Sulm në dasmë – 12 të vdekur, 35 të plagosur

Një sulmues vetëvrasës shpërtheu eksplozivët, në një rrugë e cila ishte e mbushur me makina që ishin drejtuar në dasmë në qytetin sunit të Falluxhës në perëndim të Bagdadit.

Periskopi.com Lajme

Sulmi la të vdekur 12 persona dhe u plagosën 35 të tjerë.

Burime nga policia lokale thanë se objektivi i sulmit duket të ketë qenë zyrtarët provincial të suni që e kundërshtojnë të ashtuquajturin shtetin islamik, të cilët morën pjesë në këtë martesë, raporton Reuters transmeton lajmi.net.

Agjencia kujton se kjo organizatë e ka humbur një pjesë ultra sunite të territorit gjatë vitit të kaluar dhe po përballet me një betejë të madhe për qytetin e Mosulit.

Ky sulm tregon se shteti islam është ende në gjendje të kryej sulme në të gjithë Irakun, madje edhe zonat qendrore pranë kryeqytetit.