Ramadani: S’mund të kemi Ushtri duke humbur mbështetjen e SHBA-së e NATO-s

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se Kosova duhet të ketë Ushtrinë e vet por poashtu edhe mbështetjen ndërkombëtare.

Periskopi.com Lajme

“FSK ka përmbushur të gjitha kapacitetet operacionale dhe është e gatshme të fillojë. Ajo që vlen për të gjithë është se Kosova duhet ta ketë ushtrinë dhe mbështetjen ndërkombëtare”.

“Kosova nuk mund të ndërtojë Ushtri duke e humbur mbështetjen e SHBA-së dhe NATO-s. Pas ndryshimit të misionit të FSK-së, NATO  duhet të marrë vendim me konsensus për ta mbështetur ose jo ushtrinë”.

Ramadani që ishte i ftuar në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se për formimin e Ushtrisë së Kosovës, të gjitha institucionet duhet të bëjnë përpjekje të përbashkëta.

“Përpjekjet duhet të vazhdojnë pasi nuk është kryer misioni i ushtrisë. FSK-ja ende nuk e ka marrë misionin e ri dhe në këtë proces secili institucion duhet të argumentojë që Kosova nuk mund të ndryshojë Kushtetutën”.

“E vetmja mundësi për ta ndërtuar misionin ushtarak të FSK-së është që të gjitha institucionet t’i vazhdojnë përpjekjet”.

Ramadani thotë se dialogu duhet të riformatohet

Shteti serb vazhdimisht e ka provokuar Republikën e Kosovës përmes politikës së tyre me veprime të ndryshme, veprime këto që më pas edhe kanë zgjuar debate në Kuvend sikurse edhe janë nxjerr rezoluta për to.

Periskopi.com Lajme

E këto provokime të cilat edhe po ngrisin tensione mes dy shteteve, ka pak gjasa të ndalen. Zyrtarët serbë japin deklarata të ashpra, madje kërcënojnë edhe me futjen e ushtrisë së tyre në territorin e Kosovës. As nxitja e konflikteve nuk po përjashtohet.

Situata e tensionuar në veri të Kosovës është vazhdimësi e përkeqësimit të marrëdhënieve ndër-shtetërore në Ballkan dhe vazhdimësi e ndërhyrjeve direkte të Serbisë.

Kështu vlerëson për lajmi.net njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani. Sipas tij, skenarët e inteligjencës serbe dhe ruse mund të jenë të rënda dhe tepër sfiduese. Për këtë, siç vlerëson Ramadani, Kosova duhet të koordinojë partneritetin me SHBA-në në rend të parë.

“Destabilizimi i Kosovës është interes i Serbisë. Besoj se Serbia po nxit përkeqësimin e gjendjes në veri, në kuadër të luftës speciale që po zbaton kundër Kosovës, kundër Bosnje e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë. Serbia po synon të përforcojë pozicionin e vet ndaj Kosovës, rajonit dhe BE-së, duke luajtur me lidhjen e vet speciale me Rusinë”, u shpreh Burim Ramadani.

Ai beson se institucionet e Kosovës duhet të bazohen në maturi dhe vendosmëri, duke i dhënë çdoherë përparësi vullnetit për fqinjësi të mirë dhe dialog të barabartë. Thotë se dialogu duhet të riformatohet edhe për nga përmbajtja, edhe për nga forma.

“Sidoqoftë, Kosova duhet të detajojë partneritetin me komunitetin ndërkombëtar dhe me theks special partneritetin me SHBA-në në përballje me këto sfida. Kosova besoj se duhet të koordinojë gjithçka me SHBA-në, në mënyrë që veprimet kosovare të jenë të suksesshme dhe të qëndrueshme”, bëri të ditur njohësi i këtyre rrethanave Burim Ramadani.

Serbia, hiq më larg se të shtunën nisi drejt Mitrovicës pa lejen e Kosovës, një tren i cili ishtu donacion i shtetit rus. Treni ishte ilustruar me motive provokuese ku ndër tjerash shkruante edhe “Kosova është Serbi”.

Qeveria  e vendit mori vendim që përmes njësisë special ROSU-t ta pamundësojë hyrjen e trenit ilegal, që rezultoi në kthimin e këtij të fundit në Beograd.

Ramadani: Suspendime të vonuara, besoj jo të fundit në rastin e Deharit

Vendimi i Ministrisë së Drejtësisë për suspendimin e  katër zyrtarëve të Qendrës së Paraburgimit në Prizren, pas vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Gashi, në këtë qendër, për ekspertin e sigurisë Burim Ramadanin më i dobishëm do  të ishte po të merrej në ditët e para pas rastit, derisa beson se nuk do të jetë vendim final.

Periskopi.com Lajme

Ramdani, në një prononcim për Periskopin ka thënë se në mënyrë që procesi i hetimeve të këtij rasti të jetë më i besueshëm, duhet të ketë më shumë transparencë.

“Unë besoj se së pari vendimi i marrur prej Ministrisë së Drejtësisë jo vetëm që është i nevojshëm, por besoj se do t’i kontibuonte më shumë ambientit të përgjithshëm dhe besueshmërisë së procesit nëse vendimi do të merrej në ditët e para. Por, megjithatë besoj se ka një vlerë jashtëzkonisht të rëndësishme, sidomos si vendim që e ka pasuar realisht edhe kërkesën për hetime të pavarura. Definitivisht ka nevojë për rritje më të madhe të transparencës në mënyrë që procesi i hetimeve me qenë i besueshëm edhe për publikun dhe jo vetëm një pjesë më të ngushtë, nromalisht edhe për familjen”, ka thënë Ramadani.

Ramdani gjithashtu ka shprehur bindijen e tij se vendimi për suspendimin e këtyre zyrtarëve nuk është vendim final duke shtuar se ka më shumë përgjegjësi institucionale.

“Unë besoj që vendimet e tilla hapin rrugë për hetime më gjithëpërfshirëse, më të pavarura dhe më të besueshme. Nuk besoj se suspendimi i këtyre katër zyrtarëve në Qendrën e Paraburgimit në Prizren është vendimi final. Besoj se ka përgjegjësi zingjirore insitucionale më shumë dhe në të njëjtën kohë besoj që vendimet duhet të përcillen edhe më tutje, por me kushtin që të ketë transparencë shumë më të madhe”, ka shtuar ai./Periskopi/