Përfundon takimi në Bruksel, s’ka deklarata nga delegacionet (Foto&Video)

Ka përfunduar pak minuta pas orës 23:00 takimi i përbashkët i delegacionit të Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësim të BE-së.

Periskopi.com Lajme

Dy delegacionet ja kanë larguar nga ndërtesa e Bashkimit Evropian ku patën takimin pa asnjë deklaratë për media.

Ndërsa, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini ka lëshuar një deklaratë që nuk jep asnjë informacion nga takimi, thjeshtë që ka takuar përfaqësuesit dhe se dialogu duhet vazhduar.

 

 

 

 

 

59cefac2-d963-4a87-95e0-bc9c8e2c9ecb_preview e6ee4e5d-f4b7-47c3-8e41-b1767144cfc5_preview 01c7f56c-1a4c-4000-9371-706f5ca62f28_preview 696d733d-4b9c-4508-a490-a4a2b44b61d3_preview ec6ffa56-9c7b-4a9b-9c16-02064a0156e3_preview b30b4530-88c7-4dbc-81ca-7839af331971_preview deb0b11f-84ee-47e5-9e22-2570350c8308_preview 9fd62b43-591f-45cb-85c7-11fa57b146f5_preview c914cb04-bdf3-4192-aa86-1dafdebd93b8_preview 57c5f88c-d473-43b4-bbf8-929e7fa9f5f0_preview 5ddf185d-dfe0-40ce-a4ab-df141f7f3750_preview 3df220d8-131c-4c9e-a2e0-dbbaf225babe_preview 6737d04a-4986-4065-b32e-bb7c82ede221_preview 96b36270-7d4b-433c-8399-d9537b179207_preview 41400ebe-3b84-457d-9a61-5cc649bea475_preview f5005f73-8d27-42f6-8151-323525189f40_preview ce1139b1-ea21-4307-ae83-b17e416c7da4_preview

Nis takimi i përbashkët Kosovë-BE-Serbi

Pas dy orësh takim me palën serbe, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka filluar takimin e përbashkët.

Periskopi.com Lajme

Në këtë takim do të diskutohet për murin në veri, Asociacionin e Komunave serbe dhe tema të tjera.

Përfaqësuesit e lartë të dy shteteve kanë premtuar se “do t’i masin fjalët” gjatë dialogut./Lajmi.net

Tensione edhe pas takimit në Bruksel

Takimi i zhvilluar në Bruksel më 24 janar, ndërmjet përfaqësuesve të nivelit të lartë politik të Kosovës dhe Serbisë, me lehtësimin e Zyrës së përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka synuar uljen e tensioneve ndërmjet dy vendeve, që u shpërfaqën javëve të fundit nëpërmjet një retorike të ashpër nga autoritetet e të dyja vendeve.

Periskopi.com Lajme

Por, pavarësisht takimit të së martës në Bruksel, retorika e ashpër nga të dyja palët ka vazhduar edhe më tej, duke ngritur pikëpyetje nëse dialogu i rinisur me nivel të lartë të përfaqësimit politik, do të mund t’i ulë tensionet, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend, shqiptarë dhe serbë.

Politologu Belul Beqaj, profesor i Shkencave Politike, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se takimi në Bruksel, me nivelin e lartë të përfaqësimit të të dyja vendeve, nuk kishte të bënte me vlerësimin e objektivave të arritura drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por për të kundërtën e kësaj.

Shkasi imediat që u takuan liderët e institucioneve të larta të Kosovës dhe Serbisë, sipas tij, ka të bëj me provokimet dhe rrezikun potencial të krijuar pas ngjarjeve të fundit, qoftë me murin në Mitrovicë të veriut, qoftë me trenin që ishte nisur për në këtë pjesë të Mitrovicës nga Beogradi.

“Realisht, duhet të konstatohet një gjendje, e cila ka të bëjë me qëllimin e kundërt karshi objektivave që janë parashtruar drejt normalizimit të raporteve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Pa e bërë një analizë të mirëfilltë se çfarë janë të arriturat dhe dështimi, nuk mund të ecim në drejtimin e duhur, pavarësisht se kush do të jetë në përfaqësimin eventual të ri, pavarësisht se çfarë platforme do të shtrohet eventualisht në vazhdimin e dialogut”, thekson Beqaj.

Njohësi i zhvillimeve politike, Rangjel Nojkiq, ish-deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit serb, thotë për Radion Evropa e Lirë se, pas takimit të fundit në Bruksel të autoriteteve të larta të të dyja vendeve, situata do të qetësohet. Sipas tij, Bashkimi Evropian ua ka bërë të qartë të dyja palëve obligimet që kanë në raport me marrëveshjet që i kanë arritur deri më tash në kuadër të dialogut.

“Pres që këto tensione të bien, para së gjithash për shkak se në mënyrë shumë të qartë u është bërë me dije Beogradit dhe Prishtinës, se duhet t’i vazhdojnë bisedimet dhe t’i zgjidhin problemet përmes bisedimeve, si dhe që duhet të dërgojnë porosi të tilla që nuk i ngritin tensionet. Unë jam gati se i bindur se e gjithë kjo do të zgjidhet, por se sa kjo do të bëhet shpejt, kjo është çështje e veçantë. Por, mendoj që në qoftë se janë afatizuar zgjidhjet e disa problemeve, atëherë ato probleme duhet të zgjidhen brenda afateve”, thotë Nojkiq.

Në anën tjetër, pas vazhdimit të retorikës së ashpër edhe pas takimit të fundit në Bruksel, zyra e Mogherinit ka reaguar duke kritikuar pjesëmarrësit e takimit se kanë dhënë deklarata publike për zhvillimet në takim, pavarësisht pajtimit që të mos e bëjnë këtë.

Profesor Beqaj thotë se mungesa e transparencës lidhur me zhvillimet në takimet në Bruksel, përfshirë edhe takimin e fundit, e bëjnë procesin e dialogut të përcillet me situata kundërthënëse. Sipas tij, vetë zyra e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, duhet të sqarojë se çfarë ka ndodhur në takim.

“Mogherini nuk ka qenë e interesuar të bëhet transparent takimi i dy liderëve, ndonëse ky nuk ka qenë takim i shefave të shërbimeve sekrete. Pra, në vend se të korrigjohet si gabim që ka të bëjë me anën publike, kjo ka qenë çështje interne. Së dyti, a ka qenë e pakënaqur zyra, përkatësisht Mogherini, për shkak të deklaratave, të cilat janë dhënë në s’përputhje me atë çfarë janë biseduar temat në bisedat interne apo ndoshta për shkak se kanë thënë të pavërtetat publike? Pra, këto çështje e komplikojnë shumë situatën, në vend se ta thjeshtësojnë dhe ta qartësojnë atë”, vlerëson ai.

Sido që të jetë, Nojkiq vlerëson se retorika e ashpër duhet të ndërpritet, pavarësisht që sipas tij, ajo më tepër shërben, siç thotë ai, për konsum të brendshëm.

“Një situatë e tillë mund të nxisë pasoja të padëshirueshme, por unë mendoj që e gjithë kjo, para së gjithash ishte vetëm një retorikë dhe tërheqje e vëmendjes. Mendoj se kjo është një fushatë parazgjedhore, e cila ishte e drejtuar edhe nga ana e Prishtinës, por edhe nga ana e Beogradit”, thekson Nojkiq.

Ai shprehmendimin se edhe çështja e murit të ngritur në Mitrovicë të veriut, për të cilin autoritetet e Kosovës kanë thënë se do ta shembin, nuk do të jetë shkas për dështim të dialogut, ndonëse sipas tij, ndërtimi i murit është veprim i gabuar nga autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut. Sipas tij, këtë problem tashmë e kanë vënë në dukje përfaqësuesit e Bashkimit Evropian dhe ata do ta imponojnë edhe zgjidhjen.

Mustafa – Vuçiq, javën tjetër në Bruksel

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka ftuar përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit në një takim të nivelit të lartë – në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve – më 24 janar në Bruksel.

Periskopi.com Lajme

Në një njoftim të zyrës së Mogherinit thuhet se “zhvillimet e ditëve të fundit kanë shtruar nevojën e një përkushtimi dhe angazhimi të shtuar nga të dyja palët në bisedime. Përparimi në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbetet i një rëndësie të madhe për të dyja palët, për Bashkimin Evropian deh Ballkanin perëndimorë në tërësi”.

 

 

Nesër në Bruksel fillon raund i ri i bisedimeve

Nesër, në Bruksel fillojnë bisedimet trepalëshe në kuadër të dialogut të Brukselit.

Periskopi.com Lajme

Në këto bisedime që do të zgjasin dy ditë, në agjendë do të jenë çështjet e drejtësisë dhe kodit shtetëror telefonik për Kosovën.

Në këto takime të dyja shtetet do të raportojnë për progresin e arritur në përmbushjen e obligimeve për zbatimin e këtyre dy marrëveshjeve.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, njëherësh kryenegociatore e Kosovës në dialogun e Brukselit ka arritur në Bruksel, ku sot do të zhvilloj takime me përfaqësues të Bashkimit Evropian me qëllim që të bëhet një vlerësim për rrjedhat dhe rezultatet e dialogut gjatë këtij viti i cili po i afrohet fundit, si dhe për përcaktimin e dinamikave për përmbylljen e procesit zbatues për marrëveshjen për drejtësinë dhe për kodin telefonik shtetëror për të cilën tashmë është përcaktuar se më 15 dhjetor 2016 Kosova do ta merr kodin vet telefonik nga ITU.

Në këtë raund të bisedimeve nuk do të bisedohet për çështjen e Asociacionit dhe për këtë çështje nuk është biseduar as në raundet e kaluara ashtu siç ju kemi njoftuar. Ju bëjmë me dije se lajmet e lansuara nga pala tjetër se gjoja do të bisedohet për këtë temë janë të pasakta.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka deklaruar se kjo është hera e parë në jetën e saj që për ditën e flamurit kombëtar ka vendosur të punojë në vend se të festoj siç e kanë pasur traditë familjare, mirëpo ka thënë se këtë po e bënë me kërkesën e përfaqësuesve të BE-së sipas agjendës së të cilëve këto takime janë kërkuar. Ajo ka përcjellë urimin më të përzemërt për festën e flamurit gjithë shqiptarëve kudo ku janë./ Periskopi

Përfundojnë pa zgjidhje bisedimet për ribashkimin e Qipros

Kanë përfunduar pa zgjidhje bisedimet paqësore për Qipron të ndërmjetësuara nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), pasi palët nuk arritën marrëveshje për zgjidhje të problemit.

Periskopi.com Lajme

Lideri qipriot grek, Nicos Anastasiades, dhe lideri qipriot turk, Mustafa Akinci të dielën dhe të hënën kanë qenë të përfshirë në negociata intensive për ti dhënë fund mosmarrëveshjeve disa dekadashe, raporton Anadolu Agency (AA)

“Me gjithë përpjekjet e tyre të mira, ata nuk kanë qenë në gjendje të afrojnë qëndrimet e nevojshme mbi kriteret për rregullimin territorial që do të hap rrugën për fazën e fundit të bisedimeve”, thuhet në njoftimin e OKB-së në të cilin sqarohet se palët janë kthyer në Qipro.

Pala turke e Qipros, fajin për dështimin e bisedimeve e ka hedhur te ajo greke të cilën e ka akuzuar për qasje të pakompromist.

“Pala turke e Qipros nuk ka parë qëllime të mira te pala greke”, deklaroi zëdhënësi presidencial i turqve qipriot Baris Burcu, në konferencën për mediat pas dështimit të bisedimeve.

Përkundër besimit se dy burrështetasit janë shumë pranë aritjes së një marrëveshjeje mbi territorin i cili do të administrohej nga qeveria turke qipriote, mbetën mosmarrëveshje se cilat qytete dhe fshatra duhet të përfshihen.

Secila marrëveshje eventuale do të thotë rirregullimin e kufijve ekzistues dhe potencialisht lëvizjen e mijëra banorëve nga shtëpitë e tyre, 42 vjet pas zhvendosjes së parë si pasojë e ndarjes së ishullit.

Burcu tha se oferta e qipriotëve turq për rregullimin territorial ishte që ata të kenë 29.2 përqind të ishullit, për të shtuar se oferta është refuzuar nga pala tjetër.

Në qoftë se arrihet një marrëveshje eventuale për ndryshimet territoriale, atëherë pritet që negociatorët të njoftojnë një datë për takimin përfundimtar mes liderëve qipriotë turq dhe grekë si dhe të tre shteteve tjera të përfshira në proces: Turqia, Greqia dhe Britania e Madhe.