Disa fakte të jashtëzakonshme mbi njerëzit tërheqës dhe faktorët që ndikojnë

A e dinit se simetria e fytyrës cilësohet si një shenjë e bukurisë në mbarë botën?

Periskopi.com Uncategorized

Një studim tregon se njerëzit që ndihen shpesh të uritur, preferojnë gratë me peshë më të madhe.

Një studim i kryer në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi se kur një grua gjen një burrë tërheqës, ajo flet me një zë më të lartë.

Biologët evolucionistë thonë se është më mirë të kesh një pamje mesatare, pasi ato reklamojnë më mirë shëndetin riprodhues, dhe kanë një vendosje më të ndryshme të gjeneve.

Nivelet e hormoneve tek gratë, ndikohen nga pilula e kontrollit të lindjes. Gratë që janë duke marrë pilula kontraceptive, janë më të joshura nga burrat me karakteristika shumë mashkullore, por këto të fundit lidhen shpesh me sjelljet agresive, nivele më të larta të testosteronit dhe norma edhe më të larta të divorcit.

Fëmijët të cilët janë të lindur kur prindërit e tyre ishin në të 30-tat, kanë prirjen për t’i cilësuar më tërheqëse fytyrat e vjetra, se sa fëmijët e lindur nga prindërit në të 20-at e tyre.

Gjatë periudhës së gjimnazit, mbi çfarë baze i vlerësonit mësuesit tuaj? Studimet tregojnë se nxënësit kanë prirje për ta vlersuar punën e mësuesit të tyre, më shumë në bazë të tërheqjes fizike, sesa mbi njohuritë dhe aftësinë e tyre për të shpjeguar leksonet.

Nëse jeni më tërheqës, atëherë keni të ngjarë të dënoheni pak nëse shpalleni fajtor, apo të mos dënoheni fare dhe të shpalleni i pafajshëm.

Një i pandehur i akuzuar për përdhunimin e një viktime që është tërheqës në kuptimin e fizikut, ka më shumë gjasa të shpallet fajtor, se sa një i akuzuar për përdhunimin e një personi jo të bukur.

A e keni vënë re se si rregull preferoni të ndiqni politikanët më tërheqës se sa kundërshtarët e tyre. Studimet e ndryshme dëshmojnë se politikanët më simpatikë, pasqyrohen më shumë në raportimet e lajmeve se sa ata që janë më pak tërheqës.

Studimet tregojnë se fëmijët zgjedhin kryesisht si shokë loje fëmijët e tjerë bazuar në tërheqjen fizike, pasi mendojnë se pamja fizike është e lidhur shpesh me të qenit më miqësorë e më të zgjuar.

Drejtorët e lajmeve në televizione preferojnë të transmetojnë plagosjen apo vrasjen aksidentale të një viktime tërheqëse, se sa atë një njeriu normal.

Në mesjetë, për t’u bërë tërheqëse, gratë e fisnikëve të pasur gëlltisnin arsenik për të përmirësuar pamjen e fytyrës.

Sociologu David Buss, regjistroi takimet në çift të më shumë se 10.000 njerëzve nga 37 kultura të ndryshme, dhe arriti në përfundimin se tërheqja fizike e gruas ishte faktori kryesor në kriteret e një burri.

Amerikanët shpenzojnë çdo vit më shumë para për përmirësimin e pamjes së jashtme, sesa për arsimimin.

160 miliardë dollarë në vit është vlera e industrisë globale që përfshin kozmetikën, kujdesin ndaj lëkurës dhe flokëve, parfumet, kirurgjinë kozmetike, injeksionet e hormoneve, klubet shëndetësore dhe programet e rënies në peshë.

Gratë që vishen më të kuqe, rezultojnë të jenë më tërheqëse nga meshkujt, dhe ndërkohë kanë shanse më të mëdha që t’u kërkohet një takim.

Njerëzit e dehur i cilësojnë të tjerët më tërheqës, për shkak se ata kanë më pak të ngjarë të vërejnë asimetrinë e një fytyre.

Studimet tregojnë se tërheqja ndaj një foshnje rritet me moshën, nga lindja deri në moshën 9-11 muajsh, dhe pastaj bie përsëri. Bebet që kanë sytë e mëdhenj, gojën dhe hundën e vogël dhe një ballë të gjerë, vlerësohen si më simpatikë.

Gratë e gjykojnë një burrë më tërheqës, kur shohin gra të tjera që e shohin apo i buzëqeshin atij.

Sipas studimeve, infermieret në maternitet kanë prirjen t’i kushtojnë më shumë kohë dhe vëmendje foshnjave më tërheqëse dhe të shëndetshme, dhe më pak vëmendje foshnjave të tjera.

Hulumtuesit thonë se nënat kanë prirjen për t’u dhënë më shumë vëmendje fëmijëve të tyre më tërheqës, të cilët shfaqin sjellje më socializuese se vëllezërit e motrat e tyre më pak tërheqës.

Mësuesit presin që fëmijët më tërheqës të dalin më mirë në mësime dhe garat sportive, duke patur më pak ndëshkime, më shumë vëmendje dhe nota më të mira. / www.bota.al

Këto punë nuk janë vetëm për burra (FOTO)

Periskopi.com Lajme

Një fotograf nga Penn Valley i Kalifornisë ka nisur një projekt të fuqishëm fotografik për të treguar se gjinia nuk ndikon në mundësitë e karrierës së një femre.

Fotografi Chris Crisman ka publikuar së fundmi projektin e tij “Women’s Work”, ku shfaqen gra që janë profilizuar si punë për meshkuj. Mund të jenë kasape, peshkatare, drupunuese etj.

Crisman e ka marrë frymëzimin pasi ka dëgjuar për Heather Marold Thomason, e cila la karrierën si dizajn uebi për tu bërë kasape. Shihni galerinë!

3b8c094400000578-4053112-image-a-24_1482272206424 3b8c093f00000578-4053112-image-a-21_1482272195833 3b8c095300000578-4053112-image-a-20_1482272190059  3b8c09e200000578-4053112-image-a-16_1482272175663 3b8c09d400000578-4053112-image-a-14_1482272166050 3b8c09eb00000578-4053112-image-a-12_1482272160650 3b8c09ef00000578-4053112-image-a-10_1482272140445 1482321234_4 1482321227_3 1482321208_2 1482321199_1

PDK në Drenas i ndan burrat në oda e gratë në sallone (Foto)

Edhe pse ende zyrtarisht, fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme duket se ka filluar në Drenas dhe partitë kanë dalë në terren.

Periskopi.com Lajme

Fushata kryesishtë është fokusuar në lagje të ndryshme nëpër fshatra të Drenasit, ndërsa për burrat po dalin “odat” të preferuarat për fushatë, kurse gratë po zgjedhin dhomat e ndenjës apo ndryshe siç njihen në përditshmëri “Sallone”, shkruan “Magazina.al”

Deputetja e PDK-së Blerta Deliu, po del të jetë mjaftë aktive, duke bërë fushatë për partinë e saj në “sallonet” me gratë e Drenasit, ajo shpesh këto foto po i publikon edhe në rrjetet sociale, ku duket se ka pas vete një numër të madh të grave drenicase.

15179011_1286939538044091_8675397331284169314_n 15134641_1286939624710749_5384747352233267092_n 15095719_10209766754919619_4839304743466205522_n

Oda e Baton Haxhiut, kritikohet edhe nga Edi Rama

Periskopi.com Lajme