Bosnja s`e njeh pavarësinë e Kosovës, por është e gatshme të flas për vizat

Bosnja dhe Hercegovina gjatë mandatit të kësaj qeverie nuk mund dhe nuk do të njohë Pavarësinë e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka thënë ministri i punëve të jashtme të këtij vendi, Igor Crnadak i cili njëherit ka shprehur gatishmërinë për të biseduar me Prishtinën për thjeshtimin e procedurave të vizave dhe njohjen reciproke të dokumenteve, transmeton Klan Kosova.

Crnadak tha se vendi i tij është i gatshëm për të hyrë në këto bisedime duke respektuar dialogun aktual në mes të Prishtinës dhe Beogradit dhe siç ka thënë ai, duke marrë parasysh pozitën e Serbisë, si fqinje e Bosnjës, BiH.

“Nuk mundemi dhe nuk do të ketë njohje të Kosovës në mandatin e kësaj Qeverie, por jeta mund të vazhdojë tutje në mënyrë normale sa më shumë të jetë e mundur,” tha Crnadak për Anadolly.