Isha truproja e Zidane, e mbroja nga shqelmat

Periskopi.com Sporti

Ish-mesfushori i Real Madridit, Claude Makelele ka kujtuar kohën kur luante bashkë me Zinedine Zidane te Los Blancos.

Francezi thotë fjalë të mira për Zidane, ndërsa shton se ishte truproje e tij në fushë, pasi kundërshtarët e shënjestronin atë për ta lënduar.

“Zizu ishte një gjeni i futbollit. Futbollist që bënte mrekulli në fushë, por duhet të kishte gjithashtu mbrojtje. Duke qenë se mbrojtësit kundërshtarë e shënjestronin për ta ndaluar me ndërhyrje të gabuara apo me shqelma, Zinedine e kishte të vështirë të rezistonte”.

“Kam qenë unë truproja e tij, pasi duhet ta mbroja nga shqelmat, duke u dalë para lojtarëve që kishin si detyrë për ta markuar. Mjaftonte që unë t’i krijoja hapësirë dhe pastaj ai bënte atë që askush tjetër nuk mundej”, kujton Makelele. /Periskopi.com

Shpresoj që Kante të mos bëhet më i mirë se unë

Periskopi.com Sporti

Ish-mesfushori i Chelseat, Claude Makelele ka folur për krahasimet mes tij dhe mesfushorit aktual të ‘blues’, N’Golo Kante.

Francezi shpreson se bashkëkombësi i tij nuk do të bëhet më i mirë sesa ai dikur.

“Unë e pëlqej N’Golo Kante, por nuk e di nëse ai do të jetë më i mirë se unë”, deklaroi Makelele.

“Ai është një lojtar i ri dhe më pëlqen, por unë shpresoj se ai nuk do të bëhet më i mirë sesa unë dikur”, ka shtuar ai. /Periskopi.com