Nisma reagon pas darkës së mbrëmshme të Mustafës me Vuçiq, ka disa pyetje për të

Darka e mbrëmshme në mes të kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa dhe atij të Serbinë në Sarajevë Aleksanbder Vuçiq është një veprim i pakuptimtë, dhe vë në pikëpyetje gatishmërinë e shefit të qeverisë për të mbrojtur interesat e vendit. Kështu ka vlerësuar  anëtari i kryesisë së Nisma për Kosovën Bajram Hasani.

Periskopi.com Lajme

 

Hasani në një postim të tijin në Facebook, ka deklaruar se pas provokimeve të fundit nuk mund të pritet që në këtë formë të ulen tensionet.

Ai ka theksuar se Serbia nuk po i ndalë provokimet e as nuk po i ndal presionet, e po ashtu nuk donë as normalizim të raporteve.

“Përkundër shumë viteve dialog, nuk u arrit që Serbia të ndalë provokimet karshi shtetit tonë. E si mund të ulen tensionet kështu? Serbia nuk dëshiron normalizim të raporteve dhe as që po i ndalë  presionet dhe provokimet.  Vetëm këtë vit u ndeshëm me shumë provokime, secili më i rëndë se tjetri: ndalimi i Ramush Haradinaj me kërkesë të Serbisë, i ashtuquajturi ‘treni rus’, muri në Mitrovicë dhe së fundmi edhe pengesa më e madhe për krijimin e Ushtrisë së Kosovës”, ka thënë Hasani.

Hasani i ka kujtuar Mustafës  që para se të ulet në një tavolinë me Vuçiqin të kujtoj plagën e hapur të shumë familjeve kosovare të cilët ende nuk dinë asgjë për më të dashurit e tyre. Ai madje i ka thënë Mustafës se po të ketë pak guxim dhe dinjitet do të pyeste pasardhësin e Millosheviqit për dëshmitë që kanë dal kohëve të fundit lidhur me atë se nga eshtrat e shqiptarëve është shtruar asfalt.

Më tutje Hasani ka theksuar se Kosova ani pse ka të gjitha argumentet në anën e vet duke u përfaqësuar nga njerëz qyqar siç i ka quajtur ai, nuk dinë t’i shfrytëzoj ato.

“Pra, Serbia po  krijon argumente kurse Kosova nuk i shfrytëzon mijëra argumente qe i ka sepse përfaqësohet nga njerëz qyqar që nuk dinë të mbrojnë interesat e shtetit të vet.  Jam i bindur se ti nuk do ta ngritësh asnjë prej këtyre temave, se jeni të tillë”, ka thënë Hasani.

Hasani mes tjerash ka shtruar edhe disa pyetje për kryeministrin, duke përmendur këtu lirimin e Ramush Haradinajt dhe heqjen e fletë-arresteve nga shteti serb për kosovarët.

Më poshtë gjeni të plotë postimin e Hasanit:

Sot  në Bosnjë-Hercegovinë do të  mbahet samiti i Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor. Ndërkohë, mbrëmë kryeministrat e këtyre vendeve darkuan së bashku. Mbrëmë nëpër medie pamë një fotografi nga darka e tyre jozyrtare në një nga restorantet e Sarajevës. Kryeministri i Kosovës në darkë me atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Natyrisht se edhe Kosova duhet të jetë pjesë e këtyre samiteve, por pas zhvillimeve të fundit nuk mund ta kuptojë Isa Mustafën që del në një darkë me Vuçiçin.

Duke e ditur se çfarë kryeministri kemi druaj se ai është në gjendje të mbrojë interesat e vendit tonë.

Përkundër shumë viteve dialog, nuk u arrit që Serbia të ndalë provokimet karshi shtetit tonë. E si mund të ulen tensionet kështu? Serbia nuk dëshiron normalizim të raporteve dhe as që po i ndalë  presionet dhe provokimet.  Vetëm këtë vit u ndeshëm me shumë provokime, secili më i rëndë se tjetri: ndalimi i Ramush Haradinaj me kërkesë të Serbisë, i ashtuquajturi ‘treni rus’, muri në Mitrovicë dhe së fundmi edhe pengesa më e madhe për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

Mos harro edhe plagën tjetër të shumë familjeve të Kosovës, që ende nuk dinë ku i kanë eshtrat e më të dashurve të tyre. Nëse ke pak guxim dhe dinjitet pyete pasardhësin e Millosheviqit edhe për disa dëshmi që kanë dalë ditëve të fundit se prej eshtrave të shqiptareve është shtruar  asfalt.

Pra, Serbia po  krijon argumente kurse Kosova nuk i shfrytëzon mijëra argumente qe i ka sepse përfaqësohet nga njerëz qyqar që nuk dinë të mbrojnë interesat e shtetit të vet.  Jam i bindur se ti nuk do ta ngritësh asnjë prej këtyre temave, se jeni të tillë.

Dhe pas gjithë këtyre zhvillimeve natyrshëm lindin shumë pyetje.

A është normale që kryeministri i Kosovës kaq lirshëm të ulet dhe të darkojë me Vuciqin i cili me tërë arsenalin po e lufton Kosovën.

Meqë darkuat, a ja bërë me dije Vuciqit se Serbia duhet t’i tërheq fletarrestet për ish- ushtarët e UCK-së? A e pyetet se si donë ta shtrijë paqen në Ballkan duke përgatitur akuza e dosje për ish luftëtarët e UCK-së?  Apo ratë dakord që të vazhdoni të punoni që edhe më tej Ramush Haradinaj të mbahet peng apo ekstradohet në Serbi?

Kryeministër, Vuçiçi dje është tallur me ty duke dhënë deklarata se do të tregojë për ushtrinë e Kosovës.

Si ndjehesh ti në atë tavolinë në darkë me njeriun që po e pengon krijimin e Ushtrisë së Kosovës?

Kryeministër a ke dëgjuar ti se Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë për pezullimin e bisedimeve me Serbinë?

Kryeministër ne nuk jemi kundër pjesëmarrjes së Kosovës në samite ndërkombëtare por a është koha e duhur të darkosh me Vuçiçin?

Thaçi inkurajon mësimdhënësit për paga më të larta

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një darke, e cilësuar si tradicionale, me mësimdhënës të komunës së Kaçanikut ka premtuar se edhe në të ardhmen do t’i mbështesë mësimdhënësit kur është në pyetje ngritja e pagave, nëse Qeveria do të ndërmerrte një vendim të tillë.

Periskopi.com Lajme

 

“Sonte nuk kam ardhur për t’iu premtuar mësimdhënësve se do t’ia rrisë pagat, por nëse Qeveria e Kosovës do të merrte një vendim të tillë atëherë unë do t’ju përkrahë, por nëse është nevoja edhe do t’iu inkurajoj. Është kënaqësi e veçantë të takohemi serish me ju në këto angazhime të përbashkëta shtetërore, andaj jemi të përkushtuar se do ta fuqizojmë edhe më shumë shtetin tonë”, ka thënë midis të tjerash Thaçi në Kaçanik, raporton Koha.net.

Ai ka potencuar se shoqëria mund të lëvizë përpara vetëm me një nivel të lartë të edukimit sepse kemi vlerësuar dhe do të vlerësojmë gjithmonë se edukimi është çelësi i çdo suksesi për shoqërinë e Kosovës dhe i së ardhmes së sigurt.

Ndërkaq, Ministri i arsimit, Arsim Bajrami, mësimdhënësve të kësaj komune u ka premtuar ndërtimin e dy shollave për të ardhmen.

“Në Kaçanik pak kohë më parë kemi përuruar objektin e shkollës së mesme por nuk do të ndalemi me kaq sepse do t’i ndërtojmë edhe dy shkolla të tjera në të ardhmen”, ka thënë Bajrami.