Presidenti i Brazilit akuzohet për drejtimin e një organizate të rrezikshme kriminale

Periskopi.com Lajme

Presidenti brazilian, Michel Temer është akuzuar se po drejton organizatën më të rrezikshme kriminale në vend.

Akuzat vijnë nga menjati i agro-ushqimores Joesley Batisa, i cili në mes të majit i dorëzoi autoriteteve një regjistrim zanor në të cilin Temer duket se bie dakord për të blerë heshtjen e një ish-deputeti që aktualisht ndodhet në burg.

Publikimet e Batisa mund të jenë fatale për presidentin.

Këto fakte detyruan Gjykatën Supreme për t’i dhënë dritën jeshile nisjes së një hetimi kundër kreut të shtetit në Brazil për korrupsion pasiv dhe pengim të drejtësisë.

Që nga ajo kohë thirrjet për dorëheqje janë rritur ndjeshëm, por Temer mohon akuzat në tërësi dhe refuzon në mënyrë kategorike për të lënë në mes detyrën.

 

 

Eskalon gjendja, protestuesit përleshen me policinë në Brazil (Video)

Periskopi.com Lajme

Përleshje kanë shpërthyer mes punëtorëve dhe policisë në Rio de Janeiro, Brazil. Punëtorët janë kundër ngrirjes së shpenzimeve publike dhe ndryshimeve në pensione e mbrojtjen e vendeve të punës.

Protestuesit kanë ngritur barrikada nëpër rrugë dhe po djegin mobilje dhe goma.

Pjesëmarrësit e tubimit kanë hedhur edhe objekte gjatë trazirave me policinë. Ndërsa policia, i ka zmbrapsur me ujë me presion protestuesit.

 

Vajza me të pasmet më të mira në botë ka një shpërblim për ndjekësit e saj (Video)

Erika Kanela ka publikuar një video teksa vallëzon.

Periskopi.com Showbiz

Ajo nuk mund të konsiderohet si një vajzë  e thjeshtë, ngase ka titullin “Miss i të pasmeve” në Brazil për vitin 2016.

Ka vendosur që për ndjekësit e saj në Instagram të publikojë një video.

Ajo tashmë po përgatitet për karnavalin në Brazil e ndjekësit e saj kanë rreth 250 mijë persona./ Periskopi

 

 

Sërish masakër në një burg në Brazil , të paktën 10 të vdekur

Të paktën 10 të burgosur u vranë sot gjatë një tjetër konfrontimi në një burg brazilian, ndërsa aktet e dhunshme në burgje kanë shënuar qindra të vdekur prej fillimit të vitit në vend.

Periskopi.com Lajme

Një tjetër përballje është regjistruar mes bandave kriminale kundërshtare mbrëmjen e djeshme në burgun Alcaçuz, burgu më i madh shtetëror në Rio Grande do Norte. (verilindje).

Balaj takohet me legjendën braziliane (Foto)

Sulmuesi i kombëtares kuqezi, Bekim Balaj gjatë pushimeve të tij në Brazil ka takuar edhe një prej yjeve të të futbollit brazilian, Romario.

Periskopi.com Sporti

Takimin e ka bërë publik vetë sulmuesi shqiptar në rrjetet sociale duke postuar edhe një foto të tijën bashkë me brazilianin.

balaj
Bekim Balaj dhe Romario

 

Duket se përveçse pushimeve Balaj po argëtohet edhe me top në rërë sëbashku me legjendën e futbollit brazilian, me të cilin ai shkruan në “Instagram” se kanë luajtur volejboll me këmbë. /Top Channel/

 

Dogana serbe konfiskon një ton mish pule me prejardhje nga Brazili që po hynte në Kosovë

Doganierët në Vranjë kanë parandaluar tri tentime të kontrabandës dhe kanë konfiskuar gati një ton të mishit të pulës me prejardhje nga SHBA-ja dhe Brazili, ka njoftuar Dogana e Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Doganierët kanë parandaluar tri herë të njëjtin person që të kontrabandojë mish më 19, 22 dhe 23 nëntor. Në të tri rastet, mishi ka qenë i fshehur nën ulëse të veturës. Bëhet fjalë për mish të bardhë dhe kaçikë nga SHBA-ja dhe Brazili, transmeton lajmi.net.

Automobili drejtohet nga shtetasi serb (49) nga Vranja i cili ka thënë se mishin e ka marrë nga një person i panjohur i kombësisë shqiptare në rrethinën e Bujanovcit, të cilin e kishte sjellë nga Kosova, kurse qëllimin e kishte që ta shiste në Serbi.

I njëjti person, më 22 nëntor, sërish është kapur në tentim që të kontrabandojë sasi të njëjtë të mishit, e më pas edhe sot.

Në kutitë e mishit është parë se ai vije nga SHBA-ja dhe Brazili, kurse vitit i prodhimit ishte 2016. “Etikat e tilla të skadencës nuk mund të merren si të mirëqena, pasi që kontrabandistët shpesh i falsifikojnë ato”, shkruajnë mediat serbe.

Shembet shpella në Brazil, dhjetë të vdekur

Shpella në Brazil në të cilën po festohej një festë fetare është shembur duke lënë të paktën dhjetë persona të vdekur.

Periskopi.com Lajme

Shpella “The Casa da Pedra” në qytetin Santa Maria do Tocantins ka qenë një vend ku prej vitesh mblidheshin besimtarët.

Rreh 50 persona ishin mbledhur në shpellë, kur ajo u shemb.