Gjigandi gjerman bëhet me trajner të ri

Borussia Monchengladbach ka gjetur zëvendësuesin e Andre Schubert.

Periskopi.com Sporti

Dieter Hecking do të jetë trajner i ri i Gladbachut. Ky lajm është bërë i ditur nga vetë klubi gjerman që përmes një njoftimi ka zyrtarizuar marrëveshjen me Hecking deri në vitin 2019.

Si rrjedhojë e rezultateve të dobëta, Gladbach kishte vendosur që të shkarkonte trajnerin Schubert, pasi që në 11 ndeshjet e fundit në të gjitha garat, ata kanë realizuar vetëm një fitore, transmeton KosovaPress.

“Duam të nisim një cikël të ri dhe duke u nisur nga ngjarjet e javëve të fundit, Dieter Hecking është njeriu i duhur për të na kthyer në rrugë të mbarë”, ka deklaruar drejtori sportiv, Max Eberl.

Hecking 53-vjeçar, ka qenë i papunë që nga muaji tetor, prejse ishte shkarkuar nga stoli i Wolfsburg.

 

 

Borussia Monchengladbach nderon Granit Xhaka (Foto/Video)

Skuadra gjermane, Borussia Monchengladbach ka nderuar futbollistin zviceran me origjinë shqiptare, Granit Xhaka.

Periskopi.com Sporti

Granit Xhaka këtë sezon u largua nga skuadra gjermane për t’u transferuar në futbollin anglez, përkatësisht në Arsenal.

Drejtuesit e klubit gjerman kanë vendosur të nderojnë ish kapitenin e tyre, për kontributin e tij që e kishte dhënë gjatë pesë viteve sa ishte pjesë e tyre, transmeton Periskopi.com

xhaka-gladbach
Granit Xhaka duke pranuar mirënjohjen nga ish klubi i tij

 

Graniti për Monchengladbach ishte paraqitur në 140 ndeshje duke shënuar nëntë gola. /Periskopi/

Barcelona poker ndaj Borussia Monchengladbach (Video)

Barcelona e ka mbyllur fazën e grupeve me fitore ndaj Borussia Monchengladbach me rezultat të pastër 4-0.

Periskopi.com Sporti

Barcelona filloi takimin në mënyrën më të mirë duke shënuar golin e parë qysh në minutën e 16’ me anë të kapitenit të tyre Lionel Messi, i cili shënoi golin e dhjetë në këtë sezon në Ligën e Kampionëve.

messiii
Lionel Messi, Fc Barcelona

Pjesa e parë përfundoi me këtë rezultat minimal të katalunasve edhe pse kishte raste për të dyfishuar.

Skuadra e Luis Enriques ashtu si e filloi pjesën e parë e filloi edhe të dytën vetëm pas pesë minuta lojë shënuan goli e  dytë përmes turkut Arda Turan.

arda
Arda Turan, Fc Barcelona

Turan shënoi edhe golin e tij të dytë dhe të tretin për Barcelonën në minutën e 53’ pas një asistimi të Denis Suarez.

Mesfushori turk e kompletoi hat-trickun e tij në minutën e 67’ për rezultatin 4-0.

Barcelona pas kësaj fitore e fiton grupin C si lidere me 15 pikë me vetëm një humbjë ndërsa Borussia Monchengladbach do të vazhdojë në Europa Ligë pasi përfundoi në pozitën e tretë me pesë pikë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=uvBU2AhRREI

 

Barcelona shënon edhe golin e tretë (Video)

Barcelona ka filluar pjesën e dytë furishëm duke shënuar edhe dy gola.

Periskopi.com Sporti

Golat i shënoi turku Arda Turan. /Periskopi/

Barcelona fillon furishëm takimin ndaj Borussia Monchengladbach (Video)

Barcelona ka kaluar në epërsi ndaj Borussia Monchengladbach në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Realizator ishte Lionel Messi (’16), i cili shënoi pas asistimit të Arda Turan.

https://www.youtube.com/watch?v=-3gyZxaXF10

Formacionet zyrtare: Barcelona-Borussia Monchengladbach

Barcelona e pret në Nou Camp skuadrën skoceze sa për të zhvilluar ndeshjen, pasi veq ka siguruar kalimin në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Barcelona hynë në ndeshjen e fundit të fazes së grupeve me komoditet pasi ka siguruar kualifikimin për më tej. Nga ana tjetër, Monchengladbach duhet të luftojë për një vend në Europa League.

Këto janë formacionet zyrtare:

Barcelona: Cillessen – Aleix Vidal, Mascherano, Umtiti, Digne – Denis, Andre Gomes, Iniesta – Messi, Alcácer, Arda Turan.

Borussia Monchegladbach: Sommer, Christensen, Vestergaard, Jantschke, Elvedi, Korb, Strobl, Dahoud, Schulz, Hazard, Hahn.

Manchester City shënon përmes Silva për të barazuar (Video)

Skuadra angleze ka arritur të barazojë rezultatin në fund të pjesës së parë.

Periskopi.com Sporti

David Silva ka shënuar në kohën shtesë të pjesës së parë për të barazuar rezultatin. /Periskopi.com/

https://www.youtube.com/watch?v=QCg3OO4m-lE

Gladbachu tronditë Manchester City (Video)

Borussia Monchengladbachu ka realizuar golin e parë ndaj Cityt.

Periskopi.com Sporti

Shënues është sulmuesi Raffael ku u  asistua nga Stindl. /Periskopi.com/

https://www.youtube.com/watch?v=MrisG2lasao

Formacionet zyrtare : Borussia Munchengladbach-Manchester City

Borussia Munchengladbach e pret sonte Manchester City në xhiron e pestë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e vlefshme të grupit C.

Periskopi.com Sporti

Skuadra gjermane do të mundohet të nxjerrë rezultat pozitiv dhe të mbetet në luftë për pozitën 2 dhe 3 ndërsa skuadra angleze do të kërkojë të sigurojë sonte kualifikim për në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve.

Borussia renditen e treta me 4 pikë kurse ‘qytetarët’ në pozitën e dytë me 7 pikë.

Formacionet zyrtare janë këto:

Borussia Munchengladbach: Sommer; Jantschke, Elvedi, Christensen, Wendt; Strobl, Dahoud; Traoré, Stindl, Johnson; Raffael.

Manchester City: Bravo;  Kolarov, Stones, Otamendi; Fernandinho, Gundogan; Navas, De Bruyne, Silva, Sterling; Agüero. /Periskopi.com/

Gladbach ia kthen ‘borxhin’ Celtic

Tifozët e Borussia Monchengladbach janë tallur me tifozët e klubit skocez pak para ndeshjes së tyrë në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve mes këtyre klubeve dy javë më parë tifozët e Celticut ishin shprehur se po e kanë të vështirë të shqiptojnë emrin Borussia Monchengladbach dhe në vend të emrit kishin shkruar vetëm “Një ekip gjerman”.

Tifozët e klubit gjerman ia kanë rikthyer ‘borxhin’ tifozëve skocez. /Periskopi.com

celtit

Chelsea mund ta rikthejë Hazardin në skuadër

Chelsea mund të rikthejë në skuadër mesfushorin e Borussia Monchengladbach, Thorgan Hazard.

Periskopi.com Sporti

23-vjeçari është pjesë e skuadrës gjermane nga viti 2014, ndërsa aktualisht po kalon nëpër një formë të lartë.

Kjo ka shtyrë drejtuesit e londinezëve të shqyrtojnë mundësinë e rikthimit të tij në Stamford Bridge.

Të kaltërit e Londrës mund ta rikthejnë atë në skuadër për 15 milionë euro.

Chelsea e kishte transferuar Thorgan Hazardin në vitin 2012 nga Lensi, mirëpo nuk kishte arritur të gjente vend në formacionin e të kaltërve.

hazard/Periskopi.com