A është ky mbrojtësi më i mirë në botë?

Giorgos Karagouinis beson se David Luiz është një ndër mbrojtësit më të mirë në botë.

Periskopi.com Sporti

Greku nuk pajtohet me kritikat që iu bënë brazilianit në sezonin e kaluar, sa ishte pjesë e Paris Saint-Germain.

Në verë ai u kthye te Chelsea për 34 milionë funte.

“Mendoj se ai është një ndër mbrojtësit më të mirë në botë”, deklaroi Karagouinis.

“Ai luan me shumë pasion dhe kritikat e vitit të kaluar ndaj tij nuk ishin të drejta”. /Periskopi.com

Hazard: Ky lojtar i Chelseat është një luftëtar në fushë

Periskopi.com Sporti

Anësori i Chelseat, Eden Hazard ka folur rreth rikthimit të mbrojtësit David Luiz në Stamford Bridge.

Braziliani u rikthye në këtë verë nga Paris Saint-Germain për vlerën e 34 milionë funteve, pas dy vitesh largim nga skuadra angleze.

“Gjithkush është i lumtur me rikthimin e tij. Në fushë ai është luftëtar. Ai sjell këtë mentalitet. Ai dëshiron të fitojë çdo gjë dhe kjo është ajo që ne kemi nevojë”. /Periskopi.com

Luiz gati kundër Liverpoolit

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Chelseat, Antonio Conte ka konfirmuar se mbrojtësi David Luiz do të bëjë debutimin për herë të dytë te kjo skuadër, në sfidën e nesërme ndaj Liverpoolit.

Të dyja skuadrat e njohura takohen nesër mbrëma nga ora 21:00 për të zhvilluar kryendeshjen e javës së pestë në Premier Ligë.

Rikthimi i Luiz në Stamford Bridge i kushtoi të kaltërve plot 34 milionë funte. /Periskopi.com

Conte: Luiz ende mund të përmirësohet

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Chelseat, Antonio Conte beson se mbrojtësi David Luiz mund të përmirësohet ende si lojtar, përkundër faktit se tashmë është gati 30 vjeçar.

Italiani kujton shembullin me Giorgio Chiellini dhe Leonardo Bonucci, gjatë kohës kur punonte me ta te Juventus.

“Është shumë me rëndësi të mbani në mend se kur kam filluar në Juventus me Bonucci, Chiellini dhe Barzagli, mbrojtja e Juventusit ka pranuar shumë gola. Mbaj mend para se të shkoja atje, njerzit më thonin se ata nuk janë mbrojtës të mirë”, deklaroi Conte.

“Kam filluar më pas të punojë me ta dhe kam gjetur një angazhim të madh nga këta lojtarë dhe pas asaj pune mendoj se tani po flasim për tre prej mbrojtësve më të mirë në botë”.

“Mendoj se cilësitë e David Luiz janë diku në mes Bonucci dhe Barzagli. Ai është i mirë teknikisht dhe ka personalitet të mirë si Bonucci, dhe atij i  pëlqen të luajë futboll si Bonucci. Kam gjetur një potencial të mirë fizik sikur të Barzagli”. /Periskopi.com

Jam i lumtur që u riktheva te Chelsea

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi David Luiz është shprehur i lumtur me rikthimin te Chelsea.

Braziliani u zyrtarizua dje si lojtar i të kaltërve nga Londra për herë të dytë në karrierë, ndërsa kalimi i tij nga Paris Saint-Germain i kushtoi londinezëve 34 milionë funte.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu përsëri”, tha Luiz.

“Është fantastike që kam mundësinë e dytë për të luajtur për këtë klub. Unë e dua këtë klub”. /Periskopi.com

Luiz rikthehet te Chelsea

Periskopi.com Sporti

Chelsea ka rikthyer në skuadër mbrojtësin David Luiz.

Braziliani ishte larguar nga Stamford Bridge në vitin 2014 drejt Paris Saint-Germain për një shifër 50 milionë funte.

Ndërsa, sot të dy klubet janë pajtuar që ai të rikthehet sërish te skuadra londineze për një shifër dukshëm më të vogël, 34 milionë funte. /Periskopi.com

Luiz e do rikthimin te Chelsea

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi i Paris Saint-Germain, David Luiz dëshiron të rikthehet te Chelsea, shkruan Sky Sports.

I njëjti raport sqaron se ‘blues’ kanë ofruar 30 plus 2 milionë funte për brazilianin.

Futbollisti në fjalë ishte larguar para dy sezonesh nga Stamford Bridge për një shifër 50 milionë funte. /Periskopi.com