Adem Demaçit i dhurohet çelësi i Tiranës, si mirënjohje për kontributin (Foto&Video)

Bashkia e Tiranës i ka dhuruar veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçit, çelësin e qytetit.

Periskopi.com Lajme

Edhe pse i lodhur nga mosha ai shkoi për ta pranuar atë, raporton periskopi

Demaçi tha se të gjithë jemi njësoj pavarësisht në cilat troje jetojmë.

“Do u jemi gjithmonë mirënjohës. Ju them vëllezërve tanë këtu që mos na harroni kurrë, dhe jeni të mirë ashtu siç keni qenë gjithmonë”, tha Demaçi në Tiranë.

Shumëkush u interesua për të bërë fotografi me të.

Ndërsa, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se kjo është një ditë e veçantë që nderojnë vëllanë dhe mikun e madh, Adem Demaçin.

Sipas tij, në ditë të mëdha duhet kujtuar ata që kanë luftuar për çështjen shqiptare, e që është më e madhe se vet Shqipëria.

“Adem Demaçi është patriot i kalibrit të madh. Luftë qendrore bëri për pavarësinë e Kosovës, asaj pjese të Shqipërisë andej kufirit, që tashmë e ka siguruar vendin e tij të lavdishme në historinë e gjithë shqiptarëve”, tha Veliaj, raporton periskopi

Ai tha se të kesh 28 vite jetë janë shumë e aq më shumë që Demaçi bëri burg aq vite.

Çmimi është akorduar nga Këshilli Bashkiak dhe simbolika shpreh mirënjohjen./Periskopi

 

https://www.facebook.com/periskopi/videos/1389010414466870/

 

 

Adem Demaçi 15271330_1143890605666688_582681399_o 15216044_1143890639000018_1674408330_o 15231525_1143890679000014_146418884_o 15205537_1143891002333315_342930132_o 15204253_1143890475666701_311552121_o 15271185_1143889912333424_881225792_o