statuset ku tallen me Thaçin ./ Periskopi

 

 

Molliqaj: Jap dorëheqje nëse del ndonjë lidhje mes VV-së dhe Devollëve

Sekretari organizativ në Lëvizjen Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka komentuar deklaratat e të parit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili sonte tregoj detaje mbi qëndrimin në jaht në Budvë të Maqedonisë e ku tregoi se u ftua nga drejtori i birrarisë Peja dhe më pas aty ka ardhur edhe shefi i korporatës Devolli, Blerim Devolli.

Periskopi.com Lajme

Molliqaj ka folur në emisionin “Click” në TV 21, duke thënë se nuk ka asgjë të keqe me qëndrimin e Ahmetit në jaht me kompaninë e përfolur për afërsi me partitë politike në pushtet.

Molliqaj ka thënë se Devollët kanë zhvatur Kosovën dhe këtë ia kanë mundësuar partitë në pushtet, PDK dhe LDK, por këtë gjë sipas tij nuk do të mund ta bëjnë me Vetëvendosjen.

“Sa i përket VV-së ata nuk kanë shans me kap VV-në e as Ahmetin. Nuk bëhet fjalë”, ka thënë Molliqaj.

Madje Molliqaj ka dalë vullnetar që të bartë vet ai pasojat nëse kjo gjë ndodhë atëherë ai do të jap dorëheqje nga Vetëvendosje.

“Garantoj qind për qind se japë dorëheqje nëse në një moment  del çfarëdo lidhje e VV-së me Devollët”, ka thënë Molliqaj.

Ai ka lënë të nënkuptohet se Vetëvendosje nuk do ta thirr në përgjegjësi Ahmetin ashtu sikurse ka deklaruar para disa dite, shefi i grupit parlamentar të VV-së Glauk Konjufca.

Përse dha dorëheqje Saimir Tahiri dhe kush do ta zëvendësojë atë?

Ndërkohë që Saimir Tahiri pritet të dalë në një konferencë për shtyp që të zyrtarizojë dorëheqjen nga posti i Ministrit të Brendshëm, mediat në Shqipëri kanë analizuar dhe spekuluar mbi arsyet e dorëheqjes së Tahirit, njofton Klan Kosova.

Periskopi.com Lajme

Disa nga mediat shkruajnë se arsye mund të jetë presioni që ka bërë partneri i koalicionit tek Edi Rama, kryetari i Parlamentit, Ilir Meta.

Pasi, siç shkruan Lapsi.al, shpesh herë Meta dhe zyrtarë të Lëvizjes Socialiste për Integrim, kanë lënë të kuptohet se i kanë kërkuar Ramës largimin e ministrit të Brendshëm.

Po ashtu, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, kishte deklaruar se Ramës ia kishin kërkuar edhe partnerë ndërkombëtarë largimin e Tahirit.

Arsye tjetër e kësaj dorëheqje, që mbase mund të jetë edhe shkarkim është përpjekje e kryeministrit Rama për të “kënaqur” opozitën, e cila ka kërkuar vazhdimisht shkarkimin e tij, duke e akuzuar se është një ministër i lidhur me krimin dhe bandat e drogës.

Sidoqoftë Tahiri pritet të dalë në një konferencë për mediat, ku do të japë arsyet e dorëheqjes së tij të papritur, tre muaj para zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit.

Pas dorëheqjes – ende jo zyrtare – kanë gufuar edhe emra që do të mund ta zëvendësonin Tahirin.Më i përfoluri është ai i zëvendëskryeministrit, Niko Peleshi.

LAJMI FUNDIT/ Jep dorëheqjen Saimir Tahiri

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka dhënë dorëheqjen. Lajmi konfirmohet nga burime të Lapsi.al pranë qeverisë. Mësohet se gjatë paradites minisrti Tahiri ka zhvilluar një takim në Kryeministri me Edi Ramën.

Periskopi.com Lajme

Pritet që më vonë ai të dalë në një konferencë për mediat, për të dhënë arsyet e dorëheqjes. Ikja e tij shihet si një lëvizje e Ramës për të zgjidhur ndoshta krizën politike.

Kujtojmë që opozita po proteston prej datës 18 shkurt në bulevard dhe kërkon qeveri teknike që do të organizojë zgjedhjet e 18 qershorit. Tahiri ka qenë një prej ministrave më të sulmuar prej opozitës.

Ai është akuzuar shpesh për lidhje me krimin dhe trafikun e drogës.

LDK deklarohet rreth paralajmërimit të Thaçit për dorëheqje

Deklaratën e Thaçit për formimin e ushtrise, nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu ka thënë se nuk e konsiderojnë si kërcënim ndaj LDK-së, sepse nuk janë kundër transformimit të FSK-së në forcë ushtarake, por kjo sipas tij nuk duhet të bëhet me deklarata pompoze.

Periskopi.com Lajme

Veliu për Rrokum është shprehur se LDK dhe të gjithë duhen të bashkëpunojnë me SHBA-në dhe NATO’n që të formohet një ushtri që do të jetë e zoja t’i përfundojë detyrat e saj në koordinim me mekanizmat ndërkombëtare.

“LDK nuk është ulur të diskutojë këtë situatë ende, por mendoj se gjithsesi duhet të ecim bashkërisht me SHBA dhe NATO’n”, ka thënë Veliu.

Sipas Veliut, ne zgjedhjet e ardhshme, LDK do të dalë fituese.

Jep dorëheqje gjyqtari që dyshohet se u korruptua nga grupi i Azem Sylës

Udhëheqësi i Departamentit të Krimeve të Rënda në Gjykatën Themelore të Prishtinës, Faik Hoxha, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë si dhe ajo e gjyqtarit.

Periskopi.com Lajme

Këtë veprim thotë se e ka bërë për shkaqe shëndetësore.

Hoxha ka udhëhequr këtë departament prej vitit 2013. Më herët ai ka qenë prokuror në Prokurorinë Komunale të Prishtinës.

Hoxha përmendet në dosjen e Azem Sylës, si njëri prej zyrtarëve që ishin korruptuar nga grupi i tij për të mos i hetuar ata. Përmendet një ryshfet prej 20 mijë eurosh në dosjen e prokurorit të EULEX-it, Danillo Ceccarelli.

Grupi i dyshuar i Azem Sylës, dyshohet se kishte arritur që ndikimin e vet me anë të ryshfetit, kërcënimeve e frikësimit, ta shtrijë në Agjencinë Kosovarë të Privatizimit, në Gjykatën Komunale të Prishtinës, në polici, dhe në Prokurori.

Sipas hetimeve të Prokurorisë dhe përgjimeve telefonike, Hoxha e kishte mbyllur këtë rast duke mos e hetuar Nuhi Ukën, në këmbim të një ryshfeti prej 20 mijë eurosh.

Dyshimi ndaj gjyqtarit Faik Hoxha janë nxjerrë nga përgjimi i 29 janarit 2010 i bisedës mes Shpresim Ukës dhe Fahredin Gashit, ku përmendet rasti ‘Vujoviq’.

Sipas prokurorit, në këtë bisedë Shpresim Uka e ka bërë të qartë se prokurori i rastit, Faik Hoxha, ka kërkuar një ryshfet prej 20 mijë eurosh.

Faik Hoxha ka dhënë dorëheqje dje nga ky post – dy vjet parë se të dalë në pension të rregullt.

Dorëheqjen e ka konfirmuar vetë Hoxha.

“Arsyeja e dorëheqjes janë shkaqet shëndetësore…”, ka thënë ai, duke shtuar se pretendimet e prokurorit nuk i ka marrë seriozisht ngaqë sipas tij nuk ka pasur lidhje me atë punë.

Ndërkohë, që dorëheqja e Faik Hoxhës është konfirmuar edhe nga Gjykata Themelore në Prishtinë.

“Ju njoftojmë se gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda z. Faik Hoxha ka dhënë dorëheqje dje nga pozita e gjyqtarit për shkaqe shëndetësore”, thuhet në përgjigjen e Gjykatës Themelore dhënë për Insajderin.

Grupi i dyshuar i Azem Sylës kishte arritur që ndikimin e vet me anë të ryshfetit, kërcënimeve e frikësimit, ta shtrijë në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, në Gjykatën Komunale të Prishtinës, në Prokurori dhe në Polici.

Në përgjimin që përmendet ryshfeti prej 20 mijë eurosh, bazohet dyshimi i Prokurorisë.

Shpresim Uka: Jo, po, po është ai prokuror. Ai njeri ka kërkuar 20 mijë.

Fahredin Gashi: Aha.

Shpresim Uka: Do të më tregojë kur përfundimisht, tash të shoh se çfarë më thotë ai.

Kryetari i Strugës paralajmëron dorëheqje

Këtë vendim ai e ka marrë pasi ka fituar besimin e qytetarëve shqiptarë në këtë shtet për t’i përfaqësuar në nivelin qendror

Periskopi.com Lajme

Njeriu që i priu Aleancës për Shqiptarët në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Maqedoni, Ziadin Sela, ka premtuar dorëheqje nga posti i kryetarit të Strugës. Këtë vendim ai e ka marrë pasi ka fituar besimin e qytetarëve shqiptarë në këtë shtet për t’i përfaqësuar në nivelin qendror.

Sela, në një deklaratë dhënë për mediet lokale në Shkup, ka theksuar se nuk e përjashton mundësinë që të kandidoje në pranverë për kryetar komune.

“Askush nuk duhet që të jetë në funksione publike ashtu si kryetari i komunës më shumë se dy mandate, dhe kjo për mua është mandati i parë. A do të jam kandidat…Ne kemi një parti politike e cila do të vendos për këtë. Nëse vlerësojmë se duhet që përsëri të jam kryetar komune, kjo gjë do të bëhet”, deklaroi Sela, i cili kishte fituar bindshëm në zgjedhjet lokale, duke i mundur të gjitha partitë maqedonase.

Sela paralajmëron dorëheqje nga kryetari i Strugës

 

Zyrtare: Trajneri i La Ligas jep dorëheqje (Foto)

Largohet edhe një trajner nga La Liga.

Periskopi.com Sporti

Bëhet fjalë për teknikun e Malagas, Juande Ramos.

Ky i fundit ka dhënë dorëheqje nga posti i trajnerit pas rezultateve negative, përcjellë lajmi.net.

Lajmi është konfirmuar nga klubi i Malagas, që ka njoftuar se do të zyrtarizojë së shpejti trajnerin e ri.

Pas Menduh Thaçit, jep dorëheqje edhe Zoran Zaev

Në seancën e sotme të Këshillit të Komunës së Strumicës u është drejtuar lideri i LSDM-së dhe kryetari aktual i komunës, Zoran Zaev, njofton Telegrafi Maqedoni.

Periskopi.com Lajme

Para këshilltarëve, ai tha se për shkak të largimit në një funksion tjetër, emëron pasardhësin e tij nga radhët e këshilltarëve, mandati i të cilit do të zgjasë deri në zgjedhjet e ardhshme lokale që pritet të jenë në fillim të muajit maj të vitit të ardhshëm.

Për zëvendës është emëruar këshilltari Kosta Kostadinov, kryetari i klubit lokal të LSDM-së në Strumicë.

Menduh Thaçi jep dorëheqje nga PDSH

Angela Merkel drejt dorëheqjes

Angela Merkel mund të detyrohet të japë dorëheqjen nga posti i saj, si pasojë e masakrës së Berlinit.

Periskopi.com Lajme

Kritikët thonë se ajo ka “mbaruar”.

Gjithashtu parashikohet ngritja e esktremistëve të AfD.

Britanikja “The Sun” shkruan se kancelarja Merkel është në presion të madh i cili po rritet dita-ditës.

Edhe anëtarë të partisë së saj kanë drejtuar gishtin nga ajo pas sulmit të Berlinit.

Madje sulme kundrejt Merkel kanë ardhur edhe nga Holanda, duke e akuzuar si përgjegjëse për sulmet terroristë, si pasojë e politikave të saj të “dyerve të hapura” ndaj emigrantëve.

Ndërkohë që policia po kërkon autorin e masakrës në Berlin, tunizianin Anis Amri, mijëra vetë kanë dalë në protestë duke kërkuar dorëheqjen e Merkelit.

Ditën e sotme Sekretari i Përgjithshëm i CDU, partisë së Merkel, tha se “është koha të testojmë gjithë politikën kundrejt emigrantëve”.

“Qytetarët janë me sytë drejt nesh, është koha që të rregullojmë dhe përmirësojmë politikat tona”, tha Andreas Scheuer.

Dy janë zgjedhjet për Merkel në këto momente, të heqë dorë nga politika që ka mbrojtur aq shumë, ose të braktisë postin e kancelares./tema

Jep dorëheqje kryeministri italian

Kryeministri italian, Matteo Renzi ka dhënë dorëheqje pas disfatës së thellë në një referendum për planet e tij në reformën kushtetuese.

Periskopi.com Lajme

Në një konferencë në orët e vona, ai tha se merr përgjegjësinë për rezultatin. Ai tha se kampi “Jo” duhet tani të del me propozime të qarta.

Shkurtimisht, ndryshimet e propozuara kanë përfshirë reduktimin e pushtetit të Senatit – nga 315 anëtarë sa janë aktualisht në 100 – si dhe zvogëlimin e kompetencave të autoriteteve rajonale, transmeton Koha.net.

“Paçim fat të gjithë”, ka thënë Renzi para gazetarëve. Ai tha se njoftimin për dorëheqje do ta jap të hënën gjatë mbledhjes së kabinetit pas dy vjet e gjysmë qëndrimi në zyrë.

Presidentja e Koresë së Jugut e gatshme të japë dorëheqje

Presidentja e Koresë së Jugut Park Geun-hye deklaroi të martën se është e gatshme që të japë dorëheqje për shkak të skandalit korruptiv para skadimit të mandatit dhe se do t’ia lë Parlamentit që të vendos për fatin e saj.

Periskopi.com Lajme

Park në fjalimin e tretë drejtuar kombit pas zbulumit të aferës korruptive gjatë muajit të kaluar tha se do t’ia lë Parlamentit që të marrë vendim lidhur me shkuarjen e saj, përfshirë edhe braktisjen parakohe të detyrës, raporton AA

“Nëse partitë qeverirate dhe opozitare gjejnë mënyrë për bartjen e pushtetit me të cilin në minimum do të zvogëlohej çfarëdo vakumi dhe konfuzioni në administrim, unë do të largohem në pajtim me procedurat ligjore”, deklaroi presidentja e Koresë së Jugut.

 

 

 

 

Rasti Dehari nuk çon në dorëheqjen e asnjë ministri

Vdekja e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje në burgun e Prizrenit nuk pritet të sjell si pasojë ndonjë dorëheqje nga postet ministrore në Qeverinë e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kohë më parë, familja e Astrit Deharit, përmes një deklarate për media, kishte kërkuar që ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni të japin dorëheqje për shkak të mungesës së sigurisë në burgje.

Sipas familjes, e cila e ka edhe mbështetjen e subjektit opozitar Lëvizja Vetëvendosje, hetimet aktuale duhet të ndërpriten derisa të mos ketë dorëheqje të nivelit politik.

“Pa dorëheqje të këtyre dy ministrave dhe pa ndërprerjen e hetimeve aktuale, ne si familje Dehari nuk pajtohemi për hetime ndërkombëtare”, është thënë në një deklaratë të familjes Dehari.

Në anën tjetër, zyrtarët në të dy ministritë e apostrofuara nuk kanë dashur të flasin lidhur me kërkesat për dorëheqjen e ministrave.

Ministria e Drejtësisë, me anë të një komunikate për media, të lëshuar të mërkurën, ka thënë se “aktualisht rasti është ende në duar të Prokurorisë dhe se Ministria e Drejtësisë nuk mund të bëjë më shumë lidhur me këtë proces”.

Ministria e Drejtësisë, vijon komunikata, mbetet e përkushtuar që të bashkëpunojë me të gjitha institucionet dhe tu ofrojë përkrahje të mëtutjeshme nëse ka nevojë”.

Sipas të gjeturave të raportit të Inspektoratit pas vdekjes së Deharit, Ministria ka iniciuar procedurat disiplinore dhe janë suspenduar nga puna një zyrtarë korrektues, dy mbikëqyrës dhe Drejtori i Qendrës së Paraburgimit në Prizren.

 

Betim Musliu, nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, thotë për Radion Evropa e Lirë se suspendimet janë të mirëseardhura, ndonëse shumë të vonuara.

Musliu konsideron se puna e bërë deri më tash nga institucionet e Kosovës ka qenë një punë jo profesionale, e cila tani po interpretohet nga grupet e ndryshme, duke nisur nga ato për interesa politike.

“Zinxhiri i shërbimit korrektues, në aspektin e sigurisë, do të duhej të suspendohej deri ne nivel qendror. Kjo për t’i dhënë hapësirë dhe mundësi një hetimi të pavarur, të paanshëm dhe e profesional.”

“Papërgjegjësia institucionale në fillim të këtij rasti, për të mos e trajtuar siç duhet, e ka krijuar këtë konfuzion ku besueshmëria në punën e institucioneve vendore po kontestohet në çdo segment”, tha Musliu.

Edhe analisti politik, Imer Mushkolaj, konsideron se institucionet e Kosovës në rastin Dehari kanë dështuar që në fillim.

Ai mendon se për arsye morale drejtuesit e shërbimit korrektues, por edhe ministrat përkatës, është dashur të japin dorëheqje.

“Kjo tregon se sa i përgjegjshëm është shteti, sa të përgjegjshëm mund të them se janë këta udhëheqës të shtetit karshi një ngjarje tragjike, çfarë ishte vdekja e Deharit në Prizren.”

“Natyrisht, në ketë rast shteti është palë në këtë çështje dhe nuk duhet të veprojë nga një prizëm i pavarur. Në radhë të parë duhet të japim përgjegjësi zyrtare për të krijuar kushtet themelore për fillimin e hetimeve të pavarura”, tha Mushkolaj.

Ministria e Drejtësisë i ka dërguar një shkresë Ambasadës Britanike në Kosovë, përmes së cilës ka kërkuar përfshirjen e Policisë Metropolitane “Scotland Yard”, në hetimin e vdekjes së Astrid Deharit, i cili ka ndërruar jetë më 5 Nëntor 2016, në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Por, sipas ministrisë, Policia Britanike ka njoftuar se nuk mund të ndërmarrë hetime në këtë rast, meqenëse rasti nuk lidhet me Britaninë.

Përfaqësuesit e shoqërisë civile kanë shprehur habinë se si për vjedhjen e një celulari të Kryeprokurorit të Shtetit brenda pak orësh janë suspenduar dy polic, kurse për vdekjen e Deharit suspendimet ndodhin gati një muaj pas.

Musliu thotë se vjedhja në shtëpinë e kryeprokurorit të shteti tregon më së miri sa në Kosovë mungon siguria.

“Veprimet e institucioneve, në këtë rast, për suspendimin e këtyre dy policëve në këtë kohë të shpejtë, flasin në fakt për një veprim selektiv të institucioneve, kur bëhet fjalë për të adresuar përgjegjësinë atyre që mund të jenë dështakë në ofrimin e sigurisë dhe kryerjen e obligimeve ligjore”, tha Musliu.

Autoritete kanë thënë se nga hetimet e bëra Astrit Dehari është vetëvrarë, kurse Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se raporti dhe përfundimi për shkaktarin e vdekjes së veprimtarit janë të pabesueshme.

Lëvizja Vetëvendosje fajëson institucionet e shtetit për vdekjen e Astrit Deharit, i cili qe arrestuar së bashku me pesë anëtarë tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, me dyshimin që për një sulm mbi ndërtesën e parlamentit të Kosovës. (REL)

Familja Dehari s’do hetim ndërkombëtar pa dorëheqjen e dy ministrave

Avni dhe Xhemile Dehari, prindërit e Astrit Deharit, që vdiq më 5 nëntor kohë kur ishte i paraburgosur në Burgut të Prizrenit, përmes një deklarate për medie kërkesën e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha thonë se është pranim i saj për papërgjegjësinë dhe për paaftësinë e kësaj qeverie dhe të institucioneve shtetërore për ta zbardhur rastin e zbuluar shkaktarin e vdekjes së djalit tonë.

Periskopi.com Lajme

Kjo kërkesë sipas tyre do të kishte kuptim vetëm nëse njëkohësisht Dhurata Hoxha dhe kolegu i saj, ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, japin dorëheqje menjëherë, thuhet në deklaratë.

Në vazhdim deklarata e plotë për mediet e Avni dhe Xhemile Dehari lidhur me përpjekjet e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, për një hetim të pavarur ndërkombëtar për vdekjen e djalit tonë, Astrit Dehari, në Burgun e Prizrenit:

Nga mediet mësuam se Ministrja e Drejtësisë, znj.Dhurata Hoxha, i është drejtuar ambasadorit britanik z.Ruairi O’Connell, me kërkesë për një hetim të pavarur të vdekjes së djalit tonë Astritit, me arsyetimin se pjesë të caktuara të opinionit publik kanë shprehur dyshime sa u përket integritetit dhe paanësisë së procesit hetues.

Së pari, ministrja Hoxha nuk u mor me kërkesën tonë si familje për hetim të pavarur, por vetë ajo bëri kërkesë. Pra, nuk është se ajo po bëhej gati të jepte leje për ne, por e inicoi kërkesën pa kurrfarë konsultimi me ne. Së dyti, nuk është se vetëm pjesë të caktuara të opinionit publik kanë shprehur dyshime për hetimin e deritanishëm, por të gjithë qytetarët e panë publikisht deklaratën e rrejshme të komandantit të policisë nga Prizreni, z. Nexhmi Krasniqi, për shkakun e vdekjes së Astritit, rrjedhjen e provave në televizione publike si dhe paragjykimin e kryeprokurorit Sylë Hoxha për shkaktarin e vdekjes së Astritit pa u kryer hetimet.

Kërkesa e ministres së Drejtësisë znj. Dhurata Hoxha është pranim i saj për papërgjegjësinë dhe për paaftësinë e kësaj qeverie dhe të institucioneve shtetërore për ta zbardhur rastin e zbuluar shkaktarin e vdekjes së djalit tonë. Kjo kërkesë do të kishte kuptim vetëm nëse njëkohësisht znj. Dhurata Hoxha dhe kolegu i saj, ministri i Punëve të Brendshme, z. Skënder Hyseni, japin dorëheqje menjëherë. Paralelisht me këtë duhet të ndërpriten hetimet aktuale që po i udhëheqin prokurorët Metush Biraj e Sylë Hoxha. Nga publikimet e kohëve të fundit morëm vesh se këta dy prokurorë i lidh me konflikt interesi vëllai i kryeprokurorit, z. Elez Hoxha, i dënuar me katër vjet burg për korrupsionit.

Pa dorëheqje të këtyre dy ministrave dhe pa ndërprerjen e hetimeve aktuale ne si familje Dehari nuk pajtohemi për hetime ndërkombëtare, përkundër vlerësimit të lartë që kemi dhe reputacionit të lartë që ka Scotland Yard, përfundon deklarata e Avni dhe Xhemile Dehari, prindërve të Astrit Deharit, që vdiq në Burgun e Prizrenit.

Kryeministri i Bullgarisë paralajmëron dorëheqjen

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Korisv ka thënë se do të japë dorëheqje, pasi kandidati nga partia e tij u mund në zgjedhjet presidenciale.

Periskopi.com Lajme

Borisov kishte mbështetur kryetarin e qendrës së djathtë të parlamentit, Tsetska Tsacheva, i cili mori vetëm 35 % të votave në balotazhin e së dielës, sipas exit polit, njofton BBC.

Një politikan i huaj, ish komandat i Forcave Ajrore të vendit Rumen Radev, ka fituar më shumë se 58 % të votave, transmeton KP

Ai u mbështet nga Partia Socialiste.

Sali Mekaj jep dorëheqje si kryetar i Gjykatës së Apelit dhe si gjykatës

Kryetari i suspenduar i Gjykatës së Apelit, Sali Mekaj, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë.

Periskopi.com Lajme

KTV-ja ka mësuar nga burime brenda Këshillit Gjyqësor të Kosovës se Mekaj ka dhënë dorëheqje edhe si gjyqtar.

“Dorëheqjen nga të gjitha pozitat e ka ofruar para pak ditësh”, ka thënë ky burim.

Sali Mekaj ka qenë i suspenduar nga KGJK-ja në momentin kur kanë nisur hetimet ndaj tij dhe suspendimi, sipas këtij institucioni, ishte në fuqi deri në një vendim të plotfuqishëm të Gjykatës.

Mekaj akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, një rast ku kishte shfrytëzuar autoritetin e tij për të ndërhyrë në një proces me fajde.

Dje, ka nisur procesi gjyqësor ndaj tij, derisa gjyqtari Shasivar Hoti, me një vendim, një ndër të parët e llojit të tillë, e ka mbyllur për publikun krejt procesin gjyqësor ndaj tij, ende pa nisur.

Shala: Nëse nuk votohet demarkacioni, Thaçi të japë dorëheqje

Deputeti i NISMA për Kosovën, Haxhi Shala, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi duhet të japë dorëheqje, nëse marrëveshja për demarkacionin nuk kalon.

Periskopi.com Lajme

Duke komentuar deklaratën e kryeministrit Isa Mustafa, se Demarkacioni do të procedohet nëse opozita nuk do dialog, Shala ka thënë se NISMA ende nuk ka marrë një ftesë zyrtare nga Mustafa.

Ai, në TV Dukagjini, me këtë rasti i ka bërë thirrje Qeverisë që sa më shpejt kjo marrëveshje të procedohet në Kuvend, në mënyrë që puna e këtij institucioni të mund të zhvillohet normalisht.

Shqetësimet e fundit se mos ratifikimi i marrëveshjes me Malin e Zi, mund ta destabilizojë sigurinë e vendit, për deputetin e NISMA-s për Kosovën, Haxhi Shala janë të pabaza, pasi sipas tij, zyrtarë të këtij vendi janë shprehur të gatshëm për të biseduar rreth kufirit.

Shala është shprehur i bindur se demarkacioni nuk do të kalojë dhe se kundër versionit aktual do të votojnë edhe deputetë të pozitës të cilët ia duan të mirën këtij vendit.