I ftohti zbret ujkun në mes të qytetit të Malishevës (Foto)

Sikur të mos mjaftonin këto ditë të ftohta që e kanë prekur vendin e rrjedhimisht, problematike del të jenë edhe qenët endacak rrugëve.

Periskopi.com Lajme

Por sot sipas një lexuesit të “Malishevapress”  në orët e para të mëngjesit në Malishevë afër stacionit të policisë është parë edhe një ujk.

Ne i ftojmë qytetarët për kujdes.

ujku_21484050726 ujku_11484050724

17 të vdekur nga i ftohti në Poloni dhe Itali

Evropa është përfshirë nga një valë të ftohti me temperatura polare që ka shkaktuar të paktën 17 të vdekur në Poloni dhe në Itali, ndërkohë që Stambolli është mbuluar me një shtresë bore.

Periskopi.com Lajme

 

Moska është përballur me temperaturat më të ulëta në 120 vitet e fundit që kanë arritur në -30°C, gjatë festës së Krishtlindjes ortodokese.

Dhjetë persona kanë vdekur nga i ftohti gjatë dy ditëve në Poloni, ku temperaturat kanë arritur në -20°C në disa zona, ndërsa 7 persona kanë vdekur në Itali nga i ftohti qe ka pershirë vendin që nga dita e premte.

Masat e ftohta të ajrit të ardhura nga vendet skandinave ne Evropën qendrore kanë shkaktuar të ftohtin e acartë me të cilin po përballen shumë vende, ditët e fundit. /atsh

Lypsari në Prizren, i shtrirë në borë në -13 gradë

Fotoja të cilën e ka siguruar Telegrafi, është bërë para pak çastesh në Prizren.

Periskopi.com Lajme

Në të shihet një lypsar, një nevojtar, që është shtrirë në borë, tek Sheshi Shatërvan.

Ndërkaq, temperatura në kohën kur është bërë fotoja ishte minues 13 gradë Celsius.

Shqipëria, dhe shumë shtete tjera, si rezultat i temperaturave të ulëta, shtresat e rrezikuara sociale i ka vendosur në strehimore të veçanta.

Deri në këto çaste, temperatura më e ulët në Kosovë ka shënuar -17 gradë. Mirëpo, në orët e hershme të mëngjesit ajo pritet të zbresë në -24.

Ballkani përfshihet nga temperatura tejet të ftohta

Në malet e Bosnje e Hercegovinës u shënuan temperaturat më e ultë në Ballkan, në minus 27 gradë Celsius.

Periskopi.com Lajme

Vala e të ftohtit pushtoi edhe brigjet e Detit Adriatik. Në qytetin kroat Split, temperatura e ajrit është minus shtatë gradë, që është temperatura më e ulët në 50 vitet e fundit. Rekordi paraprak është prej 23 janarit të vitit 1963, kur në Split janë matur minus nëntë gradë Celsius.

Për shkak të temperaturave të ulëta dhe stuhive të fuqishme, deri në gadishullin Shën Pjetri deti është ngrirë.

Në rajonin e Makarska tashmë dita e tretë po fryn erë me shpejtësi prej 90 kilometra në orë, ndërsa temperatura ka zbritur deri në minus shtatë gradë.

Temperatura të ulëta janë shënuar edhe në Greqi. Në Selanik sot në mëngjes ishte minus shtatë gradë, ndërsa për nesër parashihet minus 10 gradë. Në Athinë temperatura është rreth zeros, ndërsa në pjesët veriore të vendit janë matur minus 15 gradë.

Në Turqi reshjet e borës e bllokuan Stambollin, rreth 500 fluturime ajrore janë anuluar për shkak të kushteve të këqija atmosferike, ndërsa është ndërprerë edhe komunikacioni ujor. Për shkak të dukshmërisë së pamjaftueshme sot është ndërprerë lëvizja e objekteve lundruese nëpër Bosfor, shkruan kosovapress.

Gjatë natës, shtresa e borës në Stamboll arriti deri 40 centimetra dhe shkaktoi kaos nëpër rrugë.

Në Bullgari, në afërsi të kufirit me Turqinë janë gjetur trupat e dy emigrantëve ilegal irakianë, të cilët janë ngrirë për shkak të temperaturave të ulëta.

Vala e ftohtë i kaploi edhe Poloninë, Belgjikën dhe Italinë, ku ka edhe viktima në njerëz.

Numri i përgjithshëm i viktimave në Poloni, të cilët vdiqën nga hipotermia prej 1 nëntorit u ngrit në 53, ndërsa në dy ditët e fundit vdiqën 10 persona. Në pjesë të caktuara të vendit temperatura e ajrit ka zbritur deri minus 20 gradë.

Së paku gjashtë persona të pastrehë vdiqën nga të ftohtit në Itali, ndërsa fluturimet janë rikahëzuar, rrugët janë mbyllur, ndërsa komunikacioni hekurudhor është ndërprerë.

Qytetarët e Moskës patën Krishtlindjet më të ftohta në 120 vitet e fundit, me ç’rast gjatë natës janë matur minus 30 gradë. Në Sankt Petersburg janë matur minus 24 gradë, ndërsa policia gjeti trupin e një burri, i cili ishte ngrirë gjatë natës.

Edhe Zvicra është kapluar nga i ftohti polar. Në Davos janë matur minus 19 gradë, ndërsa në Bernë minus 15,5 gradë.

Në Belgjikë humbi jetën një burrë pasi doli nga rruga për shkak të ngricave.

Në dy fshatra të Bavarisë mbrëmë temperatura zbriti deri minus 26 gradë, ndërsa në Berlin janë matur minus 15 gradë.

Rikthehen kolonat në Merdar, kërkohet shfrytëzimi edhe i pikave tjera kufitare

Fundjava ka vazhduar me pritje të gjata në pikëkalimet kufitare me Serbinë.

Periskopi.com Lajme

Bashkatdhetarët tanë në pikën kufitare në Merdare gjatë ditës kanë pritur 5 deri në 6 orë për të kaluar kufirin, raporton KTV.

Fokusimi i bashkatdhetarëve tanë vetëm në këtë pikë kufitare ka bërë që ata të presin deri në katër orë. Ministria e Diasporës, por edhe Policia e Kosovës vazhdimisht rekomandojnë që të përdoren edhe pikëkalimet e tjera kufitare”.

Por në orët e mbrëmjes, fluksi i pritjes është rritur deri në 5 orë.

Këtë e ka konfirmuar edhe vetë Ministri Valon Murati, duke thënë se pritjet më të gjata vazhdojnë të jenë në Merdar, 5 deri në 6 orë.

Gjithashtu, ai ka lutur mërgimtarët edhe një herë që para se të nisen të shikojnë online aplikacionin e Qendrës Kombëtare për Menaxhimin Kufitar.

Mërgimtarët nuk presin që kjo gjendje të përmirësohet pavarësisht që ata nuk kanë provuar të zgjedhin pikat e tjera kufitare.

Pritjet deri në një orë janë edhe tek pik kalimi kufitar tek Dheu i Bardh, ndërsa në pikë kalimet e tjera kufitare koha e pritjes është 5 deri në 15 minuta.

Në Policinë e Kosovës thonë që si pasojë e koncentrimit më të madh të automjeteve në pikëkalimin kufitar në Merdar, pritjet dhe kolonat janë më të gjata në dalje të Republikës së Kosovës për në Serbi.

Kosovën e presin dimra të acartë, deri në -30 gradë

Deri në vitin 2018 dimrat në Ballkan do të jenë të butë, ndërsa i ftohti i madh do të nisë të mbizotërojë prej vitit 2019 dhe temperaturat pritet të shkojnë deri në minus 30 gradë Celsius.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka deklaruar gjatë një interviste për gazetën “Zëri” fiziko-astronomi Rasim Bejtullahu, duke shtuar se i ftohti do të vijë nga Siberia, Rusia dhe Poli i Veriut.

Ai ka folur edhë për ndotjen e mjedisit, e cila në rend, sipas tij, në të parë është çështje e kulturës së banorëve, por edhe mosorganizimi në nivel qendror të shtetit.

“Në qoftë se udhëtoni nga Prizreni në Prishtinë ose nga Peja në Prishtinë, të dyja anët i keni të mbushura me shishe të plastikës, kjo është sa i përket ndotjes së tokës, a sa i përket ndotjes së ajrit këtu jemi duke i kontribuuar edhe me ngrohje me burime alternative dhe ato burime alternative që i shfrytëzon për ngrohje janë një kalori e dobët, ka pluhur, ka një djegie i cili gjysma është me dhe. Në atmosferë kemi mjaft sulfur dhe grimca të tjera të metalit kështu që apriori gjatë dimrit e pengon edhe procesin e frymëmarrjes, e pengon edhe aktivitetin e njeriut, por në anën tjetër krijon edhe sëmundje te ata, të cilët janë nga shëndetit të dobët, me vështirësi janë duke e kaluar”, tha Bejtullahu.

Plazhet më të mira të botës, të paktën ngroheni shpirtin (Foto)

Jeni lodhur nga moti i ftohtë dhe dëshironi të bëni ca pushime , ne ju sjellim plazhet më të mira të botës.

Periskopi.com Lajme

Plazhi i Jugut, Majami

miami

Railay, Tajlandë

thai

Navagio, Greqi

greqi

Maho, St, John

maho-bay-st-john

Walvis, Namibi

namibi

Monlerosso Al Mare, Itali

itali

Whitehaven, Australi

australi

Nagapali, Maianmar

ngapali-myanmar-1

Baker, San Francisko

san-francisko

The Baths, Ishulli Britanik

virgjinia

Clifton, Afrika e Jugut

afrika

Baia do Sancho, Brazil

brazil

Rohssili Bay, Wales

wales

Grace Bay, Turki

turki

Tangalle, Siri Lanka

siri-lanka

E thjeshtë, por nuk lejon ngrirjen e dyerve të makinës (Video)

Është shumë e thjeshtë, ju duhet vetëm të lyeni gomën mbrojtëse rreth dyerve me një yndyrë.

Periskopi.com Lajme

Ajo mund të jetë glicerinë, vazelinë, vaj ushqimor dhe kështu me radhë. Të nesërmen në mëngjes nuk do të keni asnjë problem për të hapur dyert e makinës.

Këshillohet që dyert e ngrira kurrë nuk duhet hapur me forcë sepse mund të dëmtohen. Nëse keni mundësi, lagini me ujë të vakët (jo të nxehtë për shkak se kjo çon në thyerje të xhamit).

Shiko videon se si goma rreth derës lyhet me vaj ushqimor.

​Pesë këshilla për ushtrime fizike gjatë stinës së dimrit

Stina e dimrit është periudha e vitit, ku shumicën e kohës tuaj dëshironi ta kaloni në ngrohtësinë e shtëpisë dhe të qëndroni komod, duke hequr dorë nga shëtitjet apo aktivitetet fizike.

Periskopi.com Shëndeti

Pra, dimri gëzon lavdinë e tij të plotë! Por, nuk duhet të harrojmë se është shumë e rëndësishme që të qëndrojmë të shëndetshëm, në formë të plotë fizike si dhe të të tregojmë kujdes nga sëmundjet.

Përmes ushtrimeve fizike ju mund të siguroni gati-gati një “palestër” në shtëpinë tuaj duke i rezistuar  të ftohtit, kollës apo  gripit. Më poshtë gjënden 5 këshilla për stërvitje në këtë sezon të ftohtë:

Motivohuni: Sa herë ndjeheni të lodhur, kujtoni se jashtë shtëpisë suaj ka diçka (shëtitje) që do t’ju ndihmojë të ndjeheni më mirë.

Ushqime të shëndetshme: Përgatitja e supave të  shijshme, rrit nivelin e energjisë suaj.  Sigurohuni që jeni ushqyer mirë.

Relax me avull ose një dush në ujë të nxehtë: Duke bërë  dush me ujë të nxehtë relaksoni trupin tuaj si  dhe ndihmoni veten që të rifitoni fleksibilitetin e nevojshëm për përditshmërinë.

Shëtisni në kohë me diell qetësues: Njerëzit duan të udhëtojnë në kushte të ftohta klimatike. Pra, nëse ju jeni një person që ju pëlqen të udhëtoni, mund të bëni edhe një shëtitje gjatë një ditë të ftohtë por me diell qetësues.

Blini rroba të rehatshme/ të ngrohta për veten: Është e rëndësishme për të mbrojtur trupin tuaj nga efektet e ashpra të motit të thatë dhe të ftohtë.

Ka një terapi për depresionin dimëror

Depresioni dimëror është sezonal dhe prek shumë veta. Shkaktohet nga shkurtimi i ditës dhe orëve me dritë apo nga mungesa e dritës së diellit për shkak të kohës thuajse gjithmonë me shi apo mjegull.

Periskopi.com Lajme

Simptomat janë mungesë gjumi, lodhje, këputje, vështirësi për t’u përqëndruar, shumë uri, rënie energjie dhe dëshirash në përgjithësi.

Ky lloj depresioni mund të kurohet duke stimuluar prodhimin e serotoninës në tru falë dritës e njohur sidomos në vendet nordike.

Kjo mund të arrihet edhe përmes telefonave smart dhe aplikacioneve që mund të shkarkohen prej tyre. Këto aplikacione mundësojnë që të programosh më mirë kohën me dritë duke aktivizuar një zile që të kujton se kur duhet të zgjohesh dhe kur mund të shkosh të flesh.

Gjithashtu mund të konfigurojnë stimulues të dritës së agimit deri në perëndim ose thjeshtë ofrojnë një dritë stimuluese. Aplikacione të tilla ka plot si për shembull Beurer- TL100, WL90, Lumie BodyClock Luxe 700, Philips Wake-up light Hf3520, Lumie Desklamp apo më e lira nga të gjitha Lumie Arabica.

Që kjo terapi të funksionojë më mirë duhet aplikuar orën e parë pas zgjimit dhe duhet të zgjasë për 20-30 minuta.

Duhet mbajtur 50 cm larg syve dhe nuk duhet drejtuar në fytyrë por duhet të mbahet anësore.

Bien aksidentet me fatalitet, Policia paralajmëron për pajisjet dimërore

Në periudhën janar-tetor të këtij viti në Kosovë janë shënuar 81 aksidente fatale, nga të cilat kanë humbur jetën 91 persona.

Periskopi.com Lajme

Nëse krahasohen me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ka rënie të të dyjave, edhe aksidenteve m  fatalitet, edhe personave që kanë humbur jetën, raporton periskopi.

Në të dielën e tretë të muajit nëntor përkujtohen viktimat në trafikun rrugor, që pritet të ndodh edhe këtë vit në Kosovë.

Kjo ditë shënohet me qëllim të përkujtimit të miliona njerëzve që humbin jetën në aksidentet rrugore, por njëkohësisht edhe për mbështetje ndaj familjarëve të viktimave.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha bënë të ditur për Periskopi se janë përkushtuar për të marrë masat e nevojshme për krijimin e një ambienti më të sigurt në komunikacionin rrugor.

Ai thotë se pas aprovimit te ligjit të ri janë në proces masa të vazhdueshme operacionale policore.

“Dhe në përgjithësi pas implementimit të ligjit të ri vërehet një vetëdijesim më i madh i vozitësve në komunikacionin rrugorë dhe në veçanti në respektimin e kufizimit të shpejtësisë, por edhe shmangien nga kundërvajtjet tjera. Megjithatë analiza relevante do te bëhen në vazhdimësi”, thotë ai.

Policia e Kosovës është në zbatim të Planit Operativ “Sezoni dimëror” që parasheh detyra konkrete, të shtuara te policisë gjatë kësaj sezone, me qëllim të parandalimit të aksidenteve në trafik dhe ngritjes së nivelit te sigurisë.

“Aksidentet e trafikut në dy muajt e fundit kane shënuar ulje, fatbardhësisht ulje të dukshme kanë shënuar aksidentet me fatalitet”, thotë Hoxha.

Ndërsa, neni 227 dhe 228 i ligjit të ri sqaron kushtet që duhet plotësohen nga ngasësit gjatë sezonit dimëror, po ashtu parashihen edhe gjobat për mos respektim të këtyre neneve (psh. 40 euro gjobë për mos posedim të pajisjeve dimërore nga ngasësi i automjetit si dhe gjoba më të larta për drejtues të automjeteve te kompanive ), këto rregulla kanë qenë edhe në ligjin e vjetër, gjoba ka pësuar ndryshim./ Periskopi