Ka futur ilegalisht refugjatët në Zvicër, dënohet deputetja

Periskopi.com Lajme

Ajo së bashku me një bashkëpunëtor të saj është kapur më 1 shtator nga rojat kufitare, kur po i pranonte katër afrikanë të moshës së mitur që vinin nga ana italiane e kufirit.

Deputetja socialdemokrate në Parlamentin e Kantonit të Tiçinos, Lisa Bosia Mirra është dënuar me 80 njësi ditore me kusht. Po kështu ajo duhet të bëjë edhe mbulimin e shpenzimeve të gjyqit. Gjykata e ka gjetur atë fajtore për ndihmën që u ka dhënë në së paku 9  raste refugjatëve për të hyrë ilegalisht  në Zvicër gjatë muajit gusht dhe shtator të vitit 2016.

Mirra është po ashtu themeluese e organizatës për ndihmë refugjatëve “Firdaus”. Ajo së bashku me një bashkëpunëtor të saj është kapur më 1 shtator nga rojat kufitare, kur po i pranonte katër afrikanë të moshës së mitur që vinin nga ana italiane e kufirit. Menjëherë pastaj një 53 vjeçar nga Berna i kishte marrë refugjatët në fjalë dhe i kishte futur me kamion në territorin zviceran.

Në muajin shkurt ajo qe dekoruar me çmimin “Alpes ouvertes” për angazhimin e saj në ndihmë refugjatëve. Mirra  gjatë verës së vitit të kaluar, me shoqatën e saj kishte kontribuuar me strehimin dhe përkujdesjen e refugjatëve që kishin ardhur në Como, Itali, thuhet në arsyetimin e çmimit të dhënë.

Ka futur ilegalisht refugjatët në Zvicër, dënohet deputetja

 

Pas lajmit për forcat serbe në kufi me Kosovë, deputetja shqiptare kërkon të mbrohen tokat

Deputetja e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Mesila Doda ka reaguar lidhur me zbarkimin e Forcave serbe në Kufirin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Doda ka thënë se presidenti të Shqipërisë, Bujar Nishani, duhet të thërrasë mbledhje të menjëhershme të Këshillin e Sigurisë.

“Nese ky lajm eshte i vertete, Presidenti duhet te mbledhe menjehere Keshillin e Sigurise. Ne duhet te sillemi si nje Komb, te leme menjane sherrnajat dhe te bllokojme çdo perparim te pushtuesve serbë ne tokat shqiptare. Qeveria e Kosoves dhe e Shqipërisë e kane sfide te perbashket mbrojtjen e tokave shqiptare” (sic.), ka thënë ajo.

Ish-deputetja shqiptare e BDI’s behët notere (Foto)

Ermira Mehmeti përfundimisht është larguar nga politika dhe nga partia shqiptare në Maqedoni, BDI.

Periskopi.com Lajme

Ajo tashmë është bërë notere. Vendimi është marrë, dhe ajo ka hapur zyrën e saj në Shkup.

Të enjten shumë njerëz ishin për ta uruar.

Ndryshe, Ermira Mehmeti është e njohur në opinion që nga viti 2002. Një kohë të gjatë ka punuar si këshilltare e ish zv. kryeministrit Musa Xhaferi.

Më pas u bë deputete në Parlamentin e Maqedonisë dhe ishte angazhuar në pozitat më të larta.

Mehmeti, ishte një politikane e re dhe me shumë perspektivë, mirëpo audio-incizimet që u konsideruan si skandal, ia mbyllën karrierën politike.

Ajo në përfundim të vitit që kemi lënë pas, ka deklaruar se më nuk përfaqëson asnjë subjekt politik dhe do të jetë qytetare e lirë./ Periskopi

 

15995168_761495477340708_8024948523363741198_o  15995160_761494467340809_4941279056027905302_o 15965086_761493994007523_5692995713288376178_n 15995164_761488800674709_4656744389089888930_o 15995090_761485627341693_907211195278308107_o 15965262_761477607342495_6640733516516648923_n 15937321_761475920675997_8600156123217836646_o 15937190_761474544009468_6573519060865494629_o

 

Vrasësi i deputetes britanike dënohet me burgim të përjetshëm

Juria e Gjykatës Qendrore Penale në Londër të mërkurën ka shpallur fajtor Thomas Mair (53) për vrasjen e deputetes britanike Jo Cox (41), në qershor të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Juria shqyrtoi dy orë para se të sjellin vendimin për shpalljen të Mair si fajtor për vrasjen e Cox, e cila mbështeste qëndrimin e Britanisë së Madhe në Bashkimin Evropian, raporton AA

Kopshtari i papunë u dënua me burgim të përjetshëm për “vrasje brutale, vrasje të motivuar politikisht dhe motiv qyqar” të deputetes Jo Cox.