Dasma tradicionale nga e gjithë bota, përfshirë edhe Kosovën

Periskopi.com Galeria

India

 

Japan

 

Ghana

 

Indonesia

 

Poland

 

China

 

Portugal

 

Estonia

 

Peru

 

Sri Lanka

 

Hawaii

 

Scotland

 

Nigeria

 

Greece (Orthodox)

 

Sardinia

 

South Korea

 

Norway

 

Kosovo

 

Mongolia

E mrekullueshme, shikoni si duket Rita Ora në dasmën e kushërirës (Foto)

Periskopi.com Showbiz

Rita Ora po qëndron në Tiranë për ceremoninë e martesës së Amantina Tolajt, që zhvillohet sonte.

Ajo ka postuar në rrjetet e saj sociale një foto në një fustan të argjendtë, në të cilin duket e mrekullueshme.

Përmes fotografisë Rita ka lënë të dihet se në dasmën e kushërirës nga ana e nënës do të ketë rolin e shoqërueses e nuses.

Mbi fotografinë bashkë me shoqëruesen tjetër, këngëtarja ka shkruar: “Shoqërueset e nuses e nisin tani.”

Rita së fundmi ka qenë aktive edhe në muzikë. Para një jave ajo lëshoi këngën e re “Your Song”.

Shqiptarët të në ‘Top List’ për nga shpenzimet e martesës në Evropë

“Dy martohen, 100 tërbohet”- është shprehja shqiptare që reflekton më së miri rezultatet e studimit të mëposhtëm. Dita e dasmës në shumicën e rasteve pritet të jetë një ditë tepër e veçantë për çiftin, por edhe për të ftuarit.

Periskopi.com Showbiz

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Departamenti për Popullsinë i Kombeve të Bashkuara, listohen shtetet e botës në bazë të sasisë së shpenzimeve që bëjnë për ceremoninë e dasmës.

Popullariteti i martesave dallon shumë nëpër botë. Sipas hartës së mëposhtme shpenzimet më të larta për dasma bëhen në vendet e Lindjes së Mesme si dhe në shtetet post-komuniste.

Për sa i përket Evropës, Shqipëria renditet e katërta me koeficient 8.9, duke lënë pas edhe Turqinë që e ka koeficientin 8.

Shtetet që harxhojnë më tepër në kontinentin tonë janë Azerbajxhani dhe Bjellorusia.

Kjo renditje tregon padyshim edhe rritjen e numrit të kompanive që merren me organizimin e dasmave në vendin tonë.

martesa

Xhensila Myrtezaj tregon detaje për dasmën: Sot provova fustanin e bardhë

Këngëtarja, Xhensila Myrtezaj ishte e ftuar sot në studion e Rudina Magjistarit.

Periskopi.com Showbiz

Artistja fillimisht deklaroi se kjo periudhë nuk është kulmi i saj i karrierës, pasi ajo mendon se ka dhe shumë më tepër për të arritur, ndonëse ne e shohim si në kohën e saj më të mirë në tregun muzikor.

Më pas biseda u fokusua tek kënga e re në bashkëpunim me Kidën “Uh Baby”.

Sigurisht që u fol edhe për historinë e dashurisë së Xhensilës me aktorin e “Portokalli” Bes Kallakun.

Të dashuruar e të fejuar prej disa vitesh, këngëtarja tregoi se Besi është mbështetja dhe shtysa më e madhe: “Është një shtysë dhe krah i fortë ku mbahem. Unë jam frikacake dhe pas çdo projekti jam e frikësuar për rezultatin. Besi është ai më jep forcë të brendshme”. Xhensila tregoi për fillimet e lidhjes me aktorin e gjithashtu planet që kanë bërë të dy për të ardhmen.

“Ne bëjmë bashkë 7 vite. Me të jam lidhur 16 vjeçe. Ai është njeri me zemër të madhe dhe më ka dashur me shumë pastërti. Na pëlqen shumë të udhëtojmë. Sapo mbarojmë angazhimet planifikojmë dhe ikim diku të dy e çmallemi.

Duke qenë se Besi është i angazhuar këtu, unë mundohem sa mbaroj koncertin të pres biletën e të fluturoj për tek Besi” tregoi këngëtarja. Pas kësaj ajo konfirmoi planet për martesë, por pa e thënë datën duke sqaruar se është supersticioze: “Vitin që vjen do të martohemi. Uroj të jetë dasmë intime por do të jetë e pamundur. Jam ende shumë e qetë dhe s’më kanë kapur emocionet që kapin nusen. Uroj të na shkojë çdo gjë siç e kam ëndërruar. Sot provova për herë të parë fustanin e bardhë. U emocionova shumë! Unë dua që në të ardhmen të kem një familje të madhe. I dua shumë fëmijët, akoma më shumë kohët e fundit. Por jam e fokusuar drejt karrierës dhe një fëmijë nuk është në planet e afërta”.

Magjistari e ka pyetur Xhensilën lidhur me fizikun e saj të shkëlqyer dhe pamjen e bukur që shfaq gjithnjë. Madje ajo ka dhënë dhe disa këshilla bukurie për vajzat. “Make-up-in eliminojeni në përditshmëri. Unë nuk përdor kurrë make-up. I bën mirë lëkurës dhe është shumë higjienike. Gjithashtu jam shume dhënë pas sportit. Sidomos përpara projekteve punoj më fort. Bëj rregullisht vrap dhe palestër, pa shkëputje të paktën 2 vitet e fundit. Ndërsa sa i takon ushqimit, më shijon shumë dhe nuk ia kam kufizuar vetes”, ka thënë Xhensila./Albeu.com/

Isa Mustafa ia thotë valles…marton baba djalin e vet (Video)

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sonte po e marton djalin e tij Besnikun.

Periskopi.com Showbiz

Klan Kosova ka siguruar një video në të cilën Mustafa shihet duke vallëzuar në rreth me djalin dhe nusen.

Mushkolaj tallet keq me Hashim Thaçin

Opinionisti Imer Mushkolaj është tallur me presidentin Hashim Thaçi pas njoftimit të këtij të fundit në rrjetin social se ishte te Isa Mustafa t'i uronte për martesën e të birit.

Periskopi.com Lajme

Mushkolaj thotë se Thaçi si ka mbetur që tjetër ngase burrështetasit e botës e kanë bojkotuar dhe izoluar qysh moti.

“I bojkotum e i izolum prej burrështetasve të botës, Hashim Thaçit nuk i ka mbetë tjetër veç me bo nuse përhajër. #prontopresident”, ka shkruar ai.

E gjatë ditës Thaqi, ka shkruar : “Sot isha në vizitë tek familja e kryeministrit Mustafa. Pata kënaqësinë ta përgëzoj për martesën e të birit. Çiftit i urova jetë të lumtur bashkëshortore. HTH”./ Periskopi