Deputeti shqiptar në gjendje të rëndë shëndetësore, niset me urgjencë jashtë vendit

Një deputet i Parlamentit të Shqipërisë është nisur me urgjencë jashtë vendit për trajtim mjekësor për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore.

Periskopi.com Lajme

Bëhet fjalë për deputetin e LSI Gjovalin Kadeli, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në QSUT.

Burime nga spitali thonë për Syri.net se gjendja e tij u përkeqësua mbrëmjen e sotme dhe u nis jashtë Shqipërisë nga aeroporti i Rinasit për t’u trajtuar me metoda më të specializuara. /SYRI.net

Deputeti i VV-së bën një foto me personin “ligjërisht” të vdekur

Deputeti i Lëvizjes Vetëvnedosje (VV), Mutaher Haskuka, ka thënë se e ka bërë një foto më një person të vdekur – i shpallur kështu nga një gjykatës i Republikës së Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Ai, në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se “Rrahim Bajrami ishte në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, ku me një dokumentacion voluminoz e paraqiti rastin e tij”.

Sipas tij, Bajrami ishte në kontest pronësor me vite të tëra dhe, në momentin që vërtetohet se prona ishte e tij dhe kur gjykata vendos që t’i kthehet prona, një gjykatës tjetër e shpall të vdekur.

“Po, po e shpall të vdekur në mënyrë që t’i bllokohet e drejta e tij pronësore”, ka theksuar Haskuka. “Tani plot shtatë vite ai mundohet të vërtetojë që është i gjallë. Ka ngritur padi ndaj gjykatësit, por tërë këto vite seanca nuk mbahet”./Telegrafi

 

 

Në Mitrovicë sulmohet deputeti i parlamentit serb

Në Mitrovicë është sulmuar një deputeti i parlamentit serb.

Periskopi.com Lajme

Deputeti me inicialet B.T. rreth orës 20:40 është sulmua fizikisht nga dy persona të maskuar me kapuç – duke i shkaktuar kështu lëndime në kokë, njofton Klan Kosova.

Lajmin e ka bërë të ditur Zhelko Bojiç, shefi rajonal i operacioneve në Policinë e Kosovës.

Deputeti është trajtuar në Qendrën Klinike Spitalore në Mitrovicë, ku pas trajtimit të marrë ai është liruar nga spitali.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës kërkon edhe uljen e pagave për deputetët dhe zyrtarët

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Faton Topalli thotë se me ligjin e ri për pagat duhet të ulen rrogat e deputetëve dhe zyrtarëve të lartë shtetëror.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se kuhs dëshiron të pasurohet le ta bëjë përmes ekonomisë, jo në kurriz të qytetarëve.

“Ligji për Pagat duhet të sillet në Kuvend, por jo t’i ngris por t’i ulë pagat e funksionarve të shtetit. Ky ligj duhet të krijoj kushtet e nevojshme që marrja me politikë të mos jetë atraktive për pasurim personal. Kush don të pasurohet le të merret me ekonomi, por jo me politik dhe në kurriz të shumicës së qytetarëve të varfër të Kosovë”, thotë Topalli./ Periskopi

Ndërron jetë babai i Fisnik Ismailit, xhaxhai i këngëtares Adelina

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisniki Ismaili njofton se i ka vdekur babai.

Periskopi.com Lajme

Muharrem Ismaili ndërroi jetë në moshën 73 vjeçare.

Varrimi bëhet në fshatin Sazli të Ferizajt, në orën 14:00, të shtunën, 19 nëntor 2016.

Kortezhi funeral niset në orën 12:30 nga Prishtina, te restorant Druri, afër Fakultetit Teknik.

E pamja (e përbashkët) bëhet te banesa e Fisnikut, mbi restorant Trattoria, afër Fakultetit Teknik, të dielën, hanën edhe marten.

“Bab, me gjithë ato sfida, na mësove qysh me jetue dinjitetshëm, e shkove faqebardhë. S’kam me ta harrue fjalën e fundit, e buzëqeshjen, me sa dashni e the. Jack ke qenë, si jack ece”, ka shkruar Fisniku.

Ndryshe, ai ëhstë edhe xhaxhai i këngëtares së njohur Adelina Ismaili./ Periksopi