Editorial i Periskopit: Kufijtë e Haradinajt

Editorial i Periskopit Editoriale

Dje u procedua në Kuvend “Raporti final i Demarkacionit” i përgatitur nga Komisioni i ri që kryesohej nga Shpejtim Bulliqi. Komisioni ka gjetur një mori lëshimesh mjaft serioze në komisionin e kaluar, si psh: që komisioni ka zhvilluar bisedime pa platformë; është krijuar për demarkacion por ka biseduar [me Malin e Zi] për përcaktimin e kufijve; është punuar pa përkthyes të autorizuar për nevoja të palës sonë etj.

Nëse janë ose jo këto gjetje serioze dhe vendimtare për çështjen në fjalë, do të vendosin deputetët e Kuvendit të Kosovës në javën e ardhshme. Raporti i forcave duket në të mirë të Komisionit aktual. VV, AAK dhe Nisma i kanë 47 deputetë që mund të votojnë kundër, duke e pamundësuar ratifikimin e demarkacionit i cili i kërkon 2/3-at, pra 80 vota nga 120 gjithsej.

Por, në rast se ndodh të miratohet shkaku i presionit ndërkombëtar – siç ishte ta zëmë në rastin Rikallo ku Vetëvendosje nuk votoi për shkarkimin e tij – atëherë Qeveria Haradinaj do të duhej të dorëhiqej. Kjo, me shumë gjasë, do ta shtyente BE-në që t’ia hiqte vizat vendit tonë, por këtë nuk do ta bënte ai që e premtoi, Kryeministri Haradinaj.

Ndërkohë, në rast se raporti i bërë nga komisioni i Murat Mehës bie, që është më e mundshme të ndodh, përsëri situata e Qeverisë aktuale është mjaft e komplikuar. Komisioni i udhëhequr nga Shpejtim Bulliqi, do të niste punën thuaj nga fillimi, duke e shtyer për një kohë të gjatë çështjen e vizave. Në faqen 10 të raportit, në fjalinë e fundit shkruhet: “Raportin përfundimtar e dorëzojmë pas përfundimit të hulumtimeve në terren, në arkiva dhe në literaturën përkatëse.”

Nëse marrëveshja e arritur në Bruksel shkilet nga Kosova, padyshim se kjo do të hapte probleme të mëtejme për vendin dhe vetë kryeministrin – kur dihet se BE-ja dhe ShBA-ja ngulmojnë që të miratohet versioni i demarkacionit që u bë nga Murat Meha. Por në anën tjetër, kemi edhe një premtim të thyer të kryeministrit Haradinaj, i cili vazhdimisht kishte thënë se ‘demarkacioni do të zgjidhej brenda tre muajsh, dhe qytetarët do të udhëtonin pa viza’. Dhe, në kontekstin aktual, kjo nuk nënkupton vetëm që Kryeministri nuk ka mundur të mbaj premtimin që e kishte dhënë, por se ai kishte gënjyer. Është e qartë se do të duhet edhe shumë kohë, dhe madje shumë fat, që Kosova të zgjidhë temën më të diskutuar në vendin tonë, dhe më e rëndësishmja: të shpëtojë pa ndonjë pasojë serioze nga e gjithë kjo.

Këta pra janë kufijtë e ngushtë në të cilët kryeministri ynë e gjen veten të mbërthyer. E me të, edhe Kosova.

Çështja e demarkacionit e ka ilustruar më së mirë pamundësinë që vendi ynë t’i zgjidhë vetë, pa ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve, problemet e saj të brendshme. Dhe në këtë pikë, kushti i heqjes së vizave me demarkacionin bëhet i kuptueshëm. Mosarritja e rënjes në akord mes palëve politike të përfshira në proces, çon mesazh se Kosova nuk është e aftë të zgjidhë edhe probleme të tjera, më të rëndësishme që pritet t’i vijnë në të ardhmen.

Delawie: Hyrja e Malit të Zi në NATO, lajm i mirë për Kosovën

Periskopi.com Lajme

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie ka uruar Malin e Zi për hyrje në NATO.

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ai ka thënë se Kosova tani ka edhe një shtet fqinj që është pjesë e NATO-s.

“Urime Malit të Zi për hyrjen në NATO. Lajmi i mirë është se tani Kosova ka një shtet tjetër fqinj që është anëtare e NATO-s”, ka thënë Delawie.

Hoti: Do ta zgjidhim demarkacionin pa e falur asnjë pëllëmbë tokë të Kosovës

Periskopi.com Lajme

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, ka thënë të dielën në Deçan se koalicioni i djathtë posedon planin për ta zgjidhur çështjen e demarkacionit me Malin e Zi dhe për t’i hapur rrugë liberalizimit të vizave, pa e humbur asnjë pëllëmbë të tokës së Kosovës.

“Ne kemi ardhur sot t’u sigurojmë se asnjë pëllëmbë e tokës së Kosovës nuk i është falur e nuk do t’i falet askujt. Garant për këtë jemi ne. Ne nuk shantazhohemi. Ne nuk mund të na kërcënojë e as të na frikësojë askush, me asgjë. Sepse ne i kemi duart e pastra. Vetëm ne i kemi duart e pastra”, ka thënë Hoti.

Ai ka potencuar se kur me votën tuaj më 11 qershor t’i fitojmë zgjedhjet, ne do ta adresojmë me prioritet çështjen e kufirit me fqinjin tonë dhe me mençuri e me vendosmëri do ta zgjidhim këtë çështje, pa humbur asnjë pëllëmbë të tokës sonë.

“Askush tjetër, nuk mund ta bëjë një gjë të tillë. Sepse ata e kanë keqpërdorur demarkacionin për interesa politike dhe për interesa të tyre personale. Ne kemi plan konkret dhe kemi mbështetjen e miqve tanë për ta zgjidhur këtë çështje. Unë besoj fuqishëm se ky plan do të qartësojë gjithçka dhe do të hapë rrugën për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Hoti.

Ai ju ka thënë përkrahësve të Deçanit se ne kemi hartuar program konkret zhvillimor për Kosovën, me prioritete të qarta.

“Ndryshe prej oponentëve tanë politikë, programi ynë mbështetet në ekspertizë. Ata kanë listë interesash, ne kemi listë ekspertësh. Programi ynë është kontratë me Kosovën. Programi ynë garanton: buxhet të qëndrueshëm prej 3 miliardë euro brenda mandatit për të financuar nevojat e qytetarëve të Kosovës; rritje ekonomike deri 7 për qind; zhvillimin e sektorit privat me politika fiskale të përfshira në Pakon Fiskale 2; krijimi i një Fondi Zhvillimor për të përkrahur bizneset e reja etj.

Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se Deçani ka njerëz të mrekullueshëm, besnikë të LDK-së, besnikë të Presidentit Rugova. “Programi ynë ofron zgjidhje, ofron zhvillim. Ashtu siç jemi munduar të kontribuojmë edhe gjatë qeverisjes sonë, edhe pse ne nuk kemi qeverisur në Komunën e Deçanit, do të ofrojmë zgjidhje edhe në të ardhmen, për tërë Kosovën. Këtë e mundëson programi ynë dhe kandidati ynë për kryeministër Avdullah Hoti”.

“Ne i kemi të gjitha alternativat për ta çuar Kosovën përpara dhe kur kësaj i shtohet se në koalicionin tonë e kemi edhe njeriun më të suksesshëm të biznesit, jo vetëm në Kosovë, por edhe shumë më gjerë, atëherë është e qartë se zotimet tona do të përmbushen një për një. Koalicioni ynë po quhet i shpresës, sepse ofron shpresë për të gjithë qytetarët, pa përjashtim. Është koalicion i realitetit, sepse çdo shpresë do ta bëjmë realitet”, ka thënë Mustafa.

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se jemi këtu për ta mbështetur shpirtërisht dhe me çdo gjë që është në mundësitë tona për ta mbështetur Avdullah Hotin. “Jam i bindur se e kemi kandidatin më të mirë, më të mençur, të edukuar, të aftë, njeriun e fjalës, prandaj duhet ta mbështesim. Unë me AKR-në erdha në shtëpinë e përbashkët të Ibrahim Rugovës”, ka thënë Pacolli.

Ai ka shtuar se ne “jemi më të mirët, jemi të fortë, sepse jemi të pastër, të ndërgjegjshëm. Faleminderit për këtë përkrahje kaq të madhe në çdo vend, nga çdo kryetar dege, çdo aktivist e çdo qytetar”.

Jeton Mushkolaj, kryetar i LDK-së, në Deçan ka thënë se të bashkuar do të marshojmë drejt fitores së 11 qershorit, me koalicionin LDK-AKR-Alternativa-Lëvizja për Drejtësi.

“Ta mbështesim këtë koalicion, e njëkohësisht edhe kandidatin tonë z. Armend Zemaj, sepse vetëm ne kemi zgjidhje konkrete dhe të matshme për problemet me të cilat ballafaqohen qytetarët tanë”.

Apostolova tregon pse Demarkacioni u bë kusht për vizat

Periskopi.com Lajme

Në debatin me studentët e Fakultetit Juridik të UP-së, shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ndër të tjera, ka kërkuar debat televiziv mes kandidatëve për kryeministër.

“Në shoqëritë demokratike kjo është me rëndësi dhe këtë e kemi parë nëpër Evropë, sepse është informuese për njerëzit që votojnë sepse do të dëgjojnë premtimet që thonë se do t’i përmbushin ata që do t’i votoni”, tha Apostolova, duke iu përgjigjur pyetjes së një studenti se a duhet pasur debate televizive në mes të kandidatëve për kryeministër pasi që jemi në kohë të zgjedhjeve.

Në takimin që u moderua nga Jeta Xharra me nikoqir dekanin e Fakultetit Juridik, Haxhi Gashi, Apostolova foli për EULEX-in, liberalizimin e vizave por edhe demarkacionin si çështjen më të diskutuar në Kosovë.

Sa i përket EULEX-it ajo tha se është një mision i suksesshëm.

“Misioni i EULEX-it është misioni më i madh në një vend jashtë BE-së. Tani  EULEX-i është duke e ulur madhësinë e tij  në disa funksione. Ju duhet ta shiheni se si ka punuar EULEX-i me gjyqësinë, me Doganat dhe Policinë e Kosovës. Në këtë mision ka të mira dhe të këqija dhe ka storje suksesi dhe storje jo edhe aq të suksesshme sepse është një mekanizëm i madh por e rëndësishme është që ka dhënë kontributin e tij”, tha Aspostolova.

Shefes së Zyrës së BE-së në Kosovë nga studentët iu imponua të fliste për demarkacionin (me Malin e Zi) dhe liberalizimin e vizave.

Sa i përket demarkacionit, Apostolova tha se problemi më i madh është se kjo çështje është kthyer në polemikë politike.

“Demarkacioni është bërë problem politik dhe mendoj se ky është problemi kryesor për t’u zgjidhur sepse qarqe të ndryshme në politikë e kanë shfrytëzuar këtë si polemikë. Nëse ka dilema nëse ky është kufiri apo jo dhe se duhet bërë një demarkacion të ri është mënyra dhe procedura për ta bërë këtë dhe nuk duhet të thoni se vetëm kjo është zgjidhja dhe nuk ka tjetër”, tha ajo.

E pyetur nga studentët lidhur atë se ç’do të ndodhte nëse një parti që vjen në pushtet dëshiron ta rinegociojë Demarkacionin, Apostolova tha se kjo do të ishte normale.

“Bashkimi Europian nuk është i shqetësuar me atë se ku është kufiri, prandaj keni pasur negociatat, prandaj keni pasur ekspertët dhe komisionet për të caktuar kufirin dhe tani po thonë se ky nuk është kufiri. Në rregull, atëherë bëjeni një komision tjetër. Ne ju inkurajojmë që të flisni me Malin e Zi dhe që ta gjeni zgjidhjen”, theksoi ajo.

E pyetur nga drejtoresha e BIRN-it, Jeta Xharra, se pse BE po ka standard të dyfishtë lidhur me liberalizimin e vizave pasi që disa vende kanë pasur probleme me demarkacion dhe kanë përfituar liberalizim të vizave ndërsa Kosova jo, Natalya Aspostolova tha se ky nuk është një proces statik.

“Procesi i zgjerimit të BE-së nuk është statik dhe secilin vit kemi akte të reja, vendime të reja, dhe ka ndryshime të mëdha në sistemin juridik të BE-se dhe çdo shtet anëtar është i obliguar të veprojë në përputhje me zotimet e reja që nuk kanë qenë në aktet themeluese të BE-së”, u përgjigj ajo.

E pyetur se pse Kosova nuk ka liberalizim të vizave e Ukraina e Gjeorgjia kanë, Apostolova tha se Kosova duhet të përmbushë zotimet e saj që i kanë mbetur e që janë demarkacioni dhe luftimit i korrupsionit ndërsa tha se Gjeorgjia dhe Ukraina i kanë përmbushur 300 kritere.

Haradinaj tregon çfarë do të ndodh me demarkacionin

Periskopi.com Lajme

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, në një tubim në lagjen Kodra e Trimave në Prishtinë, ka bërë të ditur se do të jetë obligim i tij si mandatar që ta zgjidhë çështjen e demarkacionit.

Sa i përket vijave të kuqe, ai ka thënë se do të kishte vija të kuqe nëse do të vazhdohej me të tashmen, por se nuk mund të vë vija të kuqe me ata që janë deklaruar se duan të ecin përpara.

Për demarkacionin, Haradinaj ka thënë se e ka paraparë që shpejt ta riformojë një komision për demarkacionin.

“E kam paraparë që shpejt ta riformojmë një komision, ta rifilliojmë një komision për demarkacionin”, tha Haradinaj.

Ai bëri të ditur se sa më shpejtë do të përpunohet versioni i drejtë, të fillohet një proces i rinegocimit me Malin e Zi dhe t’i shkruhet një letër BE-së për këtë.

“Nuk ka për të shkuar gjatë deri te vendim, jam i bindur për këtë”, tha Haradinaj.

Konjufca zbulon një hartë që thotë se Murat Meha e fshehu (Foto)

Periskopi.com Lajme

“Këtë hartë Murat Meha e ka fshehur. Kjo është hartë kadastrale të cilën kam arritur ta siguroj nga ekspertët. Këtu janë të gjitha fshatrat e Kosovës. Dhe pa këtë hartë, që është fshehur, Kosova humbet mijëra hektarë”, ka thënë Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëvendosje, në Magazinën Zgjedhore të Klan Kosovës, ka prezantuar një hartë kadastrale të Kosovës së vitit 1974, e cila sipas tij tregon qartë se demarkacioni i kufirit me Malin e Zi është bërë gabim.

Ai ka deklaruar se si pikë e parë marrja e kriterit kadastral për demarkim të kufirit është gabim kardinal, por që edhe mbi bazën e këtij kriteri, Kosova ka humbur territor.

“Murat Meha ka thënë kufirin do ta gjejmë me kadastër. Ky është gabim i madh. Ka pasur shumë probleme si rezultat i këtij vendimi. Këtë hartë Murat Meha e ka fshehur. Kjo është hartë kadastrale të cilën kam arritur ta siguroj nga ekspertët. Këtu janë të gjitha fshatrat e Kosovës. Dhe pa këtë hartë, që është fshehur, Kosova humbet mijëra hektarë. Janë plot e përlot vendbanime që tani, me demarkacion, kanë kaluar në anën e Malit të Zi. Edhe pse demarkacioni nuk bëhet me hartë kadastrale, edhe me këtë ne humbasim mijëra hektarë territor. Edhe sipas dokumenteve të Departamentit Amerikan të Shtetit, Çakorri është pikë kufitare me Malin e Zi, jo pikat që i ka përcaktuar Komisioni Qeveritar për Demarkim të kufirit me Malin e Zi”.

 

 

Skender Hyseni tregon përse nuk guxuan ta dërgonin demarkacionin në Kuvend

Periskopi.com Lajme

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, që është kandidat për deputet nga radhët e LDK-së ka folur për demarkacionin.

Ai ka thënë se ai duhet dërguar në Arbitrazh.

Madje tha se duhet ta harrojnë edhe Kadri Veseli edhe të gjithë të tjerët që do të mund të bëjnë ndryshime të kufijve me Malin e ZI, kur dihet sipas tij, se Mali i Zi është pjesë e NATO’s.

Kështu ka thënë ai në një intervistë në Klan Kosova. Por, e pranoi se nuk do të mund të ri-negociohet më kufiri me NATO’n.

Hyseni tha se Lista Serbe nuk donte ta votonte demarkacionin andaj nuk e kanë dërguar në Kuvend.

Sipas tij, do të ishte dështim i Kosovës para ndërkombëtarëve nëse nuk do votohej në Kuvend.

“Pa votat e tyre nuk do të kalonte. Mali i Zi në NATO, do të isha i pa sinqertë nëse e them se kufiri me ta mund të ri-negociohet. Vendimet e Arbitrazhit janë vendime që nuk mund të ankimohen, qysh do që është çështja duhet ta pranojmë”, tha ai./ Periskopi

Yee e quan Mustafën të paguximshëm

Periskopi.com Lajme

Zëvendësndihmës-sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, në forumin rajonal për siguri “2BS” në Budvë, e ka quajtur kryeministrin Mustafa të paguximshëm.

Siç njoftojnë mediat e Podgoricës, Hoyt Yee ka thënë se shpreson që kryeministri i ri i Kosovës do të ketë më shumë guxim dhe do të miratojë Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi.

“Për t’iu shmangur të gjitha këtyre problemeve, liderët në rajon duhet ta gjejnë guximin politik për reforma jo-popullore, por të domosdoshme, në interes të qytetarëve. Shpresoj se kryeministri i ri i Kosovës do të ketë guxim që ta miratojë Marrëveshjen për demarkacionin më Malin e Zi”, ka thënë Hoyt Yee.

Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO, sipas Zëvendësndihmës-sekretarit Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, ka forcuar konsistencën e politikës së dyerve të hapura, por edhe ka zbuluar vendosmërinë e Rusisë që të minojë të ardhmen euroatlantike të Ballkanit, duke filluar nga plani i rrezikshëm dhe i ulët për destabilizimin e Malit të Zi, nga mbështetja lëvizjeve në Bosnjë dhe nga përpjekjet për izolimin e Kosovës.

“Kemi qenë dëshmitarë të retorikës nxitëse dhe të politikave ndarëse, kemi parë gazin lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, politikanë në Republika Srpska të cilët kërcënojnë me ndarje, turmën e tërbuar që pushtoi parlamentin në Shkup, opozitën në Mal të Zi, e cila po e bojkoton jetën parlamentare”, ka thënë Hoyt Yee, duke folur për rolin e Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

Ramiz Kelmendi tregon çfarë tha kryeministri malazez për demarkacionin

Periskopi.com Lajme

Ramiz Kelmendi ka reaguar për deklaratën e Hajredin Kuqit lidhur me demarkacionin.

Ai thotë se kryeministri malazez ishte i gatshëm të bënte lëshime me kompensim.

Lexojeni reagimin e tij:

Në emisionin ‘Zona B’, sonte zv/Kryeministri Kuqi e citoj të cunguar qëndrimin e Kryeministrit Malazez në lidhje me Demarkacionin.

Për hir të korrektësisë, dua të sqarojë, si në vijim;

Qëndrimi i kryeministrit malazez ishte se, nëse Demarkacioni me Malin e Zi pengon;

  1. Lëvizjen e lirë të qytetarëve të brezit kufitarë,
  2. Qasjen në kullosa
  3. Qasjen në burimet e ujit
  4. Qasjen në rrugë të caktuara lokale,

Jam i gatshëm të bëjë lëshime me kompenzim të këtyre sipërfaqeve, por decidivisht, ai kishte cekur se kullosa në Bjelluhë dhe Qakorr deri ne Velikë mundë të përdorën për kullosa verore të fermerëve tuaj.

Unë si Ramiz Kelmendi, këtë informatë e kam përcjellë tek bashkëvendasit e mij që të pergatiten për ndonjë kërkesë të mundshme dhe ende nuk kam marrë ndonjë përgjigje për këtë.

Ramiz Kelmendi zv/Kryeministër në detyrë i Republikës së Kosovës

 

 

Kuçi zbulon superskandalin e Isa Mustafës për Demarkacionin

AKR kërkon ta dërgojë në arbitrazh demarkacionin

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i AKR-së, Korab Sejdiu është shprehur në emisionin Politikë në Tribuna Channel se subjekti politik që ai përfaqëson kërkon arbitrazhin si zgjidhje për demarkacionin pasi Mali i Zi është edhe shtet mik për Kosovën e mund të ketë zgjidhje të dyanshme.

Sejdiu thotë se për 3 muaj zgjidhet çështja e demarkacionit me Malin e Zi.

“Në fakt nuk e di që ka një subjekt politik se pjesa dërrmese e politikës së jashtme ka qenë falë Pacollit. Shumë njohje janë falë tij. Ne dyert i kemi të hapura në Evropë. Gjatë takimeve me partinë evropiane patëm rast të të bindimim një politikan spanjoll që do të angazhohej në favor të liberalizimit të vizave për Kosovën” ka shtuar Sejdiu.

Ndërsa Bahtiri është shprehur se për asociacionin do të bisedohet me të gjitha komunat.

Kuçi zbulon superskandalin e Isa Mustafës për Demarkacionin

Periskopi.com Lajme

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi për herë të parë e ka zbuluar një sekret në lidhje me demarkacionin.

Ai në emisionin “Zona B” në Klan Kosova ka theksuar se kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa nuk i ka zbuluar të gjitha mundësitë për demarkacionin.

“Në një takim me kryeministrin e Malit të Zi, ku kam qenë edhe unë, kryeministri ynë nuk i ka shfrytëzuar të gjitha mundësitë. Pala malazeze ka shprehur vullnet për gjetjen e një zgjidhje për demarkacionin, mirëpo ka munguar vullneti nga ana jonë”, tha ai.

Duke u përballuar me ministrin e Kulturës në largim, Kujtim Shala, i ka thënë zyrtarit të LDK-së se nëse është nevoja do t’i zbuloj të gjitha detajet.

“Po të isha unë kryeministër, këtë çështja nuk do ta bllokoja dy vjet, por do të ofroja një zgjidhje”, tha ai.

Befason Milaim Zeka: Ja çka thotë për fjalimin e Anton Qunit

Periskopi.com Lajme

Gazetari i njohur, Milaim Zeka në rrjetin social Facebook ka komentuar rënien e Qeverisë dhe fjalimin e Anton Qunit.

Milaim Zeka ka shkruar që mocioni i Nismës ka heqe koren e m… 17 vjeçar.

Zeka ka thënë se fjalimi i Anton Qunit ishte interesant e akoma më interesante ishte përgjigjja e Kadri Veselit.

Ky është postimi i plotë i Milaim Zekës në Facebook:

Mocioni i Nismes, ka heqe koren e mutit 17-vjeçarQe 17 vite, qytetari i Kosoves i ka besuar mutit per ravani. Strukturat politike, me ndihmen absolute te gazetareve, e kishin lulisur kete mut politik, ne forme te nja ravanije, ose torte te bukur, me mbishkrimin: “Merri ere o popull, po mos e çprushe, se e sheh mutin brenda”!

Kete ravani-torte muti, te gjithe e kane gatuar, kush me shume, e kush me pak, varesisht nga materiali. Gazetaret i kane dhene formen perfundimtare, qe populli te mos kuptoje asgje.Fjalimi i Anton Çunit ishte teper interesant. Akoma me interesante ishte pergjigjeja e Kadri Veselit: “Po te kishim organe te drejtesise, disa nuk kishin guxu me fole keshtu”!!!A thu more Zot, ku ka jetu gjithe keto vite Kadri Veseli?! A thu more Zot, a tek sot e paska marre vesh qe nuk kemi organe te drejtesise a?!

Po t i kishim ato, nuk do te formohej Gjykata Speciale, dhe pikerisht hallakama e kesaj Gjykate, na ka sjellur ne kete situate!!!

Per ate ka mbete ajo shpreheja: Luaje mace kryet e bullit!!!

Vjosa Osmani nuk tregohet e ashpër si gjithmonë, tregon nëse ndryshoi mendimin për Demarkacionin

Periskopi.com Lajme

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka folur pas takimit që sot deputetët e partisë së drejtuar nga Isa Mustafa, kishin me ambasadorin amerikan, Delawie.

Ajo në një prononcim të shkurtër për Gazetën Blic ka theksuar se ajo do ta mbrojë betimin e dhënë si deputete, sa i përket çështjes së demarkacionit, por nuk ishte e ashpër si gjithmonë kur thoshte JO.

“Deputetët kanë mandat të lirë dhe jodetyrues. Deri në fund, do t’a mbrojë betimin që kam dhënë si deputete duke votuar sipas bindjes së lirë, në përputhje me faktet dhe argumentet që i kam ne dispozicion”, tha ajo.

Ndërkohë, deri më tani është deputeti tjetër i LDK-së, Shpejtim Bulliqi, ai i cili edhe publikisht ka deklaruar se nuk e voton Demarkacionin me Malin e Zi.

Ai ia ka konfirmuar mos ndryshimin e qëndrimit për demarkacionit.

Ndërkohë, shefi i deputetëve të LDK-së, Ismet Beqiri pas mbledhjes së sotme ka deklaruar se LDK-ja është unike sa i përket demarkacionit.

Flet deputeti i LDK-së të cilin as Greg Delawie nuk e bindi për Demarkacionin

Periskopi.com Lajme

As takimi me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, nuk arriti t’ia ndërroi mendjen deputetit të Kuvendit të Kosovës Shpejtim Bulliqi, për votimin e Demarkacionit të kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Ani pse pas këtij takimi shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri deklaroi se partia e tij në mënyrë unike do ta votojë marrëveshjen e Demarkacionit, një gjë të tillë e përgënjeshtroi deputeti Bulliqi.

Ky i fundit mohoi për “Gazeta Blic” se ka ndërruar qëndrim karshi marrëveshjes për Demarkacion ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.

“Jo”, u përgjigj shkurt deputeti Bulliqi përmes një sms-i dërguar redaksisë.

Bulliqi, ndryshe njihet si një prej kundërshtuesve më të ‘fuqishëm’ të marrëveshjes për Demarkacion. Sipas këtij deputeti, versioni aktual i kësaj marrëveshje është në dëm të vendit.

Ambasadori Delawie, përveç deputetëve nga radhët e LDK-së gjatë ditës së sotme ka takuar edhe një pjesë të deputetëve nga radhët e PDK-së, për t’i bindur që ta votojnë Demarkacionin, por as këta të fundit nuk kanë ndërruar qëndrim.

Beqiri thotë se LDK është unike për Demarkacionin, a ndryshuan mendje deputetët?

Periskopi.com Lajme

Të paktën tetë deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, në deklaratat e tyre u shprehën pothuajse hapur kundër marrëveshjes aktuale të Demarkacionit me Malin e Zi.

Adem Salihaj, Shpejtim Bulliqi, Armend Zemaj, Besa Gaxherri, Vjosa Osmani, Fatmir Rexhepi, Arben Gashi dhe Anton Quni ishin disa nga emrat e deputetëve nga radhët e LDK’së që u përfolën për kundërshtimin e Demarkacionit.

Por, presioni i vazhdueshëm bëri që disa nga ta të ndërrojnë mendje, shkruan Periskopi.

Madje, shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Ismet Beqiri, pas takimit me ambasadorin amerikan Greg Delawie dhe shefën e Grupit Parlamentar, Natalia Apostolova, tha se LDK si parti është unike për Demarkacionin.

Pas takimit që u mbajt në Kuvend, Isa Mustafa u pa teksa shkoi në objektin e Qeverisë, ndërsa të gjithë deputetët e LDK-së, krejt së bashku pa asnjë përjashtim shkuan në një nga kafiterit afër Kuvendit.

Asnjëri prejt tyre ende nuk është deklaruar rreth demarkacionit, ndërsa për mocionin, Beqrir tha se asnjëri nuk do e votojnë.

Pritet të deklarohen nëse janë më të vërtetë ‘unik’ siq tha Beqiri edhe për Demarkacionin./ Periskopi

Greg Delawie

Deputetët e PDK-së në Ambasadën e SHBA-së

Periskopi.com Lajme

Disa prej deputetëve të Grupit Parlamentar të PDK-së janë ftuar nga Ambasada e SHBA-së për tu konsultuar rreth çështjes së votimit për demarkacionin dhe për mocionin.

Takimi raportohet se ka filluar në orë 15:00

Greg Delawie

Ambasadori Delawie fton individualisht deputetët kundërshtues të Demarkacionit

Periskopi.com Lajme

Gazeta Blic nga burime të saja ka marrë vesh se ambasadori amerikan, Delawie ka ftuar individualisht në ambasadë deputetët kundërshtues të demarkacionit.

Njëri nga këta deputetë që është ftuar, është edhe ai i PDK-së, Shaip Muja.

Mirëpo, zyrtarisht Muja ka qenë i pa qasshëm.

Ndryshe, mbetet të shihet nëse pas këtij takimi do të ndërroj qëndrimi deputeti i PDK-së, i cili ka qenë shumë i ashpër kundër këtij versioni të demarkacionit.

Muja kishte ofruar edhe alternativa se si të zgjidhet kjo çështje.

Ambasadori amerikan sot ka takuar edhe deputetët e LDK-së në tentimin e tij për ti bindur për ta votuar demarkacionin.

Shukri Buja i përndjekur nga ligji, kërcënon se nuk do e votoj demarkacionin (Video)

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Shukri Buja, në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se subjekti që përfaqëson nuk do ta votojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Ai këtë e lidhi me vendimin e PDK-së në Konventë, që demarkacionin ta votojnë nëse kanë konsensus.

“Ky është qëndrimi i PDK-së dhe konsensusi nacional, në këtë rast në Kuvend, nënkupton edhe partitë opozitare”, ka thënë ai.

Për idenë e grupit të LDK-së që fillimisht të votohet e më pas të lihet mundësia e korrigjimit të marrëveshjes, ai tha se kjo është ide e vjetër, pasi dy vite më parë këtë e kishte propozuar bashkëpartiaku i tij, Shaip Muja.

Buja shpreson që të mërkurën, mocioni i iniciuar nga opozita do ta rrëzojë qeverisjen e Isa Mustafës.

“Unë shpresoj që Qeveria të bije të mërkurën. Madje, shpresoj që deri të mërkurën, dy partnerët e koalicionit, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, dhe ai i LDK-së Isa Mustafa, të bisedojnë seriozisht për gjendjen e krijuar, për mocionin, sepse nuk ka asnjë logjikë me këtë koalicion. Pra, le të merren vesh që Mustafa të japë dorëheqje dhe të shkojmë në zgjedhje të parakohshme”, tha ai.

Buja beson akuzon subjektin që përfaqëson se ka kuadro të shpenzuara, ndërsa përkundër asaj që është i akuzuar ai pret që të jetë në listat e PDK-së.

 

 

Bëhet ‘i gjallë’ Isa Mustafa, flet për zgjedhjet dhe thumbon Fatmir Limajn

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Isa Mustafa thotë se Qeverinë që e udhëheq ai po tentojnë ta rrëzojnë ata që kanë probleme me ligjin.

“Nuk jam fare i shqetësuar për këtë. Ajo çfarë kam parë unë deri më tani, kam vërejt se rrëzimin e qeverisë e kërkojnë të gjithë ata që kanë probleme me ligjin, ata që në të kaluarën kanë shkel diku keq në ligj që me korrupsion, me krim të organizuar dhe forma të tjera”, tha Mustafa për RTK-në.

Iniciativën për rrëzimin e Isa Mustafës nga pozita e kryeministrit e ka marrë Fatmir Limaj dhe partia e tij, Nisma për Kosovën.

Këtë deklaratë Mustafa tërthorazi e ka drejtuar në adresë të Limaj i cili ende është në proces gjyqësor të dyshuar për korrupsion derisa ishte ministër i ish MPTP-së.

Mocioni për votëbesimin e qeverisë do të hidhet në votim më 10 maj në Kuvendin e Kosovës.

Këto janë kushtet e deputetëve të LDK-së për demarkacionin (Dokument)

Periskopi.com Lajme

RTV Dukagjini ka siguruar dokumentin e formuluar nga deputetët e LDK-së, për t’i dhënë zgjidhje çështjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Në këtë dokument kërkohet riinegocimi i pikave të kontestuara, ndërsa në rast dështimi të një marrëveshjeje me Kosovës e Malit të Zi, atëherë do të kërkohet vendimi i Gjykatës së Arbitrazhit.

Deputetët e LDK-së propozojnë që demarkacioni të votohet, por që të mundësohet më pas korrigjimi i pikave të kontestuara. Propozimi përmban dy anekse: i pari është marrëveshja tashmë e nënshkruar me 25 gusht para dy viteve, dhe aneksi i dytë paraqet propozimin e deputetëve të PDK-së.

Pika e parë e aneksit të dytë thotë se “Qeveria e Kosovës të rinegociojë me Qeverinë e Malit të Zi Marrëveshjen e 25 gushtit 2015 për Shënjimin e Kufirit brenda afatit prej 1 viti nga dita e hyrjes në fuqi të Ligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes me të dyja anekset”, duke sqaruar më pas në pikën e katërt se rinegociimi do të ndodhte për pikat Qafë e Çakorrit dhe Bjelluhës, si dhe për Qafën e Kullës së Zhlebit.

Gjithashtu, LDK-ja kërkon një komision të ri shtetëror për këtë rinogociim, që nuk do të përfshinte asnjë nga anëtarët e mëparshëm të komisionit.

Por, në rast se për këtë propozim, dy qeveritë, ajo e Prishtinës dhe e Podgoricës nuk pajtohen, atëherë pika katërt e kësaj marrëveshjeje do të dërgohet në arbitrazh të përshpejtuar.

“Në rast se brenda afatit njëvjeçar, dy qeveritë nuk arrijnë pajtim lidhur me pikat kontestuese, Kosova dhe Mali i Zi pajtohen të dërgojnë çështjen e shënjimit të kufirit në arbitrazh ndërkombëtar, duke përzgjedhur opsionin e arbitrazhit të përshpejtuar (Fastrack Arbitration), vendimi i të cilit do të pranohet dhe zbatohet nga të dyja palët”, thuhet në pikën pesë të kësaj kërkese.

Ky propozim ka sqaruar se “Aneksi i Parë, i cili përfshinë Marrëveshjen për Shënjimin e Kufirit të 25 gushtit 2015, nuk do të hyjë në fuqi pa u plotësuar kushtet e Aneksit të Dytë, në përputhje me dispozitat e reja për hyrje në fuqi”.